Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

σε αυτη την μητρικη asus x99-a Speed up with onboard M.2 up to 32Gb/s

With a 4 x PCI Express 3.0/2.0 bandwidth, M.2 supports up to 32Gb/s data-transfer speeds. It is the perfect choice for an operating system or application drive, making your whole PC or professional apps work as fast as possible.

speed-2.png

  θελω να βαλω Μ.2 SSD  και εχω καταληξει σ αυτον  256GB Samsung SM951-NVMe M.2 180ευρω περιπου.

 

εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον Μ.2 έχω. Δεν έχω Χ99 αλλά s1150 και δεν έχω τόσο data transfer οπότε πήρα converter pcie x4. εσύ μπορείς να βάλεις τον samsung στην Μ.2 θύρα σου.

 

¨ομως να ξέρεις ότι οι Μ.2 ανεβάζουν θερμοκρασίες. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι κάτι 39άρια 

 

 

post-64777-0-04971900-1437214705_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον Μ.2 έχω. Δεν έχω Χ99 αλλά s1150 και δεν έχω τόσο data transfer οπότε πήρα converter pcie x4. εσύ μπορείς να βάλεις τον samsung στην Μ.2 θύρα σου.

 

¨ομως να ξέρεις ότι οι Μ.2 ανεβάζουν θερμοκρασίες. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι κάτι 39άρια 

πιστευεις οτι ειναι πολυ καλος ετσι? οποτε θα προχωρησω αφοβα.θυμασαι ποσο τον ειχες αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

Ένα 300άρι. Οπότε εσύ τον παίρνεις πολύ φθηνά.

 

Αν δεν σε χαλάνε οι θερμοκρασίες πάρτον. Εμένα με χαλάνε λίγο να πω την αλήθεια. 

 

Edit: Οι Inel σε pci-e έχουν και ψύκτρα. Είναι πολύ καλύτερα έτσι και είναι και πολύ καλοί ssd. Αλλά είναι πανάκριβοι ρε γμτ

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ένα 300άρι. Οπότε εσύ τον παίρνεις πολύ φθηνά.

 

Αν δεν σε χαλάνε οι θερμοκρασίες πάρτον. Εμένα με χαλάνε λίγο να πω την αλήθεια. 

με κανα ανεμηστηρακι ισως την βολεψω την δουλεια.Απλα βλεπω οτι απο επιδοσεις τα σπαει για την τιμη του γι αυτο το λεω!

Έγινε επεξεργασία από jmakro
Link to comment
Share on other sites

Cooler που θα βάλεις? Κάτω ή σε cage κάτω? Δεν ξέρω τι δουλειά θα κάνει. Αυτά θέλουν δοκιμές.

εχω αυτο το κουτι και δες στο 4:35 τι φανταστικο εχει!!! :)

 

οποτε λογικα θα ψυχεται καλα ο ssd m2

Έγινε επεξεργασία από jmakro
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω Μ.2 SSD  και εχω καταληξει σ αυτον  256GB Samsung SM951-NVMe M.2 180ευρω περιπου.

 

 

που τον βρήκες τον nvme ετοιμοπαράδοτο? Απ'όσο γνωρίζω στο 1ο δεκαήμερο του αυγούστου θα χουμε ανακοινώσεις για διαθεσιμοτητα

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω Μ.2 SSD  και εχω καταληξει σ αυτον  256GB Samsung SM951-NVMe M.2 180ευρω περιπου.

 

στο mindfactory που μου στειλες σε pm δεν εχουν διαθεσιμότητα και ούτε ξερουν πότε θα χουν, Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχουν 30 ευρώ μεταφορικά για ελλάδα οποτε η τιμή πάει στα 200 ευρώ (όχι οτι ειναι πολλά συνολικά για το δίσκο, απλώς για ενημέρωσή σου)

Link to comment
Share on other sites

στο mindfactory που μου στειλες σε pm δεν εχουν διαθεσιμότητα και ούτε ξερουν πότε θα χουν, Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχουν 30 ευρώ μεταφορικά για ελλάδα οποτε η τιμή πάει στα 200 ευρώ (όχι οτι ειναι πολλά συνολικά για το δίσκο, απλώς για ενημέρωσή σου)

 

μαλιστα σ ευχαριστω εξαλλου δεν βιαζομαι ακομα λογο capital controls. απο εκει θα παρω mb-cpu-ram-ssd. εχω συγγενεις στην γερμανια θα τους βαλω τα λεφτα θα τα παρουν απο εκει και θα μου τα φερουν  μεσα αυγουστου αν ολα πανε καλα που θα ερθουν για διακοπες!!Ελπιζω να μην αλλαξει κατι με το προγραμμα τους.

 

επισης μπορει να μου πει καποιος ποιες οι διαφορες γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα?

http://www.mindfactory.de/product_info.php/256GB-Samsung-SM951-NVMe-M-2-2280-PCIe-3-0-x4-32Gb-s-MLC-Toggle--MZVPV25_1002176.html

 

http://www.mindfactory.de/product_info.php/256GB-Samsung-SM951-M-2-2280-PCIe-3-0-x4-32Gb-s-MLC-Toggle--MZHPV256HDGM-_998089.html

 

 

τον δευτερο με τα 180 ευρω περιπου λεει stocked  οτι υπαρχει!

Έγινε επεξεργασία από jmakro
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν υποστηρίζει η μητρική σου NVMe πας για Ahci μοντέλο.

 

ΑΝ υποστηρίζει, ναι, θα έχει ένα κλικ καλύτερες επιδόσεις από όσο έχω δεί στα reviews. Πέρα από τις επιδόσεις, υποστηρίζει και κάποια καινούρια features ( δές και εδώ ).

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν υποστηρίζει η μητρική σου NVMe πας για Ahci μοντέλο.

 

ΑΝ υποστηρίζει, ναι, θα έχει ένα κλικ καλύτερες επιδόσεις από όσο έχω δεί στα reviews. Πέρα από τις επιδόσεις, υποστηρίζει και κάποια καινούρια features ( δές και εδώ ).

Ναι το υποστηρίζει κανονικά!!! Ευχαριστώ για την πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

@jmakro,

Φίλε μου αν έχεις τη μητρική της υπογραφής, έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν υποστηρίζει M.2 γενικά, πόσω μάλλον NVMe.

Ψάξε το λίγο καλύτερα, μη μείνεις με τον NVMe στο χέρι...

 

Υ.Γ. Αναφέρεις βέβαια αναβάθμιση, οπότε και πάλι ψάξε το αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

@jmakro,

Φίλε μου αν έχεις τη μητρική της υπογραφής, έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν υποστηρίζει M.2 γενικά, πόσω μάλλον NVMe.

Ψάξε το λίγο καλύτερα, μη μείνεις με τον NVMe στο χέρι...

 

Υ.Γ. Αναφέρεις βέβαια αναβάθμιση, οπότε και πάλι ψάξε το αρκετά.

δεν θα μπει σ αυτη της υπογραφης.

 

εφυγε η παραγγελια σημερα

asus x99-a usb3.1

 

i7 5820 ψυκτρα be quiet  dark rock 3

 

kingston hyperx predator ddr4 16gb 3000mhz

 

sm951 256gb nvme

Έγινε επεξεργασία από jmakro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για όσους ενδιαφέρονται το flexxmemory εφερε προχτες 5 κομμάτια του 512gb nvme . Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τσιμπήσω κανένα, αλλα η λογική λέει οτι θα ξαναφέρει μιας και ήταν και απο τα πρωτα καταστήματα που ειχαν μεγάλες ποσοτητες απο τον ahci πρωτού γίνει ευρέως διαθέσιμος.

 

οπότε αν κανεις τον βρει σε στοκ στο μέλλον, αφου κάνει την παραγγελία του :p :p :p , ας μας κάνει ένα mention

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.