Jump to content



Απόψεις Για Τον G3258 Για Gaming.


hoakin1981

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο και εγώ? Καλύτερα 1150, 1155 ή και τα δύο? Προφανώς ρωτάω γιατί όλες οι μεταχ. προτάσεις συνήθως παίζουν στο παλιότερο 1155 ενώ τα καινούργια στο 1150.

 

Και τα δύο πώς γίνεται; Αν πας σε μεταχειρισμένο (=1155) ο καλύτερος επεξεργαστής που μπορείς να βάλεις θα είναι ο i7 3770K. Αν πας σε 1150 ο καλύτερος επεξεργαστής που θα μπορείς να βάλεις είναι ο i7 4790K. Σε 1155 ξεκινάς με i5 2500Κ, σε 1150 με i3. Στο σήμερα ο i5 2500K είναι καλύτερος του i3. Στο μέλλον και αν αλλάξεις στο 1155 θα βρίσκεις i7 3770K στα ίδια λεφτά όχι με τον i7 4790K αλλά με τον i5 4690k. Και i7 3770K > i5 4690K.

Συμπέρασμα: Με το 1155 είσαι καλύτερα σε κάθε σενάριο. Θα πρέπει όμως να πάρεις το όποιο ρίσκο έχουν τα μεταχειρισμένα parts.

 

Εύλογο ερώτημα: Πώς γίνεται να βγαίνει πιο συμφέρουσα λύση το 1155 όχι μόνο για τώρα, αλλά και για το μέλλον; Για δύο λογους:

-γιατί οι διαφορές από γενιά σε γενιά των επεξεργαστών είναι πολύ μικρές αναφορικά με τις επιδόσεις

-γιατί τα parts απαξιώνονται τιμολογιακά πολύ γρήγορα στην αγορά των μεταχειρισμένων λογω της ταχύτητας έλευσης των καινούριων.

 

Το 1155 σε σχέση με τον ανταγωνισμό:

->FM2: το FM2 πάει μέχρι 3 modules και έχει πιο budget και htpc λογική, δύσκολο ως απίθανο να βγει σ αυτό το σοκετ κάτι καλύτερο από τον i5 2500K. Σήμερα προφανώς δεν υπάρχει.

->AM3: Νεκρό, ο καλύτερος επεξεργαστής που παίρνει (FX 8350) είναι ήδη κατώτερος του i5 2500K. Οι FX 9590 κτλ είναι στα όρια του τρολαρίσματος λόγω τιμής, tdp (->μητρική, ψύξη) κτλ.

->FM3??: Σ αυτό μάλλον θα μπει η νέα high end (λέμε τώρα..) σειρά της amd. Δεν ξέρουμε πώς θα ρολάρει σε σχέση με τον i5 2500K, αλλά  ...δεν υπάρχει ακόμα. Οι σημερινοί amd δεν θα μπαίνουν σ αυτό.

 

 

Τι θα έκανα εγώ; Θα έπαιρνα τον i3. :)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Trexx: Neverwinter Online, COH 2 και κανένα CS. Επίσης RPG όταν βγαίνουν, τελευταίο ήταν Divine Divinity: Original Sin. Το Witcher 3 μας ξενέρωσε, θέλω άλλη κάρτα από την 4850 που έχω και αμφιβάλλω αν θα παίζει έστω και χάλια με τον Phenom 720 και τα 4 GB μνήμη που έχω. Επίσης τα παίζω σε 19αρα Nec FE990 1280x1024 οπότε δεν έχω θέμα γενικά με τα games, εκτός από τα τελευταία που απαιτούν DX11. Γιατί ρωτάς όμως? Και τι μου έκανες bold το technically 4 cores ? Άφού είναι τι να κάνουμε τώρα, είναι 4 γαιδούρια αλλά είναι 4, δεν δίνω τα συγχαρήτηρια μου στην AMD που χρησιμοποιεί τέτοια τεχνάσματα αλλά τουλάχιστον τα τιμολογεί και ανάλογα, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ με την Intel που την έχει δεί Apple.

 

@NTG: Δεν έβαλα το bench του 3ds για να συγκρίνω απόδοση στο 3ds, είπα άλλαξε τίτλο και βάλε Witcher 3 για να καταλάβει ο κόσμος πως θα είναι πάνω κάτω τα πράγματα με το Witcher 3. Μη γίνεσαι επιπόλαιος.

 

Γενικά μην είστε επιπόλαιοι, δεν πάω να αποδείξω ότι ο 860Κ σπέρνει, απλά προσπαθώ να δείξω ότι ένας γρήγορος διπύρηνος για τα games από δώ και πέρα είναι αδιέξοδο γιατί απλά ΔΕΝ θα τα παίζει. Επίσης είπα ότι για κάποιον που έχει 200 ευρώ σφιχτό μπάτζετ ο 860κ είναι η καλύτερη επίλογή, τα 40 ευρώ παραπάνω που ζητάει ο I3 είναι μια αύξηση του μπάτζετ 20%. Και εγώ θα του πρότεινα αν θέλει να περιμένει λίγο να μαζέψει αυτά τα 40 ευρώ να πάει σε I3 έστω εφόσον θέλει στο μέλλον να βάλει I5, με την προυπόθεση όμως να μπορεί ο I3 να παίξει το Witcher 3, δλδ να υποστηρίζεται το HT του I3 γιατί προς το παρόν τα requirements ζητάνε 4 cores και άσχετως αν της amd είναι κουτσά, είναι 4 και πληρούν τις προυποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο πώς γίνεται; Αν πας σε μεταχειρισμένο (=1155) ο καλύτερος επεξεργαστής που μπορείς να βάλεις θα είναι ο i7 3770K. Αν πας σε 1150 ο καλύτερος επεξεργαστής που θα μπορείς να βάλεις είναι ο i7 4790K. Σε 1155 ξεκινάς με i5 2500Κ, σε 1150 με i3. Στο σήμερα ο i5 2500K είναι καλύτερος του i3. Στο μέλλον και αν αλλάξεις στο 1155 θα βρίσκεις i7 3770K στα ίδια λεφτά όχι με τον i7 4790K αλλά με τον i5 4690k. Και i7 3770K > i5 4690K.

Συμπέρασμα: Με το 1155 είσαι καλύτερα σε κάθε σενάριο. Θα πρέπει όμως να πάρεις το όποιο ρίσκο έχουν τα μεταχειρισμένα parts.

 

Εύλογο ερώτημα: Πώς γίνεται να βγαίνει πιο συμφέρουσα λύση το 1155 όχι μόνο για τώρα, αλλά και για το μέλλον; Για δύο λογους:

-γιατί οι διαφορές από γενιά σε γενιά των επεξεργαστών είναι πολύ μικρές αναφορικά με τις επιδόσεις

-γιατί τα parts απαξιώνονται τιμολογιακά πολύ γρήγορα στην αγορά των μεταχειρισμένων λογω της ταχύτητας έλευσης των καινούριων.

 

Το 1155 σε σχέση με τον ανταγωνισμό:

->FM2: το FM2 πάει μέχρι 3 modules και έχει πιο budget και htpc λογική, δύσκολο ως απίθανο να βγει σ αυτό το σοκετ κάτι καλύτερο από τον i5 2500K. Σήμερα προφανώς δεν υπάρχει.

->AM3: Νεκρό, ο καλύτερος επεξεργαστής που παίρνει (FX 8350) είναι ήδη κατώτερος του i5 2500K. Οι FX 9590 κτλ είναι στα όρια του τρολαρίσματος λόγω τιμής, tdp (->μητρική, ψύξη) κτλ.

->FM3??: Σ αυτό μάλλον θα μπει η νέα high end (λέμε τώρα..) σειρά της amd. Δεν ξέρουμε πώς θα ρολάρει σε σχέση με τον i5 2500K, αλλά  ...δεν υπάρχει ακόμα. Οι σημερινοί amd δεν θα μπαίνουν σ αυτό.

 

 

Τι θα έκανα εγώ; Θα έπαιρνα τον i3. :)

 

 

Χαχαχαχα! κορυφή ο φίλος Trexx! Πρώτα σου εξηγεί αναλυτικά γιατί είναι καλύτερη επιλογή ο 1155 και κλείνει λέγοντας ότι "εγώ θα πήγαινα σε 1150"...

 

Χωρίς πλάκα όμως, υποθέτω ότι το ζουμί είναι στην τιμή των μεταχειρισμένων και αν αξίζει το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω διακριτικα το θεμα και ειπα αν θα φτασει τις 10 σελιδες να ποσταρω.

Επειδη λοιπον θα φτασει,2500κ και απο εμενα!

Στα χρηματα που διαθετεις με μια φθηνη P67/Z68 mobo ειναι μονοδρομος.

Το αν θα ειναι future proof?Οπως ηδη ειπωθηκε μπορεις να βαλεις μεχρι τον 3770κ σε περιπτωση που χρειαστεις το κατι παραπανω μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω διακριτικα το θεμα και ειπα αν θα φτασει τις 10 σελιδες να ποσταρω.

Επειδη λοιπον θα φτασει,2500κ και απο εμενα!

Στα χρηματα που διαθετεις με μια φθηνη P67/Z68 mobo ειναι μονοδρομος.

Το αν θα ειναι future proof?Οπως ηδη ειπωθηκε μπορεις να βαλεις μεχρι τον 3770κ σε περιπτωση που χρειαστεις το κατι παραπανω μελλοντικα.

 

Εντάξει ρε παιδιά αλλά τα μοντέλα Κ είναι φτιαγμένα για κλοκάρισμα σωστά? Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι κατα πάσα πιθανότητα τους έχουν χρόνια ξεζουμίσει και ποιος ξέρει τι παπατζιλίκια έχει δοκιμάσει ο καθένας πάνω του. Είναι τώρα να ρισκάρεις 100 Ευρώ με κάτι τέτοιο που μπορεί να ψοφίσει αύριο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειδους χλευασμος ειναι αυτος αλλα τελος παντων ;p

Ολοι οι Κ CPU απο SB σε Haswell ειναι τουμπανα και δεν εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους, αυτο ολοι το ξερουν

Ποιος χλευασε; μην τρελαθωμεν.. Ουτε καν εquoteοποιησθειν [emoji14]

Διακριτικά προσπάθησα να σπρωξω τον φιλο στην αγορα ξεκλειδωτου sandybridge ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά αλλά τα μοντέλα Κ είναι φτιαγμένα για κλοκάρισμα σωστά? Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι κατα πάσα πιθανότητα τους έχουν χρόνια ξεζουμίσει και ποιος ξέρει τι παπατζιλίκια έχει δοκιμάσει ο καθένας πάνω του. Είναι τώρα να ρισκάρεις 100 Ευρώ με κάτι τέτοιο που μπορεί να ψοφίσει αύριο? 

 

Γιατι, αν υποθεσουμε οτι πας και παρεις εναν 860 καινουργιο, και αυριο δεν σε καλυπτει δεν πετας παλι τα χρηματα σου?

Σε καθε περιπτωση παντως, νομιζω οτι αδυνατεις να κατανοησεις το ποσο καλο cpu για gaming ειναι σημερα ενας 2500Κ, ειδικα αν τον κλοκαρεις.

Ειναι σουπερ αναβαθμιση απο τον E8400 που εχεις τωρα και εφοσον εμεινες τοσα χρονια με τον E8400 και τον αλλαζεις σημερα, ειμαι σιγουρος οτι θα κρατησεις αλλο τοσο χρονικο διαστημα ενα cpu σαν τον 2500k.

 

Αν θελεις  εγγυηση (τα cpu ειναι παντως απο εκεινα τα parts που δυσκολα "παραδιδουν πνευμα" by the way) ανεβασε λιγο το μπατζετ και παρε ενα 3570κ μετεχειρο που ειναι νεωτερο cpu και κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι εντος εγγυησης.

 

Αλλιως παρε ενα καινουργιο 860(εγω δεν το προτεινω παντως) να εχεις και τις εγγυησεις και τα ολα σου, με τις αντιστοιχες-χαμηλοτερες- επιδοσεις εννοειτε.

 

Καινουργιο συστημα, με φουλ εγγυησεις και με τις επιδοσεις που ψαχνεις, στα χρηματα που διαθετεις,  απλα δεν υπαρχει/γινεται.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι, αν υποθεσουμε οτι πας και παρεις εναν 860 καινουργιο, και αυριο δεν σε καλυπτει δεν πετας παλι τα χρηματα σου?

Σε καθε περιπτωση παντως, νομιζω οτι αδυνατεις να κατανοησεις το ποσο καλο cpu για gaming ειναι σημερα ενας 2500Κ, ειδικα αν τον κλοκαρεις.

Ειναι σουπερ αναβαθμιση απο τον E8400 που εχεις τωρα και εφοσον εμεινες τοσα χρονια με τον E8400 και τον αλλαζεις σημερα, ειμαι σιγουρος οτι θα κρατησεις αλλο τοσο χρονικο διαστημα ενα cpu σαν τον 2500k.

 

Αν θελεις σιγουρια και να εχεις εγγυηση (τα cpu ειναι παντως απο εκεινα τα parts που δυσκολα "παραδιδουν πνευμα" by the way) ανεβασε λιγο το μπατζετ και παρε ενα 3570κ μετεχειρο που ειναι νεωτερο cpu και κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι εντως εγγυησης.

 

Αλλιως παρε ενα καινουργιο 860(εγω δεν το προτεινω παντως) να εχεις και τις εγγυησεις και τα ολα σου, με τις αντιστοιχες-χαμηλοτερες- επιδοσεις εννοειτε.

 

Καινουργιο συστημα, με φουλ εγγυησεις και με τις επιδοσεις που ψαχνεις απλα δεν υπαρχει/γινεται.

 

Δεν διαφωνούμε, απλά δεν ξέρω μήπως είναι καλύτερη επιλογή οι μη-Κ εκδόσεις 2500 κλπ.

 

Ειδικά εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένα

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε, απλά δεν ξέρω μήπως είναι καλύτερη επιλογή οι μη-Κ εκδόσεις 2500 κλπ.

 

Ειδικά εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένα

 

 

Aπό τα 2/3 των χρηστών εδώ μέσα, Κ δεν θα έπαιρνα εκτός αν μου το έδινες σε εξευτελιστική τιμή. Από κάποιον που το είχε σε κάνα turbox pc μέσα με τη στοκ ψυκτρούλα, ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

@Trexx: Neverwinter Online, COH 2 και κανένα CS. Επίσης RPG όταν βγαίνουν, τελευταίο ήταν Divine Divinity: Original Sin. Το Witcher 3 μας ξενέρωσε, θέλω άλλη κάρτα από την 4850 που έχω και αμφιβάλλω αν θα παίζει έστω και χάλια με τον Phenom 720 και τα 4 GB μνήμη που έχω. Επίσης τα παίζω σε 19αρα Nec FE990 1280x1024 οπότε δεν έχω θέμα γενικά με τα games, εκτός από τα τελευταία που απαιτούν DX11. Γιατί ρωτάς όμως? Και τι μου έκανες bold το technically 4 cores ? Άφού είναι τι να κάνουμε τώρα, είναι 4 γαιδούρια αλλά είναι 4, δεν δίνω τα συγχαρήτηρια μου στην AMD που χρησιμοποιεί τέτοια τεχνάσματα αλλά τουλάχιστον τα τιμολογεί και ανάλογα, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ με την Intel που την έχει δεί Apple.

 

τωρα εξηγουνται πολλα πραγματα  :p εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο, ποσο εκανε οταν τον πρωτοφερανε στα ραφια ο 8350 και ποσο ο 2500k που ειναι παλαιοτερος απο αυτον ? ξαναλεω πως ειχα 2500k και τον πουλησα λογω αναγκης,  τον οκτωβριο του 13, οταν ειχα μαζεψει και καποια χρηματα και ηθελα να χτισω gaming pc απο την αρχη, παραλιγο να παω σε AMD, αυτο λογω τιμης +  "8 cores are future" και λοιπες ταυροκουραδες του κοκκινου μαρκετινγκ.

 

τελικα πηγα σε i3 και z87 mobo του κατοσταρικου ( την οποια εχω ακομα και σημερα - κλοκαρει μια χαρα παρα το τετραφασικο ρευμα )   με σταματησε το γεγονος οτι δεν υπηρχε κατι της προκοπης σε micro atx ( για mini- ITX ουτε λογος ) οπως και οτι τα contagion και  rising storm  που επαιζα τοτε εφερναν τον i3 στα ορια του, για να εφτανα με FX τα fps που ειχα με τον i3 θα επρεπε να κλοκαρω + 1ghz λογω IPC  - να δωσω εξτρα λεφτα σε ψυξτρα - να χαιρετησω το aerocool dead silence που λιμπιζομουνα επι μηνες. οποτε ......  ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ? ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΜΑΝ.  

 

 http://www.thelab.gr/topic/65935-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-hardcore-gaming-pc/page-4#entry978044 :hehe:

 

ειχαμε δεν ειχαμε AMD vs Intel το καναμε παλι  :p

Link to comment
Share on other sites

.  ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ? ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΜΑΝ.  

 

 

Αυτό ακριβώς θα σου απαντούσα για αυτά που γράφεις. Ξεκόλλα από το AMD vs Intel παραμύθι και μην αναφέρεσαι στο παρελθόν, το θέμα από δώ και πέρα είναι πλέον 4 cores > 2 cores ξεκάθαρα για το gaming αν το καταλαβαίνεις. Δλδ άλλα διαβάζετε άλλα καταλαβαίνετε άλλα γράφετε οι περισσότεροι. Τα έχω κάνει νιανιά και πάλι στο τοίχο μιλάω. Δεν είμαι κόκκινος ή μπλέ, απλά είμαι λογικός, αντιθέτως με τις απόψεις περί intel που παρατίθενται εδώ μέσα. Για τρίτη φορά ξαναλέω ότι και στα 10000mhz να έπαιζε ο G3258 ΔΕΝ θα μπορούσε ούτε κάν να αρχίσει να παίζει τα επόμενα games που απαιτούν 4 cores, εσύ θα έπαιρνες G3258 ή 860Κ μια που έχουν τα ίδια λεφτά και δεν έχεις άλλα να πάς σε I3, υπό την προυπόθεση κιόλας να υποστηρίζεται το HT από αυτά τα games?

Link to comment
Share on other sites

Μα, ο μονος λογος που τα παιχνιδια που αναφερεις ξεκινανε στον 860 ειναι ο ιδιος λογος που ξεκιναμε και στον Ι3 ειναι γιατι δηλωνει 4πυρηνος, το οτι σερνεται δε σε απασχολει ?

 

οσο για τα γαιδουρια το εχουμε γραψει τοσες φορες, θελουν να ειναι 4, δεν ειναι.

τωρα βεβαια αμα καποιος εχει δωσει χρηματα για κατι και θελει να τα δικαιολογησει στον εαυτο του μπορει να τα κανει και 14.

Link to comment
Share on other sites

To καλό θα ναι το witcher 3 να μην παίζει ούτε σε i3 ούτε σε 860k οπότε και κατ επέκταση ούτε σε fx 6xxx. Εκεί θα πέσει χοντρό γέλιο και θα βλέπουμε μεταχειρισμένα 2500κ στα 150!!

 

Άρα λοιπόν αναμονή μέχρι μέσα Μάη να δούμε τι γίνεται Ή παιχνιδοκονσόλα;

 

Κάτοχος ps3 από το 08 ούτε ασχολήθηκα ποτέ και όπως ακριβώς δε θα ασχοληθεί ποτέ ένας κάτοχος ps4/xbox one για τουλάχιστον 5-6 χρόνια.

Και μη μου πείτε για περιορισμό σε HD και fullHD ανάλυση αντίστοιχα. Γιατί η απάντησή μου θα είναι:

1ον αφού είστε όλοι με smartphone hd/full hd/2k δε θα πρεπε να καταδέχεστε καν να παίζετε ούτε σε 4k μιας και ούτε 200ppi δε φτάνει και

2ον σε 3 μέτρα απόσταση διαφορά δε φαίνεται εκτός αν είστε όλοι γεράκια εδώ!!

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

@Matia: όπως μπορείς να δεις και στην υπογραφή μου το σύστημα που έχω είναι AMD και μάλιστα οι επιδόσεις του phenom II X4 B50 είναι αρκετά κοντά σε αυτές του 860K (http://www.pc-specs.com/cpu/comparison-versus/2160/313/athlon-x4-860k-vs-phenom-ii-x4-b50). Πιστεύεις ειλικρινά ότι η cpu 7ετίας που έχω θα σηκώνει τα παιχνίδια που λες απλά και μόνο επειδή είναι τετραπύρηνη; Οι όποιες διαφορές στο instruction set δεν παίζουν τον ρόλο τους;

Link to comment
Share on other sites

Μα, ο μονος λογος που τα παιχνιδια που αναφερεις ξεκινανε στον 860 ειναι ο ιδιος λογος που ξεκιναμε και στον Ι3 ειναι γιατι δηλωνει 4πυρηνος, το οτι σερνεται δε σε απασχολει ?

 

οσο για τα γαιδουρια το εχουμε γραψει τοσες φορες, θελουν να ειναι 4, δεν ειναι.

τωρα βεβαια αμα καποιος εχει δωσει χρηματα για κατι και θελει να τα δικαιολογησει στον εαυτο του μπορει να τα κανει και 14.

 

4 είναι τα γαιδούρια, το είπε και trexx τι άλλο θές δλδ σαν απόδειξη :p

Δεν έχω 860K και όχι δεν κάθομαι να υποστηρίξω την AMD, την λογική υποστηρίζω που λείπει από το thread και από το φόρουμ σε αρκετά θέματα λόγω επιπολαιότητας, fanboyσμου και κοντοφθαλμίας.

Καταρχήν δεν έχει ξεκαθαριστεί ότι το HT θα υποστηρίζεται, έστω από το Witcher 3 προς το παρόν. Αν δεν υπάρχει θέμα εννοείται ότι ο I3 θεωρείται καλύτερη λύση αφού σου ανοίγει και το δρόμο για I5, αυτό δε σημαίνει όμως ότι o 860k ή ο οποιοσδήποτε Phenom 2 θα σέρνεται, που τα βλέπετε αυτά να μου τα δείξετε και εμένα μου λέτε? Πως ακριβώς σέρνεται ένας τετραπύρηνος στα 4ghz μπορείς να μου δείξεις? Αν εννοείς ότι σε δυνατές κάρτες προκαλεί bottleneck όταν θα βάζεις high, ultra, super extra και ότι φίλτρα υπάρχουν δε σημαίνει ότι σέρνεται, σημαίνει ότι έχεις επενδύσει σε GPU που είναι το σημαντικότερο και δεν έχεις λεφτά να πάρεις καλύτερο cpu, οπότε πάς με 80 ευρώ μέχρι εκεί που μπορείς να πάς, medium/high settings αναλόγως το game, αλλά τουλάχιστον το παίζεις το game και το ευχαριστιέσαι. Έχεις δεί το Farcry4 σε medium? Δλδ θα σε χάλαγε να το παίζεις έτσι? Δε βλέπεις pixels με medium settings ούτε σου αφαιρείται τίποτα από την εμπειρία του παιχνιδιού, δεν είμαστε στη δεκαετία του 2000, κοντεύουμε στο τέλος της επόμενης..και λεφτά δεν υπάρχουν B)

 

@Matia: όπως μπορείς να δεις και στην υπογραφή μου το σύστημα που έχω είναι AMD και μάλιστα οι επιδόσεις του phenom II X4 B50 είναι αρκετά κοντά σε αυτές του 860K (http://www.pc-specs.com/cpu/comparison-versus/2160/313/athlon-x4-860k-vs-phenom-ii-x4-b50). Πιστεύεις ειλικρινά ότι η cpu 7ετίας που έχω θα σηκώνει τα παιχνίδια που λες απλά και μόνο επειδή είναι τετραπύρηνη; Οι όποιες διαφορές στο instruction set δεν παίζουν τον ρόλο τους;

 

Για το witcher 3 που ας πούμε ότι μπορεί να είναι ένα παράδειγμα μελλοντικού multithreaded τίτλου που απαιτεί 4 cores εννοείται ότι θα το σηκώνει από θέμα CPU, αλλά δε λέει κάτι αυτό από μόνο του, το βασικό είναι η κάρτα γραφικών. Και I7 να είχες με την 6670 ίσως(μακάρι δλδ) να είναι playable σε low. Γενικά δεν έχει βγεί ακόμα το game, υποθέσεις κάνουμε οι οποίες έχουν βάση και θα έχουν σύντομα αποδείξεις. Και εγώ απορώ πάντως που ώς minimum requirement έχει I5 2500 / Phenom 945 αλλά όχι I3, είναι λίγο κουλό από θέμα επιδόσεων αν και υπάρχει θέμα λόγω HT αλλά μέχρι να έχουμε και άλλη πληροφόρηση έχουμε καιρό.

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

@Matia: πες ότι βάζω κάρτα τελευταίας γενιάς. Ποιος μπορεί να αποκλείσει το bottleneck λόγω χαμηλού IPC; Γενικά μόνη η αναφορά σε αριθμό πυρήνων δεν λέει τίποτα, σημαντικό ρόλο παίζει και το στήσιμο του πυρήνα (ακόμα και οι πλέον πολυπύρηνοι επεξεργαστές της Intel την πατάνε σε εφαρμογές που παίζουν ρόλο και τα Hz του επεξεργαστή).

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχω 860K και όχι δεν κάθομαι να υποστηρίξω την AMD, την λογική υποστηρίζω που λείπει από το thread και από το φόρουμ σε αρκετά θέματα λόγω επιπολαιότητας, fanboyσμου και κοντοφθαλμίας.

Καταρχήν δεν έχει ξεκαθαριστεί ότι το HT θα υποστηρίζεται, έστω από το Witcher 3 προς το παρόν.

 

 

και ασχετοσυνης...να προσθεσω.

 

To ΗΤ δεν ειναι feature που παιζει αν θα το υποστηριξουν τα παιχνιδια ή οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη. 

Δεν παιζει να στο εξηγησω ..Ολα τα ποστ που εκανα σε αυτο το πραμα ηταν  και μαλλον πηγαν στραφι..

 

Μεχρι τοτε αρκεσου στο ι3 απο πλευρας ιντελ και /860κ/φχ4χχχ και λοιπα δι-modules απο πλευρας αμδ δεν ειναι 4πυρηνοι.

To τι βλεπεις στο task manager δεν εχει καμμια σχεση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη "εφαρμογή" που παίζει ρόλο στο αν θα δουλέψει το HT ή όχι είναι το λειτουργικό (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7). Εδώ εξηγείται γιατί οι FX δεν είναι πραγματικοί χ-πύρηνοι αλλά ένα άλλο είδος Hyperthreading (http://www.tomshardware.com/reviews/fx-8150-zambezi-bulldozer-990fx,3043-3.html).

Από εκεί και μετά κανείς δεν μπορεί πλέον να αρνηθεί, νομίζω, ότι η Intel έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στην ισορροπία μεταξύ Hz - IPC - multithreading.

Link to comment
Share on other sites

Mη το διαβαζεις(ετε) απο wiki ..

 

Θα μπορουσε καλλιστα καποιος αλλος "matia" να εξηγησει τι ειναι HT...

 

To θεμα "λειτουργικο" εχει λυθει εδω και πολλα χρονια..

 

Και ο φορτος δεν διαμοιραζεται.οταν πρεπει...(βαση αυτου που λεει το wiki δλδ)

 

Ενα τεχνολογικο τρυκ μεσω (εφερδρικων) registers που αναλαμβανουν (να φερουν και) να εκτελεσουν (στο κομματι του cpu) την επομενη εντολη, εφοσον δεν σχετιζεται με την προηγουμενη (ουτως η αλλως πρεπει να ισχυει σε πολυπυρηνα) και εφοσον δεν θελει (η εντολη) να χρησιμοποιησει τον ιδιο πορο.

Πιο απλα ..ο,τι μενει αναξιοποιητο απο τον επεξργαστη μπορει να εκμεταλευθει απο την επομενη εντολη εφοσον η επομενη δεν απαιτει στοιχεια της(των) προηγουμενης(ων)

 

Aυτο το πλεονεκτημα (σχεδον) δεν το εχει η αμδ .Απλα εβαλε δυο integer κομματια (απλοικη εξηγηση) σε εναν πυρηνα με το σκεπτικο οτι το 30-40% της cpu χρησιμοποιειται στην Fpu..(γιατι να "γεμιζουμε" fpu??)

Eυτυχως που θεωρησαν και τετοιο ποσοστο ..Σκεψου παρανοησεις που θα γινοντουσαν αν εβαζαν 3 ..

6 πυρηνα με τιμη διπυρηνου και επιδοσεις 2008-2010..

 

To κακο ειναι στην intel μπορει να εχει αρνητικη επιπτωση για καποιους λογους που δεν ειναι της παρουσης (κυριως latency) αλλα στις περισσοτερες(παρα πολλες) περιπτωσεις εχει θετικη επιδραση μιας και δεν ειναι ολες οι εντολες συσχετιζομενες μεταξυ τους και ουτε θελουν το ιδιο κομματι επεξεργαστη.

Το κακο πλεον στην amd ειναι οτι το καθε κομματι του επεξργαστη ειναι αργο ..και οτι η απλουστευση που σκεφτηκαν δεν βελτιωσε πουθενα το throughput.

Αν τυχει και οι εντολες δεν σχετιζονται μεταξυ τους και θελουν το integer κομματι εχει καλως...αλλιως...στην ουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.