Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

Για αυτές ναι, αν και κάπου διάβαζα χθες ή προχθές για κάποιο θέμα με Z170 με restart/sleep κλπ....μπορεί να ήταν παλιό θέμα ή να μήν ήταν ζήτημα του συνδυασμού Z170/950Pro.

 

Γενικότερα πάντως, είναι συμβατός και με Legacy συστήματα :

 

1) AMD 990FX
2) Intel P45
3) Intel X58

 

 

οπότε φαντάζομαι ότι και με λιγότερο πρόσφατο σύστημα να ήθελες να τον ταιριάξεις, δεν θα είχες ιδιαίτερο θέμα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jax7480 said:

Λογικα δε  θα εχεις προβλημα με καμια με αυτα τα τσιπσετ.

 

4 minutes ago, felix said:

οπότε φαντάζομαι ότι και με λιγότερο πρόσφατο σύστημα να ήθελες να τον ταιριάξεις, δεν θα είχες ιδιαίτερο θέμα.

Αυτό που με χαλάει όμως, το οποίο μόλις διάβασα, είναι πως ο δίσκος είναι χ4 32Gbit/sec ενώ η μητρική που "ζαχαρώνω" είναι x2 6Gbit/sec...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, icy20 said:

32Gbit/sec? πως γινεται αυτο? Ποιος δισκος ειναι αυτος?

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/ssd950pro/specifications.html

 

Interface: PCIe 3.0 x4 (up to 32 Gb/s) NVMe 1.1

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, felix said:

Η μητρική που ζαχαρώνεις και λέει 2χ6Gbit/s ποιά είναι ?

MSI X99A Gaming 7.

Υπάρχει και η X99S Gaming, αλλά έχει διπλάσια τιμή!

Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω τόσα για χ4.

Πάω σε Asus X99 Pro που έχει x4, απλά δεν είναι κόκκινη μαύρη που ταιριάζει με το κουτί μου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις αυτό :

 

Quote

1 x M.2 port, supports M.2 SATA 6Gb/s module* or M.2 PCIe module up to 32Gb/s speed**

?

 

Αναφέρεται στη συμβατότητα του M.2 port με SATA III (6Gbps) και PCI-E (v3.0x4 32GBps) modules.

 

Δεν βρίσκω κάτι άλλο να μοιάζει με αυτό που γράφεις.

 

 

Στα specs πάνω πάνω με τα κόκκινα γράμματα γράφει και αυτό :

 

Quote

Turbo M.2: delivering next generation M.2 Gen3 x4 performance with transfer speeds up to 32 Gb/s

Eκτός κι αν το διαψεύδει στο manual.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, felix said:

Eκτός κι αν το διαψεύδει στο manual.

Δεν το'χω με τους Μ.2, δεν το έχω ψάξει πολύ, για αυτό ρωτάω.

Απλά δε θέλω να πάρω κάποιον και να μην αποδίδει όσο θα έπρεπε.

Στο manual γράφει:

Quote

1x M.2 port, supports up to 32Gb/s speed**
-- M.2 port supports 4.2cm/ 6cm/ 8cm length module
-- M.2 PCIe interface does not support RAID 0, RAID1, RAID 5 and
RAID 10.
* The SATA Express port or SATA5~6 ports will be unavailable when installing the M.2 SATA
interface module in the M.2 port.
** Intel RST does not support PCIe M.2 SSD with Legacy ROM.

Και λίγο πιό κάτω:

Quote

The M.2 port supports either M.2 SATA 6Gb/s module or M.2 PCIe module.

 

Μάλλον κοιτούσα άλλη μητρική πριν... :huh:

Είμαι σίγουρος ότι διάβασα χ2 για αυτό και ρώτησα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, pasjohn said:

Μάλλον όντως θα είδες άλλη μητρική. Ίσως σε s1150.

Σε sZ170, x99 είναι x4.

Θα σε στεναχωρήσω, αλλά οι πρώτες τουλάχιστον που είχαν βγει, δεν είχαν όλες x4. Αυτός ήταν ο λόγος που απέρριψα την Gigabyte GA-X99-UD4 αρχικά, ενώ έχω GB χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα.

 

Quote

Storage Interface: 1 x M.2 PCIe connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 SATA & PCIe x2/x1 SSD support)

 

http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=5123#sp

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση γιατί θα αρχίσω να τραβάω τα βυζιά μου.

 

Έχω τη MSI M7 Z170 μαζί με ένα samsung 950 pro.

 

Διάβασα ότι για να λειτουργεί πραγματικά ο samsung σε Pcie mode και όχι σε sata πρέπει να γυρίσω το sata mode to raid, win 8.1/10 whql support σε enabled και m2_1 pcie storage remapping σε enabled

 

To προβλημα μου είναι ότι κάνοντας όλα αυτα τα βήματα, και ξεκινώντας την εγκατάσταση των win δεν αναγνωρίζεται ο samsung και ο μόνος τρόπος για να βρεθεί είναι να φορτώσω Intel drivers.

 

Κάνοντας αυτό και αφού έχω εγκαταστήσει win λέω να εγκαταστήσω nvme drivers της samsung. Φουτσες μπλε το πρόγραμμα λέει ότι δε βρίσκει nvme drive.

 

Κάνοντας μια μέτρηση με crystal disk διαπιστώνω ότι μάλλον τα αποτελεσματα μου είναι καλά.

 

Το ερώτημα μου (και αν υπάρχουν χρήστες που έχουν τον ίδιο συνδυασμό μητρικής + m2 ssd ακόμα καλύτερα) έχετε καταφέρει να κάνετε installation win σε uefi mode ΧΩΡΙΣ να προσθέσετε εσείς drivers κατά την εγκατάσταση; 

2016-06-01.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις τον controller σε raid mode, κανονικά σε sata ειδικά αν έχεις και άλλους ssd ή σκληρούς.

Αν έχεις κάρτα γραφικών που υποστηρίζει uefi mode (είτε την onboard του cpu είτε κάποια άλλη) βάζεις το bios σε full uefi mode (στην ASRock είναι το CSM=disabled), με το usb stick για το install των windows σε fat32 και στην εγκατάσταση αν ο δίσκος είναι κενός τα windows θα τον φορμάρουν κανονικά σε GPT mode, θα βάλουν αυτόματα τους microsoft nvme drivers και όταν βγεις desktop βάζεις τους nvme drivers από την Samsung.

 

Αν τα κάνεις όλα αυτά εκτός από το native nvme στον ssd μπορείς πλέον να ανοίξεις και τις fast boot/ ultra fast boot mode επιλογές στο bios.

Link to comment
Share on other sites

AHCI και RAID δεν επηρεάζουν το nvme drive, αυτές είναι επιλογές του controller. Αν έχεις π.χ. 2 nvme drives μπορείς από εκεί να τα κάνεις raid0.

Ίσως να έχει κάποιο overhead αν έχεις single drive και το βάλεις σε raid mode αλλά πόσο να χάνεις 1%-2% ;

Όταν το είχα πρωτοστήσει και τα δοκίμαζα απλά δεν μου άρεσε η καθυστέρηση στο boot όταν το έβαζες σε raid mode, έχανες όλα τα οφέλη του fast boot με το να περιμένεις τον controller να κάνει initialize.

 

@LL_NEO πάντως λογικό να χρειάζεσαι να βάλεις τους intel drivers όταν βάζεις raid mode. Τα windows δεν έχουν native raid drivers όπως έχουν AHCI και nVme.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέχασα τελείως να σας απαντήσω το αγρόγιδο. Σε πολλά θέματα σε διάφορα fora έλεγαν ότι χρειάζεται να κάνεις τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω. Μάλιστα ένας τύπος λέει ότι σε συνομιλία με support της MSI του είπαν αυτό ακριβώς. Μετα το feedback σας αποφάσισα να αφήσω τους controller ως έχουν και απλά να βάλω uefi/fastboot κτλ. Τα αποτελέσματα απο το crystal disk είναι πανομοιότυπα. 

Για να μου φύγει τελείως η περιέργεια άνοιξα και γω ένα ticket στην MSI. Μου επιβεβαίωσαν αυτό ακριβώς που λέει και Larry παραπάνω.

 

Θενξ για το feedback παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.