Jump to content



Recommended Posts

Έκανα αναβάθμιση από 7άρια x64 Ultimate στα 10 Pro στο βασικό μου μηχάνημα...όλα καλά, πλην του οδηγού της κάρτας γραφικών μάλλον...τουλάχιστον του μέρους του λογισμικού που έτρεχε στο tray...

Η μεγάλη μου ανησυχία ήταν η λειτουργία του Cubby (cloud sync)...ευτυχώς κανένα θέμα μέχρι στιγμής...

 

Μικρά θεματάκια

- έχει ένα λευκο που ενοχλεί λίγο στο μάτι

- ο IE Edge κολλάει λίγο (πιο κάλά τρέχει στη ταμπλετα σχεδόν)

- Αν κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο του explorer (windows) στην taskbar και επιλέξω από εκεί μια τοποθεσία, δεν ανοίγει το παράθυρο...συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

 

Προς το παρόν βαριέμαι την καθαρή εγκατάσταση...αφού τρέχει καλά θα με βολέψει για λίγο...

 

...edit...

 

Δεν λέει πουθενά ότι είναι x64, αλλά φαντάζομαι από 64bit μόνο σε 64bit αναβαθμίζεται, σωστά;

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση από 7άρια x64 Ultimate στα 10 Pro στο βασικό μου μηχάνημα...όλα καλά, πλην του οδηγού της κάρτας γραφικών μάλλον...τουλάχιστον του μέρους του λογισμικού που έτρεχε στο tray...

Η μεγάλη μου ανησυχία ήταν η λειτουργία του Cubby (cloud sync)...ευτυχώς κανένα θέμα μέχρι στιγμής...

 

Μικρά θεματάκια

- έχει ένα λευκο που ενοχλεί λίγο στο μάτι

- ο IE Edge κολλάει λίγο (πιο κάλά τρέχει στη ταμπλετα σχεδόν)

- Αν κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο του explorer (windows) στην taskbar και επιλέξω από εκεί μια τοποθεσία, δεν ανοίγει το παράθυρο...συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

 

Προς το παρόν βαριέμαι την καθαρή εγκατάσταση...αφού τρέχει καλά θα με βολέψει για λίγο...

 

...edit...

 

Δεν λέει πουθενά ότι είναι x64, αλλά φαντάζομαι από 64bit μόνο σε 64bit αναβαθμίζεται, σωστά;

Κανονικά πρέπει να ανοίγει τοποθεσίες από το context menu του explorer, δοκίμασε να φτιάξεις έναν νέο χρήστη να δεις εάν εκεί δουλεύει σωστά.

Από Control Panel -> System (ή από Settings -> System -> About εάν προτιμάς modern UI) βλέπεις εάν είναι 64bit, αλλά πράγματι η αναβάθμιση κρατάει την ίδια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...τελικά επέστρεψα στα 7άρια αναμένοτνας το χρόνο για καθαρή εγκατάσταση...μου έκανε κάτι περιέργα, πχ ενώ επέλεγα να κάνει "shutdown", το σύστημα έκλεινε μεν, αλλά όλοι οι δίσκοι και τα ανεμιστήρια συνέχιζαν να δουλεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα έναν Samsung 850 evo SSD για το laptop της γυναίκας, είχε windows 8 και έκανε upgrade σε windows 10. Μπορώ να κάνω εγκατάσταση τον νέο σκληρό με το λειτουργικό που έχει; Χρειάζεται ρυθμίσεις από τα Bios ο SSD ή είναι plug and play; Επίσης αν κάνω εγκατάσταση τα windows 7 θα μπορώ να κάνω upgrade σε 10 ή θα έχω πρόβλημα που έχει καταχωρηθεί είδη το email; Ευχαριστώ και καλές γιορτές να έχετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα έναν Samsung 850 evo SSD για το laptop της γυναίκας, είχε windows 8 και έκανε upgrade σε windows 10. Μπορώ να κάνω εγκατάσταση τον νέο σκληρό με το λειτουργικό που έχει; Χρειάζεται ρυθμίσεις από τα Bios ο SSD ή είναι plug and play; Επίσης αν κάνω εγκατάσταση τα windows 7 θα μπορώ να κάνω upgrade σε 10 ή θα έχω πρόβλημα που έχει καταχωρηθεί είδη το email; Ευχαριστώ και καλές γιορτές να έχετε!!!

Αν καταλαβαίνω καλά αντικατέστησες τον σκληρό που είχε(μάλλον) με τον ssd samsung Evo. Μπορείς να κάνεις εγκατάσταση απευθείας στα 10 στον ssd ή να κάνει κλωνοποίηση από τον σκληρό στον ssd(δεν είναι σκληρός). Τα win 7 είναι γνήσια?

 

Θα χρειαστεί να επιλέξεις στο BIOS το ahci εαν δεν είναι ήδη προεπιλεγμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Έχεις δίκιο flash drive πρέπει να είναι ο SSD. Το laptop είναι Turbo-x και είχε εγκατεστημένα τα windows 8 και έχει μαζί ένα dvd rom ανάκτησης το οποίο γράφει επάνω windows 8 64bit. Θα δοκιμάσω με αυτό να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου το έχει ξανακάνει άλλη μια φορά.. ενώ έχω 2 γλώσσες στο σύστημα, ξαφνικά όταν αλλάζω γλώσσα εμφανιζεται κ τρίτη. Το κατάλαβα όταν πήγα να βάλω το @ και λόγω αγγλικού πληκτρολογίου μου το έβγαζε αλλού. Δείτε το πρόβλημα κ τα settings μου... 

ksqL6D6.png0Ifeww3.png

 

Z2bFGMY.png

MamcF9K.png

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω λίγο τι γίνεται με το κλειδί.

Εάν έχετε Win7/8/8.1 κάνετε το update σε 10 και μετά θέλετε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση απο Win10 iso

η καλύτερη λύση είναι να βάλετε το belarc advisor ώστε να βρείτε ποιο είναι το νέο κλειδί με τα Win10

το σημειώνετε και μετά κάνετε format με το iso.

 

Κι αυτό γιατί η ms δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμη να δουλεύουν απευθείας τα κλειδιά των προηγούμενων εκδόσεων

οπότε πρέπει να τραβάτε το καινούργιο και να βάζετε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω λίγο τι γίνεται με το κλειδί.

Εάν έχετε Win7/8/8.1 κάνετε το update σε 10 και μετά θέλετε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση απο Win10 iso

η καλύτερη λύση είναι να βάλετε το belarc advisor ώστε να βρείτε ποιο είναι το νέο κλειδί με τα Win10

το σημειώνετε και μετά κάνετε format με το iso.

 

Κι αυτό γιατί η ms δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμη να δουλεύουν απευθείας τα κλειδιά των προηγούμενων εκδόσεων

οπότε πρέπει να τραβάτε το καινούργιο και να βάζετε αυτό.

Kαι αυτο το generic key βγαζει οποτε παλι μια τρυπα στο νερο κανουμε , εμενα τουλαχιστον δεν προχωραει η εγκατασταση με αυτα τα κλειδια (http://winaero.com/blog/generic-key-to-install-windows-10-rtm/)

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω λίγο τι γίνεται με το κλειδί.

Εάν έχετε Win7/8/8.1 κάνετε το update σε 10 και μετά θέλετε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση απο Win10 iso

η καλύτερη λύση είναι να βάλετε το belarc advisor ώστε να βρείτε ποιο είναι το νέο κλειδί με τα Win10

το σημειώνετε και μετά κάνετε format με το iso.

 

Κι αυτό γιατί η ms δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμη να δουλεύουν απευθείας τα κλειδιά των προηγούμενων εκδόσεων

οπότε πρέπει να τραβάτε το καινούργιο και να βάζετε αυτό.

 

 

στο τελευταιο build 10586 πλεον ειναι εφικτό αυτό!  Clean install με win7/8.1 key και ενεργοποιούντε κανονικά.

 

 

οπως αναφέρθηκε, upgrade από win7/8.1 σε 10αριά μεσα απο τα windows, δεν σου δινει κλειδί.  Ωστόσο αν κανεις φορματ και χωρις καθολου κλειδί ενεργοποιούντε (γινεται ταυτοποίηση με το hardware ID )

Link to comment
Share on other sites

Καμμία ιδέα γιατί δεν μου πετάει ακόμα αναβάθμα για 10586 ενώ όλα τα λάπτοπ στο σπίτι την πήραν απίκο;;

Για κάνε αυτό αν δεν το έχεις κάνει και να έχεις enable το automatic update από τα servises.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.