Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Βγήκε και review για τις μικροτερες χωρητικότητες. Γενικά όσοι εχουν καποιον sm951, 950 pro, δεν αξίζει ο sm961 παρα μόνο για όσους θελουν το 1tb μοντελο.

 

Νομίζω οτι το παρακάτω quote απο το review λεει αρκετα για τις επιδόσεις του

 

" The 950 Pro 512GB features twice the number of NAND die compared to the SM961 512GB, which gives it the benefit of more parallelism, which boosts its performance. "

 

Δυστυχώς συμβαίνει ότι και στους μικρης χωρητικότητας  64/128gb sata ssd που σταδιακά εκλειπουν, απλώς εδώ επειδή οι ταχύτητες δεν περιοριζονται απο το sata ειναι εμφανεις οι μειωμενες επιδοσεις και στους μεγαλυτερης χωρητικοτητας ssd.

 

 

 

Tελος , μαλλον offtopic ,μας πληροφορει οτι η samsung θα κυκλοφορήσει και άλλον retail ssd o οποιος δεν θα ναι ο 960pro/evo. Πιστευω οτι θα ανακοινώσει κανα 4tb 850 pro, αλλα δεν γνωρίζω κάτι, απλά διαισθηση.

 

" Samsung retail is quite busy with another product launch for later this week, but it is not the fabled 960 Pro/EVO that other sites have speculated about recently. "

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

Μας τα έχει κάνει γεμιστά τσουρέκια Τερκενλή η Samsung με τα μοντέλα της...

Δεν προλαβαίνεις να αγοράσεις δίσκο και ετοιμάζουν το επόμενο μοντέλο.

Ωραίος τρόπος να μειώνεις συνεχώς την αγοραστική δύναμη αυτών που σε στηρίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wizard! said:

Μας τα έχει κάνει γεμιστά τσουρέκια Τερκενλή η Samsung με τα μοντέλα της...

Δεν προλαβαίνεις να αγοράσεις δίσκο και ετοιμάζουν το επόμενο μοντέλο.

Ωραίος τρόπος να μειώνεις συνεχώς την αγοραστική δύναμη αυτών που σε στηρίζουν.

Χρησιμοποιώ προσωπικά 5 Samsung SSD, από 128GB έως 512GB (βάζω και έναν OEM από Dell laptop) και ποτέ δεν ένιωσα ότι απαξιώθηκαν από νέο μοντέλο. Ήταν πολύ καλές επιλογές για τη δουλειά που κάνουν (όταν αποκτήθηκαν), και συνεχίζουν να την κάνουν εξίσου καλά. Ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν να τους αλλάξω είναι ή για μεγαλύτερο μέγεθος ή επειδή έχουν μαζέψει πολλές εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, minast said:

Χρησιμοποιώ προσωπικά 5 Samsung SSD, από 128GB έως 512GB (βάζω και έναν OEM από Dell laptop) και ποτέ δεν ένιωσα ότι απαξιώθηκαν από νέο μοντέλο. Ήταν πολύ καλές επιλογές για τη δουλειά που κάνουν (όταν αποκτήθηκαν), και συνεχίζουν να την κάνουν εξίσου καλά. Ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν να τους αλλάξω είναι ή για μεγαλύτερο μέγεθος ή επειδή έχουν μαζέψει πολλές εγγραφές.

Θα νιώσεις ότι "απαξιώθηκαν" όταν δοκιμάσεις να τους πουλήσεις.

Και ναι, αν τον έχεις 2-3 χρόνια, ότι δίσκος και να είναι, χάνει σε αξία.

Αν όμως έχεις πάρει πχ τον 950 Pro 256GB πριν 3-4 μήνες στα 170€ και τώρα σου βγάζει τον 960 Pro στα ίδια λεφτά, τότε οι επιλογές που έχεις είναι:

1. Τον κρατάς

2. Τον πουλάς 120€ κι αν

Στην 1η περίπτωση, δε σε πειράζει, στη 2η όμως, νιώθεις ότι η εταιρία σε έχει γραμμένο.

Προσωπικά έτσι νιώθω και όχι μόνο με τους δίσκους και τη Samsung, αλλά με οποιαδήποτε εταιρία αλλάζει τα μοντέλα σαν τα πουκάμισα, είτε είναι δίσκοι, είτε επεξεργαστές, είτε κομπολάγια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, που συνήθως αγοράζω 1 γενιά πίσω, απολαμβάνω ότι πέφτουν οι τιμές των προηγούμενων και μπορώ να τους βρω σε καλύτερη τιμή μέσα σε έναν χρόνο από την κυκλοφορία τους. Κακό είναι για τους early adopters, που θέλουν να δοκιμάσουν ένα καινούριο μοντέλο μόλις βγει και ελπίζουν να το πουλήσουν σε καλή τιμή για να πάνε στο πιο σύγχρονο μέσα σε 12 μήνες.

 

Όποιος παίζει σε αυτό το κομμάτι της αγοράς φαντάζομαι ότι έχει συμβιβαστεί ότι δεν πρόκειται ποτέ να έχει το καλύτερο vfm.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
19 minutes ago, techman said:

Επιδόσεις σε benchmarks με κορεσμένη την SLC cache παρομoιες με HDisk Velociraptor FAIL!!

Δε νομίζω ότι είναι αποτρεπτικά τα νούμερα για όσους αγοράζουν έναν τέτοιο δίσκο για συνηθισμένη χρήση. Ειδικά ο 512 GB, (με υπερδιπλάσια SLC cache - 16 GB) δε νομίζω ότι θα κορεστεί ποτέ, εκτός όταν τρέχεις benchmarks.

 

Όπως και να 'χει, λογικά αυτή η συμπεριφορά διορθώνεται με firmware, οπότε αν έψαχνα για φτηνό M.2 NVMe θα έκανα λίγη υπομονή ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο με το νέο SM961 έχει ξεφτυλιστεί το θέμα της διαθεσιμότητας αλλά και της τιμής. Το mamimeno overclockers.co.uk τον έχει ανεβάσει σχεδόν 200 pounds από τότε που τον έφερε (για τον 1TB μιλάω).

Ενημερωτικά ο PM951 δεν ξέρω ποιος είναι ακριβώς, αλλά δεν είναι ίδιος με τον SM951 που είναι σχεδόν ίδιος με τον 950 PRO.

O PM951 είναι πιο αργός, αρκετά νομίζω. Οπότε προσοχή. Μιλάμε για 1/3 επιδόσεις στις αναγνώσεις και 1/8 στις εγγραφές.

 

To ίδιο ισχύει και για τον SM961 και PM961. Ο PM πιο αργός στις εγγραφές.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Η μονη διαφορα μεταξύ sm951 με pm951 πρέπει να είναι μονο οι nand που οι sm χρησιμοποιουν 3d-mlc vnand και οι pm 3d-tlc vnand. Aντιστοιχα με τους 961,

 

Ωστοσο επειδή δεν εχω διαβασει κανα review, ουτε τους εχω δοκιμασει δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχουν και τπτ αλλες διαφορες αν και δεν το νομιζω.

 

ο pm961 εχει καλα νουμερα και στη σωστή τιμή ειναι μια χαρα επιλογή αλλα και αυτος ειναι δυσκολο να βρεθει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.