Jump to content



Αλλαγή GTX 760


Recommended Posts

 Παιδιά καλησπέρα. Έχω μια gigabyte windforce gtx760 και αν και πολύ ευχαριστημένος σκεφτόμουν οτι θα ήθελα κάτι πιο γρήγορο. Τα οικονομικά δεν είναι και στα φόρτε τους αυτή τη στιγμή και δε σκεφτόμουν μεγάλες υπερβάσεις. Το να την αντικαταστήσω με μια R9 380 έχει νόημα η οι διαφορές θα είναι μικρές ? Πόσο καλύτερη απόδοση πιστεύετε θα έχω ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα οικονομικά δεν είναι στο φόρτε τους και εσύ πολύ ευχαριστημένος, θα σου πρότεινα απλά να χαμηλώσεις τα settings και να κάνεις υπομονή μέχρι το Φθινόπωρο, που θα έχουν σκάσει οι νέες κάρτες. Αν θεωρείς ότι το χρονικό διάστημα είναι υπερβολικά μεγάλο, το αν αξίζει ή όχι η 380 μπορείς να το κρίνεις από τα παρακάτω

 

GTX 760 vs R9 285

υπολόγισε ένα +0-10%(ανάλογα την περίπτωση) επιπλέον της 380 έναντι της 285

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω κοντά στην ίδια μοίρα βρίσκομαι @Mastoras, κάνω υπομονή για τις νέες κάρτες, ρίχνω κανα setting στο medium, παίζω λίγο πιο παλιά παιχνίδια. Αμα είναι να αναβαθμίσεις δε θα πας σε κάτι λιγότερο από 290-390- gtx 970, δε θα δεις τη τεράστια διαφορά με την 380. Σκέψου ότι η κάρτα άμα έχει εγγύηση κλπ το πολύ να τη δώσεις 150 ευρώ? Και θα βάλεις άλλα 80-90 για sapphire 380 4GB περίπου ή κοντά 50-60 ευρώ για μεταχειρό? Εδώ πάλευα να δώσω τη δικιά μου GTX 770, 170€ πρόσφατα και τελικώς δε το έκανα καθώς θα έπρεπε να βάλω κοντα 200 ευρώ για κάτι καλύτερο. Μείνε όπως είσαι.  

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω λεω να τ αφησεις προς το παρον αν δεν εισαι διατεθειμενος να δωσεις μεγαλο ποσο. Λαβε επισης υποψη οτι η δικη σου 760 ειναι πιο γρηγορη απο τη reference που ειναι μετρημενη στα διαγραμματα που ειδες. Οχι πολυ πιο γρηγορη ωστε να περναει την 380, αλλα παντως κλεινει λιγο περισσοτερο την ψαλιδα. Αρα η μεταβαση στην 380 αξιζει ακομα λιγοτερο!

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει, πολυ μικρη διαφορα οι 2 καρτες....

Αφου δεν υπαρχουν φραγκα για ουσιαστικη αναβαθμιση (με τουλαχιστον +30% αποδοση και διπλασια vram) μεινε οπως εισαι για την ωρα και κανε παραχωρησεις στα settings

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει πέσει τόση ξεραΐλα στο price range των 200-250 €?

 

Αν και έχω σταματήσει να παρακολουθώ τις εξελίξεις, νομίζω έχει πολύ καιρό να βγει δυνατή mid range κάρτα τύπου 8800gt, ati5850, 7950.

Η 760 βγήκε καλοκαίρι του 2013, και τότε refresh ήταν των gtx660ti - gtx670...ακόμα την ίδια κάρτα πουλάνε με άλλο όνομα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Η φρεσκια καρτα της nvidia σε αυτη την κατηγορια ειναι η gtx 960. Εχει μεν ολοκαινουριο επεξεργαστη (maxwell) σε σχεση με την 760(keppler) αλλα απο θεμα επιδοσεων μη φανταστεις οτι υπαρχει καμια τρελη διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

H 760 κραταει ακομη για medium 1080p gaming. Τα 2GB ειναι το drawback ολων αυτων των καρτων πλεον , αλλα δεν περιμενεις ultra με καρτα τριετιας, δυστυχως. 

 

Μεινε οπως εισαι φιλε μου, και εγω με την 770 κανω τις αναλογες παραχωρησεις. Δεν βρισκω νοημα να παω καπου σε κατι λιγοτερο απο 980 (και ειμαι 1080p ) . Υποθετω πως και εσυ σε 1080p παιζεις... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 1080p σε ΤΝ 120hz.. Έλεγα να έχωνα ένα ips να δώ λίγο ομορφιά και χρώμα μιας και το έχω γυρίσει σε mmo αλλά θα κάνω κράτει μέχρι να πάμε σε μεγαλύτερο τεχνολογικό άλμα και σε κάρτα γραφικών και σε monitor. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εγκειται στο οτι τα τελευταια 2 χρονια αφενος δεν υπαρχει η αλματωδης εξελιξη στις καρτες γραφικων που υπηρχε παλιοτερα, αφετερου εχουν ανεβει οι τιμες ολων των ηλεκτρονικων σε εμας και λογω δολαριου αλλα και λογω επιλογης των εταιρειων.

Και τα 2 αυτα μαζι εχουν οδηγησει στο να μην παιρνεις με τα ιδια λεφτα ιδιαιτερα καλυτερη καρτα αλλα και να μην πεφτουν οι τιμες των μεταχειρησμενων ιδιαιτερα.

 

Καποτε καθε 1 χρονο το πολυ εβγαινε νεα σειρα καρτων απο καθε εταιρεια και το νεο midrange ειχε την αποδοση του προηγουμενου high-end. Αυτο αυτοματα  σημαινε αλμα +50% σε σχεση με την προηγουμενη γενια αλλα και καταποντισμο των τιμων στα μεταχειρησμενα της προηγουμενης.

 

Τωρα πολυ απλα αυτο δε συμβαινει, και γιατι αυτο το +50% καναμε 2 χρονια να το δουμε, αλλα και γιατι αυτο που θα εκανε 250ε μας ηρθε στα 400 και η high-end κατηγορια απο 500-550 εχει φτασει στα 750-800 (χωρις να υπολογιζω καν περιπτωσεις titan).

 

Το αποτελεσμα ειναι η καρτα που παιρνεις στα 200-250 η 960 ας πουμε να ειναι 10% ταχυτερη της 760 που πηρες πριν 2 χρονια+ και οι 760 να πουλιουνται ακομα στα 150+ ευρω μεταχειρησμενες μετα απο τοσο καιρο.

 

Και μια προσωπικη εμπειρια, πριν 1.5 χρονο, Αυγουστο του 14' ετρεχα να πουλησω την 7970 μου (που σε λογικες εποχες τοτε ειχα παρει μεταχειρησμενη τον Φεβρουαριο του 14 στα 160ε εδω απο το forum) για να προλαβω τον καταποντισμο τιμων που λογικα θα ερχοταν με την ελευση του maxwell που περιμεναμε τον Οκτωβρη. Τελικα την εδωσα την καρτα εκει στο 150αρι και περιμενα, αλλα τα πραγματα δεν εξελιχθηκαν οπως αναμενοταν. Ηρθαν οι 970 και 980 και ειδαμε την 970 να εχει ενα φαινομενικα καλο VFM αλλα να ειναι στο 400αρι, χαμηλοτερες καρτες ΔΕΝ βγηκαν (και οταν βγηκε η 960 πολυ αργοτερα ειχε μεγαλη ψαλιδα με την 970) και η τιμη αυτη εχει πεσει ελαχιστα απο το 400αρι πανω απο 1 χρονο μετα... πραγμα αδιανοητο με τα παλια δεδομενα.

Και ετσι βλεπεις σημερα να πουλανε τις 770 και 280Χ μεταχειρησμενες στο 200αρι...πραγμα λογικο με βαση τις τιμες της αγορας στα καινουρια, αλλα αδιανοητο οταν πριν 1.5  και 2 χρονια αγορασα και πουλησα την 7970=280Χ στα ~150. Ειναι ολα αποτελεσμα αυτης της απουσιας γρηγορης εξελιξης, αλλα και ανοδου των τιμων γενικα...

Και για να κλεισει η ιστορια, μετα απο 2 χρονια λοιπον ξαναγορασα 7970 στα 150ε απλα με καλυτερο cooler...και ηταν και καλο deal λογω του cooler....2 χρονια μετα η ιδια καρτα στα μεταχειρησμενα ας πουμε 20 ευρω φτηνοτερα λογω του cooler. Αν μου το ελεγες προσπερσι αυτο, θα σου ελεγα "ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ"

 

Τα παραπανω ειναι και ο λογος που αυτη τη στιγμη δεν αξιζει να πουλησεις την 760 και να πας σε κατι καλυτερο αν δεν εισαι ετοιμος να ριξεις αρκετα λεφτα σαν διαφορα (που και παλι δε θα αξιζει σαν VFM αυτη σου η κινηση αλλα τουλαχιστον θα δεις διαφορα στην αποδοση και μπορει αυτο να σου ειναι σημαντικο και να θες να το πληρωσεις). 

Δηλαδη σε κανονικες συνθηκες τωρα θα πουλαγες την 760 ενα 100ρικο, και θα εβαζες 70ε απο την τσεπη σου πχ και θα επαιρνες μια καρτα με +50% αποδοση χαλαρα. Τωρα απο τη μια επωφελεισαι που θα βγαλεις 150 και οχι 100 με την πωληση αλλα αν βαλεις το 70αρι οχι +50%, ουτε 20% δε θα παρεις....πρεπει να εισαι ετοιμος να ριξεις αλλα 150-180 περιπου για να πεις οτι κανεις μια αλλαγη με νοημα...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οχι μην πας σε SLI. Πρώτον λόγω mid rage κάρτας, 2gb και τα χιλιοιπωμενα θέματά τοτ sli. Περισσότερα τα αρνητικά παρά τα θετικα.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κ όμως, σε reviews, σύστημα 760SLI αποδίδει καλύτερα από σύστημα με μια GTX 780, η οποία με την σειρά της αποδίδει περίπου όσο μια GTX 970.

Και αν σκεφτείς ότι βρίσκω μια 760 στα 140-150 ευρώ, νομίζω ότι συμφέρει!

Έγινε επεξεργασία από dragonfighter
Link to comment
Share on other sites

Κ όμως, σε reviews, σύστημα 760SLI αποδίδει καλύτερα από σύστημα με μια GTX 780, η οποία με την σειρά της αποδίδει περίπου όσο μια GTX 970.

Και αν σκεφτείς ότι βρίσκω μια 760 στα 140-150 ευρώ, νομίζω ότι συμφέρει!

Με τα 2GB πια δυστυχώς δεν πάμε πουθενά, και χρησιμοποιώ το " εμείς " γιατί και γω 2GB κάρτα έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Κ όμως, σε reviews, σύστημα 760SLI αποδίδει καλύτερα από σύστημα με μια GTX 780, η οποία με την σειρά της αποδίδει περίπου όσο μια GTX 970.

Και αν σκεφτείς ότι βρίσκω μια 760 στα 140-150 ευρώ, νομίζω ότι συμφέρει!

κι ομως, τα επιχειρηματα που σου ειπε δεν ειχαν καμια σχεση με την αποδοση....κατσε ψαξε λιγακι τι προβληματα προκυπτουν με multi-gpu και θα καταλαβεις γιατι δε φαινεται πολυ καλη ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη αποδιδομενων fps ναι το sli στην 760 ισως να φανταζει ιδανικη λυση για το μπατζετ που απαιτει. Δεν ειναι μονο τα fps ομως. Το sli για να δουλεψει σωστα θελει ειδικη εκδοση drivers για το καθε ενα παιχνιδι ξεχωριστα. Συνηθως αυτα τα updates αργουν να βγουν και για πολλα παιχνιδια ισως δεν βγουν καν. Το αποτελεσμα θα ειναι να εχεις stuttering, στην καλυτερη περιπτωση που αν υπαρχει αυτο ειναι αρκετο για να σου τιναξει τα ματια, να σου σπασει τα νευρα, και ας εχεις και 200fps.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ακομα και απο οικονομικης πλευρας/fps πλεον στην 760 δεν ειναι πολυ καλη λυση...

Η 760 εχει 1152 πυρηνες, και η 780 εχει ακριβως τους διπλασιους και 50% παραπανω memory bus και vram. 2 760 μεταχειρησμενες κοστιζουν γυρω στα 300€...με λιγοτερα απο αυτα τα λεφτα παιρνεις 780 μεταχειρησμενη ενω εκει περιπου μπορεις να βρεις και 780ti η και 970 με λιγα παραπανω και με ολα τα ωφελη +μεγαλη εγγυηση.

Οποτε κανενας λογος να κανεις 760sli και να μπλεξεις και σε ολα τα προβληματα...εκτος και αν τις βρεις πολυ φτηνα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.