Jump to content



silverprop blocks


DuKe

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Μιας που δεν έχω την τύχη να έχω block απο τον μιχάλιο έχω βολευτεί με το αντίστοιχο της εταιρίας αυτής. Απο την αρχή η τοποθετησή του ήταν ζήτημα 2-3 λεπτών και η αποδοσή του σε πραγματικές συνθήκες 19 βαθμοί κάτω απο την μαμήσια ψύκτρα. Η τιμή των Multirama προσωπικά την βρήσκω πολύ χαμηλή για τα ελληνικά δεδομένα (Μιχάλη K. εδώ παίρνεις Bonus :jump: ).Αν δοκιμάσεις να την αγοράσεις κατευθείαν απο την αυστραλία θα σου κοστίσει περίπου 90e.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 fusion HL στις κάρτες γραφικών των 2 PC (6800 & Χ800ΧΤ) και ένα block για AthlonXP στο έτερο PC (codename : brother's PC).

Δεν έκατσα να κάνω συγκριτικό με του eleven που έχω στο δικό μου , αλλά δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά σε απόδοση.

Για την τοποθέτηση , το gpu block μπαίνει σε radeon σε 30 δευτερόλεπτα , στην 6800 πάλι χρειάστηκε ~100πλάσιος χρόνος (με τσάκισε).

Του athlonXP ομοίως σε 30 δευτερόλεπτα , αλλά χρειάστηκε αρκετό παίδεμα για να κάτσει σωστά (επίπεδα πάνω στο core) , μάλλον θα προτιμούσα βίδες και ελατήρια.

Πάντως , πάλι eleven θα πρότεινα.

Όμορφα τα silverprop αλλά και πάρα πολύ ακριβότερα απ'του eleven.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλά & ποιοτικά . έχω ένα για 462 στο οποίο έφτιαξα αποστάτη και το έχω στο 939 πλέον.

32c~ full load @ 300*9 στον athlona Μου. Επίσης έχουν και έτοιμες τρύπες-βάσεις για coldplate αν θέλει κάποιος αργότερα.

post-1303-1416071747,3433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα silverprop είναι πολύ καλα! Κατά την γνώμη μου, από τα καλήτερα εργοστασιακα...

Ποιότητα και ευκολία!

Οι τιμές δεν είναι και τόσο ψιλές αν δεις που κειμένοντε άλλα εργοστασιακά μπλοκ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Χθες, στις 23:22]

Σε igloo μένεις??? :confused:

Όχι γιατί ?

A! , και μετρημένο με thermistor σφηνωμένο στην άκρη του heatspreader.

silverprop cyclone evo+ eheim 1250 + dulafanradiator with tank in one,.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 00:52]

Όχι γιατί ?

A! , και μετρημένο με thermistor σφηνωμένο στην άκρη του heatspreader.

silverprop cyclone evo+ eheim 1250 + dulafanradiator with tank in one,.

Τι θερμοκρασία δωματίου, motherboard έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ,, αλλα επειδή θα γινουν παρεξηγήσεις ...

καταρχήν , 939 έχω. 3.000+ winchester , και έχει πάει ώς 2.9 ~ [2.85ghz με αέρα]

κατα δεύτερον 22c εώς 25c είχε το δωμάτιο όταν είχα μετρήσει .

EΔώ μπορείτε να δείτε 2 μετρήσεις που είχα κάνει με ένα θερμόμετρο laser .

[μνήμες Mofset cpu k.a ]

Και με thermistora κολλημένο στην άκρη του Heatspreader

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5994&page=1&pp=20&highlight=laser

post-1303-1416071748,5022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Χθες, στις 20:59]

Και με thermistora κολλημένο στην άκρη του Heatspreaderr

αρα καπακι μετρας, κι οχι τσιπ.

τα 32 δεν ειναι χαμηλα, μαλλον νορμαλ ειναι. οταν ειχα βαλει ψηφιακο αισθητηρα στον 939, το ειδα μεχρι 27-28. με λιγοτερα ΜΗΖ βεβαια, αλλα περισσοτερο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι heatspreader μετράω το ξέρω , αν δεν το ξεκαπακώσω το cpu[να βγαλω το heatspreader] , ξέρεις κανένα τρόπο να μετρήσω με μεγαλύτερη ακρίβεια ?

32 είναι το max που έχω δεί ... Και επίσης παίζουν ρόλο αλλοι 1002 παράγοντες , εχεις ανεμιστηρες στο ψυγείο ? ναι ? πόσους ? είναι στα 7v ? στα 12v ? cfm ? thermalgrease ?

Mε 1 ανεμιστηρι σε κάθε πλευρά του rad. συνολο 2 δηλαδή και μενα δεν ανεβαινει πανω απο 29c-30c.

Υ.γ Τον ψηφιακό αισθητήρα [thermistor,thermalpad ενοείς?] ,,, που τον ειχες τοποθετησει ακριβώς και μετρησες τσιπ ?

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν ειπα τιποτα, δε γινεται αλλιως να το μετρησεις, παρα μονο αν βγαλεις το καπακι.και να το βγαλεις ομως, μετρας θερμοκρασια σε ενα σημειο του τσιπ, και οχι σε ολο το τσιπ.

thermochill 120.3 με 6 ανεμιστηρες στα 5volt, μπλοκ του 11, Seltz L20, και ceramique.

τον αισθητηρα, τον εβαλα διπλα στο καπακι, αλλα δεν εμπιστευτηκα το νουμερο που εδειχνε, καθως περιμενα να μου δειξει παραπανω. για να δινεις ομως κι εσυ τετοια νουμερα, τοτε μαλλον σωστα εδειχνε (σε αυτη την περιοχη θερμοκρασιων).

για τον αισθητηρα: http://dbserv.maxim-ic.com/quick_view2.cfm?qv_pk=2812

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα λεγομενα σου [και ετσι είναι οντως] 100% ακριβεια μην περιμενεις να παρεις ποτε λοιπον ,,, γιατι και το heat να βγαλουμε ,, απο πανω στο κεντρο του core που θα ήταν και το πιο πλησιέστερο σε 100% δεν θα μπορεσουμε να βάλουμε αισθητήρα.

Οι μητρικες πάλι που υποτιθεται το winbond διαβάζει απο ondie , ειναι για τα πανηγυρια .... [η msi μου δειχνει idle 38c στα 270*9 1.35vcore και !!!!?35!!!? στα 315*9 + 1.7vcore]

Link to comment
Share on other sites

σαφως. εμεις μονο επιφανειακη θερμοκρασια μπορουμε να μετρησουμε. το τσιπ μπορει να αναφερει θερμοκρασια απο το εσωτερικο, αλλα μονο για ενα σημειο. η intel δινει τη διαδικασια για να μετρησεις θερμοκρασια στο κεντρο (αν γινοταν να δουλεψουν χωρις ψυκτρα, δε θα μετραγες μεγιστη θερμοκρασια στο κεντρο αλλα σε αλλο σημειο), αλλα ειναι ιστορια μεγαλη (εννοειται φυσικα πως θα τρυπησεις την ψυκτρα).

μην ανοιγεις παλι κουβεντα για την msi, εμενα μου εδειχνε ιδια μεγιστη θερμοκρασια για 2500 (3200+ 0.09) και 2700 (3500+ 0.15), με περισσοτερο ρευμα, αλλα οι αισθητηρες ελεγαν πως ολες οι θερμοκρασιες (νερο, αερας απο το τροφοδοτικο) πηραν 2-3 βαθμους επανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

αρα καπακι μετρας, κι οχι τσιπ.

τα 32 δεν ειναι χαμηλα, μαλλον νορμαλ ειναι. οταν ειχα βαλει ψηφιακο αισθητηρα στον 939, το ειδα μεχρι 27-28. με λιγοτερα ΜΗΖ βεβαια, αλλα περισσοτερο ρευμα.

Και γω χαμηλοτερα εχω στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.