Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Αν είσαι σίγουρος ότι όλα είναι ΟΚ από τις ρυθμίσεις driver και προβολέα, θα έλεγα δοκίμασε καταρχήν με ένα μικρότερο καλώδιο DVI (κλασικό οθόνης) να δούμε μήπως φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι οτι και να φταιει το καλωδιο δεν μπορω να κανω τιποτα τουλαχιστον για μονιμα!!!Το συστημα μου ειναι στμενο οπως στη φωτογραφια.Σκεψου οτι ο προβολεας ειναι 5 μετρα απο την οθονη και δυστυχως και απο τα μηχανηματα οποτε δεν θα μπορω να παρω ηχο αν βαλω τον υπολογιστη κοντα στον προβολεα και μακρια απο τα μηχανηματα!Αν τον βαλω διπλα στα μηχνηματα εχουμε την κατασταση με το καλωδιο των 9-10 μετρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από vazelos

Παιδια τελικα αγορασα εναν ανταπτορα της oelbach

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751756

ΑΛΛΑ συμβαινει το εξης περιεργο:οταν ανοιγω τον υπολογιστη (υπογραφη) ξεκιναει κανονικα,δειχνει την πρωτη οθονη που διαβαζει το συστημα,δειχνει την οθονη Loading Windows και οταν παει στην οθωνη welcome to windows ξαφνικα χανεται η εικονα απο τον προτζεκτορα (benq 7700) και δεν επανερχεται ποτε:(

Ξερει κανεις το γιατι???

Παιδια να επιστρεψω λιγο στο προβλημα μου?Λοιπον το καλωδια δεν εχει προβλημα.

Καποιος μου ειπε οτι με το που παει να μπει στα Windows και βλεπει το HDMI ''τελαινονται'' οι αναλυσεις και ας τις εχω βαλλει 800x600@60...Και μου ειπε οτι υπαρχει καποια ρυθμισει που κλειδωνει την αναλυση εκει που τη βαζεις χωρις να μπορει να αλλαξει οταν δει το HDMI....

Ξερει κανεις πως γινεται (ATI 1900XT)???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από vazelos [23-05-2006 18:44]

Παιδια να επιστρεψω λιγο στο προβλημα μου?Λοιπον το καλωδια δεν εχει προβλημα.

Καποιος μου ειπε οτι με το που παει να μπει στα Windows και βλεπει το HDMI ''τελαινονται'' οι αναλυσεις και ας τις εχω βαλλει 800x600@60...Και μου ειπε οτι υπαρχει καποια ρυθμισει που κλειδωνει την αναλυση εκει που τη βαζεις χωρις να μπορει να αλλαξει οταν δει το HDMI....

Ξερει κανεις πως γινεται (ATI 1900XT)???

Ρε παιδια βαλτε ενα χερακι εδω γιατι ακρη δεν βγαζω....

Καποιος μου ειπε να ψαξω για drivers ειδικα για αυτη τη χρηση!!!!!!!!Ξερει κανεας κατι???

Ακομα εχω δοκιμασει να βαλλω τον προβολεα στην 2η DVI με την οθονη μου στην πρωτη αλλα ετσι ο προβολεας δεν δειχνει τιποτα....

Αν καποιος εχει καμια αλλη ιδεα ας βοηθησει....thx

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γειά σας και από μένα, αύριο έρχεται η καινούρια τηλεόραση 32'' http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975779&product=857491

αγορασμένη από expert όμως στα 999 ευρώ και μιας και έχει και είσοδο hdmi θα την συνδέσω στο pc για να απολαύσω gaming στις 32 ίντσες!:cool: :cool:

Ερώτηση λοιπόν: Χρειάζομαι ένα φτηνό καλώδιο για μετατροπή dvi σε hdmi, βρήκα αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751579 στο e-shop, με αυτά όμως που λέει στα χαραχτηριστικά φαίνεται ότι συνδέει συσκευές με hdmi έξοδο σε συσκευές με dvi είσοδο και όχι το αντίθετο που θέλω εγώ( δηλαδή από την έξοδο dvi της 7900gt στην είσοδο hdmi της samsung!) Σίγουρα γίνεται η σύνδεση που θέλω ή θα έχω πρόβλημα ή πτώση ποιότητος με αυτό το καλώδιο;;;

:blink: :blink: :banging: :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider

Γειά σας και από μένα, αύριο έρχεται η καινούρια τηλεόραση 32'' http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975779&product=857491

αγορασμένη από expert όμως στα 999 ευρώ και μιας και έχει και είσοδο hdmi θα την συνδέσω στο pc για να απολαύσω gaming στις 32 ίντσες!:cool: :cool:

Ερώτηση λοιπόν: Χρειάζομαι ένα φτηνό καλώδιο για μετατροπή dvi σε hdmi, βρήκα αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751579 στο e-shop, με αυτά όμως που λέει στα χαραχτηριστικά φαίνεται ότι συνδέει συσκευές με hdmi έξοδο σε συσκευές με dvi είσοδο και όχι το αντίθετο που θέλω εγώ( δηλαδή από την έξοδο dvi της 7900gt στην είσοδο hdmi της samsung!) Σίγουρα γίνεται η σύνδεση που θέλω ή θα έχω πρόβλημα ή πτώση ποιότητος με αυτό το καλώδιο;;;

:blink: :blink: :banging: :banging:

Την εχω και στο HDMI δεν υποστηριζει πληρη αναλυση και η εικονα απο PC και Mac που δοκιμασα ειναι με απιστευτα εντονο contrast και δεν διορθώνεται. Καλυτερα με VGA καλώδιο και powerstrip για wndows μηχανημα. Γλιτώνεις και τα εξοδα του DVI.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Χθες, στις 22:21]

Την εχω και στο HDMI δεν υποστηριζει πληρη αναλυση και η εικονα απο PC και Mac που δοκιμασα ειναι με απιστευτα εντονο contrast και δεν διορθώνεται. Καλυτερα με VGA καλώδιο και powerstrip για wndows μηχανημα. Γλιτώνεις και τα εξοδα του DVI.

Thanks

Έχεις ακριβώς την ίδια; Αν κατεβάσω το contrast από την tv δεν θα διορθωθεί;

powerstrip τι είναι;;:blink: :blink: :banging:

Βασικά επειδή τελικά άνοιξα thread ας συνεχίσουμε εδώ http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36634

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα τηλεχειρηστήριο για το PC μου με τιμή που να μην ξεπερνάει τα 40 ευρώ, να μπορεί να δουλέψει με τον media player classic και να μην απαιτεί win media center edition??

Link to comment
Share on other sites

Και μιας που spc εξακολουθείς να παρακολουθείς το θέμα και να support-άρεις, είναι στα άμεσά μου πλάνα να στήσω ένα HTPC για το καινούριο μου σπίτι.

Απορίες:

- Το r/c που αναφέρεις έρχεται και με reciever?

- Για TV - Tuner τί προτείνεις?

- Κι άλλες απορίες θα γεννηθούν στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα...

Το δικό μου HTPC έχει ώς εξής.

Κουτάκι το GMC Noblesse AVC-S1

h_9d69e49f784b9ee95b388351e0d91018

Εχει το iMon VFD επάνω.

Motherboard επέλεξα την Abit F-190HD Fatal1ty λόγω του οτι τα έχει όλα on board και εχει κάπως καλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (Radeon Xpress1250). Επίσης και ενσωματωμένη έξοδο HDMI που υποστηρίζει και ταυτόχρονη μεταφορά ήχου.

Επεξεργαστή έβαλα εναν E4300, με 1GB RAM 800αρες, εναν 500GB HDD και ενα DVD-RW.

Ο λόγος που το έφτιαξα ειναι για να αναλάβει εξ' ολοκλήρου το κομμάτι "entertainment" στο μαγαζί. CD's καταργήθηκαν, έχουν περαστεί ολα σε mp3 στο σκληρό και παίζουν απο εκεί, καθώς επίσης και για να στέλνει στον προβολέα που έχουμε (τπτ φοβερό εναν BenQ MP610) τόσο την Nova για τα αθλητικά, όσο και για κανενα Pro Evo Soccer που και πού.

Εχω ενα πρόβλημα. Δεν μου δουλέυει το EQ στο iMon. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Καινούριους drivers, ολες τις πιθανές συνδεσμολογίες, σε εμπρόσθιο και οπίσθιο πάνελ, ολες τις ρυθμίσεις απο τον μικτη αλλα και απο το πρόγραμμα του iMon. Το κουφό είναι οτι παίζει μονο με το iMedian που δίνει μαζί με το iMon.... Κανένα tip??

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη αισθητική το κουτί φίλε

Από πού το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται?

Από πλευράς ροής αέρα , χώρων πώς τα πάει?

Με έψησες άγρια , καθώς το παλιό Silverstone L17 είναι κάπως μεγάλο για το καινούργιο έπιπλο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 02:40]

για m p classic δεν το εχω δοκιμασει αλλα για ολα τα αλλα που λες της ms που κανει ~30 ειναι μια χαρα

μα οπουδήποτε έχω διαβάσει περί remote, λένε ότι το remote της MS απαιτεί Win XP media center edition...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Απορίες:

- Το r/c που αναφέρεις έρχεται και με reciever?

- Για TV - Tuner τί προτείνεις?

- Κι άλλες απορίες θα γεννηθούν στην πορεία.

1. Ναι

2. Υπάρχουν πάρα πολλά με όχι και τεράστιες διαφορές. Από ποιότητα εικόνας μάλλον καλύτερα Leadtek / Pinncale.

3. Εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 14:35]

...

2. Υπάρχουν πάρα πολλά με όχι και τεράστιες διαφορές. Από ποιότητα εικόνας μάλλον καλύτερα Leadtek / Pinncale.

...

Από τις 2 εταιρίες, ποια νομίζεις ότι έχει το καλύτερο software?

Είχα παλιότερα Pinnacle και τα κολλήματα ήταν σε καθημερινή βάση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.