Jump to content


Laptop κολλάει συχνά.


Recommended Posts

Το laptop μου κολλάει αρκετά συχνά. Όταν λέμε κολλάει, εννοούμε τα πάντα. Ακόμη και το Caps Lock ή το Fn κουμπάκι. Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν αυτό που κάνω έχει καποια σχέση με προβολή γραφικών. Για παράδειγμα, όταν μείνει για λίγο paused σε μια ταινία (όχι όταν παίζει την ταινία), μερικές φορές όταν βλέπω εικόνες (από τον σκληρό ή μέσα από τον browser) και σπανίως σε άλλες περιπτώσεις.

Τον τελευταίο καιρό, μου το κάνει αυτό και όταν πάει να φορτώσει το λειτουργικό σύστημα ή ακόμη και όταν φορτώνει το bios, πράγμα που δεν έκανε παλιότερα.

Ο σκληρός δίσκος είναι παλιός (με όλα τα stats old age ή pre-fail) και σκέφτομαι οτι μπορεί να φταίει αυτό αλλά δεν δικαιολογεί όλα τα συμπτώματα. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει αλλά έχει κάποια έκδοση του linux πάνω.

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Παλιο λαπτοπ η καινουργιο?

Καθαρισμενο απο σκονες?

Κανενα ανεμιστηρακι τσιριζει απο θορυβο?

Τωρα στο θεμα κολληματος τσεκαρε το δισκο που μιας και ειναι μηχανικος 5400

θα ειναι της υπομονης.Τωρα που το ξανασκεφτομαι θα ειναι της μεγαλης υπομονης :p

Στειλτον με την προυποθεση της πρωτης ερωτησης (παλιο η νεο λαπτοπ)βαλε ενα ssd

καθαρισε σκονες/παλιες παστες υπου υπαρχουν φρεσκια εγκατασταση λειτουργικου (λαιναξ η παραθυρια)

και τσεκαρε το παλι.Βασικα δεν νομιζω να εχεις ριξει κανα υγρο στο πληκτρολογιο και να σε κολλαει

πατημενο κανα κουμπι και να σε κανει ολη αυτη την μανουρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό και ναι, πρέπει να στείλω το σκληρό του.

Δεν το έχω καθαρίσει από σκόνες, το έχω παιδέψει όμως λίγο και δεν είδα να θέλει να κλείσει από υπερθέρμανση.

Όσο για το πληκτρολόγιο, όλα του τα πλήκτρα λειτουργούν κανονικά.

Το ανεμιστήρι του είναι λειτουργικό και χωρίς πρόβλημα επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Στειλτον μην παιδευσε τζαμπα.Βαλε ενα ssd στησε τα ολα ξανα παλι απο την αρχη και ιδιως ξεχασα να το αναφερω.

Μηπως εγκατεστησες κατι τωρα τελευταια και να παρατηρησες μετα τα κολληματα?Λιγο σπανιο μιας και ειπες οτι δουλευεις

λαιναξ αλλα ποτε δεν ξες.

Μιας και ολα τα αλλα ειναι καλα οπως λες τοτε πιστευω οτι ο δισκος πλεει τα λοισθια.

Και αν κακαρωσει καποια στιγμη το λαπτοπ βαζεις τον ssd η σε αλλο μηχανημα η σε μια εξωτερικη θηκη για μεταφορα αρχειων.

Link to comment
Share on other sites

και δεν είδα να θέλει να κλείσει από υπερθέρμανση

...γιατί το λές αυτό? Σου έχει κλείσει από υπερθέρμανση στο παρελθόν..??

Check HDD health με sentinel ή όποιο άλλο πρόγραμμα σου αρέσει...

Βάλε και ένα speedFan να δείς όλες τις θερμοκρασίες

καί

Εάν είναι > από 5ετία

σωστό καθάρισμα και μέχρι το πιό κοντινό ζαχαροπλαστείο για μία καλή "θερμοαγώγιμη πάστα - Thermal Paste"

 

Τώρα, εάν το laptop είναι του 2000, καλό θα είναι να σκεφτείς για καινούργιο - αλλά πρίν καταλήξεις στο προαναφερθέν, θα ήθελα να ξέρω τον κατασκευαστή και το μοντέλο εάν σου είναι εύκολο... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει κλείσει αλλά είναι λιγότερο από έτος που ήρθε στα χέρια μου.

Είναι ένα Satellite A205 οπότε νέο δεν το λες...

Έχει πάνω linux οπότε τα software που προτείνετε δεν είναι δυνατόν να τα χρησιμοποιήσω.

Έχω κάποιο που έχει κάνει τα δικά του tests και γράφω παραπάνω τι μου λέει. Αν θέλετε, έχω και ακριβέστερα στατιστικά με νούμερα.

Όσο για την πάστα, θέλω εδώ και καιρό να πάρω μια σχετικά καλή, δεν είχα όμως το χρόνο να ασχοληθώ για να βρω ποια θα μπορούσε να θεωρείται καλή.

 

Υ.Γ. Νωρίτερα ξέχασα να γράψω πως έχει και λίγο leaking άρα πρέπει να το ανοίξω για να κοιτάξω και αυτό. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στο βασικό μου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να γράψω πως έχει και λίγο leaking

 

"τι είναι τούτο"? leaking..?? Laptop με υδρόψυξη? :) 

Για εξήγησέ μας λίγο αυτό το leaking από που προέρχεται..??!! 

 

υ.γ.

Φίλε μου μιλάμε για laptop 8ετίας που το βρίσκεις να το αγοράσεις με 30-60 $ max.  Satellite A205

Δεν ξέρω εάν αξίζει να ξοδέψεις ούτε τα 5 ευρώ για ... αλλαγή πάστας...

Μήπως είναι καιρός να το ψιλοσουλουπώσεις λίγο και να το χαρίσεις σε κανένα π.χ. ανίψι σου..?

Thinking out loud...

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιους καιρούς του προτείνετε να αλλάξει laptop κτλ. Laptop 8ετίας με linux είναι μια χαρά για δουλειές γραφείου, σερφάρισμα, ταινίες κτλ. Οπότε το θέμα αντικατάστασης -εκτός αν υπάρχει σοβαρό hardware πρόβλημα- δεν υφίσταται.

 

@print3r,

 

1) Ποια διανομή linux έχεις;

2) Διαγνωστικό του δίσκου τρέχεις και από linux, οπότε απλά πες μου τη διανομή να σου πω πώς να το τρέξεις

3) Μπούταρε από κάποιο live dvd/usb (οπότε δεν θα χρησιμοποιηθεί δίσκος) και πες μου αν σου κάνει τα ίδια κολλήματα

4) Διευκρίνισε αυτό το "leaking" που ανέφερες τι ακριβώς είναι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδιά, εννοούσα power leaking. Από κάπου θα έχει θέμα και νοιώθω ρεύμα στις βίδες του από κάτω μερικές φορές.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, μου είχε κάνει κάτι νούμερα και όταν δοκίμασα live, θα δοκιμάσω ξανά όμως όταν μπορέσω, για σιγουριά.

 

post-77614-0-85184000-1445841286_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδιά, εννοούσα power leaking. Από κάπου θα έχει θέμα και νοιώθω ρεύμα στις βίδες του από κάτω μερικές φορές.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, μου είχε κάνει κάτι νούμερα και όταν δοκίμασα live, θα δοκιμάσω ξανά όμως όταν μπορέσω, για σιγουριά.

 

attachicon.gifSMART.jpg

 

 

Ο δίσκος σου είναι OK. Τα "pre-fail" και "old age" που βλέπεις είναι type, δηλαδή σου δείχνει τι μετράει η μεταβλητή. Αν το assessment είναι "OK", δεν έχεις θέμα.

 

Αντίθετα το πρόβλημα που έχεις είναι το power leaking. Λογικά τα ανεξήγητα κολλήματα από εκεί προέρχονται. Καλό θα ήταν να το πας σε τεχνικό, μήπως και μπορέσει να βρει το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να λύσεις το laptop και να προσπαθήσεις να εντοπίσεις από που προέρχεται η διαρροή. Στα desktop συνήθως είναι κάποιο μέρος του motherboard που κάνει επαφή με το tower ή δεν είναι μονωμένα τα σημεία που βιδώνει η μητρική στο tower. Για laptop δεν έχω εμπειρία να σου πω τι να κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδιά, εννοούσα power leaking. Από κάπου θα έχει θέμα και νοιώθω ρεύμα στις βίδες του από κάτω μερικές φορές.

Εφόσον είναι laptop, τη διαρροή την έχει το τροφοδοτικό. Είναι το δικό του? Μήπως το έχεις αλλάξει? Πιθανόν να έχει θέμα, δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό στα ίδια volt εάν σου κάνει πάλι την διαρροή, και δοκίμασε να δουλεψεις το laptop χωρίς φορτιστή να δεις πως συμπεριφερεται στο θέμα κόλληματος.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι το δικό του, άλλο στα ίδιο Volt πρέπει να έχω αλλά δεν νομίζω να ταιριάξει το βύσμα και όχι, η μπρίζα του δεν είναι σούκο οπότε δεν μπορώ να τσεκάρω για γειώσεις...

Θα ψάξω όμως αν έχει κάποιος γνωστός φορτιστή που να αλλάζει το βύσμα και η τάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και επανέρχομαι με νεότερα. 19V ο φορτιστής του laptop & σκάλες στα 18.5 & 19.5 ο άλλος.

Δοκίμασα την κατώτερη εκ των 2 σκαλών με τον φόβο μην κάνω ζημιά με την μεγαλύτερη.

Αποτέλεσμα μηδέν. Όλα φάνηκαν να ξεκινούν αλλά τίποτα δεν έγινε.

Black screen, όπως και πολύ συχνά με τον δικό του φορτιστή. Άνοιξε αν και κόλλησε προτού καταφέρει καλά καλά ν'ανοίξει ο browser.

Αυτή τη στιγμή το δουλεύω με το δικό του. Any other ideas?

Έγινε επεξεργασία από print3r
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.