Jump to content



ATTO hard disk benchmarking


TASOS

Recommended Posts

Ενα πρόγραμμα που τεστάρει την ταχύτητα του δίσκου ή των δίσκων μας...όπως επίσης και τη συμπεριφορά ίδιων δίσκων σε διαφορετικούς κοντρόλερς και συστήματα γενικά.

Benchmark it :068:

Κατεβάστε το από ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

να και τα δικα μου . στην πρωτη φωτο seagate 160 sata οπου τρεχει win xp και azureus

στην δευτερη το νεο μου μωρο seagate 200 sata μονο τα πολυτιμα αρχεια μου .

καλα φαινονται να πηγαινουν εε :038: :038: :038:

post-37-1442173904,2942_thumb.jpg

post-37-1442173904,4585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ειχαμε ξεσκισει τοτε που δοκιμαζαμε τις καλυτερες ρυθμισεις για το καλυτερο stripe - cluster size

αν θυμαμαι καλα ειχαμε καταληξει σε 64 ή 128 και 16 ή 32 αντιστοιχα , και εγω χρησιμοποιουσα το 128-32

η 1η ειναι η εικονα απο τον Silicon Image της Αbit NF7-S με 2 Μaxtor sata 80αρηδες

η 2η ειναι η εικονα του δισκου μόνου του

παρ'ολα αυτα, ακομα κι αν αυτο το hdd benchmark το θεωρω ισως το πιο αξιοπιστο απο τα υπολοιπα, δεν πιστευω και πολυ στην πρακτικη του αξια

οπως εχω γραψει και σε αλλο thread, δεν μπορω να πω oτι στην πραξη καταλαβα την τεραστια διαφορα που δειχνει να εχει το raid απο τον απλο δισκο, και οτι επωφεληθηκα πουθενα ιδιαιτερα

Αντιθετα, επωφεληθηκα απο το να εχω πολλους ξεχωριστους δισκους.

τεσπα

ΥΓ

Τολη το read σου φαινεται πολυ ασχημο. υπαρχει καποιος λογος?

παντως αν το bench εβγαινε στην πραξη, κανονικα θα επρεπε να "σερνονται" οι δισκοι σου στο διαβασμα!

.

post-11-1442173905,4618_thumb.jpg

post-11-1442173906,5984_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Raid 0 με δυο παλιους maxtor 40ρηδες PATA με Serillel στο ICH5R

Για τα κυβικα τους καλα ειναι . Σε σχεση με τον ενα , υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα στην εκκινηση των windows . Κυριως εκει καταλαβαινω το πλεονεκτημα .

post-447-1442173905,6129_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου αποτελέσματα δεν είναι λίγο περίεργα? :064:

Ο δίσκος είναι ένας Maxtor sata 200GB κομμένος σε 5 partitions και το bench έγινε σε αυτό που είναι φρεσκοεγκατεστημένα τα Windows XPpro-Office XP και διάφορα άλλα προγράμματα…. Το partition είναι 20GB

Για ρίχτε λίγο φως…

post-757-1442173906,7128_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τολη το read σου φαινεται πολυ ασχημο. υπαρχει καποιος λογος?

παντως αν το bench εβγαινε στην πραξη, κανονικα θα επρεπε να "σερνονται" οι δισκοι σου στο διαβασμα!

Οι δίσκοι που έγινε το δεύτερο τεστ (RAID0) είναι σχεδόν γεμάτοι.... Ίσως γι' αυτό. Ούτε κανένα defrag εχω κάνει τώρα τελευταία....

Link to comment
Share on other sites

Να και οι δικοι μου.

Ο πρωτος ειναι ενας WD40Gb που εχει μονο λειτουργικα, και ο δευτερος ειναι παλι ενας WD80Gb Sata που ειναι μονο αποθηκη.

Σε τι οφειλεται οτι ψηλα ο 40ρης γραφει πιο γρηγορα, και ο 80ρης διαβαζει πιο γρηγορα?

post-56-1442173908,1546_thumb.jpg

post-56-1442173908,2858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου αποτελέσματα τα είδατε?

Γιατί δεν έχει άλλος τέτοια τρελά?

Μήπως δεν είναι και τόσο αξιόπιστο αυτό το πρόγραμμα?

Μήπως έχω εγώ κάποιο πρόβλημα?

Κάποιος ποιο ειδικός επί του θέματος…?!?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου αποτελέσματα τα είδατε?

Γιατί δεν έχει άλλος τέτοια τρελά?

Μήπως δεν είναι και τόσο αξιόπιστο αυτό το πρόγραμμα?

Μήπως έχω εγώ κάποιο πρόβλημα?

Κάποιος ποιο ειδικός επί του θέματος…?!?

ειχα βαλει να κανει σκαν το avast και πατισα να παρω αποτελεσματα απο τον δευτερο σκληρο και ευγαλε κατι παρομια κουφα!!για απενεργοποιησε ολα τα προγραματα που τρεχουν στο backround μηπως και καποιο επιρεαζει το bench!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.