Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

as-ssd-bench%20NVMe%20SAMSUNG%20MZV%2023[/url

 

 

 

δεν ξέρω αν οντως φταει το προγραμμα όπως λέει ο ζάχος αλλα πήγαινε στο device manager , πάνω στο δίσκο και μετά στο policies και βεβαιώσου ότι και οι δυο επιλογες ειναι επιλεγμένες. και το enable write caching και το turn off windows write-cache buffer flushing ,που μάλλον δεν είναι επιλεγμένο. Λογικά τα 4k write θα φτιάξουν.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν οντως φταει το προγραμμα όπως λέει ο ζάχος αλλα πήγαινε στο device manager , πάνω στο δίσκο και μετά στο policies και βεβαιώσου ότι και οι δυο επιλογες ειναι επιλεγμένες. και το enable write caching και το turn off windows write-cache buffer flushing ,που μάλλον δεν είναι επιλεγμένο. Λογικά τα 4k write θα φτιάξουν.

Το εκανα και οντως υπαρχει μεγαλη διαφορα σ ευχαριστω πολυ Eddie

 

 

 

as-ssd-bench%20NVMe%20SAMSUNG%20MZV%2025

Έγινε επεξεργασία από jmakro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια motherboard με z77 chipset GA-Z77X-UD5H  και θελω να παρω αυτό τον Samsung SM951 256GB M.2 NGFF (MZHPV256HDGL-00000) με Lycom DT-120, PCIe 3.0 x4 Host Adapter και θα μπει στo 2ερo PCIE X8 Slot (στο 1το είναι η VGA)

(http://www.flexxmemory.co.uk/solid-state-drives-ssd/samsung-sm951-256gb-m-2-ngff-pcie-solid-state-drive-ssd-2280-mzhpv256hdgl-00000/

 

Θα μπορεσω να εγκαταστησω τα Windows στον Samsung SM951?? (Όταν κανει boot θα τον βλεπει τον SM951 σαν ACHI?? )

Έγινε επεξεργασία από bloodmaster
Link to comment
Share on other sites

κάποιος που έχει τον nvme sm951 ( jmakro , jax7480 ή οποιοσδήποτε άλλος μπορει να βοηθήσει) , μπορει να bootαρει linux απο το δίσκο ? με ubuntu που δοκιμάζω μετά την εγκατάσταση μου πεταει στο grub rescue : error no such device , και με ls δεν τον βρίσκει. Mια ματιά που έριξα στο ιντερνετ ειδα οτι και άλλοι ειχαν παρομοια θέματα (nvme δισκους) αλλα όλα ήταν σχετικά παλια (2014 και παλιοτερα) και περιμενα οτι θα χει λυθεί. 

 

υποψην οτι ο boot loader ειναι σε διαφορετικό δίσκο

 

 

 

 

edit 4 ώρες μετά : Μην ψαχνετε τσαμπα, βλακεία ειχα κάνει εγώ με τα mount point. Oλα οκ.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτον τον ssd που εχει προσφορα το crazy sunday, διαβασα σε pdf (της kingston) οτι εχει οριο εγγραφων 305 tbw, οταν ο samsung pro εχει οριο εγγυησης 150 tbw.

Eιναι προτιμοτερος εναντι του samsung, η του sandisk οι οποιοι εχουνε 10 χρονια εγγυηση; (λογω μεγαλυτερου κυκλου εγγραφων), δεν γνωριζω τους κυκλους του sandisk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω σε sm951 256gb στο νεo σύστημα με Z170

μπορεί κάποιος που ασχολήθηκε περισσότερο να μου λύσει τις παρακάτω απορίες?

 

1) ahci vs nvme Υπάρχουν όντως διαφορές υπέρ του nvme που να δικαιολογούν οποιαδήποτε διαφορά στη τιμή?

2)Που μπορούμε να βρούμε ετοιμοπαραδοτο τον nvme?

3)Βλέπω πως κάποιοι χρησιμοποιούν PCIe 3.0 Adapter, υπάρχει λόγος εάν η μητρική έχει m.2 θήρα με PCIe x4?

4)Υπάρχει θέμα με τα νέα chipset αν τον αναγνωρίζουν σαν bootable?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν αρκετά θέματα με sm951  και z170, μου φαίνεται μόνο με nvme και οχι ahci, αλλα δεν θυμάμαι οπότε googlare το

 

προσωπικά δεν θα το δοκιμαζα εκτός αν ειχα ορεξη για πειραμαατισμούς ή σου γραφει ρητα η mobo που θα πάρεις ότι εχουν δοκιμάσει τον sm951

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι ο Samsung SM951 υπερθερμαίνεται. Ισχύει; Και γνώμες, αν κάποιος έχει εμπειρία ή το έχει ψάξει παραπάνω, για τον Intel 750 400gb.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα υπάρχει θέμα συμβατότητας σε οποιαδήποτε Z170 μητρική. Το νεότερο chipset της Intel και να μην είναι συμβατό; λίγο δύσκολο μου φαίνεται.

 

http://www.overclock.net/t/1543242/found-samsung-sm951-for-sale/320#post_24353370

 

υπαρχουν πολλοι που διαμαρτύρονται αν διαβασεις τις σελίδες και οι περισσότεροι εχουν mobo της asus

 

προσωπικά πιστεύω ότι κάποιο καινουριο feature μπορει να χουν ενεργοποιημένο και να δημιουργει αυτά τα προβλήματα, αλλά αφού δεν έχω κάποια μητρική να δοκιμασω δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα.

 

Ωστοσο αν ο αλλος περιμένει να παρει τον sm951 να το βάλει πανω και όλα να δουλευουν οκ, χωρις να θέλει/μπορει να ψαχτει λιγο αν κατι δεν παει καλα, δεν μπορώ να του τον προτείνω ανεπιφύλακτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ένα γρήγορο googlarisma όντως υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ sm951 nvme και Asus z170 μητρικές...δεν ξέρω αν ισχύει για άλλους κατασκευαστές.

 

Η μόνη λύση που βρήκα ήταν από το χρήστη Mep2k στο forum της Asus, ο οποίος αντικατέστησε τον default driver του storage controller με αυτόν της Intel:

 

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?74692-256gb-SM951-nvme-slow-read-write-speed-after-10-mins-in-Windows-10/page4&highlight=nvme

 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ξανά είναι αν παρόλο την μείωση του latency που προσφέρουν οι nvme σε σύγκριση με τους achi στην καθημερινότητα βλέπεις κάποια διαφορά?

Γιατί από ότι βλέπω το read/write είναι σχεδόν το ίδιο μεταξύ sm951 nvme/achi.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ξανά είναι αν παρόλο την μείωση του latency που προσφέρουν οι nvme σε σύγκριση με τους achi στην καθημερινότητα βλέπεις κάποια διαφορά?

 

 

Προφανώς ΟΧΙ . Επισης αν η καθημερινότητα κάποιου ειναι να σερφαρει στο ιντερνετ μην περιμένει να δει και "διαφορες" (ποσο μάλλον που να αξίζουν και τη χρηματική διαφορά) απο κάποιον sata ssd.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.