Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

Υπαρχει περιπτωση να ειναι διαφορετικα δε νομιζω ετσι?

 

σε διαφορετικα site περιγραφη.

 

Samsung SM951 256GB M.2 NGFF PCIe Gen3 8Gb/s x4 Solid state drive SSD (2280) ( MZVPV256HDGL-00000), OEM, NVME

 

256GB Samsung SM951-NVMe M.2 2280 PCIe 3.0 x4 32Gb/s MLC Toggle (MZVPV256HDGL-00000)

Έγινε επεξεργασία από jmakro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δηλαδή πλέον το μέλλον των sata 3 ssd's είναι το Μ2 ? ή ειναι σαν έξτρα τεχνολογία, δεν έχω καταλάβει. 

 

Το M.2 είναι απλά διαφορετικό βύσμα σύνδεσης, όπως λέμε SATA (ή U.2 που είναι και αυτό NVMe friendly).

Είναι διαφορετική συζήτηση το NVMe που είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας με τον δίσκο και αντικαθιστά πχ το AHCI.

 

Μπορείς να έχεις M.2 AHCI δίσκο ή M.2 NVMe δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ωφελη σε καθημερινη χρηση ποια ειναι (μεταξυ Μ.2 Ahci , Μ.2 NVMe και Sata III κλασικου ssd ); Με τους m.2 nvme κερδιζω κατι επι της ουσιας; Ή θα κανω benchmarks και θα χαιρομαι;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τα ωφελη σε καθημερινη χρηση ποια ειναι (μεταξυ Μ.2 Ahci , Μ.2 NVMe και Sata III κλασικου ssd ); Με τους m.2 nvme κερδιζω κατι επι της ουσιας; Ή θα κανω benchmarks και θα χαιρομαι;

 

Ένα όφελος του Μ.2 είναι ότι δεν χρειάζεσαι καλώδια και μέρος να βάλεις το δίσκο... Από την άλλη, συνήθως ζεσταίνεται αρκετά, λόγω χαμηλού προφίλ και σχεδόν μηδενικής ροής αέρα.

Αξίζει να λάβεις υπόψη ότι υπάρχουν και μητρικές με M.2 που δεν υποστηρίζουν (ακόμα?) NVMe. Ιδανικά οι M.2 κάθονται πάνω στο PCI express bus και υποστηρίζουν πρωτόκολλο NVMe, οπότε φτάνουμε στο βασικό πλεονέκτημα: Ταχύτητα. Όχι μόνο σε benchmarks, αλλά και σε καθημερινές εργασίες. Το πλεονέκτημα του NVMe είναι μεγαλύτερη παραλληλοποίηση (άρα περισσότερες αναγνώσεις/εγγραφές ανά δευτερόλεπτο, και μεγαλύτερh συνολική ταχύτητα).

Εάν ρίξεις μια ματιά στα νούμερα, οι διαφορές είναι εντυπωσιακές. Για λίγη θεωρία μπορείς να δεις και αυτό:

https://en.wikipedia.org/wiki/M.2

και αυτό:

https://en.wikipedia.org/wiki/NVM_Express

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαξω pc σε 2-3 χρονια και αν ολα πανε καλα εως τοτε, θα εχει προχωρησει και αλλο η τεχνολογια αυτη, θα εχει μεστωσει και θα ειναι και περισσοτερο προσιτη για τις τσεπες μας :) 

Βλεπω οτι η μητρικη μου παντως εχει m.2 υποστηριξη ,αλλα δε ξερω αν θα μου χρησιμευσει ποτέ, στην φαση που ειναι , δε ξερω τι ακριβως υποστηριζει (μαλλον οχι το NVMe - δε ξερω αν συμβει με bios update) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαξω pc σε 2-3 χρονια και αν ολα πανε καλα εως τοτε, θα εχει προχωρησει και αλλο η τεχνολογια αυτη, θα εχει μεστωσει και θα ειναι και περισσοτερο προσιτη για τις τσεπες μας :)

Βλεπω οτι η μητρικη μου παντως εχει m.2 υποστηριξη ,αλλα δε ξερω αν θα μου χρησιμευσει ποτέ, στην φαση που ειναι , δε ξερω τι ακριβως υποστηριζει (μαλλον οχι το NVMe - δε ξερω αν συμβει με bios update) 

Μ.2 ahci υποστηρίζει αλλά και πάλι δεν θα δεις μεγάλες ταχύτητες. Το maximum θα το πάρεις αν το βάλεις σε αντάπτορα με pcie x4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαξω pc σε 2-3 χρονια και αν ολα πανε καλα εως τοτε, θα εχει προχωρησει και αλλο η τεχνολογια αυτη, θα εχει μεστωσει και θα ειναι και περισσοτερο προσιτη για τις τσεπες μας :)

Βλεπω οτι η μητρικη μου παντως εχει m.2 υποστηριξη ,αλλα δε ξερω αν θα μου χρησιμευσει ποτέ, στην φαση που ειναι , δε ξερω τι ακριβως υποστηριζει (μαλλον οχι το NVMe - δε ξερω αν συμβει με bios update) 

Η μητρική σου μετά το BIOS 1.70 υποστηρίζει κανονικά NVMe drives.

To ίδιο συμβαίνει με τα περισσότερα X99 και Z97 chipsets. Τα παλιότερα έχουν θέματα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου μετά το BIOS 1.70 υποστηρίζει κανονικά NVMe drives.

To ίδιο συμβαίνει με τα περισσότερα X99 και Z97 chipsets. Τα παλιότερα έχουν θέματα.

 

Ζάχο υπάρχει κάπου compatibility list? Ή με Z77 απλά να μην ασχοληθώ καθόλου να ψάξω και απλά να δεχτώ ότι αν θέλω να καρφώσω m2 θα πρέπει να αλλάξω και mobo?

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο υπάρχει κάπου compatibility list? Ή με Z77 απλά να μην ασχοληθώ καθόλου να ψάξω και απλά να δεχτώ ότι αν θέλω να καρφώσω m2 θα πρέπει να αλλάξω και mobo?

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει ελπίδα. Αν ήταν Ζ87 και με κανένα modded BIOS, ίσως, αλλά με Z77 πολύ δύσκολο.

Για ποια μητρική μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Θα φλασαρω απο τη μητρικη το bios με καποιο τροπο κατευθειαν εαν αποφασισω οτι θελω NVMe support; Βεβαια μεχρι τοτε μπορει να εχω αλλαξει συστημα εξ'ολοκληρου, αλλα ποτέ δε ξερεις... Τα παιδια στο πηγαδι κατουρησαν με το Ζ77 ; 

 

Εχω αιωνες να κανω καποιο bios update. Εκανα απο δισκετα καποτε για να αναγνωρισει μια μητρικη εναν 80GB σκληρο που τον εβλεπε ως 40GB :p (σιγουρα 10-11 χρονια πριν). Κοιτα να δεις που αν ξανακανω , θα ειναι για παρομοιο λογο :)

Link to comment
Share on other sites

Θα φλασαρω απο τη μητρικη το bios με καποιο τροπο κατευθειαν εαν αποφασισω οτι θελω NVMe support; Βεβαια μεχρι τοτε μπορει να εχω αλλαξει συστημα εξ'ολοκληρου, αλλα ποτέ δε ξερεις... Τα παιδια στο πηγαδι κατουρησαν με το Ζ77 ; 

 

Εχω αιωνες να κανω καποιο bios update. Εκανα απο δισκετα καποτε για να αναγνωρισει μια μητρικη εναν 80GB σκληρο που τον εβλεπε ως 40GB :p (σιγουρα 10-11 χρονια πριν). Κοιτα να δεις που αν ξανακανω , θα ειναι για παρομοιο λογο :)

 

Το update γίνεται πλέον από USB stick ή και από το internet. Οι περισσότερες μητρικές (όπως και η δική σου) έχουν επιλογή μέσα στο BIOS αλλά και πριν το BIOS (F11).

 

Οι μητρικές με Ζ97 και Χ99, ανάλογα με την εταιρεία έχουν δώσει ήδη BIOS με NVMe support.

Από εκεί και πέρα για τις περισσότερες εταιρείες και μητρικές δεν υπάρχει ελπίδα.

Κάποιες με ευγενικό τρόπο το κόβουν τελείως (όπως η MSI) και άλλες κάνουν και καλά poll (βλέπε Asus) για το αν θα σκεφτούν να το δώσουν.

 

@LL_NEO,

Στο net και στα γνωστά φόρα δεν υπάρχει τίποτα. Όλοι παρακαλάνε αλλά τζίφος. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα κάτι.

Καποιοι λένε πως ο Intel 750 δουλεύει αλλά τίποτα επιβεβαιωμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το update γίνεται πλέον από USB stick ή και από το internet. Οι περισσότερες μητρικές (όπως και η δική σου) έχουν επιλογή μέσα στο BIOS αλλά και πριν το BIOS (F11).

Οι μητρικές με Ζ97 και Χ99, ανάλογα με την εταιρεία έχουν δώσει ήδη BIOS με NVMe support.

Από εκεί και πέρα για τις περισσότερες εταιρείες και μητρικές δεν υπάρχει ελπίδα.

Κάποιες με ευγενικό τρόπο το κόβουν τελείως (όπως η MSI) και άλλες κάνουν και καλά poll (βλέπε Asus) για το αν θα σκεφτούν να το δώσουν.

@LL_NEO,

Στο net και στα γνωστά φόρα δεν υπάρχει τίποτα. Όλοι παρακαλάνε αλλά τζίφος. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα κάτι.

Καποιοι λένε πως ο Intel 750 δουλεύει αλλά τίποτα επιβεβαιωμένο.

Oh well. Και τι θα κάνουν οι κατασκευαστές μητρικωνενε, κλέφτες θα γίνουν; (Αφορμή έψαχνα)

Link to comment
Share on other sites

Θα φλασαρω απο τη μητρικη το bios με καποιο τροπο κατευθειαν εαν αποφασισω οτι θελω NVMe support; Βεβαια μεχρι τοτε μπορει να εχω αλλαξει συστημα εξ'ολοκληρου, αλλα ποτέ δε ξερεις... Τα παιδια στο πηγαδι κατουρησαν με το Ζ77 ; 

 

Εχω αιωνες να κανω καποιο bios update. Εκανα απο δισκετα καποτε για να αναγνωρισει μια μητρικη εναν 80GB σκληρο που τον εβλεπε ως 40GB :p (σιγουρα 10-11 χρονια πριν). Κοιτα να δεις που αν ξανακανω , θα ειναι για παρομοιο λογο :)

Ακόμα και οι Z87 δεν υποστηρίζουν. Η προηγούμενη Ζ87 που είχα, πάπαλα.  :(

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε Z87, Z77 κλπ και δεν έχει βγάλει ακόμη ο κατασκευαστής σας BIOS, ενδέχεται να πετύχετε να είναι  Bootable ο Μ.2 ΑΗCI SM951 με modαρισμένο bios.

 

Αρκετοί στο net έχουν προσθέσει το Samsung_M2_DXE UEFI module (από κάποια μητρική που το υποστηρίζει) στο bios τους με θετικά αποτελέσματα.

 

Εγώ ανήκω σε αυτούς που δεν το κατάφεραν, αλλά έχω και AMD 990FX μητρική, οπότε παίζει να φταίει και αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.