Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Καλά εντάξει @Wizard! είδες εσύ μερικά peaks και ήρθες να μου το φέρεις ώς επιχείρημα (και η 1070 βάρεσε 200άρα στιγμιαία ΚΑΙ??)... Επίσης βλέποντας το τι έγραψες στο αντίστοιχο θέμα στις ειδήσεις καταλάβα πολλά... Καλή συνέχεια με το Vulkan στα κοκκινόπαιδα.. @GoMaR με κάλυψες τα μάλα με το πόστ σου! :p 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dj_ALeX said:

 @GoMaR με κάλυψες τα μάλα με το πόστ σου! 

Προφανώς. Όταν κάποιος μας δείχνει τι πραγματικά συμβαίνει, τον βαφτίζουμε fanboy και τον αποκλείουμε από τη συζήτηση.

Να σου θυμίσω εδώ, πως nVidia έχω, όπως είχα και Android όταν το έκραζα. 

Σε αντίθεση με πολλούς που κράζουν, χωρίς να έχουν δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείω κανέναν. Δεν είναι ο σκόπος μου αυτός αλλά δεν θα μπώ σε μία αιώνια αντιπαράθεση από την στιγμή που στο παρόν τουλάχιστον thread είναι σαν "παίζουμε μπάλα" στο καραϊσκάκη! Φυσικά δεν με ενδιαφέρει ούτε το "ΟΑΚΑ"..

Link to comment
Share on other sites

επαιξα doom με vulkan και μπορώ να πω πως έχω μεινει άναυδος...ποτέ δεν έπεσαν τα fps κάτω από τα 24 όπως στο Opengl...Μόνιμα πάνω από 35 όλα Ultra....thumbs up amd...ούτε σπάσιματα ούτε tearing (λόγο freesync) super super..

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η Nvidia με βάση το παρακάτω leak, κατεβάζει στο ρινγκ την 1060 3GB για να χτυπήσει την 470 4GB.

Μέσα Αυγούστου θα κυκλοφορήσει με λιγότερα cores, 1152 αντί για 1280 που έχει η 1060 6GB εκτός από την μισή μνήμη.

Θα την πατήσει πολύς κόσμος που με τιμή 149$ ή 199$ (αναφερει και τις δυο τιμές το link) θα νομίζει ότι παίρνει την 1060 6GB απλά με λιγότερη μνήμη.

Στην παραπλάνηση του υποψήφιου πελάτη - θύματος, η Nvidia δεν παίζεται με τίποτα.

http://wccftech.com/gtx-1060-3gb-detailed-specs-leak/

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

taratatam ....

 

http://www.hwbox.gr/news-overclocking/44953-i-amd-radeon-rx-480-aggizei-ta-1650mhz-sta-xeria-tou-elmor.html

 

2195-albums570-picture67426.png

 

2195-albums570-picture67427.png\

 

εδώ για σύγκριση ....

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_r9_rx_480_8gb_review,26.html

 

επίσης taratatam 2 (δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί)

 

http://wccftech.com/amd-rx-490-mystery-4k-gaming-gpu-listed-sapphire/

 

AMD-RX-490-Sapphire-635x316.jpg

 

 

AMD-Polaris-GPUs-C94-C98-and-C99-635x153

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο boost δινει το vulkan στις AMD. Δινει και στις πρασινες ενα πολυ μικροτερο boost. Αλλα ειναι καθαρα περισσοτερο εκμεταλλευσιμο απο κοκκινες. Ειναι πολυ καλη η διαφορα των 15-20 fps πανω.  Καθε ποτε θα βγαινουν παιχνιδια με το Vulkan API και το dx12 ομως για να εκμεταλλευονται οι καρτες τις παραπανω δυνατοτητες τους; Βλεπουμε στη χαση και στη φεξη.. Απο Σεπτεμβριο παλι μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το φαντάστηκα. Το dx12/vulcan απλά φανερώνει την πραγματική ισχύ του  hardware.

 

http://www.pcworld.com/article/3095301/components-graphics/3dmark-time-spy-tested-we-pit-radeon-vs-geforce-in-this-major-new-dx12-benchmark.html

 

time-spy-results-100671645-orig.png

time-spy-results-async-vs-no-100671644-o

 

Το async δίνει ένα 11%(15% στην 390Χ !!!) στην 480. Άρα οι καλές επιδόσεις των AMD οφείλονται στη γενικότερη ισχύ τους.

Είμαι περίεργος να δω raw power και από την 1060.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι κάποιες custom θα αργήσουν και δεν ξέρω αν έχει πέσει σύρμα να αργήσουν όλες. Υποτίθεται μέχρι σήμερα θα είχαμε δει 2-3 να γίνονται διαθέσιμες.

 

ASUS ROG Announces STRIX Radeon RX 480, available mid-August | VideoCardz.com

 

Και αν για την ASUS θα μπορούσε να τους έχει ζητήσει ευγενικά η Nvidia να δώσουν χρόνο στην 1060 στην αγορά, οι PowerColor και Sapphire, ακόμα είναι σε pre-order status στο OCUK.

 

Radeon RX 480 | OVERCLOCKERS UK

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο μπέρδεμα η κατάσταση τώρα. Είμαι χωρίς κάρτα και βλέποντας την 1070 στα 520+ σκεφτόμουν για 390Χ στα 380€ ή αναμονή για την 1060. Η 1060 θα είχε καλύτερο support στα υφιστάμενα και μεταγενέστερα dx11. Η 390χ περισσότερο μέλλον στο dx12, αλλά και πάλι δεν ξέρεις αν θα βγει κανένα καλό dx11 game που θα τρέχει άθλια στην 390χ λόγω cpu overhead. Ακόμα και οι 6700Κ μπορεί να έχουν πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Petrossortep said:

Είναι μεγάλο μπέρδεμα η κατάσταση τώρα. Είμαι χωρίς κάρτα και βλέποντας την 1070 στα 520+ σκεφτόμουν για 390Χ στα 380€ ή αναμονή για την 1060. Η 1060 θα είχε καλύτερο support στα υφιστάμενα και μεταγενέστερα dx11. Η 390χ περισσότερο μέλλον στο dx12, αλλά και πάλι δεν ξέρεις αν θα βγει κανένα καλό dx11 game που θα τρέχει άθλια στην 390χ λόγω cpu overhead. Ακόμα και οι 6700Κ μπορεί να έχουν πρόβλημα.

στο εξωτερικο βρισκεις και με λιγοτερα λεφτα και στις αγγελιες ενα παλικαρι την δινει  480 ευρω (δεν τον ξερω τυχαια ειδα την αγγελια). Τελικα η amd θα βγαλει την 490 η να παρουμε 1070 ελεος ποτε.... 

Link to comment
Share on other sites

"The second AMD Capsaicin event will take place on July 25th, at the Hilton Hotel, Anaheim California at 6pm. "

 

να χουμε να λέμε κάτι .... "ίσως ανακοινώσουν καμιά 490"

εκδοχές για την 490

a) dual rx 480 σε μια πλακέτα

β) polaris 9

g) semi vega me ddr x 5

d) + ότι άλλο έχετε ακούσει :D εξωγήινους κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.