Jump to content



Ποια τροφοδοτικα θεωρειτε καλυτερα και αξιοπιστα?


blade_pan

Ποια τρφοδοτικα θεωρειτε καλυτερα?  

80 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Το μόνο πράγμα που έχει μείνει στο κουτι μου τα τελευταία 4,5 χρόνια (ελπίζω να μην το ματιάσω , αρκετά καψίματα είχα τελευταίως) είναι ένα τροφοδοτικό enermax 465 (430 W) που αγόρασα σε ένα ταξίδι μου στην Ολλανδία ! Πολύ ωραίες τάσεις, μικρές διακυμάνσεις και παρόλα τα βραχυκυκλώματα που μπορεί να του έχω κάνει η ασφάλειά του επανέρχεται στο επόμενο ανοιγό-κλεισιμο του διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα...

Χρυσο πηραν τα TAGAN (να τονισω ομως η 1η version),επειτα

αργυρο παιρνουν τα ENERMAX που πιστευω ειναι αρκετα καλα και ποιοτικα και,

χαλκινο Pc power & Cooling (δυστυχως δεν υπαρχουν εδω) και OCZ.

Δεν ξερω ομως τα tagan τα φοβαμαι!Οτι πληρωνεις παιρνεις...:hm:

Αυτα...:beer:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Τελικα...

Χρυσο πηραν τα TAGAN (να τονισω ομως η 1η version),επειτα

αργυρο παιρνουν τα ENERMAX που πιστευω ειναι αρκετα καλα και ποιοτικα και,

χαλκινο Pc power & Cooling (δυστυχως δεν υπαρχουν εδω) και OCZ.

Δεν ξερω ομως τα tagan τα φοβαμαι!Οτι πληρωνεις παιρνεις...:hm:

Αυτα...:beer:

Βασικά το poll είναι ψιλο-άκυρο γιατί οι περισσότεροι ψήφισαν τι έχουν, κι όχι ποιό είναι το καλύτερο.

Δε λέω...Καλό το Tagan - αν σου κάτσει η σωστή παρτίδα - μεχρι τα 100 και κάτι ευρώ, αλλά να το συγκρίνεις με τα Enermax και τα Fortron είναι "αμαρτία".

Για να μην πιάσουμε τίποτα PCP&C και Zippy...

Link to comment
Share on other sites

Το να συγκρινεις υλικα διαφορετικης αξιας ειναι κατι λαθος κατα την γνωμη μου.Εαν σε ολα βαλεις και ενα συντελεστη για το κοστος τους , τοτε το ταγκαν φενεται καλη λυση ( οι μουφες παρτιδες τελος ) .Εαν δεν το βαλεις τοτε το pcpower οπως και τα zippy ειναι τα κορυφαια.Εαν παλι βαλεις και ενα συντελεστη για το ποια μπορουν να "παρουν" χερι , ποια ερχονται με το "χερι" απο την μανα τους παλι αλλαζει η κατηγορια.Απο την αλλη με τα τροφοδοτικα εχει γινει μεγαλος ντορος , εννοοντας την υπερβολη στα watt και τι προσφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ειμαι κατα των φθηνων τροφοδοτικων...μπορει να γινει καμια στραβη και να κλαις...

Παντως οντως αυτο με τα watt ειναι περιεργο..πχ ενα pc overclocked με 4drives,4 σκληρους,λαμπες,και αρκετους ανεμιστηρες ποσα watt θελει?

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με τροφοδοτικά είναι σχετικά μικρή...

2 "μαρκα με έκαψες" Pro-Power 350W φανηκαν να κάνουν καλά την δουλεια τους εως ότου πρίν απο λίγα χρόνια δοκίμασα να ανεβάσω τον 1.8@2.8

Ακολουθησε το σκυλί των σκυλιών, το HEC 450W με το οποίο τα 2.8Ghz με 1.575V και πολύ hardware με υπηρέτησε πιστά μέχρι που ήρθε ο Prescott, 1GB ram, αλλοι 2 δίσκοι, η 6600GT κλπ κλπ κλπ...τολμώ να πώ οτι ΔΕΝ ηταν αθόρυβο οπότε και αλλάχτηκε ο ανεμιστήρας του με έναν Enermax...

Αυτή την στιγμή το Enermax 495AX φαινεται να μην έχει πρόβλημα οσο παραφορτωμένο και αν είναι το σύστημα μου (και είναι) και με το πρεσχοτόνι στα 3.55...α, ναι, είναι και αθόρυβο...

Α, ναι, και ένα JJ 400W φαινεται να είναι υπεραρκετό για τον παλιό 1.8@2.8 με light hardware...

Ψήφισα Enermax...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Δηλαδη για ενα σχετικα ισχυρο και overclocked συστημα ποσα Watt χρειαζονται?????

Vag ελεγες οτι με την αλλαγη του Antec 380W που ειχες με το Tagan δεν ειδες και μεγαλη διαφορα?????

Εγω θυμαμαι οτι με το True 330 & 380 &430 οταν ο τελευταιος 2.8 μου πηγαινε πανω απο 4100 για μπεντς μου τραβουσε ρεσταρτ.Οταν πηγαινα να δωσω ταση στον επεξεργαστη για να παει σταθερα ελαχιστα παραπανω με το που ξεφευγα απο τα default μπαμ ρεσταρτ.Οποτε και υποθετω ο "εξυπνος" οτι τα αντεκ δεν εχουν ζουμι , και ετσι ηρθε στην ζωη μου υο ταγκαν.Ε τα ιδια και με το ταγκαν.Η βελτιωστη που ειχα ειναι οτι στο ταγκαν πεταω ολα τα φανακια απο το κουτι μου και δεν χρειαζομαι 2ο τροφοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Το να συγκρινεις υλικα διαφορετικης αξιας ειναι κατι λαθος κατα την γνωμη μου.Εαν σε ολα βαλεις και ενα συντελεστη για το κοστος τους , τοτε το ταγκαν φενεται καλη λυση ( οι μουφες παρτιδες τελος ) .Εαν δεν το βαλεις τοτε το pcpower οπως και τα zippy ειναι τα κορυφαια.Εαν παλι βαλεις και ενα συντελεστη για το ποια μπορουν να "παρουν" χερι , ποια ερχονται με το "χερι" απο την μανα τους παλι αλλαζει η κατηγορια.Απο την αλλη με τα τροφοδοτικα εχει γινει μεγαλος ντορος , εννοοντας την υπερβολη στα watt και τι προσφερουν.

Συμφωνούμε σε όλα!

Απλά δε μπορώ να δεχτώ πως "τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα τροφοδοτικά" είναι τα Tagan. To "καλύτερα" μπορεί να κολλάει στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής. Το "πιο αξιόπιστα" δεν κολλάει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα Enermax, ειχα και το αθανατο 430W και το updated 465W αψογα και τα δυο τους....προσωπικα εχω μεινει αναυδος με τα PSU που διαθετουν τα SFF barebones και κυριως τα shuttle...αψογα ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειχα ενα enermax 465w και ημουν πολυ ευχαριστημενος μεχρι που μια μρα κλεινοντας το pc ακουστηκε μια ωραια εκρηξη και :rip: Εδω και εναμιση χρονο χρησιμοποιω b-quite 520w χωρις το παραμικρο προβλημα.Εχετε ακουσει κατι για αυτη τη μαρκα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.