Jump to content



Nvidia GTX 980 Ti


Recommended Posts

Δώσε στο λαό κανέναν νούμερο :p καλορίζικη 

Τα νουμεράκια είναι στήν πρώτη σελίδα, δεν αλλάζει κάτι είναι οι ίδιες κάρτες.

 

Με τοσο ΕΒΓΑ μεσα στο κουτι, μενει να ξεκινησει η παραγωγη παγωτου :p

 

Καλοριζικη και η νεα :D

Ότι πήραμε πήραμε απο Εβγα, τώρα πάει κι αυτό

Ευχαριστώ πολύ boys.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και όχι το σωστό νήμα δυο firestrike το πρώτο με απείρακτη την 980 και το δεύτερο κλοκαρισμένη, όπως λέει εδώ:

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_980_gaming_oc_review,26.html

Χωρίς πείραγμα

http://www.3dmark.com/3dm/8614247

Με πείραγμα

http://www.3dmark.com/3dm/8614344

ο 3770Κ δίχως O.C όλα νορμάλ και turbo mode 3.9 ghz..

Είναι καλές οι μετρήσεις? Αν είχα ΤΙ θα είχα καλύτερα αποτελέσματα? Δεν έχω bottleneck πάντως. Η κάρτα άνετα πιάνει 98% usage.

Έγινε επεξεργασία από el.greco.1978
Link to comment
Share on other sites

Για sli καλυτερα reference επειδη λειτουργει σανν blower και αργοτερα αμα θες τις βαζεις σε νερο.Για τις οθονες φιλε εχω την Asus Pg278q εδω και 4 μηνες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Γενικα μετα τον δεκεμβριο οι παρτιδες ειναι μια χαρα οι περισσοτερες οποτε δεν νομιζω να χεις καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και όχι το σωστό νήμα δυο firestrike το πρώτο με απείρακτη την 980 και το δεύτερο κλοκαρισμένη, όπως λέει εδώ:

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_980_gaming_oc_review,26.html

Χωρίς πείραγμα

http://www.3dmark.com/3dm/8614247

Με πείραγμα

http://www.3dmark.com/3dm/8614344

ο 3770Κ δίχως O.C όλα νορμάλ και turbo mode 3.9 ghz..

Είναι καλές οι μετρήσεις? Αν είχα ΤΙ θα είχα καλύτερα αποτελέσματα? Δεν έχω bottleneck πάντως. Η κάρτα άνετα πιάνει 98% usage.

 

Καμιά γνώμη κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μια 980ti reference και την έβαλα στο καινούριο μου σύστημα που δοκιμάζω. Έτρεξα ένα heaven και παρατήρησα αρκετά και μεγάλα usage dips με παράλληλα την εικόνα να κολλάει-lagαερει σε μερικά σημεία και ειδικά προς το τέλος του bench και τις σκοτεινές σκηνές. Το score είναι φυσιολογικό 116fps (τα min όμως είναι λίγο χαμηλά 10-20fps). Σε firestrike δεν το κάνει (επίσης φυσιολογικό score). Τι παίζει? 

 

IpVihoQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι τ αποτελέσματα σου, αν έβλεπες το πρώτο ποστ της ενότητας δεν θα είχες απορίες (υπάρχει αποτέλεσμα και με 980)

 

Ευχαριστώ. Γιατί έχω τόση διαφορά στο physics score σε σχέση με εσένα? Τόσο μεγάλη διαφορά ο 3770Κ με τον 4930Κ? Και με overclock στα 4.2 δεν είδα μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Γιατί έχω τόση διαφορά στο physics score σε σχέση με εσένα? Τόσο μεγάλη διαφορά ο 3770Κ με τον 4930Κ? Και με overclock στα 4.2 δεν είδα μεγάλες διαφορές.

Συγκρινονται 12 Threads με 4!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνα τωρα ξανα 980ΤΙ θα ξαναεπαιρνα classified με κλειστα ματια γιατι:

 

1. Eιναι η πιο γρηγορη καρτα out of the box 1392mhz core.

2. Eχει δυο bios, normal με 115% power και ln2 με 145% power.

 

Τemps καλυτερη δειχνει η asus και η gigabyte επειδη εχουν 3 φανακια αλλα δεν ξερω τι λενε και απο θορυβο.

 

Coil whine σε reference & classified που ειχα δεν ακουγοταν.

 

Απο θεμα οc ειναι λαχειο τι asic θα σου κατσει..

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνα τωρα ξανα 980ΤΙ θα ξαναεπαιρνα classified με κλειστα ματια γιατι:

 

1. Eιναι η πιο γρηγορη καρτα out of the box 1392mhz core.

2. Eχει δυο bios, normal με 115% power και ln2 με 145% power.

 

Τemps καλυτερη δειχνει η asus και η gigabyte επειδη εχουν 3 φανακια αλλα δεν ξερω τι λενε και απο θορυβο.

 

Coil whine σε reference & classified που ειχα δεν ακουγοταν.

 

Απο θεμα οc ειναι λαχειο τι asic θα σου κατσει..

Δεν βρήκα κάπου να λέει πως πάει μέχρι 1392mhz out of the box.

Με βάση το τι λέει η evga το boost clock είναι στα 1291mhz

Μήπως αυτό που λες είναι με το ln2 bios?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάπου να λέει πως πάει μέχρι 1392mhz out of the box.

Με βάση το τι λέει η evga το boost clock είναι στα 1291mhz

Μήπως αυτό που λες είναι με το ln2 bios?

 

Δεν εχει καμια σχεση σε ποιο bios εισαι.. στο normal ειμαι απο τοτε που την πηρα.

 

Η reference evga 980ti sc που ειχα ειχε απο μαμα 1289mhz actual boost αλλα αν δεν ανοιγες temp target δεν το κραταγε.

 

Η 980ti classified που εχω ειναι ακομα πιο τσιτωμενη και εχει actual boost 1392mhz και το κραταει επειδη ειναι κατω απο 82c που ξεκιναει το throttling.

 

Mην κοιτας τα μαγαζια τι λενε, αλλο το max boost και αλλο το actual boost.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι που είναι reference κάνει boost στα 1202 και μετά τους 65 βαθμούς κάνει throttling ασχέτως των targets. Επειδή θα μπει νερό δεν με ενδιαφέρει το temp target αλλά ελπίζω να μην χρειαστεί να την φλασάρω λόγο tdp throttling (αποκλειστική χρήση gaming). Asic γύρω στο 71%. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι που είναι reference κάνει boost στα 1202 και μετά τους 65 βαθμούς κάνει throttling ασχέτως των targets. Επειδή θα μπει νερό δεν με ενδιαφέρει το temp target αλλά ελπίζω να μην χρειαστεί να την φλασάρω λόγο tdp throttling (αποκλειστική χρήση gaming). Asic γύρω στο 71%. 

 

Γυρω στα 1450mhz πυρηνα τα παιζει σταθερα με ανοιγμενο power παντα. Απο εκει και πανω αρχιζει throttling.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησε κανένας θέμα με τους 355.82? Με τους 353.62 δεν είχα κανένα απολύτως θέμα και με τον 355.82 έχω θέμα με το G-Sync. Καταρχάς δουλεύει κ στο desktop κ αυτό δν είναι καλό 1ον και 2ον ενώ πριν για να δουλέψει το G-Sync ήθελε το V-Sync στα παιχνίδια να είναι off, τώρα αν το βάλεις off καταργεί το limiter με αποτέλεσμα η κάρτα να πάει πάνω από 144fps και βάζοντας το στο on να επανέρχεται κανονικά στα 144 της Rog Swift. Είναι νορμάλ αυτό? Μήπως να δοκιμάσω τους νέους 355.98? Εν το μεταξύ έχω την αίσθηση ότι με τους 353.62 πήγαινε ταχύτερα. Ποιον driver χρησιμοποιείτε κ ποιος ήταν ο ταχύτερος? Ο azazil μ χε πει ο hotfix πριν τον 353.62 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.