Jump to content



The VX/UTT Thread


mortisboy

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Sakis

Τι να τις κανεις; αφου εισαι ηδη πολυ ψηλα....ΣΚΙΖΕΙΣ..

Και μια απορια εισαι στα 268 με 3.2 και δεν εχεις παει ακομα 270;μου φενεται κρατας καβατζες esdee,γιαααα ριχτα ολα εδω να δουμε.

258 με 3.2V :)

δυστηχως το ενα dimm (ευτηχως το 'κακο') πεθανε!

τωρα εχω τα BH5 επανω και προσπαθω να τα σταθεροποιησω στα 262 με 3.3V

απο Δευτερα περισσοτερο UTT-action

(ειμαι απληστος ... θελω ΚΑΙ Speed premium :D )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Saki, αν βάλεις πιο αργά timings βοηθάει καθόλου?

εμένα βοήθησαν μόνο με 3.01v, όταν είδα 230 περίπου, με 2-3-2-5 1Τ!

ΜΕ 3.13 και 3.25v όμως, καμμία διαφορά! οι μνήμες είναι φτιαγμένες για πολύ ρεύμα και 2-2-2-5...

επίσης παρατήρησα ότι όταν χαμήλωνα τα volts τη χάλαγε.... ήθελε πάλι στρώσιμο για να παίξει εκεί που έπαιζε πριν...

κάνει κάτι τέτοια "κουφά" και βλέπω ως τώρα ότι είναι "απόλυτη" ως προς τα όρια

που θα μου πάει όμως? σιγά σιγά, με το ψήσιμο και όσο τη δουλεύω θα τα μάθω τα κόλπα της...

memory interleaving είπες? ρε γμτ δεν έχω τέτοια επιλογή στο bios για να δοκιμάσω

μήπως έχει το tweaker?

Link to comment
Share on other sites

τα δικά μου bh6 τελικά θέλουν ως 3.2-3.3max. πιο πάνω δε βοηθάει... προσπαθώ να τα σταθεροποιήσω στα 260@3.2v με 2-3-2-5-8-16-7-2-1-2-8ns-5ns (πρπ 20 λάθη/λούπα τώρα) (ευτυχώς ακούνε ακόμα σε κάψιμο!!!)

το μαξ b/w με τσίτα τιμινγκς (no go με τις μνήμες μου) σε αυτά τα μηζ (11χ260) είναι 3389mb. με αυτά που έχω βάλει είμαι στο επόμενο "σκαλί" στα 3287mb. κάποια που φαίνονται χαλαρά, πάνε κι άλλο τσίτα (πχ το 8-16=>7-14 συν κάποια άλλα) αλλά δεν δίνουν b/w, μόνο λάθη...

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβάσω αναλυτικό εξελάκι με τη διαφορά που είδα από το καθένα... απλά καταάβαίνω ότι το μεμτεστ έχει "σκαλοπάτια" b/w και συνεπώς κάποια τιμινγκς το επηρεάζουν αλλά αν δεν περάσει κάποιο όριο δεν αντικατοπτρίζεται στα mb/s που αναφέρει... για την ώρα βασίζομαι σε αυτά τα mb/s, μετά θα περάσουμε και σε εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

258 με 3.2V :)

δυστηχως το ενα dimm (ευτηχως το 'κακο') πεθανε!

τωρα εχω τα BH5 επανω και προσπαθω να τα σταθεροποιησω στα 262 με 3.3V

απο Δευτερα περισσοτερο UTT-action

(ειμαι απληστος ... θελω ΚΑΙ Speed premium :D )

Ουπς σορυ ειδα λαθος..πως εγινε το κακο;

Δυστιχως δεν υπαρχει χρονος για καψιμο ουτε και παιζει να μεινει ανοιχτο το pc την νυχτα παιζει γυναικα για αυτο:whistling

Αρχική απάντηση από kbilly13

Saki, αν βάλεις πιο αργά timings βοηθάει καθόλου?

εμένα βοήθησαν μόνο με 3.01v, όταν είδα 230 περίπου, με 2-3-2-5 1Τ!

ΜΕ 3.13 και 3.25v όμως, καμμία διαφορά! οι μνήμες είναι φτιαγμένες για πολύ ρεύμα και 2-2-2-5...

επίσης παρατήρησα ότι όταν χαμήλωνα τα volts τη χάλαγε.... ήθελε πάλι στρώσιμο για να παίξει εκεί που έπαιζε πριν...

κάνει κάτι τέτοια "κουφά" και βλέπω ως τώρα ότι είναι "απόλυτη" ως προς τα όρια

που θα μου πάει όμως? σιγά σιγά, με το ψήσιμο και όσο τη δουλεύω θα τα μάθω τα κόλπα της...

memory interleaving είπες? ρε γμτ δεν έχω τέτοια επιλογή στο bios για να δοκιμάσω

μήπως έχει το tweaker?

Μπιλυ το tweaker δεν εχει δυστιχως τουλαχιστον οχι η εκδοση που εχω εγω δεν ξερω αν παιζει κατι αλλο.

Κουφα εχω δει και εγω το πιο κουφο με 3.1 λαθη στα 220 και error free στα 242,

Επισης πιο χαλαρα timings δεν εχω δοκιμασει αλλα απο το λιγο που δοκιμασα δεν βοηθαει.

Σου ξαναειπα μην πτοεισαι ψοφανε για βασανηστιρια:devil:

Αρχική απάντηση από esdee

Vouda το 7->2 και το 3->2 θα επρεπε να τα αντεχει. ειναι αρκετη 'χασουρα' ειδικα το RAS->CAS ειναι ολα τα λεφτα στα α64 !

keep burning!:devil:

Νομιζω παντα ηταν.

ΥΓ.Γιατι δεν κανονιζεται μια ομαδικη; οσο ηπαρχει ακομα προσφορο εδαφος;

Link to comment
Share on other sites

το ατυχες εγινε οταν εδωσα για 1-2 loopες 3.8V. στο επομενο boot το ενα παρεδωσε

απ'οτι ακουσα Sakis περι UTT, ειχαν απλα να εισαχθουν παρα πολυ καιρο 2χ512 στην ελλαδα...Γιατι δεν μας κανεις εσυ μια ομαδικη αποστολη απο Γερμανια να μας ερθουν και speed premiums matched pairs?:D

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι οτι καλυτερο εχω παρει μεχρι στιγμης.Οι δοκιμες εγιναν μεχρι 15 pass στο μεμτεστ 1.50 και τα παρακατω αποτελεσματα ειναι μετα την τοποθετηση των revoltec.

3.1v-245

3.2v-253

3.3v-257

3.4v-262

3.5v-264

Και πριν τα revoltec

3.1-242

3.2-248

3.3-255

3.4-261

3.5-261

Αντε ρε παιδια ποσταρετε τιποτα αποτελεσματα ειμαστε αρκετοι τωρα πια νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηρα χθες απο το eshop 2χ512 twinmos και ειναι UTT αλλα στην NF7-S με vmem mod δηλ 3.15V δεν παιρνουν 2-2-2-5 ουτε στα 200. 2-3-2-5 πανε μεχρι 225 περιπου που τερματιζει η mobo αλλα δεν εχω δοκιμασει σιγουρα. 213 ειναι παντως 100% σταθερα

Link to comment
Share on other sites

εγώ σιγά σιγά βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν μπανάνες UTT... με σωστό κάψιμο όλα γίνονται... πρόσφατο παράδειγμα ντιμάκι UTT 512mb που ενώ αρχικά έβγαζε λάθη από τα 225 με οποιαδήποτε τάση (τσίτα timings), μετά από ξεμπούκωμα με ψηλά βολτς (burn in @3.4-3.5-3.6v) παίζει με 3.3v κοντά στα 255!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif [Σήμερα, στις 03:07]

το συγκεκριμενο ντιμακι βγαζει sandra στα 262 ....

το θεμα ειναι οτι ενω στο memtest 1.50+ βγαζει χιλιαδες λαθει....

στα win βγαζει ανετωτατα απειρες loopes sandra και 32μ superpi...

Γιατί δεν δοκιμάζετε κι ...... Α Υ Τ Ο .......

Link to comment
Share on other sites

το ετρεξα το προγραμματακι...αλλα ειναι σαν το memtest και μου σπαει τα νευρα..

βρηκα παντως την πηγη του κακου..ειναι το ενα ντιμακι που βρισκει τοιχο στα 260+

θα το αφησω ολο το βραδυ μονο του να τρεχει λοοπες στο sandra με 3.6v στα 260

τι λες?should i do it

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif [Σήμερα, στις 04:24]

το ετρεξα το προγραμματακι...αλλα ειναι σαν το memtest και μου σπαει τα νευρα..

βρηκα παντως την πηγη του κακου..ειναι το ενα ντιμακι που βρισκει τοιχο στα 260+

θα το αφησω ολο το βραδυ μονο του να τρεχει λοοπες στο sandra με 3.6v στα 260

τι λες?should i do it

Βρε do it να πα να ........"καεί"....... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

258 με 3.2V :)

δυστηχως το ενα dimm (ευτηχως το 'κακο') πεθανε!

τωρα εχω τα BH5 επανω και προσπαθω να τα σταθεροποιησω στα 262 με 3.3V

απο Δευτερα περισσοτερο UTT-action

(ειμαι απληστος ... θελω ΚΑΙ Speed premium :D )

Tα ψυχετε τα dimms? Γιατι με τοσα volts ενα ανεμιστηρακι ειναι must. Tα δικα μου εχουνε φαει 4 volts, εχουν ξεκολλησει και τα ξανακολλησα πυκνωτακια και ακομα ζουν. Εκτος αν ειναι θεμα PCB που τις κανει τοσο ευαισθητες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 04:08]

Περισσότερο για τα λάθη μέσα στα Windows........

αυτο που εχω εγω, το οποιο ομως ειναι 4 χρονια νεωτερο, μπορει να τρεχει για ωρες, αλλα Ρι 1Μ δε βγαζουν οι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Tα ψυχετε τα dimms? Γιατι με τοσα volts ενα ανεμιστηρακι ειναι must. Tα δικα μου εχουνε φαει 4 volts, εχουν ξεκολλησει και τα ξανακολλησα πυκνωτακια και ακομα ζουν. Εκτος αν ειναι θεμα PCB που τις κανει τοσο ευαισθητες...

Εγω ξαναειπα εχω ενα 8αρι απο επανω στις 1400,το χρειαζονται και ας μην ειναι ιδαιτερα ζεστα,επισης ειδα διαφορα και με τα ρevoltec που τους εβαλα αλλα μετα τα 3.3v η διαφορα οσο παει εξαλειφεται.

Αυτη πιστευω ειναι και η διαφορα στα speed premium το PCB.

Να πω οτι στο δικο μου συστημα παρατηρησα οτι καποιες στιγμες αν τις ζορισω πολυ σε συχνοτητες που δεν ειναι σταθερες αρχιζουν και βγαζουν λαθη και σε σταθερες συχνοτητες,η λυση που βρηκα ειναι,ολα default ολα στο auto 2-3 pass στο μεμτεστ και μετα 3.1v 220mhz 2-3 pass ξανα και ανεβαζω σταδιακα μεχρι τν συχνοτητα που ημουν σταθερος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.