Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

Ευχαριστω φιλε ζαχο! Eπειδη δε γνωριζω και πολλα απο αριθμους λεω μηπως εχει κανα θεμα η χρειαζεται καποια ρυθμιση απο το λειτουργικο η το bios.Συγκρινοντας και με του pasjohn λεω μηπως εχω θεμα γιαυτο!


 

 

Εδώ καλά είμαστε. Μην είμαστε και πλεονέκτες. Και με καμιά 15αριά tabs ανοιχτά. Θα δούμε και με τα win 10 τι θα κάνει.  :)

 

 

 

Μια χαρά είναι τα reads. Αυτό ήθελα να δω, αν στα 4K-64Thrd πιάνει τα 300.000IOPS. Δείχνει πως τα πιάνει οπότε μην ασχολήσε άλλο με νούμερα.

Τα Writes δεν τα έχει μετρήσει σωστά γιατί το πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει access σωστά τον NVMe driver των Windows 10. Αλλά τα writes σου δείχνουν OK από το CrystalDiskMark όπου η νέα έκδοση δουλεύει σωστά με NVMe drives.

Καλοδούλευτος.

Ευχαριστω φιλε ζαχο! Eπειδη δε γνωριζω και πολλα απο αριθμους λεω μηπως εχει κανα θεμα η χρειαζεται καποια ρυθμιση απο το λειτουργικο η το bios.Συγκρινοντας και με του pasjohn λεω μηπως εχω θεμα γιαυτο!

Έγινε επεξεργασία από jmakro
Link to comment
Share on other sites

Του pasjohn είναι AHCI drive οπότε το AS SSD μπορεί να χρησιμοποιήσει το driver κανονικά. Τα νούμερα σου είναι μια χαρά, μην ασχολήσε άλλο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ζαχο ο δικο σου ο 512 που πηρες μπαινει σε ανταπτορα η εχεις μητρικη με m.2; απο θερμοκρασίες δε ξερω γιατι εκει στην πλαινη πορτα του κουτιου εχω ενα noctua 120mm και βαραει ακριβως πανω στο m.2 socket.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή το ψάχνω τώρα τελευταία για NVMe.. 'Εχω την εντύπωση οτι οι NVMe SSD σαν τον SM951 δεν είναι bootable σε chipset Z87 αλλά μπορούν να λειτουργήσουν σαν 2οί δίσκοι μέσα σε περιβάλλον Windows βάζοντας τους στην 2ή θύρα PCI-E X16 (X8+X8 mode), σωστά? Επίσης με ενδιαφέρει εάν δίνεται μαζί με τον SM951 για παράδειγμα κάποιος PCI-E αντάπτορας (λόγο απουσίας M.2 θύρας), όπως επίσης εάν περιέχει και κάποιον driver. Γενικά πώς πάει η όλη διαδικασία? Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή το ψάχνω τώρα τελευταία για NVMe.. 'Εχω την εντύπωση οτι οι NVMe SSD σαν τον SM951 δεν είναι bootable σε chipset Z87 αλλά μπορούν να λειτουργήσουν σαν 2οί δίσκοι μέσα σε περιβάλλον Windows βάζοντας τους στην 2ή θύρα PCI-E X16 (X8+X8 mode), σωστά? Επίσης με ενδιαφέρει εάν δίνεται μαζί με τον SM951 για παράδειγμα κάποιος PCI-E αντάπτορας (λόγο απουσίας M.2 θύρας), όπως επίσης εάν περιέχει και κάποιον driver. Γενικά πώς πάει η όλη διαδικασία? Ευχαριστώ! :)

 

Στο Z87 chipset κανονικά δεν υπάρχει υποστήριξη. Έχω βάλει όμως σε Z87 και έπαιξε, αλλά ΟΧΙ NVMe. Τον AHCI SM951 έβαλα ο οποίος με adapter δούλεψε κανονικά. Στα windows 10 αν θυμάμαι καλά παίζει out of the box, για windows 7 θέλει ειδική διαδικασία προετοιμασίας της εγκατάστασης για να δουλέψει.

Ο SM951 δεν πωλείται με adapter, τον αγοράζεις χωριστά για να μπει σε PCIExpress θύρα. Αν πρόκειται να αγοράσεις, αγόρασε τον AHCI για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει με το chipset σου. Ο NVMe σίγουρα δεν θα δουλέψει. Για τον SM951 δεν υπάρχει driver. Χρησιμοποιείται ο default των windows. O Intel 750 έχει δικό του driver.

Ποια μητρική έχεις;

Ο Samsung nvme (και γενικά οι μ2) έχουν θέματα με τις θερμοκρασίες ?? ή σε απλή καθημερινή χρήση δεν ανεβάζουν

 

μήπως είναι καλύτερα με κάποιον pcie adaptor ?

Υπάρχουν PCIExpress adapters που έχουν και ψύκτρα επάνω μετά την εγκατάσταση του M.2. Θα προτιμούσα κάτι τέτοιο αν θέλεις να είσαι σίγουρος για τις θερμοκρασίες ή να χώσεις ένα ανεμιστήρι να τον βαράει απ'ευθείας. Δεν χρησιμοποιώ M.2 στο μηχάνημά μου. Τον Samsung SM951 NVMe M.2 τον αγόρασα απλά για δοκιμές. Στο καθημερινό μηχάνημα έχω Intel 750 επάνω.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Στο Z87 chipset κανονικά δεν υπάρχει υποστήριξη. Έχω βάλει όμως σε Z87 και έπαιξε, αλλά ΟΧΙ NVMe. Τον AHCI SM951 έβαλα ο οποίος με adapter δούλεψε κανονικά. Στα windows 10 αν θυμάμαι καλά παίζει out of the box, για windows 7 θέλει ειδική διαδικασία προετοιμασίας της εγκατάστασης για να δουλέψει.

Ο SM951 δεν πωλείται με adapter, τον αγοράζεις χωριστά για να μπει σε PCIExpress θύρα. Αν πρόκειται να αγοράσεις, αγόρασε τον AHCI για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει με το chipset σου. Ο NVMe σίγουρα δεν θα δουλέψει. Για τον SM951 δεν υπάρχει driver. Χρησιμοποιείται ο default των windows. O Intel 750 έχει δικό του driver.

Ποια μητρική έχεις;

1) ΟΚ! Λογικό να πάιξει ο AHCI.

 

2) Δλδ αγοράζω ξεχωριστά τον M.2 SSD + το PCI-E adaptor?

 

3) Σαν bootable είμαι σίγουρος οτι δεν θα δουλέψει σε Ζ87. Έχω όμως την εντύπωση οτι σαν 2ός μέσα στα Windows 10 τα οποία απο όσο γνωρίζω έχουν Native υποστήριξη για NVMe drives θα λειτουργήσει (αλλά τι να τον κάνω ώς 2ο οέο??).

 

4) Ο Intel 750 έχει δικό του driver για να "παίξει" σε ποιό OS και σε ποιά chipset? Μπορεί στην περίπτωση μου να παίξει σε PCI-E θύρα σε windows 10 και τα είναι bootable?

 

5) Την ASUS Maximus Hero VI (Z87).

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

2) Αγοράζεις ξεχωριστά. Κάποια site έχουν επιλογή να αγοράσεις και adapter πριν το checkout. Απλά να προσέξεις τον adapter.

3) Ο NVMe δεν θα δουλέψει σαν bootable σίγουρα. Ο AHCI 99.9% θα παίξει.

4) Για τον 750 δεν ξέρω γιατί τον κούμπωσα πάνω σε X99 απ'ευθείας.

5) Στις περισσότερες μητρικές που δούλεψε ο XP941, δούλεψε και ο SM951 (AHCI).

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει δλδ ο SM951 σε AHCI mode?

Εδώ Ελλάδα δεν παίζει να υπάρχει ούτε ο AHCI λογικά...

Έχεις κανένα link απέξω να δώ τι παίζει για τον AHCI?

Θα το ψάξω και γώ σίγουρα κάποια στιγμή το απόγευμα να δώ τι παίζει γιατί είναι λίγο "θολή" η κατάσταση με τα chipsets/OSs/drivers... 

Πάντως αφού υπάρχει και PCI-E adaptor για τον SM951 δεν έχουμε πρόβλημα! :D

Thanks a lot for the info @jax7480!

 

EDIT: Φαντάζομαι αυτό είναι το σωστό πακέτο SSD + adaptor για τον AHCI..?

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει δλδ ο SM951 σε AHCI mode?

Εδώ Ελλάδα δεν παίζει να υπάρχει ούτε ο AHCI λογικά...

Έχεις κανένα link απέξω να δώ τι παίζει για τον AHCI?

Θα το ψάξω και γώ σίγουρα κάποια στιγμή το απόγευμα να δώ τι παίζει γιατί είναι λίγο "θολή" η κατάσταση με τα chipsets/OSs/drivers...

Πάντως αφού υπάρχει και PCI-E adaptor για τον SM951 δεν έχουμε πρόβλημα! :D

Thanks a lot for the info @jax7480!

EDIT: Φαντάζομαι αυτό είναι το σωστό πακέτο SSD + adaptor για τον AHCI..?

Χωρίς adaptorhttp://m.mindfactory.de/search_result.php?search_query=Sm951&x=43&y=22

Με adaptor να επιλεξεις ποιον θες http://www.flexxmemory.co.uk/solid-state-drives-ssd/samsung-sm951-512gb-m-2-ngff-pcie-solid-state-drive-ssd-2280-mzhpv512hdgl-00000/?fullSite=1

Έγινε επεξεργασία από jmakro
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει δλδ ο SM951 σε AHCI mode?

Εδώ Ελλάδα δεν παίζει να υπάρχει ούτε ο AHCI λογικά...

Έχεις κανένα link απέξω να δώ τι παίζει για τον AHCI?

Τον SM951 τον πήρα από mysystems. Τώρα έχει πέσει και η τιμή του. Αντάπτορα πήρα αυτόν και έναν 2ο από ebay με heatsink σαν αυτόν που λέει ο jax ποιο πάνω αλλά η ψύκτρα δεν κάνει καθόλου δουλειά γιατί απλά δεν εφάπτεται με τον Μ.2.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι αντάπτορες για Μ2 είναι το ίδιο πράγμα με τις Μ2 που υπάρχουν πάνω στις μητρικές και υποστηρίζουν 32gb/s ; 

Το interface του αντάπτορα υποστηρίζει μέχρι PCI-E 3.0 X4 άρα είναι ακριβώς όπως και η M.2 θύρα στα νεότερα chipsets, όπως στο Ζ170 για παράδειγμα (32Gb/s).

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μπορούσα να αγοράσω και γω για παράδειγμα εναν αντάπτορα Μ2 σαν να ημουν σε Z170? εχει διαφορά στην ταχύτητα ή ακριβώς το ίδιο πράγμα?

 

 

*σορρυ για τις noob ερωτησεις 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τον Μ.2 στον αντάπτορα με PCIEx4 και παίρενεις το maximum τις ταχύτητας. Έτσι τον έχω και εγώ σε Ζ97. Δες εδώ ταχύτητες.

 

post-64777-0-23108200-1440515694.png

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μπορούσα να αγοράσω και γω για παράδειγμα εναν αντάπτορα Μ2 σαν να ημουν σε Z170? εχει διαφορά στην ταχύτητα ή ακριβώς το ίδιο πράγμα?

*σορρυ για τις noob ερωτησεις 

Ο αντάπτορας προσφέρει ακριβώς την ίδια ταχύτητα με την M.2 θύρα. Εξάλου και τα 2 κάνουν χρήση του διαύλου PCI-E 3.0 X4. Απλά εμείς με παλαιότερα chipsets/πλατφόρμες έχουμε την δυνατότητα να "απολαύσουμε" τα οφέλη ενός M.2 SSD χωρίς να ξοδέψουμε χρήματα για αναβάθμιση μητρικής/πλατφόρμας κάνοντας χρήση ενός M.2 PCI-E SSD adaptor. Βέβαια να αναφέρω οτι για να λειτουργήσει αυτό σε chipsets όπως Ζ77/Ζ87 θα πρέπει να "θυσιάσουμε" 8 PCI-E 3.0  lanes απο την κάρτα γραφικών μας (1st PCI-E slot), έτσι ώστε να παίξει ο SSD στην 2ή PCI-E 3.0 X16 (αλλά σε Χ8 mode), όπου ο SSD θα τραβήξει τα 4 lanes. Έτσι θα περιοριστούμε σε 1 GPU (SLI or CF not available) για να μπορέσουμε να έχουμε έναν τέτοιου επιπέδου ταχύτητας SSD (beyond SataIII protocol).

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.