Jump to content



[WAMTA CUP] Season 1 - Race 5 (24/02/2016 @Silverstone International)


akis_z80

Recommended Posts

Λοιπόν για άλλη μια φόρα το ευχαριστήθηκα και σίγουρα είχα τόσα προσπεράσματα όσα σε όλους τους αγώνες μαζί!!! :)

 

Παρόλα αυτά δεν πήγα καλά από θέση ενώ μπορούσα ακόμα και βάθρο αν ήμουν υπομονετικός και λιγότερο επιθετικός στην οδήγηση και την τακτική.

Πάλι αποσυντονίστηκα από τα lotus ενώ πρέπει να το πάρω απόφαση ότι τουλάχιστον στις εκκινήσεις είμαι χαμένος με τα paddles. (Μάλλον πρέπει να απομονωθώ καλύτερα στο σπίτι για να μπορώ να κάνω φασαρία και να χρησιμοποιήσω το H ) (θα σχεδιάσω add on για την λεκάνη του WC μου φαίνεται...)

 

Πάντως στην αρχή που έπεσα στον πάτο μου γύρισε το μυαλό και όρμισα λίγο!  Μετά το ευχαριστήθηκα με Τάσο και Θέμη (ακουμπήσαμε και λίγο...) αλλά έχασα μια τα φρένα και τέλος...

 

Μπράβο στους κυπελλούχους  Άκη και Γιώργο!

Μπράβο φυσικά και στην οδηγάρα teammate μου...

Γενικά μπράβο σε όλους να 'ουμ!!! :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Αρνητικές και οι συνολικές εντυπώσεις μου για το multi-class. Δεν θα ξαναπάρω μέρος ή αν ξαναπάρω - μόνο με το γρήγορο. Δεν μπορείς να οδηγείς φυσιολογικά υπό την απειλή να εμπλακείς σε ατύχημα επειδή είσαι αργότερος. Στον χτεσινό αγώνα με χτύπησε το ίδιο Lotus δυο φορές πάνω σε διαφορετικές στροφές γιατί πιθανός θεώρησε ότι αφού είναι γρηγορότερος έχει προτεραιότητα και εγώ έπρεπε να φρενάρω πάνω στη στροφή για να περάσει. Δεν ξέρω ποιος φταίει και ούτε θα το ψάξω, για μένα η ιστορία αυτή είναι fail!

 

Άρη όπως σου είπα και στο TS εγώ σε χτύπησα και τις 2 φορές και παραλίγο να γινόταν και 3η. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η ιδιαιτερότητα του multiclass, ειδικά όποιος είναι στην αργή κλάση, δεν μπορεί να οδηγεί σαν να είναι σε single class, πρέπει να είναι aware για τα πιο γρήγορα αυτοκίνητα. Δεν είδα το replay γιατί νόμιζα ότι θα το έβλεπες εσύ, δεν με νοιάζει το ποιος φταίει αλλά για να μαθαίνουμε καινούρια πράγματα και από τα λάθη μας. Ειδικά τη δεύτερη φορά, φρενάρεις πολύ , ανοίγεσαι τέρμα δεξιά και κόβεις απότομα 90 μοίρες ενώ είμαι πίσω σου. Στο multiclass δεν μπορείς να ακολουθείς τέτοιες γραμμές, γνώμη μου πάντα. Έπρεπε βέβαια να φυλαχτώ κι εγώ περισσότερο, ειδικά μετά το 1ο συμβάν, αλλά νόμισα όπως έκοψες και ξάκρισες ότι για τον ίδιο λόγο θα με άφηνες . No hard feelings από μένα πάντως, εννοείται.

Όσο για τον αγώνα μου, ξεκίνησε καλά, με μάχες με Spyder και Σωκράτη αλλά τελείωσε με τον χειρότερο και πιο άδοξο τρόπο,  με ελεεινά προβλήματα  με το ping. Συγγνώμη από όλους, αλλά εκείνη τη στιγμή ήμουν σε δίλημμα και τελικά επέλεξα να τερματίσω για να δώσω τους πόντους της 6ης θέσης στην ομάδα. Γενικά, πολύ αρνητικό το σουμάρισμα του cup, αποκλειστικά από την κάκιστη απόδοσή μου. Δεν σκοπεύω να πάρω μέρος σε κανενός είδους cup στο AC, όπως είχα πει και στο 2ο του thazio και μάλλον ήταν βλακεία μου που πήρα μέρος σε αυτό λόγω των ιδιαιτεροτήτων του ελεύθερου χρόνου μου αλλά και της αμοιβαίας σχέσης πάθους/μίσους που έχω με το παιχνίδι.

Συγχαρητήρια όμως στους διοργανωτές για την ιδέα και την άψογη υλοποίησή της και θερμά συγχαρητήρια στη νικήτρια ομάδα και σε όλους όσους πήραν μέρος.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

@gchristod και @Aris Teidis επειδή τα είδα τα περιστατικά, φταίγατε και οι δύο σε διαφορετικές στιγμές. Και ο γρήγορος έχει την ευθύνη καθαρού προσπεράσματος και αυτός με το αργό αυτοκίνητο πρέπει να έχει λίγο συναίσθηση του τι γίνεται γύρω του και του πόσο διαφορετικό ρυθμό έχει σε σχέση με το γρήγορο αυτοκίνητο.

 

Next week -όσοι θέλουν- θα μπούμε με διαφορετικά αυτοκίνητα (fiat->lotus και lotus->fiat) και χωρίς ballast για να δουν και οι μεν και οι δε τη "γλύκα" της άλλης κλάσης και τα πράγματα που πρέπει να έχουν στο μυαλό τους όταν γίνονται ντουμπλαρίσματα. Έτσι θα καταλάβουμε καλύτερα τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν και τα fiat και τα lotus σε αυτή τη διαδικασία!

 

ps Όποιος θέλει να μπει στην κλήρωση για το δώρο του Άρη ας δηλώσει συμμετοχή εδώ!!!!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, akis_z80 said:

Bρες εσύ τα highlights σου από όλους τους αγώνες, και στείλτα σε pm για να ετοιμάσουμε ένα βίντεο με BEST OF.

Απλά να γράψεις όνομα αγώνα, lap και σημείο στο περίπου για να το βρούμε. Ίσχυει για όλους τους συμμετέχοντες φυσικά!!!!

 

πχ

 

race 1 - lap 2 - μάχη με spyder από τη μέση του γύρου για τα επόμενα 30 δευτερόλεπτα

race 2 - lap 15 - τριπλή προσπέραση στη μεγάλη ευθεία στο 26o λεπτό στο replay

κλπ

 

Βρείτε όλοι τέτοια μικρά κομμάτια και στείλτε τα με πμ για να ετοιμάσουμε ένα βίντεο με highlights!! Θα έχει φάση!

 

 

Α!! Τα reports να γίνουν μέχρι Παρασκευή βράδυ, ώστε να κάτσουμε να τα εξετάσουμε μέσα στο Σ/Κ.

 

 

Άκη έχεις p.m. Θα γίνει πολύ ωραίο video.

 

Για στείλτε κ οι υπόλοιποι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλήρη απογοήτευση απο την εμφάνιση μου χθές εκτός απο τη μάχη που είχα στην αρχή με τον gchristod.
Sorry Oxide για την επαφή δεν σε είδα, είχα το νού μου να περάσω ένα φίατ και σε είδα τελευταία στιγμή δίπλα μου. 26-28 γύρο το συμβάν.
Συγνώμη στο Κυριάκο και στο Δημήτρη που τους χτύπησα μετά από μεγάλη τετάκα. 24-25 γύρο το συμβάν.
Στο τελευταίο γύρο εγκατέλειψα λόγο απογοήτευσης.
Και πάλι συγνώμη παιδιά και σε όσα φιατάκια ενόχλησα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Oxide Burnedbrain said:

Anthemius μου έσκισες τον αγώνα,δε μπορούσα να σε περάσω καθαρά σε καμία στροφή(πάλι δε με πείραξε,το λέω σαν fun fact).

 

Αγαπητέ Christian, αν και εκτιμώ πολύ τις οδηγικές σου ικανότητες (θυμάμαι που πριν κανένα χρόνο, καθόμουν στα pits και έκανα spectate on you, :D) λυπάμαι για την ατυχία σου να με συναντάς σχεδόν πάντα πάνω στις στροφές... Θα ήθελα πολύ να σε άφηνα να με περάσεις, αρκεί να μην έχανα χρόνο. Χτες πρέπει να ήμουν ο Maldonado της παρέας, μιας και είχα αρκετά χτυπηματάκια και με αρκετούς οδηγούς αν δεν κάνω λάθος (racing incidents ηταν, μην ακούω για reports και χαζά τελευταία μέρα!! :p), με αποτέλεσμα να μείνω αρκετά πίσω.. Σε τέτοιες περιπτώσεις το κάθε μιλισεκόντ σου φάινεται αιώνας! :D

 

Η αλήθεια είναι πως μάλλον με φοβήθηκαν οι περισσότεροι, γιατί τους περνούσα αρκετά εύκολα όταν τους πλησίαζα (thazio και racer για εσάς λέω :p!)

 

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τη φιλοξενία, και ιδιαίτερα τον συμπαίκτη μου τον Γιάννη (gchristod) που σε μια κίνηση αυτοθυσίας χτες, συγκρούστηκε με τον fatalara στους τελευταίους γύρους και μου έδωσε τη δυνατότητα να τερματίσω μπροστά του, αν και ήμουν πίσω του 12 ολόκληρα δευτερόλεπτα!!! ;)

 

Πέρα από τις χαρές, τα νεύρα και τις απογοητεύσεις, στο σύνολό του το CUP ήταν για μένα μια απολαυστική εμπειρία! 

Εις το επανειδήν!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τη φιλοξενία, και ιδιαίτερα τον συμπαίκτη μου τον Γιάννη (gchristod) που σε μια κίνηση αυτοθυσίας χτες, συγκρούστηκε με τον fatalara στους τελευταίους γύρους και μου έδωσε τη δυνατότητα να τερματίσω μπροστά του, αν και ήμουν πίσω του 12 ολόκληρα δευτερόλεπτα!!! ;)

Βρε Βρούτε, θα μου φορτώσεις και αυτό? Δεν χτύπησα τον fatalara εγώ! Είπαμε, σου έβγαλα τον Άρη από τη μέση, πόσους ήθελες πια? :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος αγώνας για μένα στο WAMTA ! Το πάλεψα μέχρι τέλος αλλά δεν κατάφερα να  τα εκμεταλλευτώ τα λαθάκια του @akis_z80 . Μπράβο και πάλι Άκη, φοβερός.:)

Οπως και να έχει πέρασα υπέροχα. Thanks στους διωργανωτές και μπραβο σε όλους.B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

(racing incidents ηταν, μην ακούω για reports και χαζά τελευταία μέρα!! :p),

αστα αυτα τωρα, καμια επιεικεια, σε εχω βγαλει ηδη στη σεντρα :p

απο Δευτερα με τον κηδεμονα σου και με αυστηρη τιμωρια για παραδειγματισμο.... (φατσουλα ξανα) :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spyder said:

Πλήρη απογοήτευση απο την εμφάνιση μου χθές εκτός απο τη μάχη που είχα στην αρχή με τον gchristod.
Sorry Oxide για την επαφή δεν σε είδα, είχα το νού μου να περάσω ένα φίατ και σε είδα τελευταία στιγμή δίπλα μου. 26-28 γύρο το συμβάν.
Συγνώμη στο Κυριάκο και στο Δημήτρη που τους χτύπησα μετά από μεγάλη τετάκα. 24-25 γύρο το συμβάν.
Στο τελευταίο γύρο εγκατέλειψα λόγο απογοήτευσης.
Και πάλι συγνώμη παιδιά και σε όσα φιατάκια ενόχλησα.

 

Μην τρελαίνεσαι. Όλοι είχαμε και έχουμε τις άτυχες στιγμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα εξετάζουμε incidents και cuts. Αν όχι Κυριακή, τότε Δευτέρα θα έχουμε τα αποτελέσματα. Υπενθυμίζω ότι όποιος πιστεύει ότι άφησε για αρκετό διάστημα γκάζι μετά από cut και θέλει να μη μετρήσει το συγκεκριμένο cut, πρέπει να στείλει βίντεο με απόδειξη: δηλαδή να φαίνεται καθαρά από το replay του ότι άφησε γκάζι (pedals app on).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι αρκετο διαστημα ; :p ενα αφημα γκαζιου στην πισω ευθεια χανεις πολυ περισσοτερο με το να κανεις cut.Οποτε το 1 δευτερολεπτο το θεωρω υπερβολη.Γτ στο συνολο ειναι +1-2 δευτερολεπτα στο φιατακι απο τα -100-200ms που ΜΠΟΡΕΙ να κερδιζες απο το cut.

Προσωπικα αφησα 2 σιγουρα (δε θυμαμαι για 3η) αλλα οχι 1 δευτερολεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Το άφημα του γκαζιού , οφείλει να είναι μεγαλύτερο από το cut .

Σίγουρα θα έχανες αρκετό χρόνο για να το αποφύγεις.

 

Κανονικά θα έπρεπε να μετράει από το 1ο cut για μένα.

Αν κάποιος έχει κάνει 6cuts, μπορεί να έχει κερδίσει 6 δευτ από κάποιον που δεν έκανε κανενα.

Και οι 2 δεν τιμωρούνται.

Αδικο.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Race 5 cuts (αυτά που από όσο μπορέσαμε να δούμε δεν έγινε επαρκές lift off)

 

George Daras 18 cuts

Stathis1 18 cuts

Anthemius 14 cuts

GeoF1 13 cuts

Arkoudadis 9 cuts

Lazydog 8 cuts

liakjim 8 cuts

Gchristod 8 cuts

Spyder 7 cuts

GoMaR 7 cuts

Fatalara 7 cuts

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δικαιολογηθώ.. Από τις φωτογραφίες που είδα, μερικά cuts έγιναν για να αφήσω χώρο σε αντίπαλο που βρισκόταν στην εσωτερική... Όχι ότι αλλάζει κάτι αλλά να χαμε να λέγαμε...  Πόσες ώρες σου πήρε να τις ανεβάσεις όλες τις φωτογραφίες??? :p

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, liakjim said:

Το άφημα του γκαζιού , οφείλει να είναι μεγαλύτερο από το cut .

Σίγουρα θα έχανες αρκετό χρόνο για να το αποφύγεις.

 

Κανονικά θα έπρεπε να μετράει από το 1ο cut για μένα.

Αν κάποιος έχει κάνει 6cuts, μπορεί να έχει κερδίσει 6 δευτ από κάποιον που δεν έκανε κανενα.

Και οι 2 δεν τιμωρούνται.

Αδικο.

Καλά, πάτα λίγο έξω εσυ με το φιατ στη στροφή αυτή, άφησε λίγο γκάζι (ενα αφημα.Όχι Όπως αλλάζεις ταχύτητες) Και αν ο χρόνος που χάσεις δεν είναι μεγαλύτερος από το όφελος του κατ, θα σωπασω για πάντα:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.