Jump to content




Wizard!

Recommended Posts

2 hours ago, Aias said:

Στο overwatch κανεις 10-20 kills σε 5 λεπτα και το χαιρεσε ,στο bf1 κανεις 5 kills σε 1 ωρα και νομιζεις οτι εισαι ο θεος των fpsΠολυ κουραστικο..Επισης καθε φορα που παιζω bf1 πονανε τα δακτυλα μου ενω στο overwatch ειμαι χαλαρος.

Η διαφορά είναι πως το BF, έχει modes που είναι σαφώς πιό γρήγορα σε ρυθμό από το Conquest με 64 παίκτες σε μεγάλες πίστες. Δεν ξέρω βέβαια με τους "κλειδωμένους" servers του 1 τι θα γίνεται, αλλά στα BC2/BF3/BF4 μπορούσες να βάλεις TDM (σε πολύ μικρό χάρτη) με 64 άτομα και να μην παίρνεις ανάσα. Είχες την επιλογή, για ότι σε ευχαριστούσε καλύτερα.

 

Τώρα για το βράχο που είπες, όπως έγραψε κι ο Άκης παραπάνω, κατεβάζεις τα γραφικά στα medium αν θέλεις να παίζεις multi.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γενικά το παιχνίδι έχει πρόβλημα ανεξάρτητα το τι  hardware εχει ο καθένας. Μια με το υψηλό cpu usage, μια με το ότι νανε gpu usage, μπορεί να μου προτείνει κάποιος τίποτα settings ώστε να παίξω λίγο της προκοπής; ( i7 2600K, GTX 1070, 8GB ram

 

texture Qual-
Texture Fil- 
lighting Effects-
effects qual-
post process- 
mesh-
terrain-
undergrowth- 
AA deferred- 
AA Post- 
AO- 

 

Στο reddit γινεται χαμούλης, προβλήματα ακόμα και με ακριβούς i7  και 1080. :hehe: Καλά αγορά στα 20 ευρώ όταν φτιαχτεί το παίγνιο. 

 

Με ένα απλό reddit search

 

https://www.reddit.com/r/battlefield_one/comments/57rxx8/low_fps_on_1070/?st=iud6og0s&sh=32f323a0

 

https://www.reddit.com/r/battlefield_one/search?q=blurry&restrict_sr=on

 

https://www.reddit.com/r/battlefield_one/search?q=battlefield+1+low+gpu+usage&restrict_sr=on&sort=relevance&t=all

 

Εχει και στο forum του battlefield, και στο forum της nvidia θέματα.

 

https://forums.battlefield.com/en-us/categories/battlefield-1-pc-community

 

https://forums.battlefield.com/en-us/discussion/41662/dice-we-need-a-answer-on-cpu-usage

 

Εχει και κάποια στο forum της nvidia απλά τώρα άντε βρες τα, το πρωί τα έψαχνα. Το αστείο είναι ότι με όλα ultra στο multi βάραγε 100 fps + χωρίς το HBAO και με το που τα γύρισα λίγο ultra-high και αργότερα high - med το παιχνίδι έπαιζε χειρότερα σε FPS κατι 80-75-70 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε, επαναλαμβάνεται πάλι το ίδιο σενάριο. Για αυτό μερικοί λέμε, δώστε τους ένα μάθημα. Δεν είναι θέμα τα 40-50€, είναι το θέμα ότι στην ουσία, τους δίνουμε δανεικά για να ολοκληρώσουν το παιχνίδι. Ε λοιπόν, δεν είμαι τράπεζα. Δεν θα τους τα δώσω, αν δεν το φτιάξουν πρώτα. Ξέρω ότι ποτέ δε θα γίνει τέλειο, αλλά έστω, ας είναι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Δε μπορείς μωρή DICE/EA να μου ζητάς να σου προπληρώσω κάτι που θα έχει ένα σκασμό προβλήματα. Σταδιάλα πιά.

(πάω να παίξω BFH, που παρεπιπτόντως, είναι γεμάτοι οι servers)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ολη μερα χτες δεν ειδα τπτ απο αυτα.

Η ολη φαση μετα προβληματα και το ιντερνετ ειναι λιγο μουφα γενικα, ειναι παρα πολυ ευκολο να σηκωθει καπνος χωρις στην ουσια να υπαρχει θεμα.

Γυρευε απο τι σπηλιες παιζουν.

Δεν λεω οτι δεν εχει θεματακια ασχετα αν δεν εχουν τυχει σε εμενα αλλα η εμπειρια λεει οτι ετσι και ανοιξεις pc αλλου να δεις τι εχει θα βρεις μεσα relic της πρωτης εποχης απο μεση γη.

Link to comment
Share on other sites

Το battlefield δεν υποτιθεται πως ειναι ενα απο τα cpu bound παιχνιδια που κυκλοφορουν; Εγω αυτο που βλεπω στο συστημα μου ειναι ενα παιχνιδι που τρεχει τελεια. Κι οταν λεμε τελεια, εννοουμε τελεια. Πειτε το οπως θελετε, νερο,κρεμα,βουτυρο,smoothιλα κλπ. Ουτε κολληματακια, ουτε παγωματακια ουτε stutterακια ουτε τιποτα. 

Οτι ζοριζει cpu και gpu ειναι γεγονος αλλα ποσο λιγοτερο τα ζοριζε το BF4 δηλαδη; Οσο πιο βαρυ απο το 4 να ειναι, και οσο περισσοτερο και να ζοριζει την cpu, τα γραφικα του και η λειτουργια του το δικαιολογουν και με το παραπανω. 

Συχνα καθομαστε και αναλωνομαστε σε συζητησεις για το ποιο high end cpu ειναι πιο καλο απο το αλλο high end cpu, αλλα κατα τ αλλα θελουμε τα συστηματα μας να δουλευουν με 3% cpu usage και 15% gpu usage μου φαινεται. Και τα παιχνιδια να τρεχουν και με 250fps ετσι για να τα εχουμε... Ε δεν γινονται ολα νομιζω...

Οποιαδηποτε βελτιωση καλοδεχουμενη θα ειναι, εννοειται αυτο, αλλα η τραγικοτητα ετσι οπως περιγραφεται δεν υπαρχει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, icy20 said:

Πες ενα game που μολις βγαινει πια ΔΕΝ θελει update... 

Ακριβώς αυτό λέω. Ότι μας έχουν κάνει χρημοτοδότες. Κι όσο προαγοράζουμε, ή αγοράζουμε on Day 1, αυτό δε θα σταματήσει. Καμία εταιρία δε θα σοβαρευτεί και όσο πάει θα χειροτερεύει. Έχουμε φτάσει να ψάχνουμε και να συγκρίνουμε το χειρότερο, αντί για το καλύτερο. Αυτό είναι κατάντια, όχι εξέλιξη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, giorgos2187 said:

Εγω αυτο που βλεπω στο συστημα μου ειναι ενα παιχνιδι που τρεχει τελεια. Κι οταν λεμε τελεια, εννοουμε τελεια. Πειτε το οπως θελετε, νερο,κρεμα,βουτυρο,smoothιλα κλπ. Ουτε κολληματακια, ουτε παγωματακια ουτε stutterακια ουτε τιποτα. 

Ακριβως τα ιδια και σε μενα με i7 4790K, 16GB@2.400MHz/GTX 1070 FTW (ολα stock). Ολα πανε ρολοϊ.

 

Το μονο θεμα που παρατηρησα ειναι το εξης: κανω assign στη ροδελα του ποντικιου το secondary weapon (scroll down). Αν ομως απενεργοποιησω το Raw Mouse Input, η ροδελα αλλαζει λειτουργια και συγκεκριμενα κανει τον παιχτη να κανει περιστροφη δεξια και αριστερα (σαν να χρησιμοποιω τον δεξι μοχλο ενος gamepad). Αν ενεργοποιησω και παλι το Raw Mouse Input, το αρχικο assign επανερχεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To update δεν σημαινει απαραιτητα μονο διορθωσεις.

Μπορει να περιεχει νεα features ή να κανει γενιικοτερα συμμαζέματα.

Τα πράγματα είναι απλά.

Σε όποιον δεν του γεμίζει το μάτι απλά προσπερνάει.

Με γκρίνιες μόνο δεν βγαίνει τπτ.

Και ναι επαναλαμβάνω προσωπικά δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

To update δεν σημαινει απαραιτητα μονο διορθωσεις.
Μπορει να περιεχει νεα features ή να κανει γενιικοτερα συμμαζέματα.

Μπορεί; Rly? Αυτό είναι το επιχείρημα σου;
Υπάρχουν επίσημα notes, τα οποία πολύ βολικά θέλουν login για να τα δεις, μη γίνουμε ρόμπα στα search engines....
https://forums.battlefield.com/en-us/categories/battlefield-1-game-updates

Όσο για τα προβλήματα, προφανώς και δεν έχεις και είπαμε, όσοι έχουν, οι ίδιοι φταίνε ή τα PC τους ή οι συνδέσεις τους...
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, SirDiman said:

Το Ping επηρεάζεται απο την απόσταση σου απο το σερβερ κατα κύριο λογο, ο ΟΤΕ δε μπορει να κανει κατι γιαυτο :Ρ

Το ξερω ρε φιλε δεν διαφωνω, αλλα ειναι πολυ.. :p

Με fast path ποσο πέφτει συνηθως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:


Μπορεί; Rly? Αυτό είναι το επιχείρημα σου;
Υπάρχουν επίσημα notes, τα οποία πολύ βολικά θέλουν login για να τα δεις, μη γίνουμε ρόμπα στα search engines....
https://forums.battlefield.com/en-us/categories/battlefield-1-game-updates

Όσο για τα προβλήματα, προφανώς και δεν έχεις και είπαμε, όσοι έχουν, οι ίδιοι φταίνε ή τα PC τους ή οι συνδέσεις τους...

http://prntscr.com/cy7kit

 

Δεν έχουν δημοσιευτεί ακόμα. Αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα που έχουν κάποια συγκεκριμένα PC και όχι όλα (στο team μου σε ~20 άτομα δεν το έχει κανείς), το παιχνίδι δεν έχει σοβαρά προβλήματα.

 

Εγώ δε βλέπω κανέναν από αυτούς που το έχουν αγοράσει να λέει ότι δεν είναι αξιοπρεπές.

 

Μου κάνει εντύπωση να ασκείτε κριτική σε ένα παιχνίδι σαν το BF1, όταν έχετε αγοράσει BF4 και Hardline.

 

Μόλις τώρα, το μέλος Papakitou έγραψε:

Το ξερω ρε φιλε δεν διαφωνω, αλλα ειναι πολυ.. :p

Με fast path ποσο πέφτει συνηθως;

Περίπου 20ms βελτίωση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.