Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

9 hours ago, PANOSMAMBAX said:

Λοιπόν μιας και έχουμε φτάσει  Σεπτέμβριο και κάποιες ήμερες ΛΕΓΑΤΕ αρχές Ιουνίου ότι θα πάρετε όλοι και περιμένατε όλοι το Polaris και θα πάρετε ΟΛΟΙ. Βεβαία δεν κάνατε τίποτα ακριβώς βλέπω μόνο 2 άτομα να έχουν πάρει 470 και 480 αντοιστιχα  ,εγω αυτο που βλεπω δεν υπάρχει πράξη και μόνο λόγια.Πολυ φαν AMD ;) 

 

Τι έγινε και δεν πήρατε?μάπα το καρπουζι?η μόνο λόγια που λέγαμε?

Εσύ πήρες καινούρια κάρτα; Όχι ότι με ενδιαφέρει, απλά από περιέργεια. Τι κάρτα είπαμε έχεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Delijohn said:

ε για τόση λίγη διαφορά, από ελλάδα φυσικά.. ένα doa θα σε κάνει να τρέχεις.. 

To Digital Master είναι Κρήτη. Σε περίπτωση DOA το ερώτημα είναι με πιο κατάστημα θα βγάλει άκρη ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ. Εδώ θα πρέπει να συγκριθούν εμπειρίες από Digital Master και Case King. Σίγουρα θέλουμε να στηρίζουμε τα Ελληνικά καταστήματα, αλλά όταν το Digital Master έχει 2/5 βαθμολογία στο skroutz, ειλικρινά δεν ξέρω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια που βλεπω για τις τιμες απο Γερμανια και για εντυπωσεις χρηστων ειναι τα εξης :

 

1) Συνεχιζουν να αγνοουνται reviews απο sites για τις εκδοσεις της XFX και της Gigabyte....πραγματικα πολυ περιεργο αυτο (ειδικα για τις gigabyte).

2) Παντα μιλωντας για 480-8gb εκδοσεις, η Nitro εχει πεσει  και πλεον ειναι η φτηνοτερη aftermarket υλοποιηση (εξαιρωντας την XFX RS λογω του επομενου point) στα 282 καπου χωρις μεταφορικα. Δυστυχως δεν ειναι και πολυ καλη υλοποιηση και εχει και τα 2 χρονια εγγυηση μονο της sapphire. Επισης λεει "Lite Edition" που δε ξερω τι εννοουν...

3) Η XFX RS αποτι διαβαζω στα fora ειναι για κλοτσιες απο θεμα ψυξης, και μαλλιστα οι εικονες στο site της XFX ειναι παραπλανητικες αφου δειχνουν σε αρκετα σημεια το cooler της GTR υπονοοντας οτι φορανε το ιδιο cooler. Καμια σχεση, ειναι πολυ πιο μικρο και σαπιο της RS και ολοι γκρινιαζουν, οποτε και που παιζει στα 268ε δε θα ελεγα πως ειναι για να την πλησιασεις (εκτος βεβαια και αν πηγαινες για reference λογω πιεσμενων οικονομικων)

4) H XFX GTR ειναι σε τιμια επιπεδα εκει στα 286ε αλλα δεν εχω πληρη εικονα για την ψυξη της αφου συνεχιζουν να αγνοουνται τα reviews. Οι εντυπωσεις λενε οτι ειναι αξιοπρεπες το cooler αλλα μην περιμενετε αθορυβη καρτα, δηλαδη βλεπω καποιες εντυπωσεις οτι ανεβαινει στις 1700 στροφες σε μετριο φορτο και ειναι σχετικα αθορυβη (πχ Unigine) αλλα σε overwatch φτανει ακομα και 3000 στροφες για να κρατησει χαμηλα τις θεμοκρασιες (70max). Με tuning απο wattman στα temp targets κλπ τη φερνουν να παιζει στις  2300 στροφες πχ με 75-78 βαθμους και ειναι ΟΚ, αλλα αθορυβη δε τη λες... 

5) Η MSI Gaming εχει αρχισει να φτηναινει καπως, την εχουν 299 καποια μαγαζια πλεον, αλλα με κακες διαθεσιμοτητες. Ειναι ομως αντικειμενικα η πιο αθορυβη. Εγω επειδη με ενδιαφερει το ζητημα του θορυβου στρεφομαι προς τα εκει αν πεσει 290-299 και σε κανενα αλλο μαγαζι περαν των Mindfactory και Mix που δυστυχως το πρωτο εχει τεραστια μεταφορικα, και το δευτερο δε στελνει.

6) Η Asus παραμενει ακριβη εκει στον κοσμος της στα 320ε και με αμφιβολο το θεμα θορυβου. Εχει καλο cooler και μαλλον μπορεις να την κανεις αθορυβη γιατι την εχουν ρυθμισει για temp target 65 βαθμους...αλλα τιποτα δεν ειναι βεβαιο γιατι σε αυτην την stock κατασταση ειναι αρκετα πιο θορυβωδης απο την MSI πχ.

 

Καπακι στα παραπανω να πουμε οτι το Γαλλικο Amazon εχει Fury Nitro στα 306ε (βγαινει καπου 325 τελικη) αν καποιος θελει να ρισκαρει λιγο με τα 4gb vram, σιγουρα παιρνει παραπανω δυναμη απο τις Polaris...

 

Σχετικα με τις Polaris και την ανεπαρκεια που βλεπω στις ψυκτρες που ειναι περιεργη για καρτες των 150W, καθως και το κακο OC που κανουν, εχω σχηματισει την εξης εντυπωση. Η AMD εβγαλε εναν πυρηνα που προοριζοταν για 130-140W καταναλωση με ρολογια στα 1150-1200mhz, εκει θα ηταν το σωστο σημειο στην καμπυλη αποδοσης/καταναλωσης. Αν την ειχε βγαλει ετσι την καρτα και ηταν σε μια πληρη γκαμα απλα το midrange μοντελο της, ουτε θερμοκρασιες θα ανεβαζε, ουτε προβλημα θα ειχε η reference με την καταναλωση και το 6pin ουτε throttling κλπ, και θα ειχε και ενα λογικο OC headroom 150-200mhz να εκμεταλευτεις με μια καλη aftermarket υλοποιηση.

Το θεμα ειναι οτι επειδη δεν ειχε πιο μεγαλη καρτα να βγαλει στην αγορα και το Vega οπως φανηκε αργει παρα πολυ, δεν ηθελε να ξενερωσει τους παντες οτι εβγαλε καρτα χειροτερη και απο τις r9 390 , και την tunαρε πιο ψηλα στην καμπυλη αποδοσης/καταναλωσης, με αποτελεσμα η reference να κανει συνεχεια throttling για να μεινει με το ζορι στα 160W και οι καλες aftermarket χωρις να εχουν ουσιαστικο OC (30-40mhz απο το υποτιθεμενο 1266 της reference) επειδη δεν κανουν throttling να φτανουν μεχρι και τα 200w...και εκει να αναρωτιεσαι που πηγε η efficiency των 14nm?? (καλα δε μπαινω καν σε συγκριση με την nvidia στο συγκεκριμενο θεμα, απλα σε σχεση με τα 28nm της AMD)

Στην ουσια εχει φτασει σε efficiency τα επιπεδα μιας fury ενω ειναι στα μισα νανομετρα, απλα επειδη σου πουλαει πουσαρισμενο απο το εργοστασιο πυρηνα για να μη χασει τις εντυπωσεις... εγω εκει καταληγω απο τα παραπανω.

 

Τωρα με βαση τα παραπανω το προβλημα που εντοπιζω στις aftermarket εκδοσεις ειναι οτι σχεδον ολοι οταν σχεδιαζουν την καρτα και την ψυξη της αντιμετοπιζουν την 480 σαν μια δροσερη καρτα των 150w ενω στην ουσια αυτο δεν ισχυει, και εν τελει καταληγουμε σε ανεπαρκη coolers που ζοριζονται για τα πραγματικα 200w της καρτας. Οσοι δεν ακολουθησαν αυτην την τακτικη και βαλανε το full fat cooler που χρησιμοποιουν σε ολες τις high end τους εχουν και αξιοπρεπη υλοποιηση (οπως η MSI). Ενω ας πουμε η Sapphire με τη Nitro που τοσο καλο ονομα εφτιαξε με τις κορυφαιες ψυκτρες στην προηγουμενη γενια (tri-x nitro) τωρα dropped the ball εντελως!

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο στόχος της AMD ήταν να μην πέσει κάτω από GTX 970 και ταυτόχρονα να μπαίνει στην... πράσινη περιοχή του SteamVR benchmark της Valve. Για αυτό ανέβασαν συχνότητες. Αν ήταν έστω και 1% κάτω από GTX 970 και στο Valve ήταν εντός της κίτρινης περιοχής, τότε και θα απογοητευόταν πολύς κόσμος και δεν θα μπορούσε να προωθηθεί η κάρτα ως η φτηνότερη VR Ready επιλογή.

 

Thanks για το info από την αγορά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zapata said:

Blinky για την His τι αποψη εχεις ειτε σε 470 ειτε σε 480? Μου φαίνεται οτι αργησε να παρουσιασει καρτα οποτε μπορει να ειναι κατι καλο

Δεν εχω καθολου αποψη μιας και ειδικα αφου αργησε η συγκεκριμενη και με την απουσια γενικα polaris custom reviews δεν ξερουμε τιποτα...

Εμφανησιακα τη βρισκω χαλια (αλλα αυτο δεν εχει σημασια), αποκει και περα εχω δει οτι η ψυκτρα ψυχει και τα VRM ενεργα (αν και εχω αρχισει να αναρωτιεμαι αν αυτο βοηθαει και πολυ σε αυτες τις καρτες μιας και φαινονται limited στο OC ανεξαρτητα απο τα VRM και αν κρινω απο το οτι η καλυτερη υλοποιηση σε θορυβο ειναι η MSI που δεν τα ψυχει σαν μερος της ψυκτρας, ισως τελικα βγαζουν πολλη θερμοτητα και ανεβαζουν τις αναγκες σε στροφες ανεμιστηρων οποτε καταληγεις με πιο πολυ θορυβο χωρις οφελος, λεω ΙΣΩΣ) αλλα δε φαινεται να εχει και πολυ μεγαλη επιφανεια...

Δεδομενου οτι ειναι και αρκετα ακριβη και εχει μονο 2 χρονια εγγυηση, δε βλεπω καποιο κινητρο να ασχοληθω στην παρουσα φαση με αυτην...

 

3 hours ago, yanni said:

Νομίζω ο στόχος της AMD ήταν να μην πέσει κάτω από GTX 970 και ταυτόχρονα να μπαίνει στην... πράσινη περιοχή του SteamVR benchmark της Valve. Για αυτό ανέβασαν συχνότητες. Αν ήταν έστω και 1% κάτω από GTX 970 και στο Valve ήταν εντός της κίτρινης περιοχής, τότε και θα απογοητευόταν πολύς κόσμος και δεν θα μπορούσε να προωθηθεί η κάρτα ως η φτηνότερη VR Ready επιλογή.

 

Thanks για το info από την αγορά.

Ναι σιγουρα καποιο στοχο βαλανε να target-αρουν, εγω το ειπα να μην ειναι χειροτερη της 390, εσυ της 970. Η δικη σου εκδοση μου φαινεται ακομα πιο καλη, μαλλον εκει στοχευσαν και στο VR που λες. Το αποτελεσμα παντως ειναι οτι δε βγηκε κλοκαρισμενη εκει που επρεπε η καρτα και επειδη η καταναλωση ανεβαινει εκθετικα απο ενα σημειο και μετα ανεβαζοντας ταση+clocks, η καρτα δεν ειναι αυτο που θα περιμενε κανεις  εν τελει σε efficiency... Το περιορισμενο OC headroom απλα το επιβεβαιωνει νομιζω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα τι λετε;να μην παρουμε polaris 480?τις βγαλατε πατατα ολες πλυν της xfx black?κι αυτη με το ζορι;αφου στο dx12-vulcan θα δειξει την δυναμη της.επειδη θελω να παρω τελικα αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τις βγάλαμε πατάτα. Και ναι σαν επιλογή αξίζει. Σίγουρα καλύτερη επιλογή από μια GTX 970, σε νέους τίτλους ίσως να κοντράρει/ξεπερνάει και GTX 980, ενώ και έναντι της GTX 1060 δείχνει ως καλύτερη επιλογή για όποιον σκοπεύει να την κρατήσει μέχρι να λήξει η εγγύηση. Απλά δεν έχει τα επιπλέον φρου φρου και αρώματα που εκτός από μια καλή λύση θα την καθιστά και ένα καλό παιχνίδι. Όποιος λατρεύει το overclocking, περισσότερο θα χαρεί με μια GTX από μια RX, ασχέτως αν το τελικό αποτέλεσμα σε επιδόσεις είναι παρόμοιο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι θα έλεγα για όσους περνάνε το ψυχολογικό πόλεμο των 4gb VRAM να πάρουν rx 470 και rx 480 4gb , να θυμίσω ότι fury/fury X έχει 4gb αλλά είναι από ποια μεριά το βλέπεις , ο περιορισμός των 4gb vram μπορεί να είναι καλός αρκεί να θυμηθούμε ότι οι κάρτες με μπόλικο vram μπορεί να μην τραβάνε λόγο chip , ποιο απλά και λιανά " τι προτιμάτε να έχετε ένα φορτηγό που μπορεί να πάρει 8 τόνους αλλά σε μια ανηφόρα να μην τραβάει ή να έχετε ένα φορτηγό που πέρνει 4 τόνους και πάει σφαίρα στην ανηφόρα ( και στις δύο περιπτώσεις φοράνε ακριβώς τον ίδιο κινητήρα τα δύο φορτηγά )" !

και τι έγινε αν δεν βάλεις τα textures στα ULTRA και το βάλεις very high - high , δείχτε μου ένα παιχνίδι που έχει διαφορά το ULTRA texture me to High texture , να είναι εμφανείς η διαφορά χωρίς μεγεθυντικό φακό !

 

εννοείτε όποιος θέλει amd και βρει fury/χ φτηνά αγοράζει με κλειστά μάτια (δεν ασχολείτε με rx σειρά !)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 Όποιος λατρεύει το overclocking, περισσότερο θα χαρεί με μια GTX από μια RX, ασχέτως αν το τελικό αποτέλεσμα σε επιδόσεις είναι παρόμοιο.

Eπειδη  λες παραπανω ισως κοντραρει και ξεπερναει μια 980 σε νεους τιτλους,  κατι τετοιο ειναι εντελως υποθετικο, να με συγχωρας αλλα το αποτελεσμα σε επιδοσεις δεν ειναι παρομοιο αν τις κλοκαρεις.

Την 480 καλα καλα δεν την λες ταχυτερη απο μια 970 αν τις συγκρινεις κλοκαρισμενες, υπαρχει oced συγκριτικο εδω στο φορουμ.

Στα oced νουμερα της 970, προσθεσε ενα +20% πανω που εχει μια Oced 980, ειναι σαφεστατα ταχυτερη καρτα η 980 αν την κλοκαρεις.

Για μενα αν βρει καποιος μια 980 μετεχειρη με υπολοιπο εγγυησης σε τιμη χωμα αξιζει περισσοτερο να παει σε αυτη παρα να παει να δωσει καμια 300αρα για 480 καινουργια.

 

Η 480 δινει καλες επιδοσεις Out of the box, αλλα σε oced συγκριση χανει αισθητα, οι reference 970/980 των review παιρνουν χαλαρα ακομη ενα +20% επιδοσεων  αν τις κλοκαρεις, ενω η 480 παιρνει τριχες, δεν κλοκαρει σχεδον καθολου.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το oc δεν ειναι για τα παιχνιδια,αλλα για τα benchmark.οποτε δεν αγοραζω καρτα με κριτηριο το oc.κριτηριο για μενα ειναι το χρημα,οποιος διαθετει 500+ παιρνει gtx(1070-1080) η με 100 λιγοτερα παιρνει καρτα περσινη(970-980)η με 250-350 παιρνεις rx.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Το oc δεν ειναι για τα παιχνιδια,

Υπαρχει καποια ρητη απογορευση σε αυτο?

Ολες τις καρτες που ειχα παντα Oced επαιζα στα παιχνιδια, 1 λεπτο δουλεια ειναι, ειδικα στις 970/980 που παιρνουν και μπολικο τσαμπα επιδοσεις παιρνεις.

Οι τιμες που λες ειναι λιγο οτι να ναι αλλα τελος παντων, πιο θα παει να δωσει 400 που λες για περσινη 970/980, σχεδον μισα χρηματα πουλοουνται διπλα, με τα λεφτα που λες παιρνεις 980Ti πλεον.

Anyway εμενα αυτη ειναι η αποψη μου, καλες αγορες σε ολους.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Υπαρχει καποια ρητη απογορευση σε αυτο?

Ολες τις καρτες που ειχα παντα Oced επαιζα στα παιχνιδια, 1 λεπτο δουλεια ειναι, ειδικα στις 970/980 που παιρνουν και μπολικο τσαμπα επιδοσεις παιρνεις.

Οι τιμες που λες ειναι λιγο οτι να ναι αλλα τελος παντων, πιο θα παει να δωσει 400 που λες για περσινη 970/980, σχεδον μισα χρηματα πουλοουνται διπλα, με τα λεφτα που λες παιρνεις 980Ti πλεον.

Anyway εμενα αυτη ειναι η αποψη μου, καλες αγορες σε ολους.

400 και κατω εννοω,τι επιδοσεις παιρνεις 5 frames?τεσπα εγω θα ελεγα καλες πιο φτηνοτερες αγορες σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

400 και κατω εννοω,τι επιδοσεις παιρνεις 5 frames?

Οχι.

Με 250-270 βρισκεις χαλαρα 980 πλεον που ειναι 20% πανω απο 480 και με 400 που λες βρισκεις 980ti που ειναι 50% πανω απο την 480.Εκει που εχουνε φτασει πλεον οι μετεχειρες 980 και 980ti ουτε βλεφαρο δεν θα εριχνα σε 480 την θεωρω fail προσωπικα.Τωρα αλλος δεν κλοκαρει, δεν παιρνει μετεχειρα κτλ. περι ορεξεως...Καλη συνεχεια στο νημα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@koukoubetses

 

Ας βαλουμε καποια πραγματα στη θεση τους. Οχι δεν ειπα οτι ειναι σκαρτο προϊον, απλα οτι δεν βγηκε εκει που επρεπε να βγει και καλο ειναι οποιος αγοραζει να γνωριζει τις ιδιαιτεροτητες.

 

Οσον αφορα τις υλοποιησεις της 480 εγω αυτη τη στιγμη ουτε την XFX τη βλεπω σαν εγγυηση απο τη στιγμη που ακομα 2 μηνες μετα συνεχιζουν να αγνοουνται reviews της. Με ασφαλεια θα αγοραζα μονο την MSI και δευτερευοντως τις Asus, XFX. Απλα επειδη η XFX εχει και καλη τιμη γι'αυτο συζητιεται λιγο πιο πολυ να παρει καποιος ενα μικρο ρισκο.

 

Αποκει και περα η 480 ειναι ενα καλο προϊον αν ξερεις τι παιρνεις στο θεμα καταναώση/θερμοτητες/oc και δεν πας τυφλα να πεις "Α φρεσκια καρτα 14nm ειναι θα τα σπαει σε αυτα τα 3" αλλα αυτη τη στιγμη πασχει στο θεμα της τιμης. Οταν η 480/8gb reference εχει MSRP 239$ , αυτο σημαινει οτι εδω επρεπε να ειναι στα 250ε περιπου με τα γνωστα καπελα της Ευρωπης. Η reference λοιπον ειναι αθλια και ουτε σε αυτα τα λεφτα θα την προτεινα, αλλα ας πουμε η MSI Gaming που ειναι αψογη, εχει MSRP 20$ πανω απο τη reference...

Αν λοιπον κοστιζε 270ε πχ θα ηταν εξαιρετικη ευκαιρια και ας ειχε τα θεματα που ειπαμε παραπανω. Ομως γενικα λογω διαθεσιμοτητων παρατηρουνται ανατιμισεις στη μεσαια κατηγορια. ΚΑΙ η 1060 αντιμετοπιζει τετοιο προβλημα, απλα μικροτερο μαλλον και λογω mining.

Οταν λοιπον για να παρεις τη "σωστη" MSI θες 330ε ή εστω την συμπαθητικη XFX θες 310ε, εκει χοντραινει το πραγμα γιατι αυτα τα +40-60ε στη μεσαια κατηγορια ειναι πολλα...

Σκεψου οτι μετα αρχιζεις και χτυπας την πορτα της 980ti ειτε σε μεταχειρο ειτε σε ξεστοκαρισμα... Στη Γερμανια παιζουν συνεχεια στα 399ε (χωρις μεταφορικα) καρτες οπως Asus 980ti Matrix, Evga 980ti Hybrid και KFA 1070 dualfan.  Και για να μεινουμε και σε AMD μερια, παιζει και Fury στο 300αρι οπως και 390Χ στα μεταχειρησμενα στο 250αρι.

 

Εκει ειναι το προβλημα λοιπον της 480 αυτη τη στιγμη, η τιμη της... Ειναι μια καλη καρτα , και αντικειμενικα ακομα και στην υπερκοστολογημενη τιμη της ειναι ΟΚ σαν VFM, αλλα απο αυτην την κατηγορια και απο μια καρτα που εχει και 2-3 κουσουρια, περιμενεις κατι παραπανω σε VFM.

 

Και αυτα στα λεει καποιος που την εχει σαν απο τις πρωτες επιλογες του, αλλα επειδη θελω να παρω την MSI αρνουμαι να δωσω 330... οποτε περιμενω μηπως παει στα 300 τελικη και ταυτοχρονα επειδη δεν ειμαι AMD fanboy κοιταζω και μηπως παιξει κανα ξεστοκαρισμα 980ti παλι στα 350-360.

 

@9000+rpm Ρεσυ, καλα τα λες για το OC και τις 970/980 , αλλα αυτες οι καρτες δεν κανουν για οποιον θελει να εχει και ενα αυριο. Θα πεσουν πολυ σε DX12/Vulkan και θα τις θαψει και η nvidia απο την πλευρα της χωρια τα 3.5 και 4gb vram τους... Ακομα και σε λογικες τιμες να τις δινανε στο διπλανο forum (που ΔΕΝ τις δινουν) ειναι ψιλοτελειωμενες καρτες σε 1 χρονο απο σημερα. Αντιθετα με την 980ti που εκτος απο εξαιρετικη καρτα, εχει και τα 6gb vram, εχει και την αποδοση που οσο και να πεσει σε DX12/Vulkan θα παραμενει παραπανω απο τη μεσαια κατηγορια...οποτε σε σωστη τιμη αξιζει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Το oc δεν ειναι για τα παιχνιδια,αλλα για τα benchmark

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

400 και κατω εννοω,τι επιδοσεις παιρνεις 5 frames?τεσπα εγω θα ελεγα καλες πιο φτηνοτερες αγορες σε ολους.

Σε πασκαλ που ειναι ψοφιο το OC (και κοινως οπως φαινεται τα κομμενα πασκαλ πιανουν ταβανια απο πολυ νωρις) , εχω τα παρακατω αποτελεσματα (που ειναι και γενικα σε ολο το game με +150 πυρηνα και +500 μνημες). 

ROTTR_2016_09_05_21_56_31_438.jpg

ROTTR_2016_09_05_21_58_35_522.jpg

 

Υπολογισε 5-7 fps πανω σε DX12. Ultra settings. Ενα avg +7-10 fps δεν ειναι καθολου ασχημο, ειδικα αν μελλοντικα χρειαστει (προς το παρον δε χρειαζεται ειδικα οταν παιζεις 1080p@60hz .

 Σε αλλο παιχνιδι ειδα τα ιδια, σε αλλο λιγοτερο, το Average ειναι εκει περιπου. Και rock stable το παιχνιδι για ωρες (περα απο τους ηλιθιους drivers της nvidia που επανεφεραν ενα...προπερσινο προβλημα , ολα κομπλε). 

Ξερω οτι ειναι στατικες εικονες, αλλα πραγματικα βαριομουν να βγαζω βιντεο το οποιο θα κανει μερες να ανεβει. Οταν με το καλο μεταβω σε VDSL , θα το σκεφτω :) 

*Τη χρηση της VRAM την προσεξε κανεις; How is it even possible? 

Δεν εχω ιδεα πως κλοκαρουν οι rx4XX υλοποιησεις παντως. ΤΟ θεμα ειναι οτι συμφωνω με αυτο : 

πριν 47 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

οποτε δεν αγοραζω καρτα με κριτηριο το oc.κριτηριο για μενα ειναι το χρημα,οποιος διαθετει 500+ παιρνει gtx(1070-1080) η με 100 λιγοτερα παιρνει καρτα περσινη(970-980)η με 250-350 παιρνεις rx.

Ετσι ειναι τα πραγματα. :)  

Να διορθωσω πως, 980/970 μπορεις να τις βρεις αρκετα πιο κατω, ειναι προπερσινες. Περσινη ειναι η ti , την οποια βρισκεις και καινουρια με 400 πλεον. :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Οχι.

Με 250-270 βρισκεις χαλαρα 980 πλεον που ειναι 20% πανω απο 480 και με 400 που λες βρισκεις 980ti που ειναι 50% πανω απο την 480.Εκει που εχουνε φτασει πλεον οι μετεχειρες 980 και 980ti ουτε βλεφαρο δεν θα εριχνα σε 480 την θεωρω fail προσωπικα.Τωρα αλλος δεν κλοκαρει, δεν παιρνει μετεχειρα κτλ. περι ορεξεως...Καλη συνεχεια στο νημα.

στα hitman και ashes τις βλεπει στα ματια τις 980,και  την ti στο hitman την κοντραρει,που τα βλέπεις τα 20 και 50%?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.