Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

Κανένα παράπονο απο Crucial M500. Τον έχω ακριβώς έναν χρόνο και δεν έχει κάνει κιχ. Οι επιδόσεις είναι πολύ καλές, παίζει κάπως ζεστά (5-10 βαθμούς πάνω από άλλους M2, κάτι που το ξέρει η Crucial αλλά καθησύχασε τον κόσμο ότι είναι νορμάλ οι θερμοκρασίες και εντός εγγύησης) αλλά βέβαια είναι και μέσα σε εντελώς passive cooling σύστημα με 0 ροή αέρα.

 

Το σύστημα το έστησα πριν από ακριβώς έναν χρόνο και από τις 360κάτι ημέρες, σύμφωνα με το CrystalDiskInfo το pc και ο Μ500 είναι αναμένα για 7,619 ώρες (~317 μέρες).

 

Για φορητό τον θες;

 

 

post-33232-0-81556300-1424009089_thumb.p

 

post-33232-0-48618700-1424009445_thumb.p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο το φορουμ της EVGA και χρειάζομαι m.2 pci-e και όχι sata, αλλιώς δε θα παίξει σωστά. Chosen για evga classified x99 πάει.

 

Οπότε οι επιλογές μου μάλλον είναι Samsung SM951, Samsung XP941 ή Plextor M6e. Οι τιμές τσούζουν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις, SM951 (αν βρεις πες μου κι εμένα που θέλω έναν) ειδάλλως θα πας αναγκαστικά σε XP941.

Αν τελικά σκεφτείς να πας σε XP941, πες μου να σου στείλω έναν να δοκιμάσεις αν θέλεις, πριν αγοράσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

x4 υποστηριζει ..απλα μαλλον εννοουσε gen2 (pcie). (ή καταλαβα κατι αλλο λαθος εγω).

 

Στους samsung βαλε και τον νεο plextor m7e ..(αν εχει σκασει στα μαγαζια).

 

 

υ.γ

Καλο θα ηταν να επαιρνες 256αρι..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ εννοούσα ότι είναι PCI-E 2.0 x4 ενώ ο 951 είναι PCI-E 3.0

 

http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Samsung-XP941-Plextor-PX-G256-M6e-M-2-Qualification-575/

Έχει διαφορά οκ.. τώρα αν σε πραγματική χρήση δεις διαφορά είναι άλλο θέμα. Ζεματάνε πάντως ε; Άκου 110βαθμούς.

 

 

υ.γ
Καλο θα ηταν να επαιρνες 256αρι..

 

Καλό θα ήταν αλλά ευρώ και gb μου θυμίζει 2010 :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω και ορκο αλλα δεν νομιζω να σε επηρεασει ο xp951 στη θυρα σου.

 

 

 

Επιδοσεις ομως θυμιζουν 2016..

(δεν περιμενεις να παρεις κανενα yperion :p)

 

Se 128ari δε ξερω κατα ποσο αξιζει. Μπορεις να παρεις στα λεφτα 2χσσδ (σατα) σε ραιδ0 ...10 8υρες εχεις...

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις, SM951 (αν βρεις πες μου κι εμένα που θέλω έναν)

 

 

αγοράζοντας ένα lenovo x1 carbon των 2000+ευρώ σου μένει πάντως ο 512gb sm951 ssd :D :D :D

 

link

 

" Right now, you can purchase Lenovo X1 Carbon Gen 3 Ultrabooks with the SM951 512GB SSD."

 

 

 

@DJD τι drivers εχεις περασμένους? Γιατί γραφει storahci ? Αν ήταν της microsoft δεν θα πρεπε να ναι msahci, ή μήπως επειδή ειναι m2 (pcie) αντι για sata το βγαζει αυτό?

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

αγοράζοντας ένα lenovo x1 carbon των 2000+ευρώ σου μένει πάντως ο 512gb sm951 ssd :D :D :D

 

link

 

" Right now, you can purchase Lenovo X1 Carbon Gen 3 Ultrabooks with the SM951 512GB SSD."

 

 

 

@DJD τι drivers εχεις περασμένους? Γιατί γραφει storahci ? Αν ήταν της microsoft δεν θα πρεπε να ναι msahci, ή μήπως επειδή ειναι m2 (pcie) αντι για sata το βγαζει αυτό?

 

 

msahci είναι της Microsoft ο default driver για Win 7, storahci είναι ο αντίστοιχος για Win8/Win Server2012

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DJD καλές οι επιδόσεις του δε λέω, αλλά γιατί να το προτιμήσεις από το RAID των Samsung; Οι τιμές απ' ότι βλέπω είναι παραπλήσιες. 

εξοικονόμηση χώρου στο κουτί φαντάζομαι. :p

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

@DJD καλές οι επιδόσεις του δε λέω, αλλά γιατί να το προτιμήσεις από το RAID των Samsung; Οι τιμές απ' ότι βλέπω είναι παραπλήσιες. 

Δεν υπάρχει λόγος είναι η αλήθεια. Ήθελα έναν ssd ακόμα για το linuxaki οπότε είπα να προτιμήσω έναν m.2 για να βάλω τα win8.1 και να σπάσω το raid του samsung.. οπότε κατέληξα με 3 ssds :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.