Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

17 minutes ago, felix said:

950 Pro ειναι Win-Win κατασταση,καθως εχεις και τις επιδοσεις και τη συμβατοτητα με Legacy συστηματα και την κανονικη εγγυηση.

 

Ο SM951 ειναι ΟΕΜ χωρις εγγυηση και καμια συμβατοτητα με non-UEFI συστηματα.

Για μεταπώληση και εγγυηση και επιδοσεις σε combo και τα 3 πας 950 Pro απευθειας 

Συμφωνώ απόλυτα ότι overall είναι καλύτερη αγορά ο 950 .

Ελεγα για sm951 επειδή την βρήκα από

Amazon στα 140 με τα μεταφορικά.

Γνωριζει κάποιος πόση εγγύηση δίνει το

Amazon ?

Μέγιστη ταχύτητα θα έχει σε θύρα Gen3 x4 M.2 ή σε ανταπτορα PCI express?

Ειναι αλήθεια ότι υπέρ θερμαίνονται  ο 951 και ο 950 ; 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι υπαρχει εγγυηση στους SM951, για το λογο οτι απευθυνεται σε System Builders, ειναι προϊόν  OEM.Αν γνωριζει κάποιος βεβαια κατι πιο έγκυρο,μπορει να με διαψευσει.

 

Ειτε σε M.2 εισαι, ειτε σε PCI-E, το ιδιο ειναι, αρκει να ειναι Gen3.0 και τα 2 και τα διαθεσιμα Lanes και στα 2 να ειναι x4.

 

Εαν δεν υπαρχει επαρκης ψυξη ενδεχεται να εχεις throttling μετα απο "σφυροκοπημα" χρησης τους ( ισως λιγοτερο στον 950) αλλα και παλι, με επαρκεια ροης αερα στο κουτι σου μαλλον θα εισαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με κρατάει και δεν τον έχω αγοράσει μέχρι τώρα είναι η εγγύηση του

Amazon !

Αν γνωρίζει κάποιος ας πει για την εγγύηση από Amazon.

Έχω καλό κουτί με καλό air flow ( corsair 760T) Mε προβληματίζει το γεγονός ότι αν κούμπωσω στην θύρα M.2 της μητρικής θα εφαπτεται σχεδόν πάνω στην μητρική και θα την ψήνει .

Στο Video ξεκινάει από 70 βαθμούς θερμοκρασία ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με κρατάει και δεν τον έχω αγοράσει μέχρι τώρα είναι η εγγύηση του

Amazon !

Αν γνωρίζει κάποιος ας πει για την εγγύηση από Amazon.

Έχω καλό κουτί με καλό air flow ( corsair 760T) Mε προβληματίζει το γεγονός ότι αν κούμπωσω στην θύρα M.2 της μητρικής θα εφαπτεται σχεδόν πάνω στην μητρική και θα την ψήνει .

Στο 

 ξεκινάει από 70 βαθμούς θερμοκρασία ! 

 

Ο 950 pro που εχω ξεκιναει απο 36 κ φτανει 50-54 σε benchmark. Σε νορμαλ χρηση δεν ξεπερνα τους 40 βαθμους.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο pro φτανει μεγαλες θερμοκρασιες ειναι η αληθεια αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλες ωστε να εχω προβλημα... Ξεκιναει απο 48 idle και σε games οπου ψηνονται τα sli (:P) τον εχω δει μεχρι 64...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Α ξεχασα εμενα ακριβως πανω στον 950 εχω κ μια sblaster z... Lol

Ρε συ Μάριε, με Sli, Soundblaster κτλ είσαι σίγουρος ότι δουλεύει σε x4 το M2 σου; (αν θυμάμαι καλά Z170 mobo έχεις)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Wizard! said:

O SM950 Pro είναι bootable;

Ρωτάω, γιατί αν πάρω κάτι ανάλογο, μόνο για λειτουργικό τον θέλω (και apps), οπότε αν δεν είναι, μου είναι άχρηστος.

Εγω εκει το εχω το λειτουργικο...  (z170) 

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.