Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

Επειδή έτυχε να έχω ένα Z97 στο σπίτι μαζί με έναν Samsung SM951 512GB σου

έχω επιβεβαίωση για το PCIExpress και τα αποτελέσματα είναι προς συζήτηση και θα εξηγήσω γιατί στο τέλος.

 

Για αρχή να σου δείξω τι αποτελέσματα βγάζει ο Samsung SM951 512GB NVMe πάνω στο Z97 με PCIExpress 2.0 x2 (σαν τη θύρα που έχει η μητρική σου):

 

730-albums185-picture54383.jpg

 

Και εδώ είναι τα αποτελέσματά του όταν τρέχει full, PCIExpress 3.0 x4 πάλι σε Z97 ( η μητρική είναι μία ASRock Z97 Extreme 6 που έχει ίδια θύρα με τις X99 μητρικές):

 

730-albums185-picture54384.jpg

 

Και εδώ το PCIExpress bandwidth της VGA όταν πάνω στο Z97 έχεις VGA με PCIExpress 3.0 x16 (μέτρησα με μία GTX970) και χρησιμοποιείς την Ultra M.2 θύρα η οποία χρησιμοποιεί PCIExpress 3.0 x4 bandwidth:

 

730-albums185-picture54382.JPG

 

To bandwidth είναι επιβεβαιωμένο και με GPU-Z. ότι πέφτει στο x8.

 

Edit: Μόλις διάβασα όμως πως ο επεξεργαστής που έχω επάνω (Core i5-4460) έχει μέγιστα x16 PCIExpress lanes, οπότε και λογικά μιλώντας πάντα, εσύ θα τρέχεις κανονικά στα x16 στην VGA σου. Δεν έχω επεξεργαστή άλλο για να το επιβεβαιώσω.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Edit: Μόλις διάβασα όμως πως ο επεξεργαστής που έχω επάνω (Core i5-4460) έχει μέγιστα x16 PCIExpress lanes, οπότε και λογικά μιλώντας πάντα, εσύ θα τρέχεις κανονικά στα x16 στην VGA σου. Δεν έχω επεξεργαστή άλλο για να το επιβεβαιώσω.

 

Ναι, τοσα εχει και ο 4790Κ. Οταν εμεις έχουμε διαθέσιμα x16 PCIExpress lanes , το Χ99 εχει 32. Τα αλλα 8 (συνολο 24 το Ζ97 και 40 το Χ99) πανε προς usbs, satas και λοιπα. 

 

Για πεταμα Mobo ειναι το δικο μου, ξεφτίλα να μην εχει καθαρό χ4 σε 3.0. Και την καρτα ηχου να διωξω να παρω μια εξωτερικη. Παλι τιποτα!

Σε κανενα μηνα που θα κατεβω Ελλαδα βλεπω να τα βαζω για πούλημα...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Aν στη δευτερη θεση η καρτα σου τρεχει αποκλειστικα χ8 τοτε κανε μια δοκιμη και βαλτην εκει να δεις ποσο θα χασεις σε frames στη πραξη.

(η κανε την αλλαγη στο bios αν παιζει τετοιο πραμα).

 

Αν χασεις 2-3 frames στα 100 ..θαυμα θα 'ναι.

 

Και αν γενικα βαριεσαι και δεν εχεις τι να κανεις δοκιμασε την καρτα σου και σε χ4 (pci3,0).  Eκει η διαφορα παιζει να ειναι 10-20%. κατω της αρχικης.(πανω κατω ..δεν ξερω την καρτα σου).

 

(για τον sebastian το ποστ ..αλλα και οποιος αλλος θελει να δει στη πραξη τι χανει τι κερδιζει).

Link to comment
Share on other sites

Aν στη δευτερη θεση η καρτα σου τρεχει αποκλειστικα χ8 τοτε κανε μια δοκιμη και βαλτην εκει να δεις ποσο θα χασεις σε frames στη πραξη.

(η κανε την αλλαγη στο bios αν παιζει τετοιο πραμα).

 

Αν χασεις 2-3 frames στα 100 ..θαυμα θα 'ναι.

 

Και αν γενικα βαριεσαι και δεν εχεις τι να κανεις δοκιμασε την καρτα σου και σε χ4 (pci3,0).  Eκει η διαφορα παιζει να ειναι 10-20%. κατω της αρχικης.(πανω κατω ..δεν ξερω την καρτα σου).

 

(για τον sebastian το ποστ ..αλλα και οποιος αλλος θελει να δει στη πραξη τι χανει τι κερδιζει).

 

θα το δοκιμαζα αλλα το κουτι που αγορασα εδω χτυπαει πανω στο cage των δισκων εαν η καρτα μπει στην κατω θυρα.

 

Προς το παρων το παγώνω το θεμα, το θετικο ειναι οτι εμαθα οτι υπαρχουν τετοιες ρουκετες στην αγορα σε δελεαστικη τιμη.

Επισης η καρτα γραφικων μου ειναι 3 slots παχος.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις pcie καρτα ηχου βαλτην στην δευτερη 16αρα να σου ριξει την πρωτη στα 8χ.

 

Αλλιως γυρνα απο το bios το gen απο 3 σε 2 οπως εισαι και δες τι χανεις .To bandwidth σιγουρα θα πεσει στο μισο αλλα ελπιζω να μην εχει και αλλου διαφορες που ισως φανουν (latency πχ).

Ακομα και ετσι ομως..αμφιβαλλω αν χασεις ενα 10%.

(σε pci3.0 βαρια να χασεις  2-3% και αν. )

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε τι να τρέξω ώστε να φανεί η διαφορά σίγουρα με και χωρίς τον M.2 εγκατεστημένο;

 

όχι πολλά. 2-3 benches ή games (αν έχουν built in benchmark).

Το pc έχει επάνω:

GTA V

Batman Arkham knight

COD advanced warfare

Trine 3

Need for Speed rivals

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Εφαγα ΦΡΙΚΗ, η καρτα δεν παιζει χ16 τοσο καιρο! Γιατι ? 

 

12180791_10153579940256047_875328585_o.j

 

απο την τωρα ξερω οτι εαν βαλω πανω τον ssd στην αλλη δεν θα εχω θεμα!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τοσα εχει και ο 4790Κ. Οταν εμεις έχουμε διαθέσιμα x16 PCIExpress lanes , το Χ99 εχει 32. Τα αλλα 8 (συνολο 24 το Ζ97 και 40 το Χ99) πανε προς usbs, satas και λοιπα. 

 

Για πεταμα Mobo ειναι το δικο μου, ξεφτίλα να μην εχει καθαρό χ4 σε 3.0. Και την καρτα ηχου να διωξω να παρω μια εξωτερικη. Παλι τιποτα!

Σε κανενα μηνα που θα κατεβω Ελλαδα βλεπω να τα βαζω για πούλημα...

 

Iδια προβληματα εχω και εγω,ακομα και αν υποστηριζαν 32gb/s στην M.2 υποδοχη ,αν συνδεσεις δισκο επανω και βαλεις επιλογη απο το bios M.2 mode,κανει disable τα PCiex1_1 και 3 και το τελευταιο PCieX4_3 δουλευει Χ2 mode.

 

Πατατα socket,γενικα δεν σου δινει πολλες επιλογες,πας σε χ99 με 40 lanes και ησυχαζει το κεφαλι σου.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 

Με ανταπτoρα για Μ.2 πανω σε PCi express 3.0 για να πιασεις τις max ταχυτητες παλι επιλεγεις Μ.2 mode απο το bios?H πειραζεις αλλες ρυθμισεις?

Αν γινεται και αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα να δω πως κανει loading τα maps στο battlefield 4.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε τι να τρέξω ώστε να φανεί η διαφορά σίγουρα με και χωρίς τον M.2 εγκατεστημένο;

 

όχι πολλά. 2-3 benches ή games (αν έχουν built in benchmark).

Το pc έχει επάνω:

GTA V

Batman Arkham knight

COD advanced warfare

Trine 3

Need for Speed rivals

 

Για μενα καλυτερα να τρεξεις 3 φορες το καθε bench απο ο,τι και αν τρεξεις να δουμε ποση αποκλιση θα εχει καθε φορα χωρις να αλλαξει τιποτα και μετα βαλτο χ8 και ξανα αλλες 3 φορες.

Προσωπικα παντα..θα προτιμουσα και μονο ενα bench χ3 παρα 2-3-4 bench απο μια φορα.

Παρουσιασε και τα 3 runs , μη βγαλεις μεσο ορο απο οτι και αν ειναι.

 

 

 

Εφαγα ΦΡΙΚΗ, η καρτα δεν παιζει χ16 τοσο καιρο! Γιατι ? 

 

12180791_10153579940256047_875328585_o.j

 

απο την τωρα ξερω οτι εαν βαλω πανω τον ssd στην αλλη δεν θα εχω θεμα!

 

Καποια ταση θα υπολειπεται λογικα. Δεν τα εχω προσφατα αλλα θα δοκιμαζα fivr kai Vsa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 

Με ανταπτoρα για Μ.2 πανω σε PCi express 3.0 για να πιασεις τις max ταχυτητες παλι επιλεγεις Μ.2 mode απο το bios?H πειραζεις αλλες ρυθμισεις?

Αν γινεται και αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα να δω πως κανει loading τα maps στο battlefield 4.

 

 

Δυστυχώς δεν έχω adapter. Όπως είπα, η μητρική είχε ήδη M.2 Ultra θύρα (PCIExpress 3.0 x4) για Μ.2 SSD.

To Battlefield 4 δυστυχώς δεν το έχω. Επίσης το drive το έβαλα σαν 2ο να δούμε αν και πως συμπεριφέρεται. Για λειτουργικό έχω

έναν 850 EVO, 500GB.

Πάντως διαφορές με τους απλούς SATA παίζουν και είναι μεγάλες, ανάλογα με το load βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω adapter. Όπως είπα, η μητρική είχε ήδη M.2 Ultra θύρα (PCIExpress 3.0 x4) για Μ.2 SSD.

To Battlefield 4 δυστυχώς δεν το έχω. Επίσης το drive το έβαλα σαν 2ο να δούμε αν και πως συμπεριφέρεται. Για λειτουργικό έχω

έναν 850 EVO, 500GB.

Πάντως διαφορές με τους απλούς SATA παίζουν και είναι μεγάλες, ανάλογα με το load βέβαια.

 

850 pro M2 σε καλη τιμη που μπορω να βρω ?

Link to comment
Share on other sites

το οτι θα τρεχει πάντως η κάρτα γραφικών χ8 δεν πρεπει να σε απασχολεί καθώς δεν έχουν ιδιαιτερες διαφορές στην αποδοση link

 

Ουτε ποντο δεν χανω. Αλλα το γιατι ψαχνω απο το απογευμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν αυτή τη στιγμή έψαχνα για performance SSD, δεν νομίζω να κοιτούσα κάτι άλλο από τον Samsung 950 PRO.

Όταν και αν βρω χρόνο θα κάνω κάποιες πιο ολοκληρωμένες μετρήσεις γιατί αυτά ήταν πολύ πρόχειρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν αυτή τη στιγμή έψαχνα για performance SSD, δεν νομίζω να κοιτούσα κάτι άλλο από τον Samsung 950 PRO.

Όταν και αν βρω χρόνο θα κάνω κάποιες πιο ολοκληρωμένες μετρήσεις γιατί αυτά ήταν πολύ πρόχειρα.

 

βάλε και τον nvme driver της samsung, εχει διαφορα στα 4κ-64

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.