Jump to content



Προτάσεις αγοράς NVIDIA VGA


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Οι καρτες αυτες με τις G80 gpu ειχαν προβληματα ψυχρων κολλησεων που παρουσιαζοντουσαν σε αυτα τα χρονικα διαστηματα αυτη η μεθοδος επιδιορθωνει αυτη τη βλαβη αν ειναι αυτη βεβαια.

Mόλις τελείωσα το "ψήσιμο". Για να τη δοκιμάσω για 2' πρέπει αναγκαστικά να βάλω την ψύκτρα πίσω ε;

Για το κεντρικό chip μπορώ να βάλω αυτήν την πάστα: http://www.zalman.com/ENG/product/Product_Read.asp?Idx=221 ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Nαι πρεπει να την βαλεις,κανει και ασε να κρυωσει καλα η καρτα.

Ok, περιμένω τώρα να κρυώσει. Για να δούμε.

Αλήθεια SLI μεταξύ της 8800GTS και GTS250 γίνεται;

Edit: Παιδιά δεν κάνω πλάκα. Σας μιλάω bootάρωντας από τη "χαλασμένη" (;) κάρτα γραφικών μου. Απίστευτο.

Βέβαια η πάστα που έβαλα ήταν απειροελάχιστη, διότι είχε για κάποιο λόγο "στερέψει" μέσα στο δοχειάκι της τόσο καιρό και το ψιλοφοβάμαι τώρα αυτό.

Ρε ThorLite πόσο μπορεί να κρατήσει τώρα αυτή; Σε ρωτάω γιατί πρφανώς έχεις διαβάσει πολλά περισσότερα. Αυτή είναι μια παράταση 2-3 μηνών το πολύ ή αορίστου χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα εχεις χρονο να μαζεψεις λεφτα για κατι καλυτερο απο την GTS 250 και να το διορθωσεις το απειροελαχιστη γιατι ο πυρηνας της καρτας ειναι μεγαλος χρειαζεται 4 μπιζελακια μικρα.SLI που ρωτας ποιο πανω δε γινεται.Τωρα που αναψε αστο αναμενο για 1-2 ωρες μην το σβησεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα εχεις χρονο να μαζεψεις λεφτα για κατι καλυτερο απο την GTS 250 και να το διορθωσεις το απειροελαχιστη γιατι ο πυρηνας της καρτας ειναι μεγαλος χρειαζεται 4 μπιζελακια μικρα.SLI που ρωτας ποιο πανω δε γινεται.Τωρα που αναψε αστο αναμενο για 1-2 ωρες μην το σβησεις.

Ευτυχώς που πρόλαβα να δω το ποστ σου, γιατί ήμουν έτοιμος να σβήσω το μηχάνημα για να μη ζορίζεται και θερμαίνεται πολύ. Βασικά, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής με 137 ευρώ που θα δώσω για την κάρτα, νομίζω είμαι ικανοποιημένος γι' αυτά που την θέλω - εννοώ πως και περισσότερα λεφτά να μαζέψω, δε θέλω να τα διαθέσω για το PC γενικότερα, αφού με υπερκαλύπτει.

Ερώτηση επί της "ψημένης" κάρτας: ποια πάστα να αγοράσω, την arctic silver ceramique; Επίσης μπορώ να τη βάλω (όποια πάρω) και σε όλα τα άλλα μικρά chips τα οποία ακόμα έχουν μια λευκή ινώδης και πιο παχύρευστη πάστα (την άφησα επίτηδες αυτή, αν και ψιλοδιαλυμμένη, γιατί είδα πως δε θα μου έφτανε η δικιά μου, οπότε από το τίποτα είπα να έχει έστω κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Το ceramique ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις για τη δικια σου περιπτωση τα pad μην τα πειραξεις αν τα βγαλεις μετα η ψυκτρα δεν θα ακουμπαει καν στις μνημες.

Kατάλαβα. Ευτυχώς δεν τα πείραξα, αλλά με το βάλε-βγάλε είναι λίγο "φαγωμένα" τώρα. Κοίταξα μήπως βρω στα μεγάλα καταστήματα αλλά τίποτα. Πάντως ThoLite σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Από την έκπληξη και τη βιασύνη μου να μάθω το επόμενο βήμα ξέαχασα το σημαντικότερο. Σ' ευχαριστώ και πάλι. :038:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα και τιποτα ευχαριστω και εγω,δεν πειραζει που ειναι λιγο φαγωμενα τη δουλεια τους την κανουν.

Εσύ τι ευχαριστάς; Είσαι σωστός. Μπράβο.

Αυτές τις μέρες θα παίξω μερικά παιχνίδια, να δω πως θα πάει.

Δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω με την Gigabyte GTS250 που σήμερα ήρθε στο υποκατάστημα εδώ του e-shop. Κι ξαναχαλάσει άμεσα η 8800 μου, άντε να την ξαναβρώ. :120:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κριση LOL θα βρεις παλι καρτες γραφικων,η δικια μου μετα που την εφτιαξα επαιξε ενα 6ωρο loop 3dmark06 χωρις κανενα προβλημα και τωρα κλεινει 1 βδομαδα σχεδον και φυσικα παιζει στο 24/7 PC μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κριση LOL θα βρεις παλι καρτες γραφικων,η δικια μου μετα που την εφτιαξα επαιξε ενα 6ωρο loop 3dmark06 χωρις κανενα προβλημα και τωρα κλεινει 1 βδομαδα σχεδον και φυσικα παιζει στο 24/7 PC μου.

Άντε να δούμε λοιπόν. Μακάρι.

Edit: Την πηηήρααα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
SLI με 8800GTS και GTS250 δεν γίνεται αλλά μπορείς να έχεις την 8800GTS ως κύρια και την GTS250 για PhysX/CUDA και οτιδήποτε άλλο. (στην ουσία θα μοιράζεις τον φόρτο έτσι)

Και γιατί να έχει την αργή κάρτα για 3D και την γρήγορη για PhysX?

Link to comment
Share on other sites

SLI με 8800GTS και GTS250 δεν γίνεται αλλά μπορείς να έχεις την 8800GTS ως κύρια και την GTS250 για PhysX/CUDA και οτιδήποτε άλλο. (στην ουσία θα μοιράζεις τον φόρτο έτσι)

Και πώς το κάνω αυτό ακριβώς; Εννοώ χρειάζονται ρυθμίσεις ή απλά συνδέω την καθεμία σε μια PCI-E και είμαι έτοιμος;

spdrosin added 0 Minutes and 43 Seconds later...

ας κάνει το ανάποδο (τώρα είδα ότι έχει την έκδοση με τα 512 και όχι την παλιά με τα 640MB). 1000 μετονομασίες έχει κάνει η nvidia:076:

Την 8800GTS 640MB έχω.

Link to comment
Share on other sites

*drinks a coffee*

ναι σωστά, δες λίγο το manual της mobo, στην θύρα που έχει την χαμηλότερη ταχύτητα θα βάλεις την 8800 και στην καλή την GTS250.

Και τροφοδοσία πώς θα παίρνει; Δεν έχει άλλο 6πινο το τροφοδοτικό μου για κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

(2-3fps κέρδος θα είχες μόνο, σιγά τη διαφορά)

Το αυτό. Η 8800GTS θα του ήταν χρήσιμη μόνο για να αξιοποιήσει και τα 700W του τροφοδοτικού του. Τίποτα άλλο. Την 8800 ή την πουλάει ή την κρατάει για ρεζέρβα ή την βάζει σε άλλο μηχάνημα. Δίπλα στην GTS θα είναι ανέκδοτο σκέτο με πιθανότητα αξιοποίησης μόνο σε 2-3 καλά games με PhysX, όπου και εκεί το "αξιοποίηση" θα πρέπει να έχει ένα "?" στο τέλος για να είναι ποιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό. Η 8800GTS θα του ήταν χρήσιμη μόνο για να αξιοποιήσει και τα 700W του τροφοδοτικού του. Τίποτα άλλο. Την 8800 ή την πουλάει ή την κρατάει για ρεζέρβα ή την βάζει σε άλλο μηχάνημα. Δίπλα στην GTS θα είναι ανέκδοτο σκέτο με πιθανότητα αξιοποίησης μόνο σε 2-3 καλά games με PhysX, όπου και εκεί το "αξιοποίηση" θα πρέπει να έχει ένα "?" στο τέλος για να είναι ποιο σωστό.

Oπότε άκυρον;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.