Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Το ξερω το κολπο με τα 2 καλωδια ρε παιδια, αλλα αφενος την onboard την εχω μονιμα disabled αφετερου θελω να χρησιμοποιησω το stereo jack της τηλεορασης, να αναφερω πως οταν χρησιμοποιω την TV στο σαλονι την εχω παντα σε single mode oute dual oute clone, αμα το ρυθμισω να δωσει εικονα στο PC απτο control panel των forceware τοτε στην HDTV θα εχω μαυριλα αλλα θα ακουγεται και ο ηχος κανονικα :S προφανως κατι παιζει με την tv γιατι οταν εχω και εικονα και ηχο στο HDMI2 το stereo jack γινεται αυτοματα mute.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας όλους σας.

Προτάσεις για οικονομικό media center κουτάκι; αλλιώς σκέφτομαι να το φτιάξω μόνος μου με plexy δεν θα ναι κ ασχημο..

Link to comment
Share on other sites

update : αποδειχτηκε πως για το προβλημα με το stereo input jack φταιει η ιδια καρτα γραφικων γιατι στελνει στην ενα "αδειο" ηχητικο σημα με αποτελεσμα αυτη να νομιζει οτι παιρνει ηχο απ'την θυρα Hdmi και να κανει mute την αναλογικη εισοδο ηχου διπλα της :S

Βρηκα μια πατεντα για το πως να κανω την καρτα να σταματησει να στελνει αυτο το σημα αλλα πιανει δυστηχως μονο σε παλιες εκδοσεις των forceware ( http://forums.nvidia.com/lofiversion/index.php?t88391.html )

Αλλο προβλημα που εχω ειναι η ρυθμιση του rgb που ειναι by default στο full ( 0-255 ) για τα παντα ( φωτογραφιες desktop games e.t.c ) οι forceware απο εκδοση 177 και μετα εχουν επιλογη για να το αλλαξεις σε limited ( 16-235 ) αλλα αυτη πιανει μονο για τα video και τπτ αλλο !!

Η tv μονο με rgb limited σημα την παλευει οπως και οι περισσοτερες, με 0-255 το μαυρο φαινεται αισχος, αν ειναι να παιζω batman στον καναπε χωρις ηχο και με ξεθωριασμενο μαυρο καλυτερα να το παρω για 360 :p

Ξερει κανεις κανα γιατροσοφι για αυτα τα 2 ΒΑΣΙΚΑ προβληματα ? Κανας κατοχος ATI μπορει να με διαβεβαιωσει τουλαχιστον οτι στους catalyst / ati tray tools παιζουν σχετικες ρυθμισεις που να τα διορθωνουν ? Ηθελα να κανω και HTPC χρηση στην bravia τρομαρα μου :tw::tw:

Link to comment
Share on other sites

Λογικο.

Ποια shader ανοιγεις ?(μηπως υπαρχει αλλος τροπος για να καταφερεις το ιδιο αποτελεσμα χωρις αυτα)

sharpen complex 2 η το sharpen η και τα 2 αναλογα τη ταινια παντα

Link to comment
Share on other sites

sharpen complex 2 η το sharpen η και τα 2 αναλογα τη ταινια παντα

Δοκιμασε με FFDShow Video μηπως το "περασεις" απο εκει (εχει μεταξυ αλλων sharpen ) και δεν χρειαζεσαι τους Shader μετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λοιπόν θέλω να ετοιμάσω και γω ένα media player (όχι απαραίτητα htpc), αλλά έχω βρει τοίχο, γιατί δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποιεί κάτι από αυτά που έχω βρει...

Θέλω να έχει τα εξής:

- streaming 1080p (mkv) χωρίς σπασίματα

- hdmi και οπτική ή digital output για το audio

- να υποστηρίζει υπότιτλους

- dlna client

- cifs/smb ή κάποιο άλλο network fs

- να μπορεί να κάνει browsing στο internet

- να συνδέεται πληκτρολόγιο/ποντίκι

- να κάνει boot γρήγορα

- να πιάνει μικρό χώρο

- να δείχνει όμορφο και όχι σαν γιγάντια γυαλιστερή πλαστική θήκη μέικαπ

- να υποστηρίζει scripting ή κάποια γλώσσα προγραμματισμού

- να παίζει και κανά παιχνίδι (αν γίνεται)

- να έχει μικρή κατανάλωση

Στην αρχή είχα βρει μια πλατφόρμα atom+ion για xmbc και απ' ότι είδα της asus υποστηρίζει και boot από linux για browsing σε μερικά δευτερόλεπτα... αλλά εκτός από σχετικά ενεργοβόρο που είναι αυτό, δεν μπορώ να βρω ούτε ένα mini-itx κουτί το οποίο να μην είναι άθλιο και να μην κοστίζει μια περιουσία... όλοι οι σχεδιαστές των mini-itx κουτιών πρέπει να τεμαχιστούν, να μπουν στα κουτιά που σχεδίασαν, να τα βάλουν σε ένα πλοίο και το πλοίο να βυθιστεί στα μέσα του Ειρηνικού...

Επίσης έχω ήδη έναν atom, αλλά δεν υποστηρίζει hdmi κτλ και φυσικά δεν μπορώ να βρω κουτί γι' αυτόν... αλλά γι' αυτόν έχω και mini τροφοδοτικό 12V, με αποτέλεσμα όλη η κατασκευή να χωράει σε ένα πολύ μικρό κουτί (το οποίο όπως είπα, δεν μ'αρέσει κανένα)...

Μετά σκεφτόμουν για ένα PS3 ή Xbox360, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα, ξέρει κανείς αν υποστηρίζει τα παραπάνω...? Απ' ότι είδα dlna για παράδειγμα υποστηρίζουν και οι δυο, αλλά τι γίνεται με τους υπότιτλους...? Πληκτρολόγιο + ποντίκι...? Browsing...? 1080p streaming...? filesystem...? Απ' το λίγο που είδα, δεν είναι και για πολλά-πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Μετά σκεφτόμουν για ένα PS3 ή Xbox360, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα, ξέρει κανείς αν υποστηρίζει τα παραπάνω...? Απ' ότι είδα dlna για παράδειγμα υποστηρίζουν και οι δυο, αλλά τι γίνεται με τους υπότιτλους...? Πληκτρολόγιο + ποντίκι...? Browsing...? 1080p streaming...? filesystem...? Απ' το λίγο που είδα, δεν είναι και για πολλά-πολλά...

PS3 με τα μπούνια, I say.

- streaming 1080p (mkv) χωρίς σπασίματα Ναι*

- hdmi και οπτική ή digital output για το audio Ναι

- να υποστηρίζει υπότιτλους Ναι**

- dlna client Ω Ναι

- cifs/smb ή κάποιο άλλο network fs ?

- να μπορεί να κάνει browsing στο internet Ναι, με Flash

- να συνδέεται πληκτρολόγιο/ποντίκι Ναι, και Bluetooth

- να κάνει boot γρήγορα 10 sec

- να πιάνει μικρό χώρο Σχετικά

- να δείχνει όμορφο και όχι σαν γιγάντια γυαλιστερή πλαστική θήκη μέικαπ Έχω μια γενιά παλιότερη από το Slim, μαρέσει περισσότερο.

- να υποστηρίζει scripting ή κάποια γλώσσα προγραμματισμού Ναι με προυποθέσεις***

- να παίζει και κανά παιχνίδι (αν γίνεται) Ναι

- να έχει μικρή κατανάλωση Max 130W

*Μέσω ενσύρματου δικτύου με χρήση PS3MediaServer (οδηγός μου εδώ) θα παίξεις το 99,9% των ταινιών 1080p με ελληνικούς υποτίτλους χωρίς σπασίματα σε σχεδόν μη απωλεστική ποιότητα (σε gigabit δίκτυο). Χωρίς υποτίτλους θα τις παίξεις όλες.

Μέσω ασυρμάτου δικτύου θα παίξεις την πλειοψηφία των 720p ταινιών.

Εξηγούμαι: Το PS3 από την μάνα του δεν υποστηρίζει mkv. ΑΛΛΑ υποστηρίζει αποκωδικοποίηση H.264.

Όταν παίζεις ταινία χωρίς υπότιτλους σε φορμά mkv, το πρόγραμμα στέλνει το βιντεο χωρις μετατροπή και βλέπεις τα πάντα πανέμορφα (μη πω και over wifi) με bitrate που σπάνια ξεπερνάνε τα 20mbps.

Όταν όμως πας να παίξεις με ελληνικό υπότιτλο, μέσω δικτύου το πρόγραμμα επανακωδικοποιεί on the fly το αρχικό βίντεο σε Mpeg-2 και "καίει" πάνω του τους υπότιτλους == Bitrates που χωρίς σωστές ρυθμίσεις ξεπερνάνε τα 250mpbs σε 1080 υλικό.

** Σε συνέχεια του παραπάνω, μέσω δικτύου παίζουνε τα πάντα με υπότιτλους. Από το ps3 (πχ usb στικ) παίζουνε όλα τα divx, xvid κτλ εκτός mkv, με υποτίτλους srt κανονικά.

*** Το PS3 μόλις πριν λίγες μέρες, μετα από 4 χρόνια ασφάλειας, έσπασε και μπορεί να τρέχει πλέον unsigned κώδικα. Από μέρα σε μέρα αναμένεται να βγει και το Homebrew SDK ενώ ήδη κυκλοφορούν κάποιες εφαρμογές όπως ένας FTP server για να μπαίνεις στα ενδότερα του. Επίσης το firmware του έχει γίνει dump.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Αλέξη, με γλίτωσες από πολύ ψάξιμο... :T:

Έχεις να προτείνεις κάποιο πακέτο για το PS3 ή απλά να πάρω ότι βρω φθηνότερο...?

Θέλω να πω, προτείνεις κάποια συγκεκριμένα χειριστήρια (ασύρματα πάντα), κάποιο πληκτρολόγιο+mouse κτλ...?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Αλέξη, με γλίτωσες από πολύ ψάξιμο... :T:

Έχεις να προτείνεις κάποιο πακέτο για το PS3 ή απλά να πάρω ότι βρω φθηνότερο...?

Θέλω να πω, προτείνεις κάποια συγκεκριμένα χειριστήρια (ασύρματα πάντα), κάποιο πληκτρολόγιο+mouse κτλ...?

Γενικά θα σου πρότεινα ότι φθηνότερο μπορείς να βρεις, εκτός αν βρεις καμιά προσφορα καλή με κανένα παιχνίδι (ή το παρακάτω remote).

Για τηλεκοντρόλ μονόδρομος είναι της Sony το BD Remote. Συνδέεται με Bluetooth (== δεν χάνεις θύρα USB), έχει 4-5 μήνες διάρκεια ζωής μπαταρίας και πιάνει παντού και χωρίς οπτική επαφή.

http://www.engadget.com/2006/12/08/sonys-bd-remote-control-for-ps3-reviewed/

Για χειριστήρια σε παιχνίδια, τα SIXAXIS τα αυθεντικά της Sony δεν ξεπερνιούνται, αλλά είναι πανάκριβα.

Πληκτρολόγιο και mouse παίζει όποια και να βάλεις. Κοιτούσα μια πρόταση της Logi που συνδυάζει και τα 2 σε ένα, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Είναι bluetooth για το σαλόνι και έχει και τα 2 πάνω στην ίδια συσκευή.

Λινκυ: http://www.logitech.com/en-us/keyboards/keyboard/devices/3616

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για ψηφιακή τηλεόραση, μπορείς με ~70Ε παραπάνω να το κάνεις PVR με ένα accesory που λέγεται PlayTV, με δυνατότητα "ξυπνήματος" του PS3 και εγγραφής προγραμμάτων. Κάνεις Upscale SDTV σε 1080p και έχει 2 δέκτες για να γράφεις ένα πρόγραμμα και να βλέπεις το άλλο.

Απτά. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
*** Το PS3 μόλις πριν λίγες μέρες, μετα από 4 χρόνια ασφάλειας, έσπασε και μπορεί να τρέχει πλέον unsigned κώδικα. Από μέρα σε μέρα αναμένεται να βγει και το Homebrew SDK ενώ ήδη κυκλοφορούν κάποιες εφαρμογές όπως ένας FTP server για να μπαίνεις στα ενδότερα του. Επίσης το firmware του έχει γίνει dump.

Τελικά ισχύει... δοκίμασα πριν από λίγο στο Nokia N900 το PSFreedom με το fw 3.41 και όντως κάνω backup τα παιχνίδια που αγόρασα από το zavvi... που να φανταζόμουν ότι το κινητό θα κάνει backup το ps3... :p

Αργεί λίγο σαν διαδικασία, αλλά όμως δουλεύει...

img4414.jpg

img4418b.jpg

PS. τα thumbnails και τo media tag δεν παίζει...:mamba:

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που ακόμα δεν έχω λύσει είναι ότι με το dlna server (psm), δεν μπορώ να παίξω ταινίες με υπότιτλους... για κάποιο λόγο τελευταία έκδοση του mencoder, που χρησιμοποιεί το psm, όταν πάει να κάνει encode τους υπότιτλους μέσα στο stream το ps3 βγάζει σφάλμα και λέει "corrupted data"... απο windows δεν έχει τέτοιο θέμα, αλλά το θέλω σε linux...

έψαξα να βρω κάποιο παλιότερο build, αλλά δεν βρίσκω... αν τρέχει κάποιος το psm στο linux και ο mencoder παίζει σωστά, ας μου πει ποιο build έχει και αν μπορεί ας μου πει από που μπορώ να το κατεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που ακόμα δεν έχω λύσει είναι ότι με το dlna server (psm), δεν μπορώ να παίξω ταινίες με υπότιτλους... για κάποιο λόγο τελευταία έκδοση του mencoder, που χρησιμοποιεί το psm, όταν πάει να κάνει encode τους υπότιτλους μέσα στο stream το ps3 βγάζει σφάλμα και λέει "corrupted data"... απο windows δεν έχει τέτοιο θέμα, αλλά το θέλω σε linux...

έψαξα να βρω κάποιο παλιότερο build, αλλά δεν βρίσκω... αν τρέχει κάποιος το psm στο linux και ο mencoder παίζει σωστά, ας μου πει ποιο build έχει και αν μπορεί ας μου πει από που μπορώ να το κατεβάσω...

Έχεις ορίσει την κωδικόσελίδα σε cp1253 ετσι;

Δοκίμασε να τρέξεις το αρχείο επίσης από τις επιλογές codec του φακέλου Transcode στο PS3.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ bug του mencoder, από μια έκδοση και μετά... απλά στο site του mplayer δεν μπορώ να βρω παλιότερα sources, μόνο binaries και επίσης δεν θέλω να κατεβάσω ολόκληρο το svn, να δω αν έχει προηγούμενες versions... κάπου πρέπει να παίζουν και παλιότερα sources για build...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.