Jump to content



Ποια τροφοδοτικα θεωρειτε καλυτερα και αξιοπιστα?


blade_pan

Ποια τρφοδοτικα θεωρειτε καλυτερα?  

80 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά πήρα το OCZ 450 watt. :worship: :jump: :banging:

Το χαρακτηρίζει μονο μια λέξη: τέλειο!!!

Έχω και ένα zalman 400 watt αλλα και ένα enermax 485 watt.

Tο OCZ είναι κατά την γνώμη μου καλύτερο και πιο σταθερό αλλα και αθόρυβο ;)

+ ότι λόγο τις πατέντας με τα καλώδια είναι και πολύ μα πολύ πιο όμορφο :):hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι ανάμεσα σε 2 τροφοδοτικά

FORTRON 460

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700215

SHARKOON 480

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804402

Ίσως κάτι και σε enermax όχι πάνω απο 500

Για να ακούσω προτάσεις. ΤΟ FORTRON άσχημο ρε γμτ αλλά αν είναι καλό αυτο δεν λέει τίποτα. Το πλαίσιο φέρνει μόνο αυτά στην σελίδα του;

EDIT

Θα τρελαθώ ρε παιδιά

ΑΠο την σελίδα της FORTRON το 400άρι δίνει περισσότερα Α απο το 460. Επίσης συνδυασμός 3.3 με 5 δίνει μέγιστα 235 Watt ενω το 460 220. Τι γίνεται εδω;;;;;;

:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 14:49]

Είμαι ανάμεσα σε 2 τροφοδοτικά

FORTRON 460

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700215

SHARKOON 480

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804402

Ίσως κάτι και σε enermax όχι πάνω απο 500

Για να ακούσω προτάσεις. ΤΟ FORTRON άσχημο ρε γμτ αλλά αν είναι καλό αυτο δεν λέει τίποτα. Το πλαίσιο φέρνει μόνο αυτά στην σελίδα του;

EDIT

Θα τρελαθώ ρε παιδιά

ΑΠο την σελίδα της FORTRON το 400άρι δίνει περισσότερα Α απο το 460. Επίσης συνδυασμός 3.3 με 5 δίνει μέγιστα 235 Watt ενω το 460 220. Τι γίνεται εδω;;;;;;

:...:

Σου προτείνω το Enermax 485W Noisetaker με διπλή 12v γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 400 το 24 pin της fortron απο το plaisio γιατι το antec 450sp τα επαιξε.Αναμεσα στα δυο το Fortron εχει καλυτερες τασεις και δουλευει ποιο αθορυβα και κρυα.Το 400αρι της fortron το 24pin τωρα ειναι ποιο καινουργια τεχνολογια απο το 460 της fortron αν ειναι20pin,εχει ΑΡFC, ανεξαρτητες γραμμες στα 12ν,γιαυτο εχουν μαλλον διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το FSP460-60PFN. Εν το μεταξύ στην σελίδα της Fortron (ο θεός να την κάνει) δεν έχει ίδιες φωτογραφίες με αυτές στις σελίδες του Πλαισίου. Το 460 που λέω παραπάνω έχει και αυτό Apfc.

Εσένα είναι αυτό με το ένα 120άρη ανεμιστήρα;

Link to comment
Share on other sites

Nαι ακριβως,τα καινουργια εχουν 12αρι ανεμιστηρα.Λοιπον το μοντελο που εχω ειναι το

FSP400-60THN κωδ.ΠΛΑΙΣΙΟΥ 693235 και δεν εχει APFC τελικα.Παντως πραγματικα ειναι αθορυβο αλλα δεν εχει πολλες εξοδους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια και που λέτε για Φόρτρον έχω το 400ρι κι εγώ, το silent, έκδοση PFN με το 20ρι βύσμα, Active PFC, 8ρι ανεμιστήρα, αλλά δίνει λίγα ( 14-15Α στην 12ρα). Είναι όντως αθόρυβο, αλλά πέφτει πολύ η 12ρα του(δεν το έχω μετρήσει με πολύμετρο, αλλά το έχω βάλει σε τρεις διαφορετικές μητρικές, οι οποίες δείχνουν το ίδιο πράγμα, 11.600 default, 11.540 στα ζόρια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα AKASA 400αρι το οποιο μεχρι τωρα δεν μου εχει δημιουργησει προβληματα. Το θεμα ειναι οτι στο speedfan στη 12αρα μου δειχνει 11,25. Με το ASUS Probe εχω 11,84 και με το motherboard manager 5 εχω 11,92.

Αν ηταν τοσο χαμηλα οσο λεει το speedfan δεν θα ειχα προβληματα οπως restart και κολληματα στα παιχνιδια?

Ποιο ειναι το πιο αξιοπιστο, εκτος απο πολυμετρο το οποιο δεν διαθετω αυτη τη στιγμη γιατι χαλασε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Wizard! [10-01-2005 10:02]

Βλέπω ότι πολλοί έχετε επιλέξει τα Enermax. Δεν μπορώ να φέρω αντίρρηση, είναι πολύ καλά τροφοδοτικά... Αλλά... Πάντα υπάρχει κι ένα αλλά...

Διάβαζα τις προάλλες τα χαρακτηριστικά του 660... Πολύ καλό τροφοδοτικό και αρκετά ισχυρό θα έλεγε ο καθένας. Λογικά θα μπορεί να σηκώσει οποιοδήποτε φορτίο σε απλό pc.

Έλα όμως που δεν... Στο +12 δίνει μόλις 14Α!!! Που σημαίνει ότι μια καλή κάρτα γραφικών (X800Pro, X800XT, GF6800GT/Ultra) δεν θα παίζει γιατί σαν specs έχουν 18Α στο +12.

Δεν είναι υπερβολικό? Δεν είναι κουταμάρα? Να πουλάνε 600watt τροφοδοτικό που θεωρητικά θα σήκωνε τα πάντα και να μην μπορεί να πάρει μιά δυνατή κάρτα γραφικών?

Έχω ENERMAX έχω X800XT PL και κανένα πρόβλημα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαζω την ψηφο στο ocz... Ή ειναι οντως ΑΝ-αξιοπιστα τροφοδοτικα, ή απλα ειναι περιπτωση "DFI". Τα αγοραζουν ολοι οι φορουμιτες και οταν καουν (εστω και αν καιγονται σε ιδια ποσοστα με τα αλλα) "ακουγονται" πιο πολυ απο τα υπολοιπα. Ψηφο στο Zippy.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.