Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

Κυκλοφορεί και NVMe εκδοση του sm951. Για να τα ξεχωρίζει κάποιος η διαφορά στα p/n πχ για το 256gb μοντελο ειναι MZHPV256HDGL-00000 για το ahci και MZVPV256HDGL-00000 για το nvme. Στην ευρώπη δεν το χω βρει κάπου, οποτε αν το βρει κάποιος ας μου κάνει ένα mention.

 

Ειδικά μετά τον ιντελ 750 που τον περίμενα καλύτερo μάλλον με βλέπω να πηγαίνω στον sammy

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί και NVMe εκδοση του sm951. Για να τα ξεχωρίζει κάποιος η διαφορά στα p/n πχ για το 256gb μοντελο ειναι MZHPV256HDGL-00000 για το ahci και MZVPV256HDGL-00000 για το nvme. Στην ευρώπη δεν το χω βρει κάπου, οποτε αν το βρει κάποιος ας μου κάνει ένα mention.

 

Ειδικά μετά τον ιντελ 750 που τον περίμενα καλύτερo μάλλον με βλέπω να πηγαίνω στον sammy

 

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό, αλλά φαινόταν μόνο εικασία κάποιων users, έχεις κάποιο επίσημο link  να το επιβεβαιώνει ?

 

Στα slides παρουσίασης αναφέρουν NVMe, αλλά κατα την εμφάνιση των πρώτων στα καταστήματα, ακυρώθηκε αυτή η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν δυνατότητα υπήρχε εξαρχής, απλώς η samsung την είχε απενεργοποιήσει. Πιθανόν για λόγους συμβατότητας καθώς προορίζεται κυρίως για oem.

 

To οτι υπάρχει έκδοση του sm951 με nvme και κυκλοφορεί ισχύει, παρέλαβε πριν λίγες μέρες ο reviewer Ganesh απο το anandtech και δεν ειναι απλός χρήστης σε ένα φορουμ ούτε έχει λόγο να πει ψέματα.

 

Για το μόνο που δεν μπορώ να επιβεβαίωσω 100% ειναι αν όντως το p/n που έδωσα παραπάνω αντιστοιχεί στην nvme έκδοση καθώς την πληροφορία την εδωσε ενας απλός χρήστης σε φόρουμ. Απλώς επειδή έδωσε και κάποιες άλλες πληροφορίες σχετικά με τις μνήμες φαινόταν να ξέρει τι έλεγε.

 

Τη nvme έκδοση την βρηκα στην αμερική και εκεί χωρίς να υπάρχει στοκ αυτή τη στιγμή. Θα στειλω και ενα μαιλ στην flexxmemory.co.uk να ρωτήσω αν μπορούν να τους φέρουν

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά μετά τον ιντελ 750 που τον περίμενα καλύτερo μάλλον με βλέπω να πηγαίνω στον sammy

 

Μέχρι τώρα πάντως, εκτός από του Anandtech, κανένα review δεν επιβεβαιώνει πως ο Sammy είναι καλύτερος από τον Intel.

Τουλάχιστον με αυτά που έχω δει εγώ.

Αν δεν βιάζεσαι, περίμενε να κυκλοφορήσει ο Intel 750, να του κάνω ένα mini review και σου λέω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα πάντως, εκτός από του Anandtech, κανένα review δεν επιβεβαιώνει πως ο Sammy είναι καλύτερος από τον Intel.

Τουλάχιστον με αυτά που έχω δει εγώ.

Αν δεν βιάζεσαι, περίμενε να κυκλοφορήσει ο Intel 750, να του κάνω ένα mini review και σου λέω.

 

Είχα λίγο χρόνο και κοιταξα βιαστικά όσα άλλα review βρήκα, και δεν είδα κανένα άλλο να τον συγκρίνει με τον sm951.

 

Eννοείται πως περιμένω το review σου που λογικά θα ναι και το 400αρι μοντελο που χει τη μισή dram (να δούμε τι ρόλο παίζει και αυτή)

Link to comment
Share on other sites

Είχα λίγο χρόνο και κοιταξα βιαστικά όσα άλλα review βρήκα, και δεν είδα κανένα άλλο να τον συγκρίνει με τον sm951.

 

Eννοείται πως περιμένω το review σου που λογικά θα ναι και το 400αρι μοντελο που χει τη μισή dram (να δούμε τι ρόλο παίζει και αυτή)

 

Nope. Τον 1.2TB θα πάρω μάλλον για το HTPC στο σπίτι.

Πάντως η Intel σαν να φαίνεται πάλι πως κράτησε τα writes επίτηδες χαμηλά. Αν δεις ATTO από τον 1.2ΤΒ, το drive πιάνει τα 1.2GB/s κάπου στα 16K writes.

 

Ενημερωτικά πάντως επειδή έχω σταματήσει τα reviews, θα είναι πιο πολύ σαν mini συγκριτικό μεταξύ Plextor M6e (ή Μ7e αν έχει βγει), Samsung XP941, Samsung SM951 και του Intel.

 

edit: Άκυρος ο M7e. Θα αργήσει. Λένε για διαθεσιμότητα τον Ιούνιο, οπότε θα έχω τον HyperX Predator που είναι ίδιος.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κόβει στα 4κ-64 read ή έτυχε και είναι μισό το νούμερο ?

 

( Θα μας κάνεις να βλέπουμε M2 SSD στη σούβλα αντί για αρνί)

Λόγω driver είναι. Στα windows 7 παίζει ο MSAHCI. Στα Windows 8/8.1/10 παίζει ο νέος storAHCI.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.