Jump to content



Σοκ, άλλο ένα 970 νήμα.


Recommended Posts

Σ αυτο εχεις ενα δικιο. Κι εμενα μου φανηκε περιεργο γτ στο πρωτο βιντεο που δεν εχω το hd pack η μνημη φτανεθ εως και 3,8 σχεδον gb.. Το ξερω οτι το παιχνιδι θελει επανεκκινηση για να ενεργοποιησει το hd pack, το ειδα! Θα δοκιμασω οταν μπορεσω παλι και θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο εχεις ενα δικιο. Κι εμενα μου φανηκε περιεργο γτ στο πρωτο βιντεο που δεν εχω το hd pack η μνημη φτανεθ εως και 3,8 σχεδον gb.. Το ξερω οτι το παιχνιδι θελει επανεκκινηση για να ενεργοποιησει το hd pack, το ειδα! Θα δοκιμασω οταν μπορεσω παλι και θα ενημερωσω!

 

Aν θες να δεις καταναλωση μνημης πανω απο 3,5gb στο συγκεκριμενο παιχνιδι βαλε το resolution  στο 150%,  ετσι θα ξεπερασεις χαλαρα τα 3,5gb λογικα.

Σε 1080p με ολα τα graphics settings τεζαρισμενα παντως, με 290Χ λιγο που επαιξα το game η καταναλωση μνημης επαιζε μεταξυ 3,6-3,8gb.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα ουτε εσυ βλεπεις 100% χρηση των 4gb μνημς, σωστα;

@Arxagelos Εαν σου ειναι ευκολο δωσε καποιο λινκ με 970/980/290χ που να δειχνει οτι χρησιμοποιει το 100% της μνημης. Εψαξα λιγο στο youtube αλλα ειδα οτι ολοι σχεδον με 970 εχουν τη χρηση που εχει και η δικια μου

Link to comment
Share on other sites

Αρα ουτε εσυ βλεπεις 100% χρηση των 4gb μνημς, σωστα;

 

 

Oχι 4gb γεματα-γεματα δεν εχω δει σε 1080p, αλλα βλεπω σιγουρα πανω απο 3,5gb.

Για την ακριβεια η max καταναλωση vram που εχω δει σε 1080p ειναι σχεδον 3,9gb. Αλλα οπως εγραψα και παραπανω εχω 290χ οχι 970.

Παραθετω τεσσερα screenshot  σε τυχαια σημεια που δειχνουν την καταναλωση vram, σε 1080p με τερμα τα ingame settings.

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

 

image.png

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πχ 970 max settings φτάνει τα 3.9 click

..και ένα με 290x σε 3.9+...click

Και εδώ ενα παράδειγμα σε 4κ φυσικά που γεμίζουν όλη την ram 970/980 4000+. click

 

Απο τα 3.5 που βλέπεις εσύ με το HD είναι πολύ παραπάνω άρα κάτι δεν πάει καλά.

Εμένα με το που μπαίνει στο παιχνίδι πάνω στο tower που είναι ακόμα σκιά χωρίς να παλέψω με 30 ορκς βλέπω 4000+, ίσως τα επιπλέον πιξελς που παίζω σε 1920χ1200 να ανεβάζουν λιγο παραπάνω τη vram μου, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

@, Πολυ πιθανον να εχεις δικιο!

 

Εδώ πχ 970 max settings φτάνει τα 3.9 click ..και ένα με 290x σε 3.9+...click Και εδώ ενα παράδειγμα σε 4κ φυσικά που γεμίζουν όλη την ram 970/980 4000+. click   Απο τα 3.5 που βλέπεις εσύ με το HD είναι πολύ παραπάνω άρα κάτι δεν πάει καλά. Εμένα με το που μπαίνει στο παιχνίδι πάνω στο tower που είναι ακόμα σκιά χωρίς να παλέψω με 30 ορκς βλέπω 4000+, ίσως τα επιπλέον πιξελς που παίζω σε 1920χ1200 να ανεβάζουν λιγο παραπάνω τη vram μου, δεν ξέρω.
 

 

Ελπιζω και ευχομαι να ειναι καποιο θεμα software-ικο, αν οντως υφισταται. Θα το κοιταξω και θα κανω κι αλλες δοκιμες και θα ενημερωσω φυσικα! Ευχαριστω για τη βοηθεια και τα λινκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.