Jump to content



Recommended Posts

Ενα update για την ενεργοποιηση , σημερα αλλαξα mobo εβγαλε οτι τα win ειναι ενεργοποιημενα , μου δινει επιλογη να παρω τηλεφωνο περνω με συνδεει με εκπρωσοπο και μου του εξηγω οτι αλλαξα Motherboard και θελω να ενεργοποιησω τα win ,μου λεει οτι προς το παρων η μονη διαθεσιμη επιλογη ειναι το format πρωτα 7 και μετα να κανω upgrade σε 10 , και ρωταω πες οτι η mobo σε οποιονδηποτε χαλαει του χρονου το σεπτεμβριο που θα ληξει η δωρεαν αναβαθμιση , τι γινεται τοτε , και η απαντηση ηταν εργαζομαστε να βρεθει λυση στο παραπανω προβλημα

Ναι ναι σωθήκαμε.

 

 

 

Ερώτηση από του χρόνου τι θα πληρώνουμε τελικά για τα Win10?

Θέλω να κάνω μελέτη για επιχείριση για bitlocker και δεν ξέρω τι θα βγούν σε κόστοι. Και δεν μπορώ να του πώ φέτος θέλεις τόσα και του χρόνου ίσως πληρώνεις τόσα κάθε χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ενα update για την ενεργοποιηση , σημερα αλλαξα mobo εβγαλε οτι τα win ειναι ενεργοποιημενα , μου δινει επιλογη να παρω τηλεφωνο περνω με συνδεει με εκπρωσοπο και μου του εξηγω οτι αλλαξα Motherboard και θελω να ενεργοποιησω τα win ,μου λεει οτι προς το παρων η μονη διαθεσιμη επιλογη ειναι το format πρωτα 7 και μετα να κανω upgrade σε 10 , και ρωταω πες οτι η mobo σε οποιονδηποτε χαλαει του χρονου το σεπτεμβριο που θα ληξει η δωρεαν αναβαθμιση , τι γινεται τοτε , και η απαντηση ηταν εργαζομαστε να βρεθει λυση στο παραπανω προβλημα

Νατα μας...Τα ελεγα εγω...

Link to comment
Share on other sites

Ενα update για την ενεργοποιηση , σημερα αλλαξα mobo εβγαλε οτι τα win ειναι ενεργοποιημενα , μου δινει επιλογη να παρω τηλεφωνο περνω με συνδεει με εκπρωσοπο και μου του εξηγω οτι αλλαξα Motherboard και θελω να ενεργοποιησω τα win ,μου λεει οτι προς το παρων η μονη διαθεσιμη επιλογη ειναι το format πρωτα 7 και μετα να κανω upgrade σε 10 , και ρωταω πες οτι η mobo σε οποιονδηποτε χαλαει του χρονου το σεπτεμβριο που θα ληξει η δωρεαν αναβαθμιση , τι γινεται τοτε , και η απαντηση ηταν εργαζομαστε να βρεθει λυση στο παραπανω προβλημα

 

Πριν λίγο κάλεσα την Teleperformance και μίλησα με τους ανημέρωτους ή ανεκπαίδευτους εκπροσώπους της Microsoft Hellas και έκανα μία σαφή ερώτηση:

 

Η άδεια που έχω στον Η/Υ είναι Windows 8.1 Pro 64bit Retail που έχει δικαιώματα μεταφοράς και δεν δένει με το hardware. Πρόσφατα κατάφερα να αναβαθμίσω και να ενεργοποιήσω δωρεάν την άδεια των Windows 10 Pro 64bit.

 

Αν αποφασίσω συντόμως να κάνω αναβάθμιση μητρικής στο σύστημά μου θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω την άδεια των Windows 10 Pro 64bit που έλαβα δωρεάν;

 

Η απάντηση ήτανε ΟΧΙ γιατί η συγκεκριμένη δένει με το hardware.

 

(Δηλαδή η Microsoft μας παίρνει μία άδεια Retail και μας χαρίζει μία ΟΕΜ;;;;)

 

 

Φυσικά τα λεγόμενα της εκπροσώπου έρχονται σε αντίφαση με τα λεγόμενα των Microsoft Answers

If you upgrade from a retail version, it carries the rights of a retail version.

If you upgrade from a OEM version, it carries the rights of a OEM version.

 

Τώρα ποιος έχει δίκιο θα το μάθουμε στην πορεία, αλλά από προσωπικής άποψης πιστεύω πως θα μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα Windows 10 Pro 64bit στο καινούργιο σύστημα εφόσον πρώτα εγκαταστήσω τα Windows 8.1 Pro 64bit Retail.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν και τα δύο σε κάποιο βαθμό. Μόλις εγκατέστησες τα 10 ως upgrade στα 8.1, η ενεργοποίηση συνδέθηκε αμετάκλητα με το hardware του υπολογιστή σου. Αν αλλάξει το υλικό ή αν κάνεις εγκατάσταση σε νέο υπολογιστή, δεν θα είναι ενεργοποιημένη.

 

Όμως, αν ήταν retail η παλιά εγκατάσταση, δικαιούσαι να ζητήσεις νέα ενεργοποίηση. Δεν ξέρω πόσες ενεργοποιήσεις προτίθενται να σου κάνουν και αν όλες θα γίνουν αυτόματα (click-done) ή θα χρειαστεί να πιάσεις τα τηλέφωνα.

 

Πάντως, κράτα οπωσδήποτε ασφαλή τα στοιχεία των αγορασμένων 8.1, γιατί ενδέχεται να τα χρειαστείς στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν μόλις αν ολοκλήρωσα την διαδικασία νέας αναβάθμισης με επιτυχία (η άδεια είναι oem) και μου είπε ότι θα δώσει λύση για της oem όπως γινόταν έως σήμερα - απλά θα έχει περιορισμένο αριθμό ενεργοποιησεων στης oem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κάλεσα την Teleperformance και μίλησα με τους ανημέρωτους ή ανεκπαίδευτους εκπροσώπους της Microsoft Hellas και έκανα μία σαφή ερώτηση:

 

Η άδεια που έχω στον Η/Υ είναι Windows 8.1 Pro 64bit Retail που έχει δικαιώματα μεταφοράς και δεν δένει με το hardware. Πρόσφατα κατάφερα να αναβαθμίσω και να ενεργοποιήσω δωρεάν την άδεια των Windows 10 Pro 64bit.

 

Αν αποφασίσω συντόμως να κάνω αναβάθμιση μητρικής στο σύστημά μου θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω την άδεια των Windows 10 Pro 64bit που έλαβα δωρεάν;

 

Η απάντηση ήτανε ΟΧΙ γιατί η συγκεκριμένη δένει με το hardware.

 

(Δηλαδή η Microsoft μας παίρνει μία άδεια Retail και μας χαρίζει μία ΟΕΜ;;; ;)

 

 

Φυσικά τα λεγόμενα της εκπροσώπου έρχονται σε αντίφαση με τα λεγόμενα των Microsoft Answers

If you upgrade from a retail version, it carries the rights of a retail version.

If you upgrade from a OEM version, it carries the rights of a OEM version.

 

Τώρα ποιος έχει δίκιο θα το μάθουμε στην πορεία, αλλά από προσωπικής άποψης πιστεύω πως θα μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα Windows 10 Pro 64bit στο καινούργιο σύστημα εφόσον πρώτα εγκαταστήσω τα Windows 8.1 Pro 64bit Retail.

 

Δεν έχουν τρόπο να το κάνουν αυτόματα, αλλά δε σημαίνει ότι χάνεις το δικαίωμα που είχε η αρχική σου άδεια. Απλά πρέπει να ξεκινήσεις τη διαδικασία εγκατάστασης από την αρχική άδεια και μετά να αναβαθμίσεις εκ νέου σε 10.

Όταν λένε "it carries the rights" εννοούν το νομικό δικαίωμα, όχι ότι το καταλαβαίνει και ο υπολογιστής :).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν τρόπο να το κάνουν αυτόματα, αλλά δε σημαίνει ότι χάνεις το δικαίωμα που είχε η αρχική σου άδεια. Απλά πρέπει να ξεκινήσεις τη διαδικασία εγκατάστασης από την αρχική άδεια και μετά να αναβαθμίσεις εκ νέου σε 10.

Όταν λένε "it carries the rights" εννοούν το νομικό δικαίωμα, όχι ότι το καταλαβαίνει και ο υπολογιστής :).

 

Συμφωνώ αλλά με τα λεγόμενα της εκπροσώπου της Microsoft Hellas στο τηλέφωνο αν της πεις άλλαξα μητρική και θέλω να ενεργοποιήσω τα Windows 10 θα σου ρίξει άκυρο λόγω αμάθειας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά με τα λεγόμενα της εκπροσώπου της Microsoft Hellas στο τηλέφωνο αν της πεις άλλαξα μητρική και θέλω να ενεργοποιήσω τα Windows 10 θα σου ρίξει άκυρο λόγω αμάθειας.

το θέμα είναι μετά το χρόνο τι θα γίνει
Link to comment
Share on other sites

 Λοιπόν μόλις τελείωσα το Live Chat με την κυρία Microsoft

 

You: 14:02:33

Hi there,

 

Jesebelle V: 14:02:41

How are you?

 

You: 14:02:56

I'm fine thank you for asking :) Listen, I have a licensing question I’ve recently upgraded my Windows 8.1 Pro retail license to Windows 10 and everything worked like a charm. Windows 10 installed without using a product key and the activation was done automatically. I’m thinking now to upgrade this PC by changing also the motherboard. I know that my Windows 8.1 Pro retail license has transferring rights.

 

Jesebelle V: 14:04:09

Yes.. please go ahead :)

 

You: 14:04:42

Will I be able to install then the Windows 10 license which I have received from the free upgrade program? If I upgrade from a retail version, it carries the rights of a retail version?

 

Jesebelle V: 14:05:49

Thank you for upgrading to Windows 10.. As long as you were able to reserve your copy of free Windows 10 upgrade, even if you reinstall the operating system, it will automatically be activated..yes George. that is correct.. it will carry over the retail rights especially the activation status.

 

You: 14:06:37

Oh that's AWESOM!!

 

Jesebelle V: 14:06:46

Yes :)

 

You: 14:06:51

And one last thing

 

Jesebelle V: 14:06:59

sure

 

You: 14:07:17

I kept the Windows 10 iso to my usb stick will I be able to perform a clean installation?

Just to save time from installing windows 8.1 and then again Windows 10.

 

Jesebelle V: 14:08:12

yes.. as long as you had an activated Windows 10 during the first installation, you can go ahead and perform a clean installation.

you can also perform an in-place upgrade by the way :)so no need to back up files

 

You: 14:08:54

I won't have to, this SSD is only for the OS

 

Jesebelle V: 14:09:03

hmm.. alright.. Great then:)

 

You: 14:09:14

 

So final statement, I’m upgrading my current PC by changing motherboard, CPU, RAM and perform a clean installation of Windows 10 from my USB iso without using the product key that is requested but only use the same Microsoft Account.

 

Jesebelle V: 14:11:15

Oh... actually changing the mother board will revoke the free license that was reserved for the device..

 

You: 14:11:49

Oh! so I lose this way the Windows 10 license?

 

Jesebelle V: 14:12:33

Yes George.. technically.

 

You: 14:13:11

So actually I have traded my retail Windows 8.1 license with a Windows 10 OEM? right?

 

Jesebelle V: 14:14:11

What do you mean you traded the Windows 10 license..?

 

You: 14:15:06

I mean that this does not apply 'upgrading from a retail version, it the upgrade carries the rights of a retail version'

 

Jesebelle V: 14:15:45

Windows 10 was given for free so that's why it has limitations. We will not be issuing another Product Key for it. But if you need to change the motherboard, there is no problem with that. You  can get another free upgrade to Windows 10.

 

You: 14:16:00

Oh! until which date I will be able to do that?

 

Jesebelle V: 14:16:29

Until July 29, 2016

 

You: 14:16:33

Perfect! Much better now. So after installing Windows 8.1 to my new hardware I will be requested to do the Windows 10 free upgrade offer

 

Jesebelle V: 14:17:57

Yes, definitely :) And we'll be happy to assist you all the way in case you need us :)

 

You: 14:18:49

OK Jesebelle, I really appreciate your assistance

 

 

Άρα αν θέλετε Windows 10 τσάμπα κάντε ότι αναβαθμίσεις έχετε να κάνετε μέχρι τις 29 Ιουλίου 2016 :happy: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@, προηγουμένως ήταν; Αν ναι, πώς; Από αναβάθμιση προηγούμενου λειτουργικού; Ακολούθησε clean install; Δώσε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες.

 

@env0y, :T: για τις επιπλέον διευκρινίσεις, αλλά να θυμάσαι ότι ισχύουν και όσα λέγαμε παραπάνω. Κάθε νέα εγκατάσταση Win 8.1 Pro Retail > Win 10 Pro σου τρώει μία ενεργοποίηση. Δεν είναι ανεξάντλητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε με την βοήθεια του Dj_Alex

Είχα 3 λογαριασμούς και για αυτό με πέταξε...Ευχαριστώ τον φίλο @Dj_Alex για την υπομονή του.. :rubik:

Έγινε επεξεργασία από DimiR21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό με την ημερομηνία έως τον Ιούλιο του 2016, ίσως έχει να κάνει με τα όσα λένε περί διαρκούς αναβάθμισης. Δηλαδή προσπαθούν να αλλάξουν το μοντέλο που γνωρίζαμε μέχρι τώρα με τα λειτουργικά, όπου είχαμε εκδόσεις διαφορετικές, windows95, windowsxp, windows7 κ.ο.κ. η καθεμία των οποίων έμενε για χρόνια στην αγορά μέχρι να βγει η επόμενη, με ένα μοντέλο διαρκούς αναβάθμισης όπου ουσιαστικά δεν θα υπάρχουν windows10, 11, 12 παρά θα είναι σα να βγαίνει νέο λειτουργικό διαρκώς. Αν ισχύσει κάτι τέτοιο, τον Ιούλιο του 16 θα ξαναμοιράσουν δωρεάν για ένα χρόνο ή θα περάσουν σε συνδρομητικό μοντέλο όπου θα πληρώνουμε ενοίκιο για τη χρήση.

 

Πώς θα το πετύχουν αυτό ο θεός κι η ψυχή τους, ειδικά για τις αναβαθμίσεις hardware. Όσο υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός με Google, έχουμε ελπίδα να τα λαμβάνουμε φτηνά, αν όμως κυριαρχήσουν τα windows -ειδικά σε συσκευές κινητών- τα «διόδια» θα τσούζουν. JMHO.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, μιας και μου προέκυψε τώρα και το έψαχνα.

Όπως ξέρετε, τα windows 10 έχουν τον τρόπο τους να εγκαθιστούν με το ζόρι ότι updates θέλουν. Το να μπλοκάρουμε τα updates για τους drivers είναι σχετικά εύκολο, αν και κρυμμένο μέσα σε κάποια μενού του παλιού control panel. Από εκεί και πέρα όμως, αν κάποιο update ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ(!!!), μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα tool που στην ουσία blockάρει κάποια updates, όπως το παλιό καλό windows update των windows 7, το οποίο το είχαμε μέχρι και τα τελευταία 8.1.

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που ρίχνω μια ματιά στο forum των Windows 10 το ίδιο συμπέρασμα βγάζω.....ρε παιδιά έχετε τόσο ελεύθερο χρόνο να παιδεύστε?? Τόσες χαζομάρες μαζί σε λειτουργικό δεν έχω δει...μια το hardware μια οι drivers μια το Licensing (τεράστιο θέμα) μια το privacy.....και πόσα άλλα.......ήμαρτον !

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παιδεύτηκα περισσότερο από ότι με τα 8 πχ. Τα έβαλα, είχα ένα θέμα με drivers που μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε λειτουργικό, άλλαξα το Start γιατί μου έσπαγε τα νεύρα όπως και στα 8 και ακολούθησα τους δύο οδηγούς για privacy & updates. Σύνολο 2 ώρες; Κάπου εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.