Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

Άραγε είναι συμβατός/bootable στην CHFV-Z  ?   :)

 

 

Γιατί δεν γράφουνε compatibility στην Kingston ? Με τον HHHL adapter είναι στάνταρ συμβατός με όλα τα PCI-E ?

 

Βασικά εγώ είχα θέμα με την ASRock X99M Killer και τον κούμπωσα σαν Μ.2.

Ενώ εκκινούσα το μηχάνημα από το στημένο RAID0 μου, το μηχάνημα έτρωγε restart στην ψύχρα πριν καν δω το logo των Windows.

Δεν το έψαξα παραπάνω γιατί βαριόμουν αλλά όταν θα κάνω το ριβιουδάκι αναγκαστικά θα τον βάλω μόνο του με Windows 10, να δω αν θα δουλέψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το review θα πάρω κι έναν τέτοιο για να είναι ολοκληρωμένο (αν έχουν βγει μέχρι τότε):

 

 

http://betanews.com/2015/04/14/samsung-starts-production-on-sm951-worlds-first-m-2-nvme-pcie-ssd/

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Samsung-SM951-NVMe-vs-sm951 AHCI-vs XP941 vs intel 750-and-More

 

Ενδιαφοερον review, και σημαντικές διαφορες αναμεσα στην nvme και ahci εκδοση του sm951 υπάρχουν, αν και η εκδοση του sm951 ahci ειναι απο τη lenovo που έχει λιγο χαμηλοτερες επιδοσεις λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας και καταναλωσης, και ο sm951 nvme ειναι μόλις 256gb που χει και αυτος χαμηλοτερες επιδόσεις απο το 512 μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Thanks for Your Order

Samsung XP941 256GB M.2 NGFF PCIe 
 
Update όταν έρθει κι εγκατασταθεί.

 

βλέπω πάρα πολλά βίντεο στο youtube που χρησιμοποιουν  ssd σαν αυτόν που έχεις αγοράσει ποια είναι ι διάφορα σε σχέση με τους ssd που βλέπουμε συνήθως στα καταστήματα πχ 850 evo? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρά γίνεται. Αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει με την μητρική σου.

Πάντως εγώ σε Z87 έχω βάλει με adaptor και έπαιξε (Asus Maximus VI Formula).

 

Βασικά δεν είναι controller, converter είναι.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Σωστά converter είναι. Δεν έχει drivers. Κάνω Install win και όταν κάνει επαννεκίνηση δεν τον βλέπει στο Boot. 

Με τον 850 Pro που μπαίνω τον βλέπει κανονικά. 

Το BIOS δεν τον βλέπει. Δεν έχω κάνει κάτι καλά ή είναι αυτό που λες δεν τον υποστηρίζει?

 

Είναι θέμα του συγκεκριμένου converter ή γενικά με converters/controllers? 

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις κάτω κάτω στο παρακάτω Link (άλλος converter είναι αυτός) λέει The general computer can't read it in BIOS. Hence it doesn't support system setup.

 

Μάλλον αυτό συμβαίνει και σε μένα. 

 

http://www.ebay.com/itm/M-2-NGFF-PCI-E-LANE-SSD-to-PCIE-X4-3-0-to-SATA-Adapter-Card-For-Samsung-Xp941-BE-/201336840458?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ee09c610a

 

Το ερώτημα είναι υπάρχει κάποιος που να τον υποστηρίζει ή πάμε σε αλλαγή μητρικής?

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το κόβω. 

Απλά δεν έχω καταλάβει αν φταίει ο coverter ή το πρόβλημα είναι η μητρική. Άλλος converter λεει ότι δεν υποστηρίζουν όλες οι μητρικές. Π.χ. η Asrock Z97 Extreme 6 το υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Κατα 90% δέν είναι θέμα converter το να φαίνεται ώς bootable.

 

Σου είπα για το support γιατί όσες φορές έχω επικοινωνήσει τα τελευταία 9 χρόνια, είχα θετικά αποτελέσματα. Καινούριοι δίσκοι είναι, ίσως θέλουν λίγο χρόνο για την υποστήριξη.

 

Επικοινώνησε για να δείξεις ενδιαφέρον. Αν το αφήσεις και μείνεις στο "μπα, δεν θα γίνει τίποτε" και εσύ και όλοι οι λοιποί ενδιαφερόμενοι, πιθανόν να μην ενδιαφερθούν σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Θα επικοινωνήσω με asrock. Δεν μου κοστίζει τίποτα. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.

 

 

Το αντίστοιχο έχω κάνει με ASUS ( αν και PCI-E είναι v2.0, ίσως δεν έχει νόημα ο 951 για μένα)

Link to comment
Share on other sites

Θα επικοινωνήσω με asrock. Δεν μου κοστίζει τίποτα. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Η απάντηση της asrock είναι η εξής

 

Hi John,

Thank you for contacting ASRock support.

We haven’t tested with PCIE adapter that using M.2 socket.

However, if the adapter meets the standard PCIE technology, it should be worked.

 

Note : due to SM951 drive limitation (no post firmware) its required UEFI mode (Windows 8/8.1).

              Windows 7 does not supported UEFI mode (unless known how to tweak) and causing that cannot be worked.

 

Πάπαλα μου φαίνεται ε ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.