Jump to content



Samsung SSD, δίλημμα...


Recommended Posts

Αν και υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα στον Laμπη, θέλω να ρωτήσω μετά από τόσο καιρό κυκλοφορίας άρα παραπάνω πληροφορίες σχετικά με την λειτουργία τους, για τους ssd της Samsung.

Επειδή βρήκα προσφορά τον 850 Evo 120gb αξίζει η αγορά του ή να κοιτάω για τον Pro μόνο.

Εχω δεί συγκριτικά μεταξύ των δυών τους και γνωρίζω τα χαρακτηριστικά απλά μήπως μου ξεφεύγει κάτι εμένα.

Τέλος αν αγοραστούν δύο για να μπουν σε raid θα δώσουν κάτι καλύτερο, θα έχω κάτι παραπάνω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

 

Ευχαριστώ όλα τα αλάνια που θα απαντήσουν, ο πιο γρήγορος θα κερδίσει γλειφιτζούρι :D .

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρω πως υπαρχουν σημαντικες διαφορες μεταξη εβο και προ

...πέραν των κοντινών χαρατηριστικών και διαφορετικών controller και επιπλέον iops για τον PRO (για μένα τα iops = πολύ σημαντικά),

απ'ότι θυμάμαι υπάρχει μία διαφορά των +25 ευρώ και μία διαφορά +5 χρόνια εγγύηση για τον pro... δλδ. τα διπλάσια του Evo.

Εάν ΔΕΝ θέλεις να τον παντευτείς για 10 χρόνια λοιπόν, πάρε τον EVO.

Αλλά να ξέρεις ότι για μένα (και εφ'όσον μπορείς καί $) αξίζει να πάρεις τον PRO. Μήπως  μάλιστα να έβλεπες μακροπρόθεσμα (10 χρόνια δλδ. που είναι η εγγύηση) και να αγόραζες τον 256gb..? Λέω, μήπως?

Στο eBay δέ, βρίσκεις τον σκυλί 840pro με 99-119$ - εγώ προσωπικά έχω αγοράσει με 94$ σε auction... ;-)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τον 850 evo.

 

Στα λεφτά του 850 pro 128 Gb βάζεις άλλα 10€ και παίρνεις τον 850 evo 250Gb (διπλάσια χωρητικότητα).

http://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

Διαφορά στις επιδόσεις δεν πρόκειται να καταλάβεις ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον pro έχω αλλά ο evo νομίζω ότι ανεβάζει καλύτερα writes. Όχι ότι θα το καταλάβεις αλλά λέμε τώρα. Συμφωνώ με virus.

 

Μην σκέφτεσαι την εγγύηση των 10 χρόνων. Μέχρι τότε θα έχεις πάρει άλλους 10.

Link to comment
Share on other sites

 

Μην σκέφτεσαι την εγγύηση των 10 χρόνων. Μέχρι τότε θα έχεις πάρει άλλους 10.

 

 

Μέχρι τότε θα παίρνεις με τα ίδια χρήματα SSD άνω του 1 ΤΒ. Να μη σου πω ότι πιθανόν να έχει αλλάξει και η τεχνολογία και να υπάρχει κάτι ακόμα πιο γρήγορο.... Σίγουρα θα έχει αλλάξει ο δίαυλος διασύνδεσης με το pc πάντως... Σιγά μην χρησιμοποιείς σε 10 χρόνια sata3...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην χρησιμοποιείς σε 10 χρόνια sata3

 

Πάντως τους sata ΙΙ "SATA revision 2.0 was released in April 2004" ακόμα τους χρησιμοποιούν μετά από 11 χρόνια...

καί όσο αφορά τους SATA III "The full 3.0 standard was released on May 27, 2009"

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

...τα συμπεράσματα δικά σας ;-)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τους sata ΙΙ "SATA revision 2.0 was released in April 2004" ακόμα τους χρησιμοποιούν μετά από 11 χρόνια...

καί όσο αφορά τους SATA III "The full 3.0 standard was released on May 27, 2009"

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

...τα συμπεράσματα δικά σας ;-)

 

1) Ακόμα χρησιμοποιούναι και υπολογιστές με sata1, δε λέει και αυτό

2) Η παρατεταμένη ζωή του sata2 έχει να κάνει με το γεγονός ότι τότε (2004) ήμασταν ακόμα στην εποχή των μηχανικών δίσκων. Κατά συνέπεια δεν υπήρχε ανάγκη για sata3 κτλ. Τώρα όμως το sata3 το έχουν ήδη τερματίσει οι νέοι ssd. Ήδη το m.2 φαίνεται υποψήφιο για την επόμενη γενιά ssd.

3) Μην ξεχνάς και τις μικροβελτιώσεις στο sata .1 .2 (νομίζω τώρα είμαστε στο sata 3.2) που περνάνε από chipset σε chipset, αλλά δεν φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα όλα αυτά γιατί τον βρήκα σε τρελή τιμή και αναρωτιόμουν αν άξιζε

...δηλαδή ποιόν ssd βρήκες και... σε ποιά "τρελή" τιμή..?

Σε ρωτάω διότι τους Samsung τους παρακολουθώ και στην Ελληνική αγορά αλλά και στο eBay... 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ευκαιρία,

το μόνο που με ξινίζει λίγο είναι το χαμηλό #13 των αξιολογήσεων...

Αλλά ακόμα και σε καμία "στραβή", ο αγοραστής συνήθως βρίσκει το δίκιο του...

Ελπίζω να τον πρόλαβες διότι είχε 5 και τώρα κανέναν...

Αυτά συνήθως είναι σπάνια κουφετάκια και "φεύγουν" πολύ γρήγορα..

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αγόρασα δυστυχώς αν και θα μπορούσα να πάρω τρεις εκεί την στιγμή. Δεν ηταν μονο αυτά τα 5 τμχ είχε και άλλα αλλά τωρα δεν ... ας ελπίσουμε να ανεβάσει και άλλα. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα 2 "τεμάχια" και ο 2ος θα είναι διαθέσιμος για όποιον τον θέλει...

Let me know.

 

 

@ xkandreas

"Estimated delivery Wed, Jun 10 - Wed, Jul 01"

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Τέλος και αυτά...γαμ@το προσπαθούσα τόση ώρα να πάρω τα δύο τελευταία κομμάτια αλλα είχα θέμα με το paypal. Ελπίζω να ξανανεβάσει . Αντε σας έφτιαξα πάλι όσοι πρόλαβαν δλδ.

Link to comment
Share on other sites

@kazaboy

"βρέ συ" εάν σε καίει τόοοοοσο πολύ να σου δώσω καί τους 2 δικούς μου μόλις έρθουν..!  ;)

Εγώ τους πήρα για τις αναβαθμίσεις που κάνω ανά καιρούς και για καμία εξυηρέτηση γνωστού... :)

 

 

υ.γ. εγώ σου τά έλεγα...

"...μέχρι να μας ενημερώσεις και από Αμερική που είναι 7 ώρες πίσω και.... θα έχουν φύγει."

τελικά είναι από Κίνα δλδ. μπροστά στην ώρα...

και εσύ μου τά έλεγες...

"Ε για αυτό τον περιμένω πάλι...Μια χαρά τον προλαβαίνεται από το πρωί τους είχε διαθέσιμους."

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.