Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

Για την 1080: πιστευω θα ριχνει ενα 30% μεσο ορο σε 980ti/titan x και 40-45% σε 980. Ειναι το πιο αισιοδοξο σεναριο που μπορω να κανω, δεν θα μου κανει εντυπωση αν τα νουμερα ειναι και λιγο κατω

Για την 1070: Στα επιπεδα των σημερινων κορυφαιων με το πολυ ενα 5% προβαδισμα.

 

Εκει πονταρω!

Link to comment
Share on other sites

Εδω κοντραρε η 970 την 780ti που ειχαν απλα διαφορετικη αρχιτεκτονικη. Τωρα εχεις και καινουρια αρχιτεκτονικη αλλα και λιθογραφια. Δεν ειναι απιθανο η 1070 να ειναι λιγο μπροστα. Εννοειται οτι δε θα ειναι δα και the destroyer of worlds η 1070 αλλα το να φτασει ψηλα στα νουμερα της σειρας 900 το θεωρω εφικτο. 

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το θελετε ειτε οχι σε μερικους μηνες (απο 6 εως 9) και μονο απο drivers η 1070gtx θα σμπαραλιαζει οτιδηποτε απο Maxwell.

 

Το χουμε 1000δει το εργο απο την πρασινη....

 

Σε ολα τα games που εχουν NVIDIA GAMEWORKS, ανοιχτε τα και τρεχατε την 970gtx και 780Ti.  

Η 780Ti και ολα τα παραγωγα του Kepler πανε για τσαγακι....

 

Tωρα θα βρει κατι αλλο η Nvidia που θα δωσει το πανο χερι στην σειρα Pascal (Nvidia Gameworks 2, Vulcan API better support, VR κ.λ.π.)

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εδω κοντραρε η 970 την 780ti που ειχαν απλα διαφορετικη αρχιτεκτονικη. Τωρα εχεις και καινουρια αρχιτεκτονικη αλλα και λιθογραφια. Δεν ειναι απιθανο η 1070 να ειναι λιγο μπροστα. Εννοειται οτι δε θα ειναι δα και the destroyer of worlds η 1070 αλλα το να φτασει ψηλα στα νουμερα της σειρας 900 το θεωρω εφικτο. 

Να σου δώσω λίγο τροφή για σκέψη? Στα χαρτιά  η 780ti είναι ανώτερη της 970. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάθε νέο προϊόν που κυκλοφορεί για να αντικαταστησει το παλαιότερο η nvidia, αρκετά γρήγορα και άνευ αιτίας για μένα, αρχίζεις να βλέπεις δραματικές διαφορές στην προηγούμενη γενιά της, και μάλιστα βγάζουν τόσο μάτι που μπαίνεις στο τρυπακι να σκεφτείς οτι. Μήπως αντί για optimisation κάνει downgrade (ειδικά πριν το release με ανακοινώσεις και συγκρίσεις με γραφήματα) μέσω των drivers στους τωρινούς και παλαιότερους τίτλους, ακριβώς για να δείχνει αυτή τη διαφορά από γενιά σε γενιά? Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω αναφέρει ποτέ ότι δεν κάνει ικανό hardware, απεναντίας αν δεν είχα άλλες προτεραιοτητες αυτή τη στιγμή στη ζωή μου, θα είχα ήδη από day one την 980ti. Απίστευτη κάρτα όταν κυκλοφόρησε και παραμένει ότι δυνατότερο μέχρι την κυκλοφορια των 10χχ. Αν θες του χρόνου το Δεκέμβρη ξανακάνουμε quote τα λόγια αυτά, και δες σε τι θέση θα είναι τότε ένα κατά τα άλλα masterpiece hardware.

 

Αντίστοιχα θα σε πάω στο κόντρα λόγο. 780(non ti) και 290χ κυκλοφόρησαν μαζί. Είχα την τιμή να είμαι κάτοχος με τη σειρά 780, 780ti, 290 (αντικατασταθηκε λόγο του κάκιστου θερμικά και ακουστικά cooler της), 970, 290χ triX. Κλασικά στο release των 780/290 γινόταν ο κακός χαμός σχετικά με το ποιος την είχε μεγαλύτερη στο forum αλλά και παγκόσμια.

Πες μου σήμερα λοιπόν, που ακριβώς στέκεται η 780, 780ti, και σου βάζω και την 970 μέσα απέναντι σε μια 290χ 3 χρόνων κάρτα? Η απάντηση είναι πουθενά. Το ρεζουμέ λοιπόν, είναι οι 780/780ti/970 μη ικανές κάρτες? Όχι, απεναντίας ως hardware μέχρι και σήμερα είναι ικανότατες στο σύνολο της gaming κοινότητας aka 1080p, αλλά η μη υποστήριξη τους σε επίπεδο drivers τις έχει καταστήσει αρκετά πιο αδύναμες από οτι στη πραγματικοτητα είναι. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση για τι συμβαίνει όλο αυτό.  Εαν πας ευλαβικά σε αναβάθμιση κάθε 6-12 μήνες δαγκωτό nvidia από εμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, yanni said:

Ναι ξέρουμε πως σαμποτάρει η Nvidia τις προηγούμενες γενιές ώστε οι νέες να φαίνονται καλύτερες. Έχει χιλιο ειπωθεί. Απλά δεν συνηθίζουμε να το ζητωκραυγάζουμε κιόλας όταν το αναφέρουμε.

 

Σιγα ηθικολογε εσυ...

 

Οι Α-Μ-D supporters ειναι ειδος υπο εξαφανιση, σαν τη καρετα καρετα και οι pc gamers που χρησιμοποιουν Α-M-D GPU δεν γεμιζουν ουτε το εξοχικο του ΠΑΟ στο μπασκετ !

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sebastian said:

Περα απο εμας που τις διωξαμε νωρις (στις γνωστες αγγελιες της αυπνιας), εχουν σκασει και ενα σωρο λαμογια πουλωντας καρτες πρωτης γραμμης με paypal και λοιπα....

 

Βρηκα εναν τυπα ο οποιος μολις ειχε κανει εγγραφη πριν 2 3 μερες  και εδινε Τιταν Χ στα 780ε μονο με PayPal....δεν αντεξα και του εστειλα: με εγγραφη 2 ημερων ζητωντας καταθεση 780ε μονο με PayPal μονο ενας χαζος θα σου τα εβαζε...σου την αγοραζω χωρις παζαρια με αντικαταβολη αμεσα αν θες !μου λεει δεν βρισκω ατομα με PayPal οποτε ναι αντικαταβολη.....guess what εξαφανιστηκε και αυτος και αγγελια του την ιδια μερα....:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, sebastian said:

 

Σιγα ηθικολογε εσυ...

 

Οι Α-Μ-D supporters ειναι ειδος υπο εξαφανιση, σαν τη καρετα καρετα και οι pc gamers που χρησιμοποιουν Α-M-D GPU δεν γεμιζουν ουτε το εξοχικο του ΠΑΟ στο μπασκετ !

 

Ηθικολόγος; Ας γελάσω. Αν μιλήσω ειλικρινά για το δικό σου είδος θα φάω μπαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σιγα ηθικολογε εσυ...

 

Οι Α-Μ-D supporters ειναι ειδος υπο εξαφανιση, σαν τη καρετα καρετα και οι pc gamers που χρησιμοποιουν Α-M-D GPU δεν γεμιζουν ουτε το εξοχικο του ΠΑΟ στο μπασκετ !

 

Σοβαρό επιχείρημα από σοβαρό άνθρωπο ήταν αυτό; Ακόμα και εγώ βρίσκω ανέκδοτο το παραπάνω σχόλιο που είμαι nvidiaκιας και ξέρω ότι μου σαπίζει την κάθε προηγούμενη κάρτα ή nvidia με κολπάκια. Αν το θεωρείς ωραίο αυτο,μαγκιά σου. Επειδή εσύ αλλάζεις κάθε 6μηνο κάρτες δε σημαίνει ότι το κάνουν ολοι, ούτε δικαιολογούν τις πρακτικές της πράσινης.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Trooper said:

Για τον ιδιο λόγο μάλλον που τις αγοράσαμε. Βγαίνει κάτι καλύτερο άρα πουλάς το παλιό και παίρνεις το νέο.

 

Πιστεύεις οτι δε θα πουληθούν δηλαδή?

 

Μα δεν υπαρχει λογος , ειδη η 980 ti ειναι θηριο !

 

3 hours ago, Trooper said:

Για τον ιδιο λόγο μάλλον που τις αγοράσαμε. Βγαίνει κάτι καλύτερο άρα πουλάς το παλιό και παίρνεις το νέο.

 

Πιστεύεις οτι δε θα πουληθούν δηλαδή?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πρόλαβαν να δώσουν τις 980Ti σε καλή τιμή είναι μάγκες. Οι υπόλοιποι απλά θα κλάψουν αν αλλάξουν κάρτα...

 

http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_1080/1.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

στο hardwarecanucks.com πεφτουν κορμια! 

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/72619-nvidia-geforce-gtx-1080-review.html

 

Μοιραζει παστελια το 1080gtx....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.