Jump to content



Πόσο καλή αγορά ένας Phenom II Χ4 960Τ σήμερα.


hoakin1981

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Υπάρχει μια περίπτωση να έχω βρεί τον επεξεργαστή του τίτλου σε καλή τιμή προκειμένου να προχωρήσω σε μια αναβάθμιση ΜΒ+CPU+RAM για να μπορεί το μηχάνημα να σηκώσει τα νεότερα παιχνίδια σε 1920Χ1200, HIGH γραφικά και το AA απενεργοποιημένο. Ιδανικά ψάχνω για τον FX-6300 αλλά δεν με βλέπω να βρίσκω εύκολα. Σκεφτόμουν τα πάρω αυτήν την μητρική και ανάλογη μνήμη.

 

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν θα ήθελα να με διαφωτήσετε στα εξής:

 

1. Πόσο παλέψιμος είναι ο επεξεργαστής με τα σημερινά δεδομένα?

2. Η μητρική αυτή είναι συμβατή με την CPU χωρίς προβλήματα?

3. Τι σόι μνήμη θέλει ο επεξεργαστής και είναι συμβατή με την μητρική αυτή? 

 

Όποια άλλη άποψη και συμβουλή στο θέμα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ. Σημειώνω πως τώρα έχω τον Core2Duo E8400 3.0Ghz

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την ίδια πλατφόρμα και έχω τον 1090Τ ( Χ6 ), της γενιάς αυτής. Γενικά το σύστημά μου γιαυτά που κάνω λειτουργεί απροβλημάτιστα.

 

Η μητρική που έβαλες θέλει DDR3, συμβατές μνήμες θα βρείς στο site της Asrock και συγκεκριμένα εδώ.

 

Ενδέχεται να λειτουργούν και άλλες μνήμες με το μοντέλο αυτό, αλλά οι δοκιμασμένες αναφέρονται στη λίστα.

 

Η λίστα συμβατών επεξεργαστων της μητρικής είναι εδώ και ο επεξεργαστής είναι στη λίστα :

 

AM3 Phenom II X4 HD960TFBK4DGR 125W Zosma 3000MHz 2000MHz 512KBx4 6MB E0 All

 

 

Εφόσον μιλάς για gaming και αναβάθμιση, καλό θα ήταν να δώσεις και ένα εύρος τιμής που έχεις στο μυαλό σου για την αναβάθμιση αυτή, καθώς ότι ειπωθεί πέραν αυτής της βάσης είναι γενικότητα.

 

Γράψε και το υπόλοιπο σύστημά σου για να λάβεις πιο εύστοχες απαντήσεις στο πρόβλημά σου, καθώς και τα χρήματα που θα ήσουν διατεθειμένος να ξοδέψεις για την αναβάθμιση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το σύνολο που θέλω να ξοδέψω είναι 200 Ευρώ για ΜΒ+CPU+RAM. Αυτή τη στιγμή κάρτα γραφικών έχω την Radeon HD 5850 1GB GDDR5 που την παλεύει αξιοπρεπώς με παλιότερα παιχνίδια αλλά μάλλον όχι με τα νεότερα χωρίς να έχω δοκιμάσει μιάς που δεν έχω ακόμα αλλάξει τα άλλα μέρη. Η κάρτα γραφικών θα αλλαχτεί αλλά πιο μετά. 

 

Τρέχουσα RAM στα 4GB χωρίς δυνατότητα επέκτασης λόγω περιορισμού της ΜΒ και όπως είπα τρέχων επεξεργαστής Core2Duo E8400 3.0Ghz που επίσης δεν μπορεί να αλλαχτεί γιατί η ΜΒ δεν υποστηρίζει 4-πύρηνους.

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις διαθεση να ξοδεψεις 200€ για αναβαθμιση, τοτε θα προτεινα,

 

ΜΟΒΟ   http://www.skroutz.gr/s/3945484/Asrock-FM2A88M-Extreme4.html

CPU   http://www.skroutz.gr/s/5631410/AMD-Athlon-X4-860K-Box.html?keyphrase=860k

RAM  http://www.skroutz.gr/s/4228116/G-Skill-Aegis-8GB-DDR3-1600MHz-F3-1600C11D-8GIS.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Υπάρχει μια περίπτωση να έχω βρεί τον επεξεργαστή του τίτλου σε καλή τιμή προκειμένου να προχωρήσω σε μια αναβάθμιση ΜΒ+CPU+RAM για να μπορεί το μηχάνημα να σηκώσει τα νεότερα παιχνίδια σε 1920Χ1200, HIGH γραφικά και το AA απενεργοποιημένο. Ιδανικά ψάχνω για τον FX-6300 αλλά δεν με βλέπω να βρίσκω εύκολα. Σκεφτόμουν τα πάρω αυτήν την μητρική και ανάλογη μνήμη.

 

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν θα ήθελα να με διαφωτήσετε στα εξής:

 

1. Πόσο παλέψιμος είναι ο επεξεργαστής με τα σημερινά δεδομένα?

2. Η μητρική αυτή είναι συμβατή με την CPU χωρίς προβλήματα?

3. Τι σόι μνήμη θέλει ο επεξεργαστής και είναι συμβατή με την μητρική αυτή? 

 

Όποια άλλη άποψη και συμβουλή στο θέμα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ. Σημειώνω πως τώρα έχω τον Core2Duo E8400 3.0Ghz

Πια μητρική έχεις; Μήπως παίζει quad Intel πάνω σε αυτήν; Αν ναι και αν μπορείς να τον βρεις φτηνά θεωρώ καλύτερη επιλογή από το να αλλάξεις πλατφόρμα. Μετά τα λεφτά που θα εξασφαλίσεις τα ρίχνεις σε SSD/μνήμη/καλύτερη κάρτα γραφικών.

Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι οι 960Τ ξεκλειδώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις τον 960 αξίζει να πάρεις και motherboard που τον κάνει 6 core δεν είμαι σίγουρος αν με αυτή στο Link θα ξεκλειδώσει. Κατα τα άλλα σαν 6core θα κάνεις τα πάντα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις. Για να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις:

 

1. Όχι η μητρική που έχω δεν υποστηρίζει 4-πύρηνους, το γράφει ξεκάθαρα στο site της εταιρείας.

2. Δεν πάω σε FM2+ γιατί είναι παλιότερη τεχνολογία και θα με περιορίζει  μελλοντικά ακόμα περισσότερο.

3. Τον 960Τ παίζει να τον βρώ στα 50 Ευρώ.

 

Και μια ερώτηση, πως καταλαβαίνεις αν μια μητρική μπορεί να ξεκλειδώσει τον 960Τ? Και ακόμα και αν γίνει, αυτό δεν απαιτεί επιπλέον κόλπα water cooling κλπ γιατί δεν παίζει να ασχοληθώ με τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι, οι μητρικές που υποστηρίζουν ξεκλειδώματα, το κάνουν μέσω ACC (Advanced Core Calibration). Ωστόσο, η ASRock το ονόμασε απευθείας UCC (Unlock CPU Core) και η μητρική που επέλεξες, τον υποστηρίζει.

 

Εάν όντως σκέφτεσαι τους 2 πιθανούς έξτρα πυρήνες πάντως και για να μην μπλέξεις/απογοητευτείς, ρίξε και μία ματιά σε 1055Τ/1075Τ, παίζουν σε καλές τιμές στο ebay.

 

Αν δε σε ενδιαφέρει και θές όντως να ρισκάρεις, η μητρική που διάλεξες γράφει στα specs :

 

- Supports UCC feature (Unlock CPU Core)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις. Για να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις:

 

1. Όχι η μητρική που έχω δεν υποστηρίζει 4-πύρηνους, το γράφει ξεκάθαρα στο site της εταιρείας.

2. Δεν πάω σε FM2+ γιατί είναι παλιότερη τεχνολογία και θα με περιορίζει  μελλοντικά ακόμα περισσότερο.

3. Τον 960Τ παίζει να τον βρώ στα 50 Ευρώ.

 

Και μια ερώτηση, πως καταλαβαίνεις αν μια μητρική μπορεί να ξεκλειδώσει τον 960Τ? Και ακόμα και αν γίνει, αυτό δεν απαιτεί επιπλέον κόλπα water cooling κλπ γιατί δεν παίζει να ασχοληθώ με τέτοια.

 

 

1 κατ' αρχας, δεν ανεφερες ποια μητρικη εχεις, ωστε αν υπαρχει πιθανοτητα να μπαινει καποιος Quad (ισως το εχει δοκιμασει καποιος.....), να αναφερθει..! 

 

2 FM2+ ειναι η νεοτερη πλατφορμα της AMD...!  και αφ' ετερου, ολες οι πλατφορμες που υπαρχουν σημερα στην αγορα, την επομενη χρονια θα αντικατασταθουν...!!

 

3, και τον 960Τ να παρεις, δεν θα παρεις μητρικη? και -μαλλον-  μνημες (εκτος κι αν εχεις DDR3).....?   αρα παλιοτερης γενιας, πια? 

 

 

ΥΓ1.  μην ασχοληθεις με W/C.....!!!

 

ΥΓ2 και μητρικη που υποστηριζει ξεκλειδωμα, να παρεις, δεν εισαι σιγουρο οτι ο επεξεργαστης ξεκλειδωμενος, θα ειναι σταθερος  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 κατ' αρχας, δεν ανεφερες ποια μητρικη εχεις, ωστε αν υπαρχει πιθανοτητα να μπαινει καποιος Quad (ισως το εχει δοκιμασει καποιος.....), να αναφερθει..! 

 

2 FM2+ ειναι η νεοτερη πλατφορμα της AMD...!  και αφ' ετερου, ολες οι πλατφορμες που υπαρχουν σημερα στην αγορα, την επομενη χρονια θα αντικατασταθουν...!!

 

3, και τον 960Τ να παρεις, δεν θα παρεις μητρικη? και -μαλλον-  μνημες (εκτος κι αν εχεις DDR3).....?   αρα παλιοτερης γενιας, πια? 

 

ΥΓ, μην ασχοληθεις με W/C.....!!! 

 

1. Ευχαρίστως να το αναφέρω, έχω αυτήν της Asrock που γράφει ξεκάθαρα στα χαρακτηριστικά ότι "Compatible with all FSB1333*/1066/800/533 MHz CPUs except Quad Core". Άν καποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ευχαρίστως να το μάθω. Απλά εφόσον υπάρχει και ο περιορισμός τα 4GB μνήμης από την ίδια την μητρική δεν βλέπω το νόημα να ασχοληθώ ούτως ή αλλιώς.

 

2. Απολογούμαι, δεν το γνώριζα. Αυτό που λες για την αντικατάσταση φυσικά ισχύει, το θέμα είναι ποιό socket θα κρατήσει περισσότερο μακροπρόθεσμα.

 

3. Φυσικά, μητρική θα χρειαστεί όπως και να έχει, για αυτό το συζητάμε άλλωστε.

 

Υ.Γ. Εννοείται, δεν μπλέκω με W/C δεν υπάρχουν χώρος στο κουτί/budget/όρεξη για τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτησεις σου ειναι λιγο υψηλες (νεα παιχνιδια,1920Χ1200, High detail) για τα 200€ που θελεις για μητρικη και επεξεργαστη και μνημη.

 

Μπορεις να παρεις κανουριο πακετο με 200€ που ειναι πιο γρηγορο απο το σημερινο setup σου αλλα δε νομιζω πως θα καταφερεις να παιξεις τα παιχνιδια στα προαναφερομενα settings γραφικων. Θα τα παιζεις ομως, χωρις αμφιβολια, σε χαμηλοτερο επιπεδο γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτησεις σου ειναι λιγο υψηλες (νεα παιχνιδια,1920Χ1200, High detail) για τα 200€ που θελεις για μητρικη και επεξεργαστη και μνημη.

 

Μπορεις να παρεις κανουριο πακετο με 200€ που ειναι πιο γρηγορο απο το σημερινο setup σου αλλα δε νομιζω πως θα καταφερεις να παιξεις τα παιχνιδια στα προαναφερομενα settings γραφικων. Θα τα παιζεις ομως, χωρις αμφιβολια, σε χαμηλοτερο επιπεδο γραφικων.

 

Δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα απαιτητικός στα παιχνίδια όσον αφορά τα γραφικά. Τα 1920Χ1200, High detail είναι προσαρμόσιμα ανάλογα την περίπτωση. Άν δω ότι δεν τραβάει αξιοπρεπώς τότε κάποιες ρυθμίσεις μπορούν να κατέβουν από high σε medium. Αυτό που δεν θα ήθελα να χαμηλώσω είναι η ανάλυση.

 

Δεν περιμένω θαύματα με αυτό το budget, απλά να την βγάλω 2-3 χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

επειδη τυγχανει να ειχα την 5850, πριν την 7950 που βλεπεις τωρα, θα σου πω οτι σε τετοιες αναλυσεις, παιζει ρολο και η μνημη της καρτας.

 

με το 1gb της 5850, οπως καταλαβαινεις, θα υπαρχει προβλημα...!!!

 

αρα, κατα την ταπεινη μου αποψη, καποια στιγμη, θα χρειαστει αλλαγη για να μπορει να ανταπεξελθει σε νεοτερα παιχνιδια..!  

Link to comment
Share on other sites

επειδη τυγχανει να ειχα την 5850, πριν την 7950 που βλεπεις τωρα, θα σου πω οτι σε τετοιες αναλυσεις, παιζει ρολο και η μνημη της καρτας.

 

με το 1gb της 5850, οπως καταλαβαινεις, θα υπαρχει προβλημα...!!!

 

αρα, κατα την ταπεινη μου αποψη, καποια στιγμη, θα χρειαστει αλλαγη για να μπορει να ανταπεξελθει σε νεοτερα παιχνιδια..!  

 

Δεν διαφωνούμε, το γνωρίζω πως η 5850 έχει τα χρονάκια της και θα χρειαστεί αντικατάσταση, αλλά αυτό θα γίνει σε μετέπειτα φάση και με ανάλογο budget. Προς το παρόν με απασχολεί το υπόλοιπο σύνολο που θεωρώ είναι ο αδύναμος κρίκος στην υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο 960Τ ακόμα και σαν 4core αν δεν τον κάνεις 6 core είναι καλύτερος απο τον Pentium που κάνεις ερώτησεις στο άλλο thread. Ο 3258 είναι καλή cpu αν την πας στα 4.5ghz αλλά όχι για πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο 960Τ ακόμα και σαν 4core αν δεν τον κάνεις 6 core είναι καλύτερος απο τον Pentium που κάνεις ερώτησεις στο άλλο thread. Ο 3258 είναι καλή cpu αν την πας στα 4.5ghz αλλά όχι για πολλά πολλά.

 

Η διαπραγμάτευση για τον 960Τ ίσως και να ναυάγησε οπότε οι επιλογές μου από άποψη κόστους περιορίζονται όπως το βλέπω στα παρακάτω (καινούργια)

 

1. AMD FX-6300

2. AMD Athlon X4 860K

3. INTEL i3-3240

4. INTEL i3-4150

4. INTEL Pentium G3258

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να κανεις oc τον g3258 ..τοτε αυτον μαζι με μια ocable Η81/β85 στα 50-60€

 

τον 3240 πετα τον -απο τη λιστα-...τον 4150 καντον 4160 (ιδια τιμη εχουν)..και ...αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα οτι όπως θα διαπιστώσεις δεν ειναι πολυ συμφέρουσα μια αγορα amd cpu πια ,αλλα θα εχω αλλα μετα...

http://youtu.be/ObuEzc_DM0U

 

Χαχαχα! Κάνε μια προσπάθεια, η κάθε γνώμη είναι χρήσιμη και σεβαστή. Οι καιροί δεν είναι για να πετάμε χρήματα άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.