Jump to content



Recommended Posts

τα εχω δει πριν απο σενα..εδω και καιρο.

Εγω μπορω να δω καποια πραματα ..εσυ μπορεις?

Δεν αναιρω τα γεγονος οτι κατι συμβαινει? Τη μαζικη υστερια εξηγω..

Απο μερους μου καμια υστερια. Απλα αν αγοραζα ποιοτικη φωτογραφικη σημερα (γενικη χρηση), θα επελεγα mirrorless ασυζητητι. Θεωρω τις dslr δεινοσαυρους που μας χαρισαν πανεμορφες φωτογραφικες εμπειριες, αλλα πλεον βαινουν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας
Link to comment
Share on other sites

εν μερη εχεις καποιες δοσεις απο την μαζικη υστερια..μιας και πιστευεις οτι ποιοτικη φωτογραφια = mirrorless και εστιαζεις στην α6000.

 

To high burst δεν ανακαλυφθηκε απο την sony a6000...Δεν αποτελει την κορυφη  της φωτογραφιας ουτε εχει οσα λειπουν απο οποιαδηποτε αλλη.

Καλη μηχανη..ναι..δεν αντιλεγω .Το ιδιο και η α5100 το ιδιο και πολλες αλλες.

 

Kαι η nx300 ειχε 8.6fps εδω και 2.5 χρονια ..και επαιζε στα 350€ με phase detect οταν ηθελες σχεδον χ2 τα λεφτα για κατι αντιστοιχο.

Feature ειναι ..το χρειαζεσαι?  Θα βελτιωθεις ως φωτογραφος με καποια αλλη που θα εχει 5φπς. Θα γινεις καλυτερος αν εχει 11-15fps.

Η nx1 εχει 15fps...H lx100 εχει 11fps Θα σε κανει καλυτερο? Την κανει καλυτερη απο την α6000?

Καμποσες olympus παιζουν σε αυτα τα νουμερα..

 

 

Και τελος..λειπει dslr εε?.. slt-a33-a57 και α77 ειχαν αντιστοιχα fps.. (7+12).

Η α33 απο το 2010..κατι λιγοτερα απο 500€ οντας entry μοντελο αν δεν απατωμαι..

 

Kαι η πλακα ειναι οτι το trend αλλαζει. Πλεον δεν κοιταμε high burst..απλα μονο αν υποστηριζει 4κ video. (24-30fps για περιπου 8mpx αναλυση..και απλα διαλεγεις το καρε που επιθυμεις).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η πρόταση σου είναι??? πραγματικά θα ήθελα να μάθω. ποια θεωρείς καλή για φωτογραφια ? με τον κιτ φακό και ψηλά iso χωρίς να έχει noise reduction η ακόμα καλύτερα να ταιριάζει με την d7000 ?

αντε γιατί βρήκα μια d700 και το σκέφτομαι. .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τεχνολογίες απο τις dslr περνάνε στις mirror less,έχουν ενα σημαντικό πλεονέκτημα τού όγκου,χάνουν σε κράτημα,πλεον έχουν αισθητήρες που στέκονται απέναντι στις dslr(μπορεί και καλυτερα),όμως ο στόχος τους είναι το portability και μετα η ποιότητα,άντε να είναι το ίδιο.ίσως να συγκρίνονται με προηγούμενες high end όχι όμως και με τις τωρινές.

Εγώ έχω μια a5100 και την πήρα λογο όγκου και ποιότητας.αν θες το απόλυτο προφανώς θα πας σε κάτι ανώτερο, μια a7 ii για παράδειγμα, αλλά δεν την χρειάζομαι και δεν τη φτανω.οποτε θεωρώ μια mirror less είναι η χρηση τομή αναμεσα σε DSLR και point n shoot.σου επιτρέπει να μπεις στον χώρο της φωτογραφίας με ενα σοβαρό εργαλείο χωρίς να χαλασεις μια περιουσία και να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η πρόταση σου είναι??? πραγματικά θα ήθελα να μάθω. ποια θεωρείς καλή για φωτογραφια ? με τον κιτ φακό και ψηλά iso χωρίς να έχει noise reduction η ακόμα καλύτερα να ταιριάζει με την d7000 ?

αντε γιατί βρήκα μια d700 και το σκέφτομαι. .

 

Καλη για φωτογραφια ειναι ολες..καλη για σενα ειναι δυσκολο ερωτημα μιας και δεν ξερω πολλα για σενα.

Οταν πρωτοξεκινησα δειλα δειλα οι τοτε μηχανες ηταν χειροτερες απο τα σημερινα κινητα.(κυριως αναφερομαι σε οτι εχει imx234 αν και κυκλοφορουν και αλλες καλες αλλα υποδεεστερες επιλογες).

 

Καμποσοι απο δω προλαβαν και ειδαν στα χερια τους μια d40 ..(νικον aps-c) ..ας κανουν μια συγκριση με τα σημερινα δεδομενα..

 

Δε ξερω τι θεωρεις noise reduction. Δε μπορω να το καταλαβω εχοντας στα χερια σου raw. Πιο πολυ γισ σοφταδουρα απο φακο μου κανει..ειτε ελαττωματικο ειναι νορμαλ αν κοιτας σε ακρα με λαθος διαφραγματα.Ολα πιθανα ειναι..Να μαντεψω ποιος κιτ φακος θα ειναι καλυτερος απο ο,τι σκοπευεις να παρεις ? Θα πονταρω χαλαρα στον XF ..που θα βρεις στην x-e2. 

Απο κει και περα εχε τον οποιο κιτ για all-around και παρε καποιον prime στο εστιακο μηκος που σε βολευει. Οι dn παιζουν στα ~180€

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,για αρχή τον κιτ φακό τον χρειαζεσαι για να δεις τι θες να Τράβας και ποιον prime να πάρεις.εγώ δλδ απο πριν δεν θα ήξερα οτι θέλω τον 60αρη sigma ας πούμε.μέχρι εκεί με καλύπτει ο φακός του κιτ και χωρίς αυτον δεν ήξερα ποιον θα χρειαζομουν

Link to comment
Share on other sites

Οφφ τοπικ αλλά :p

Eγω δεν μπορω να αποφασισω εδω και 10 μερες ασημενια ή μαύρη ΧΕ2. Γκρρρρρ.

Τεινω προς την ασημενια, γιατι στην μαυρη ΧΜ1 μου μαζευε πολλή σκόνη στα dials και φαινόταν άσχημη. 

 

Το κιτ θα αποτελείται από 

Samyang 12mm/φ2 ή 10 φ2.8(Εδω το ψαχνω ακόμα)

XF18-55

XC50-230

ΧF27

Kαι οι Μ42 που έχω. 

Link to comment
Share on other sites

εν μερη εχεις καποιες δοσεις απο την μαζικη υστερια..μιας και πιστευεις οτι ποιοτικη φωτογραφια = mirrorless και εστιαζεις στην α6000.

To high burst δεν ανακαλυφθηκε απο την sony a6000...Δεν αποτελει την κορυφη της φωτογραφιας ουτε εχει οσα λειπουν απο οποιαδηποτε αλλη.

Καλη μηχανη..ναι..δεν αντιλεγω .Το ιδιο και η α5100 το ιδιο και πολλες αλλες.

Kαι η nx300 ειχε 8.6fps εδω και 2.5 χρονια ..και επαιζε στα 350€ με phase detect οταν ηθελες σχεδον χ2 τα λεφτα για κατι αντιστοιχο.

Feature ειναι ..το χρειαζεσαι? Θα βελτιωθεις ως φωτογραφος με καποια αλλη που θα εχει 5φπς. Θα γινεις καλυτερος αν εχει 11-15fps.

Η nx1 εχει 15fps...H lx100 εχει 11fps Θα σε κανει καλυτερο? Την κανει καλυτερη απο την α6000?

Καμποσες olympus παιζουν σε αυτα τα νουμερα..

Και τελος..λειπει dslr εε?.. slt-a33-a57 και α77 ειχαν αντιστοιχα fps.. (7+12).

Η α33 απο το 2010..κατι λιγοτερα απο 500€ οντας entry μοντελο αν δεν απατωμαι..

Kαι η πλακα ειναι οτι το trend αλλαζει. Πλεον δεν κοιταμε high burst..απλα μονο αν υποστηριζει 4κ video. (24-30fps για περιπου 8mpx αναλυση..και απλα διαλεγεις το καρε που επιθυμεις).

Το high burst ήταν απλά ένα παραδειγμα. Θες να μου πεις ποσά € πρέπει να πληρωσεις για να πάρεις αντίστοιχα fps σε καινούρια dslr?

Όχι δεν θα βελτιωθεις ως φωτογράφος από τέτοια features, αλλά πες μου τι έχουν οι dslr που μπορεί να σε βελτιώσει ως φωτογράφο που δεν το έχουν οι mirroless. Καλύτερος φωτογράφος γίνεσαι με πειραματισμό, έμπνευση και φυσικά πολλά €€€€

Όσο για τις dslr προσωπικά θεωρώ ότι υπερτερούν στο grip (δν μπορώ να φανταστώ να πιανεις ς mirroless με γκουμουτσα φακο, αλλά με αφήνει αδιάφορο γιατί δεν χρειάζομαι τηλεφακο ούτε και θα έχω ποιτε χρήματα για να αγοράσω), στην αυτονομία μπαταρίας, στο οπτικό viewfinder και στην ποικιλία φακών (κάτι που αλλάζει τάχιστα). Προσωπικά βέβαια θα ήθελα να πειραματιστω με evf για να παίξω με τη δυνατότητα του να βλέπεις την φωτογραφία που ΘΑ βγαλεις ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχεις επιλέξει. Από κει και περα, σε video οι mirroless υπερτερούν, το AF τους συγκρίνεται μόνο με dslr πολλών k €, όπως και ή ταχύτητα και ή ποιότητα εικόνας της φωτογραφίας.

Θα μου επιτρέψεις να επιμεινω ότι αυτά που δίνει ή α6000 με 600€(με κιτ φακό) θα τα βρεις σε dslr πολλαπλάσιου κόστους. Και μιλάω για το πακέτο συνολικά και όχι για 1-2 features που απομονώνεις. Υπό αυτή την έννοια είναι μονόδρομος για τον enthusiast που ασχολείται με φωτογραφία και δεν είναι κλειδωμένος (λόγω φακών) σε κάποια εταιρεία.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Την επιμονη σου στην α6000 σχολιαζω..

Καλες μηχανες υπηρχαν και πριν ..Απλα δεν το ηξερες, δεν ασχοληθηκες, νομιζες το μελλον ειναι οι δσλρ με πολλα λεφτα.

σονυ 5τ/5ρ κλεινουν πανω απο 3 χρονια..

 

Ομοιως και αλλες που ανεφερα.

 

Καλυτερος γινεσαι οσο ασχολεισαι .Ακομα και αν εχεις κινητο που τραβαει χαλια. Εξελισεσαι με τον εξοπλισμο που εχεις..Δεν αγοραζεις απλα εξοπλισμο μεχρι να σου κατσουν καλες φωτογραφιες. Με το καιρο θα σου κατσουν αλλα οφειλεται στο χρονο που αφιερωσες και οχι στα λεφτα που εδωσες.

 

Το πιο απλο που εχει πχ η δ5200 ειναι ενα στοπ παραπανω δυναμικο ευρος απο οποιαδηποτε mirrorless (εξαιρουνται οι α7), εναν αρκετα εξελιγμενο συστημα εστιασης-για την κατηγορια του-  που εκ των πραγματων δεν εχουν οι μιρορλες που δεν θα κωλωσει οσο και να πεσει το φως(τερμα low light). ..εχει εναν 35αρη 1.8g με 170€ ο οποιος υπερτερει απο αντιστοιχο σε μιρορλες... Λεπτομερειες και αυτα..

Και δεν χρειαστηκε καν να παω σε μηχανη του 15. Μηχανη του 2012 ειναι..και πωλειται σημερα κατι λιγοτερα απο 500€ με φακο κιτ που μαλλον ειναι και καλυτερος των αντιστοιχων mirorless.(μεσος ορος των οσων εχουν βγει).

Αυτονομια που ειναι στα μισα μας επηρεαζει? Η απλα χομπιστας που θελει απλα 10 καρε ολο το καλοκαιρι και απλα την πηρε ελεω πορταμπιλιτυ?

 

Εδω και 2 χρονια προτεινα σε καθε thread την nx300 γιατι προσφερε παρα πολλα για 300€...ομοιως και την σονυ 5ρ/5τ ..πλεον την α5100/α6000 ομοιως και χμ1 και την χε2..

ομοιως και οποιαδηποτε αλλη μηχανη..

Bρισκεις να παρεις οτι θες ..και με οποια δικαιολογια θες. Δεν αναιρει τις υπολειπες ομως.

 

 

 

 

Οφφ τοπικ αλλά  :p

Eγω δεν μπορω να αποφασισω εδω και 10 μερες ασημενια ή μαύρη ΧΕ2. Γκρρρρρ.

Τεινω προς την ασημενια, γιατι στην μαυρη ΧΜ1 μου μαζευε πολλή σκόνη στα dials και φαινόταν άσχημη. 

 

Το κιτ θα αποτελείται από 

Samyang 12mm/φ2 ή 10 φ2.8(Εδω το ψαχνω ακόμα)

XF18-55

XC50-230

ΧF27

Kαι οι Μ42 που έχω. 

 

 

Εσυ δεν ησουν που θα επαιρνες αλλη canon? :p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση dn??? τι σημαίνουν τα αρχικά? και όσο αφορά την d5100 είσαι ευχαριστημενος? σήμερα εκανα κάποιες διορθώσεις σε raw απο την d7000 και έβλεπα την σταγόνα στο σώμα του παιδιού και νόμιζα οτι θα την έπιανα. δεν μιλάω για ανάλυση αλλά για υφή. .. αν το εξηγώ καλά. και apc και η d7000 apc και η nx300 αλλα καμιά σχέση. ακόμα και σε manual χρήση του ίδιου 35mm 1,8 και στις δύο ( στην nx με ανταπτορα)

πέρασαν απο τα χέρια και d60 - d40-d80- d90 και d5100. καταλαβαίνω τι εννοείς. δεν ήταν θέμα φακού.

αχ αυτή η nikon δεν βγάζει μια ακαθρεπτη με f mount να τελειώνουμε. ...

και όντως η nx300 στα χρήματα αυτά εξακολουθεί να μην έχει αντίπαλο. τα έχει όλα ..... αντίστοιχα παμε για τα διπλάσια χρήματα

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση dn??? τι σημαίνουν τα αρχικά? και όσο αφορά την d5100 είσαι ευχαριστημενος? σήμερα εκανα κάποιες διορθώσεις σε raw απο την d7000 και έβλεπα την σταγόνα στο σώμα του παιδιού και νόμιζα οτι θα την έπιανα. δεν μιλάω για ανάλυση αλλά για υφή. .. αν το εξηγώ καλά. και apc και η d7000 apc και η nx300 αλλα καμιά σχέση. ακόμα και σε manual χρήση του ίδιου 35mm 1,8 και στις δύο ( στην nx με ανταπτορα)

πέρασαν απο τα χέρια και d60 - d40-d80- d90 και d5100. καταλαβαίνω τι εννοείς. δεν ήταν θέμα φακού.

αχ αυτή η nikon δεν βγάζει μια ακαθρεπτη με f mount να τελειώνουμε. ...

και όντως η nx300 στα χρήματα αυτά εξακολουθεί να μην έχει αντίπαλο. τα έχει όλα ..... αντίστοιχα παμε για τα διπλάσια χρήματα

 

Tα αρχικα σημαινουν digital neo ..αν οντως ρωτας κατι τοσο συγκεκριμενο :p

Γενικα ειναι η σειρα της sigma για μιρορλες. Βγαινουν και σε m4/3 και σε e-mount.

Link to comment
Share on other sites

 

Εσυ δεν ησουν που θα επαιρνες αλλη canon? :p

 

 

Δεν είχα πει κανον. Εχεις ενστάσεις?

Ελεγα και για 7100 λόγω OVF, αυτονομίας και weather sealing, στα 680 το σώμα. Ομως δε ξερω τι παιζει απο φακους. Το μικρό buffer δε με νοιάζει, ετσι και αλλιώς single point/single shot θα παίζω με ότι και να πάρω. 

Aλλά τελικά είπα όχι και λόγω του chroma noise. Σαν πυροτεχνηματα σε εναστρο ουρανό είναι σε σχεση με την χμ1 που είχα.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι single point single shot παρε χ-ε2 και παρε και κανεναν czj 135 f3.5 ή κανεναν ορεστη φ2.8. ..να μετριασεις την διαφορα απο τον helios και τον 200αρη..

(μη μου πεις οτι εχεις 135αρη γιατι δεν εχεις :p)

 

Παρε ο,τι θες...θα προτιμουσα 12 φ2 ..

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι single point single shot παρε χ-ε2 και παρε και κανεναν czj 135 f3.5 ή κανεναν ορεστη φ2.8. ..να μετριασεις την διαφορα απο τον helios και τον 200αρη..

(μη μου πεις οτι εχεις 135αρη γιατι δεν εχεις :p)

 

Παρε ο,τι θες...θα προτιμουσα 12 φ2 ..

 

12 και γω λογω τιμής και θετικών κριτικών.

Καλός είναι μωρε ο135 μου. Αν βγει σαμμυ 135 σε x mount, τον πηρα παντως.

Link to comment
Share on other sites

12 και γω λογω τιμής και θετικών κριτικών.

Καλός είναι μωρε ο135 μου. Αν βγει σαμμυ 135 σε x mount, τον πηρα παντως.

 

εχει ηδη βγει και σφαζει..

 

Οι διαφορές της Sony Α5000 με την Sony A6000 είναι μεγάλες;

 

Επίσης Fujifilm X-M1 ή Α5000; Ή κάτι άλλο περίπου στα 400€;

Πχ Nikon D3200/3000, Canon D100;

 

Δεν "παιζει" α5000..(παιζει ..αλλα μη την κοιτας..Για α5100 μιλαμε και απο εκει και πανω "ξεκινανε"(βλ κοιταμε) οι mirrorless της sony).

 

η 100δ εχει phase detect on sensor και μαλιστα ελαφρως πιο εξελιγμενο απο αλλες μηχανες της canon. (οχι τις ακριβες 70δ/7δ2)

Αν σε ενδιαφερει ειτε για video ειτε για οτιδηποτε αλλο..οκ. Αλλιως γενικα entry level με μικρες διαστασεις.

 

Για μενα αν δεν πας σε α5100 η χ-μ1..αξιζει να κανεις μια βολτα στα μαγαζια να δεις ποσο θα σου αφησουν την d5200 με κιτ φακο και τσαντα. 400 δεν παιζει να την παρεις...αλλα κανενα 450αρι ειναι πιο πιθανο.(εικαζω βεβαια αλλα δεν χανεις τιποτα).

Link to comment
Share on other sites

ειχα βρει αγγελία με xm1 με 16-50 και 50-230 στα 380 και δεν την πήρα. Αυτό με το αργό focus με κόλλησε. αλλά και στην d7000 single η caf με ενα σημείο δουλεύω πότε δεν έβαλα tracking η auto ακόμα και στην nx300.

απο purnima εχω αγοράσει κανείς? τι παίζει με αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Την επιμονη σου στην α6000 σχολιαζω..

Καλες μηχανες υπηρχαν και πριν ..Απλα δεν το ηξερες, δεν ασχοληθηκες, νομιζες το μελλον ειναι οι δσλρ με πολλα λεφτα.

σονυ 5τ/5ρ κλεινουν πανω απο 3 χρονια..

Αναφέρω την α6000 διότι στο όριο που θέτει ο OP (600-700) θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.