Jump to content



Αγορά καινούριου κουτιού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μερικές ολοκληρωμένες προτάσεις για ένα σύστημα (μόνο κεντρική μονάδα) το οποίο το χρειάζομαι για επαγγελματικούς λόγους (προγραμματισμός, simulation, MATLAB, eCAD κτλ). Έχω φτιάξει κάτι δικό μου από την αρχή, δηλαδή έχω διαλέξει κομμάτι κομμάτι τι θέλω αλλά θα ήθελα και μερικές προτάσεις για κάτι που μπορεί να μην έχω δει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι καλή κάρτα γραφικών με υποστήριξη CUDA και επεξεργαστή core i5/i7. Την δική μου σύνθεση δε θέλω να την ανεβάσω ακόμα για να μην επιρρεάσω κάποιον. Αναμένω τις προτάσεις σας είτε είναι έτοιμα κουτιά είτε είναι κάποια δική σας σύνθεση.

 

Υ.Γ.: Προτάσεις για laptop δε χρειάζεται να γίνουν γιατί προς το παρόν δε με ενδιαφέρει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το καλυτερο ειναι να περιμενεις 1-2 μηνες να βγουν οι intel skylake. Αν βιαζεσαι παντως με 1500€ budget μπορεις να πας και σε x99 πλατφορμα.

Επισης, στα 1500 συμπεριλαμβανεται και λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Για λειτουργικο μαλλον linux θα βαλλω στην αρχη τουλαχιστον! Προς το παρον δε με ενδιαφερει. Επισης δεν ξερω αν θα προτιμησω chipset 2011 το 1150 ξερω οτι ειναι σταθερο και θα το κρατησει για καιρο ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια! Μεχρι να βγουν οι skylake στην αγορα μπορεις να καταληξεις σε κουτι, psu και ssd/hdd.

Σημαντικες ερωτησεις:

  • ποσο αθορυβο θες να ειναι το συστημα?
  • θα κανεις overclock?
  • εχεις ιδιαιτερη προτιμηση στο μεθεθος του κουτιου? (mini, midi, full tower κλπ)

νομιζω ram ειναι μονοδρομος τα 16GB μιας και θα ειναι για δουλεια το pc.

Link to comment
Share on other sites

1) Όσο πιο αθόρυβο τόσο το καλύτερο

2) Δεν νομίζω να πάω σε overclocking

3) Full tower μόνο!!! Μάλιστα έχω βρει το zalman gs1200 το οποίο όμως δυστυχώς δεν το φέρνουν Ελλάδα :(

4) εννοείται ότι θα πάρω 16GB RAM. Και μόνο τα virtual machine που θέλω να τρέχω φτάνουν!

 

Υ.Γ.: Μου φαίνεται ότι οι καινούριοι skylake δε θα είναι καλύτεροι από τους ήδη υπάρχοντες. Πέρα από την τεχνολογία 14nm είναι ενεργειακά πιο κοστοβόροι και απλά είναι OC. Θα το ψάξω λίγο ακόμα όμως να βεβαιωθώ. Επίσης το socket για μια ακόμα φορά αλλάζει και δε ξέρω κατά πόσο θα το τηρήσει και για πόσο καιρό! Το s1150 από όσο γνωρίζω θα είναι σταθερό socket για πολύ καιρό ακόμα!

Έγινε επεξεργασία από PanagiotisChristakos
Link to comment
Share on other sites

ΓΙα κουτι κοιταξε και αυτο της υπογραφης μου (phanteks enthoo pro). Εαν το βρεις θα εισαι τυχερος (στα λεφτα του τιποτα δε το συναγωνιζεται για οποιοδηποτε λογο και αν το χρειαζεσαι).

 

. Μπορεις ανετα να πας σε s1150 χωρις κοστος τις επιδοσεις (+5% ας πουμε) που μπορει να εχουν οι skylake.Μπορει να ειναι και παραπανω αλλα δε ξερουμε ακομη αν αξιζει.

Εφοσον δε πας για oc ενας 4790 θα ειναι ιδανικος σαν επεξεργαστης απο ι7 αλλα το oc με μια καλη ψυκτρα θα σου δωσει ενα boost σε αυτα που θες να κανεις (ωστε να πας σε "Κ" επεξεργαστη). Για εξτρα επιδοσεις θα πρεπει να πας σε 5820Κ και πλατφορμα 2011v3. Αλλα το κοστος ανεβαινει (ακριβοτερες μητρικες, ddr4 κλπ ). 

 

 Για cuda κοιτας και την 960 αλλα θεωρω πολυ καλυτερη λυση , και παλιοτερες αν βρεις μεταχειρισμενες για να μειωσεις το κοστος εφοσον το gaming δε σε πολυενδιαφερει.Κοιτας πχ και για μια 660 ti μεταχειρω αν βρεις που ειναι πολυ κομπλε απο cuda για τα λεφτα που θα την βρεις. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για το κουτι συμφωνω με τον προλαλησαντα. Επισης μπορεις να δεις και τα fractal design.

 

Για τροφοδοτικο θα σου προτεινα ενα απο τη σειρα RM της corsair. Gold efficiency και τελειως αθορυβα σε χαμηλα load. Απο 450watt και πανω εισαι οκ.

 

Για ssd δε ξερω τι χρεαιζεσαι αλλα φανταζομαι σιγουρα 250GB μεχρι 500GB. Σε καθε περιπτωση νομιζω οι samsung 850 evo ειναι η καλυτερη επιλογη. Για hdd κοιτα western digital red.

 

Αν καταληξεις σε socket 1150, καλο θα ηταν να παρεις μητρικη με usb 3.1 και m.2 θυρα.

 

Τελος εχε στο νου σου και την αγορα aftermarket ψυκτρας για τον επεξεργαστη για να εχεις ακομη λιγοτερο θορυβο. ΟΙ πλεον αθορυβες ψυκτρες ειναι οι noctua και μετα ερχονται οι bequite. Οποτε χτιζεις το συστημα και απ' οτι περισεψει απο το budget ριχνεις ενα 50-70ρι για την ψυκτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

psu -->  υπάρχουν διάφορα review να δεις

 

super flower

seasonic

 

εδώ σου λέει ποιο εργοστάσιο κάνει της corsair  και αν δεις.. τα καλά μοντέλα τα κάνει η seasonic.. 

 

http://www.overclock.net/t/654983/on-corsair-psus

 

όλες η εταιρίες έχουν και καλά μοντέλα .. αλλα δες review για αυτο που θα διαλέξεις   

και ενα review για το s12g

 

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=323

Έγινε επεξεργασία από tromeross
Link to comment
Share on other sites

http://www.tomshardware.co.uk/power-supply-psu-brands,review-33002.html δες και εδω ποιος κατασκευασε το τροφοδοτικο σου . 

 

Seasonic, superflower , xfx , evga , coolermaster vseries ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα. 

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το θέλει για επαγγελματικούς λόγους δεν χρειάζεται oc.

 

Όλες σχεδόν οι κάρτες της nvidia υποστηρίζουν CUDA. Το eCAD δεν το γνωρίζω. Αν μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Θα βοηθήσει αρκετα μήπως και πας και σε ακόμα πιο φθηνή κάρτα.

 

Ξεκίνα πρώτα από την κάρτα γραφικών και στη συνέχεια προχώρα στα υπόλοιπα parts.

Link to comment
Share on other sites

1) Το eCAD είναι σαν το AUTOCAD και χρησιμοποιείται για τον σχεδιασμό ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.

2) Παρακάτω σας έχω μια σύνθεση που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής να μου πείτε την γνώμη σας

 

CASE: Coolermaster HAFX

MOBO: Gigabyte Z97X-Gaming GT

CPU: Intel core i7-4790 Box

PSU: Corsair HXi Series 750W

SSD: Kingston HyperX Savage 480GB

HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA III

RAM: G.Skill Aegis 16GB DDR3-1600MHz (F3-1600C11D-16GIS)

GPU: EVGA GTX750 Ti ACX Cooler (02G-P4-3755-KR)

OPTICAL: Pionner BDR-S09XLT

WLAN: TP-Link Archer T9E

 

Αναμένω εντυπώσεις  B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλο τροφοδοτικό και πήγαινε είτε σε super flower είτε σε EVGA G2 είτε σε Coolermaster V series. Βέβαια δεν βλέπω στην αγορά το EVGA G2 750W που αν και μεγάλο και αυτό είναι φθηνότερο από αυτό που επέλεξες. Επίσης έχουν ανακοινωθεί και τα μικρότερα μοντέλα της ίδιας σειράς 550 και 650. Αν θέλεις κάνε υπομονή κάποια στιγμή λογικά θα τα βρεις.

 

Δεν θα πήγαινα σε αυτόν τον ssd. Καλύτερα σε samsung 850 Pro ή Plextor 512GB (τον αγόρασα χθες) ή OCZ Vector 480. Είναι πιο ακριβοί βέβαια αλλά θεωρώ ποιο αξιόπιστοι. Αν κόψεις χρήματα από το τροφοδοτικό τα βάζεις στον ssd.

 

Για HDD πήγαινε σε 1 TB WD RED. 15 ευρώ παραπάνω έχει περίπου.

 

Για mobo θα πήγαινα σε asus είτε αυτήν είτε αυτήν αν θέλεις να έχει και usb3.1. Και εδώ πέφτεις σε κόστος. 

 

Για case ίσως το phanteks που λέει ο Tommy είναι καλύτερο. Και εδώ πέφτεις σε κόστος. 

 

Για gpu ξέρω είναι το eCAD , αλλά δεν ξέρω τα specs. Εικάζω ότι θα έχει λιγότερες απαιτήσεις από το autocad και με την 750 Ti μάλλον καλά θα είσαι.

 

Για Optical όλα το ίδιο μου φαίνονται.

 

Για μνήμες καλά είσαι.

 

Για το wlan δεν έχω άποψη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι πιο οπτιμαλ λυση μια 660ti. Περισσοτερα cuda cores (σχεδον διπλασια) , καλυτερη καρτα συνολικα, μονο η καταναλωση αλλαζει. Συν οτι την βρισκεις απο παραδιπλα φτηνοτερη. Δε συμφωνω με την καρτα γραφικων αλλα μπορει και να υπερβαλλω.

 

Κατα τ'αλλα ο pasjohn με καλυπτει (δεν ειμαι οφσαιντ :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.