Jump to content



Recommended Posts

Και άλλο ένα θέμα περί mirrorless...

 

Λεπόν, σκέφτομαι να σκοτώσω περί τα 600 ευρώ για μηχανή + all around φακό.

 

Εκεί παίζει δυνατά η Sony a6000 + 16-50 αλλά δεν ακούγονται και τα καλύτερα για τον 16-50. Υπάρχει κάτι άλλο σε ΑΥΤΟ το μέγεθος (αλλιώς έμενα και στην dSLR), άντε μέχρι 700?

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

ρεσπεκΤ!!!!!

(για την πωληση...καιρος ηταν;p)

 

http://www.purnimadigital.com/appareils-photos/hybride/fujifilm/fujifilm-x-e2-18-55mm-silver.html

 

Do it.

 

 

Οσο για τον 16-50 της σονυ μπροστα στον 18-200 που ειχες, θυμιζει prime του 500αρικου:p....

Aλλα οκ..παρε το συγκεκριμενο συνδιασμο fuji απο το ανω λινκ..Λεφτα εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mη σε χαλασει ο 16-50 στη samsung..:p

 

Καλη μηχανουλα..

Υπερτερει η fuji στον τομεα "φωτογραφια" (ελεω xtrans)  και φακο αλλα οκ ..και η samsung δεν ειναι ασχημη(για τον ογκο της για το video της .κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ακόμη αγοράζω...

α) Αξίζει να δώσεις +180 για την X-T10 (σχετικά με X-E2) Πιο πολύ λειτουργικότητα κερδίζεις παρά ποιότητα.

β) Επίσης, είναι must ο 18-55 2.8-4 ή μια χαρά και ο 16-50 3.5-5.6 ?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη αγοράζω...

α) Αξίζει να δώσεις +180 για την X-T10 (σχετικά με X-E2) Πιο πολύ λειτουργικότητα κερδίζεις παρά ποιότητα.

β) Επίσης, είναι must ο 18-55 2.8-4 ή μια χαρά και ο 16-50 3.5-5.6 ?

 

Δε νομιζω πως είναι υποδεστερη η ΧΤ10 απο την  α6000 . Ειδικα αν βαλεις και τους native φακούς στη συγκριση που η σονυ ειτε δεν έχει είτε έχει σκουπιδοφακούς. Οι καλοί είναι πανακριβοι αλλα και πάλι με κουκουρούκου QC.  

Για μένα η Sony ειναι πολύ καλό και δυνατό γκαντζετ που συντομα θα μπει στο χρονοντουλαπο. Η ΧΤ10 είναι φωτογραφική μηχανή που έχει υποστηριξη (βλ KAIZEN)

 

Αναμεσα σε ΧΤ10/ΧΕ2 η πρωτη έχει περισσοτερη λειτουργικότητα έχοντας την τελευταία αναβάθμιση. Η ΧΕ2 είναι ψιλό-ΕΟL αλλά είπαν απο την Fuji πως θα παρει ακόμα μια αναβαθμιση, αγνωστο ομως αν θα την φέρει στα επίπεδα της XT1/XT10. 

Από φακους, ο 16-50 είναι πολύ καλός, αλλά πλαστική κατασκευή. Πρακτικά, διαλέγεις έιτε λίγο πιο wide είτε λιγο πιο φωτεινό. Must για μενα είναι ο 27μμ 2.8.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη αγοράζω...

α) Αξίζει να δώσεις +180 για την X-T10 (σχετικά με X-E2) Πιο πολύ λειτουργικότητα κερδίζεις παρά ποιότητα.

β) Επίσης, είναι must ο 18-55 2.8-4 ή μια χαρά και ο 16-50 3.5-5.6 ?

 

 

Διαλεξε ποια μηχανη θες με τον 18-55 φ2.8-4 ...και οταν θελησεις φακο ..παρε καποιον με f1.4 ..(βγαινουν samyang με χ-mount ..).

 

Για απλη περιστασιακη χρηση μπορεις να πας και στα μισα λεφτα. Να αποφυγεις το 1000αρικο. ..(μιας και εκει βρισκεις και την α7 τη πρωτη με τον 28-70)

 

Δες και κανενα lg g4 για φωτογραφιες γιατι δε σε βλεπω να κουβαλας παλι μηχανη ακομα και να μπαινει στη τσεπη :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως είναι υποδεστερη η ΧΤ10 απο την  α6000 . Ειδικα αν βαλεις και τους native φακούς στη συγκριση που η σονυ ειτε δεν έχει είτε έχει σκουπιδοφακούς. Οι καλοί είναι πανακριβοι αλλα και πάλι με κουκουρούκου QC.  

Για μένα η Sony ειναι πολύ καλό και δυνατό γκαντζετ που συντομα θα μπει στο χρονοντουλαπο. Η ΧΤ10 είναι φωτογραφική μηχανή που έχει υποστηριξη (βλ KAIZEN)

 

 

Τουλάχιστον στα specs η fuji xt10 στο μόνο που υπερτερεί είναι στο viewfinder. Σε όλα τα άλλα βλέπω να υπολείπεται και είναι και 300€ πιο ακτριβή (με φακό). Τώρα πώς κρίνεις ότι η a6000 που στα reviews ξεφτιλίζει άνετα dslr πολλαπλάσιου κόστους θα μπει στο χρονοντούλαπο σύντομα, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Για τους φακούς της sony δεν ξέρω/δεν έχω ασχοληθεί, αλλά οι φακοί είναι ΠΟΛΥ ακριβό άθλημα ούτως ή άλλως. Πάντως νομίζω ότι υπάρχουν αντάπτορες για να βάλεις ό,τι φακούς θες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε ποια μηχανη θες με τον 18-55 φ2.8-4 ...και οταν θελησεις φακο ..παρε καποιον με f1.4 ..(βγαινουν samyang με χ-mount ..).

 

Για απλη περιστασιακη χρηση μπορεις να πας και στα μισα λεφτα. Να αποφυγεις το 1000αρικο. ..(μιας και εκει βρισκεις και την α7 τη πρωτη με τον 28-70)

 

Δες και κανενα lg g4 για φωτογραφιες γιατι δε σε βλεπω να κουβαλας παλι μηχανη ακομα και να μπαινει στη τσεπη :p

 

Στον 18-55 έχω κατά 99% κατασταλλάξει. Το θέμα είναι αν αξίζει για σχετικά λάιτ χρήση να πάρω την xt10 από την xe2.

Η XE2 στα 730 είναι πολύ δελεαστική αγορά και η XT10 στα 905 δεν ξεφεύγει πολύ.

 

Γενικά πιστεύω ναι, το G4 είναι η καλύτερη επιλογή :p (με κανένα mod για FullHD ανάλυση από 1440p)

 

Δε νομιζω πως είναι υποδεστερη η ΧΤ10 απο την  α6000 . Ειδικα αν βαλεις και τους native φακούς στη συγκριση που η σονυ ειτε δεν έχει είτε έχει σκουπιδοφακούς. Οι καλοί είναι πανακριβοι αλλα και πάλι με κουκουρούκου QC.  

Για μένα η Sony ειναι πολύ καλό και δυνατό γκαντζετ που συντομα θα μπει στο χρονοντουλαπο. Η ΧΤ10 είναι φωτογραφική μηχανή που έχει υποστηριξη (βλ KAIZEN)

 

Αναμεσα σε ΧΤ10/ΧΕ2 η πρωτη έχει περισσοτερη λειτουργικότητα έχοντας την τελευταία αναβάθμιση. Η ΧΕ2 είναι ψιλό-ΕΟL αλλά είπαν απο την Fuji πως θα παρει ακόμα μια αναβαθμιση, αγνωστο ομως αν θα την φέρει στα επίπεδα της XT1/XT10. 

Από φακους, ο 16-50 είναι πολύ καλός, αλλά πλαστική κατασκευή. Πρακτικά, διαλέγεις έιτε λίγο πιο wide είτε λιγο πιο φωτεινό. Must για μενα είναι ο 27μμ 2.8.

 

 

Τουλάχιστον στα specs η fuji xt10 στο μόνο που υπερτερεί είναι στο viewfinder. Σε όλα τα άλλα βλέπω να υπολείπεται και είναι και 300€ πιο ακτριβή (με φακό). Τώρα πώς κρίνεις ότι η a6000 που στα reviews ξεφτιλίζει άνετα dslr πολλαπλάσιου κόστους θα μπει στο χρονοντούλαπο σύντομα, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Για τους φακούς της sony δεν ξέρω/δεν έχω ασχοληθεί, αλλά οι φακοί είναι ΠΟΛΥ ακριβό άθλημα ούτως ή άλλως. Πάντως νομίζω ότι υπάρχουν αντάπτορες για να βάλεις ό,τι φακούς θες.

 

Το παράτησα το θέμα Sony πλέον. Αυτό για την λειτουργικότητα δεν ξέρω αν βοηθήσει εμένα τίποτα. Το 99% των φωτογραφιών μου ήταν με Single Spot Focus (κάπως έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Aν στα 705 και 910 ειναι μεσα παντα ο ΧΦ ..παρε την χε-2.

Ενα firmware υπολειπεται -περα απο την αρθρωτη οθονη- το οποιο (η χε2) θα το παρει οταν παλιωσει λιγο η xt10.

Αλλα και παλι, αν θες τη βγαζεις remotely με κινητο/ταβλετ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν καταλήξεις σε Fuji, προσπάθησε να τη δεις κάπου και να τη δουλέψεις. Ίσως εκπλαγείς -αρνητικά-. Το λέω σαν πρώην κάτοχος Fuji και νυν Olympus :)

 

Δε λες και μια τα αρνητικα που βρηκες στη fuji και δεν εχει η oly ..να δουμε αν οφειλεται στην fuji και οχι στη x-e1?

Link to comment
Share on other sites

Δε λες και μια τα αρνητικα που βρηκες στη fuji και δεν εχει η oly ..να δουμε αν οφειλεται στην fuji και οχι στη x-e1?

 

Αστείο βίντεο

Αστείος raw viewer στο PC

Πολύ αργή λειτουργία, feeling beta προϊόντος

Αργό και ανακριβές AF (καλύτερο στις νέες μηχανές, αλλά όχι στο επίπεδο άλλων εταιρειών)

Θέματα εργονομίας, πχ για να αλλάξω σημείο εστίασης πρέπει να πατήσω κι' άλλο κουμπί πρώτα ή κατά το zoom άλλαζε και το διάφραγμα στη χρήση με γάντια

Επίσης υποτίθεται κάνεις υποχώρηση σε κάποιους τομείς αλλά παίρνεις τον X-Trans με καλύτερα χρώματα και οξύτητα. Ποτέ όμως δεν είδα κάτι το διαφορετικό ώστε να αξίζουν οι υποχωρήσεις. Εδώ βέβαια δεν είμαι απόλυτος γιατί είχα τη μηχανή στο μουντό χειμώνα της Ρουμανίας, και ίσως τώρα το καλοκαίρι να με τρέλαιναν τα χρώματα της.. αλλά I doubt it :)

Ανύπαρκτο -τότε, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα- flash system

 

 

Με μια πρόχειρη σκέψη αυτά μου 'ρχονται. Υπάρχουν προβλήματα που δε φαίνονται στα specs και στα επιφανειακά reviews των reviewers και/η fanboys αλλά φάνηκαν στη δικιά μου χρήση. Ίσως άλλος να μην ενοχλείται από αυτά. Η E-M5 μου είναι ανώτερη σε όλους τους τομείς από την X-E1 με εφάμιλλη θα έλεγα ποιότητα εικόνας, οπότε πραγματικά no reason για Fuji. Για 'μένα πάντα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλέπω πολύ κίνηση περί Fujifilm, ποια η γνώμη σας για το πακέτο X-M1 + 16-50mm.

Δε θέλω πολλά, μη χαλάσουμε το θέμα του@l2phile, απλά αν είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα, συμπεριλαμβανομένου και των DSLR.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλέπω πολύ κίνηση περί Fujifilm, ποια η γνώμη σας για το πακέτο X-M1 + 16-50mm.

Δε θέλω πολλά, μη χαλάσουμε το θέμα του@l2phile, απλά αν είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα, συμπεριλαμβανομένου και των DSLR.

 

Ναι. Παρε και έναν prime ομως.

 

Για μενα μετα απο ένα χρόνο++ συμβίωσης το μονο μείον είναι το EVF παντως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.