Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

όταν λές hd εννοείς full hd λογικά ?

δες μια πολύ καλή 470 4gb(xfx gtr) βγαίνει ~230
μια καλή 470 4gb (sapphire nitro) ήδη πάει στα 280 +
καλα για 470 8gb μιλάμε κοντά στα 330

οι τιμές αφορούν ελλάδα
για κάρτες που η διαφορά τους είναι τυπικά κάτω απο 15%(μπορεί να λέω και μεγάλο ποσοστό) δεν θεωρώ πως αξίζουν τα έξτρα χρήμματα
σίγουρα ΄και 480 να αγοράσεις θα κάνεις κάποιες εκπτώσεις στα φίλτρα ακόμη και σε full hd (δηλαδή δεν θα είσαι όλα στο ultra για 60 fps)

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

όταν λές hd εννοείς full hd λογικά ?

δες μια πολύ καλή 470 4gb(xfx gtr) βγαίνει ~230
μια καλή 470 4gb (sapphire nitro) ήδη πάει στα 280 +
καλα για 470 8gb μιλάμε κοντά στα 330

οι τιμές αφορούν ελλάδα
για κάρτες που η διαφορά τους είναι τυπικά κάτω απο 15%(μπορεί να λέω και μεγάλο ποσοστό) δεν θεωρώ πως αξίζουν τα έξτρα χρήμματα
σίγουρα ΄και 480 να αγοράσεις θα κάνεις κάποιες εκπτώσεις στα φίλτρα ακόμη και σε full hd (δηλαδή δεν θα είσαι όλα στο ultra για 60 fps)

ναι full hd απλώς μου βγαίνει κανένα 80 η διάφορα και με τα reviews που είδα είμαι σε διλημμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω 480 αλλά όχι ακόμα.... είναι πολύ τσιμπημένες οι τιμές. Αν βιάζεσαι πάρε 470 αλλά σε λίγο καιρό θα θες το κάτι παραπάνω που η 480 θα είχε να στο δώσει ενώ η 470 στο δίνει τώρα με το ζόρι. Στο Witcher 3 όλα ultra σε κάποια σημεία (ειδκά όταν βρέχει) πέφτω από avg 45-50 στα 35-40 fps. Οπότε σε 1 χρόνο θα ρίχνεις γραφικά αναγκαστικά. 80-100 ευρώ διαφορά όμως δεν αξίζει αυτή τη στιγμή για 480. Αυτή είναι η άποψη μου ως κάτοχος 470.

Link to comment
Share on other sites

Για την asus string 470 και asous string 480 μαλλον θα παω για την 480 δεν αλλαζω κάρτες συχνά τωρα εχω την 5850 σε amd 1060 στα 3900

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για την asus string 470 και asous string 480 μαλλον θα παω για την 480 δεν αλλαζω κάρτες συχνά τωρα εχω την 5850 σε amd 1060 στα 3900 παντως ευχαριστώ για το ενδιαφερον παιδια καθε γνωμη καλοδεχουμενη

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρεαλιστικά αφού αλλάζεις 1 στις τόσες η 480 είναι πιο σωστή επιλογή
βέβαια αν μπορείς να περιμένεις 1-2 μήνες να πέσει λίγο η τιμή της ακόμη καλύτερα γιατί τώρα τις θεωρώ υπερβολικές τις τιμές που έχουν στα καταστήματα (γενικά ευρώπη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και έχουμε φτάσει  Σεπτέμβριο και κάποιες ήμερες ΛΕΓΑΤΕ αρχές Ιουνίου ότι θα πάρετε όλοι και περιμένατε όλοι το Polaris και θα πάρετε ΟΛΟΙ. Βεβαία δεν κάνατε τίποτα ακριβώς βλέπω μόνο 2 άτομα να έχουν πάρει 470 και 480 αντοιστιχα  ,εγω αυτο που βλεπω δεν υπάρχει πράξη και μόνο λόγια.Πολυ φαν AMD ;) 

 

Τι έγινε και δεν πήρατε?μάπα το καρπουζι?η μόνο λόγια που λέγαμε?

Έγινε επεξεργασία από PANOSMAMBAX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να επιβεβαιώσουν τη δική σου διαπίστωση ότι είναι fans έπρεπε όλοι να πάνε τα σκάσουν στην AMD σε μια τιμή που δε θεωρούν ότι αξίζει. Για να είναι εδώ να το συζητούν ακόμη, ούτε NVIDIA πήραν. Και για να τελειώνουμε με αυτήν την ιστορία, κανείς δεν έχει να σου αποδείξει τίποτα. Αν αισθάνεσαι θαρραλέος, χάρισε 400€ σε κάποιον να δεις τι κάρτα θα αγοράσει. Εγώ πάντως με τα λεφτά σου θα έπαιρνα RX 480 και θα σου επέστρεφα ρέστα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόμπλεξ σου με τις δύο εταιρίες πως έχει προκύψει? Πρέπει να καταλάβεις ότι και οι δύο χέστηκαν για όλους εμάς και απλά θέλουν να μας τα παίρνουν και δυστυχώς με τέτοιες οπαδικές συμπεριφορές μόνο να μας τα πάρουν πιο χοντρά μπορούν.  Επειδή σε κάθε σου ποστ δεν λες τίποτα ουσιώδες παρά μόνο προκαλείς θα σου πρότεινα να μείνεις στο thread που έφτιαξες που ο μόνος του σκοπός είναι να βγάλει ο καθένας το άχτι του.

 

 

edit Ps. Επίσης τι μας είναι η AMD που οφείλουμε να τα σκάσουμε κιόλας για να πάρουν το νέο προϊών που έβγαλε? Αμα χρειαστούμε, τότε το συζητάμε.

Έγινε επεξεργασία από konstantinakis
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια υποστήριξη φιλε Acct αλλα μονο λογια ακουω και Πραξη μηδεν.και δεν υπάρχει θεμα επιβεβαίωσης.Αλλα μονο λενε λενε και εμεις περιμενουμε να δουμε και τίποτα δεν παίρνουν οχι μονο AMD αλλα ουτε τίποτα το ΘΑ ΠΑΡΩ ΘΑ ΠΑΡΩ και δεν βλεπω τιποτα.Μονο youtube βλεπουν.Φιλε Konstantinakis δεν ειμαι με καμια αυτην την στιγμη εγω περιμενω ΠΡΑΞΗ καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο?διαβασε το

Έγινε επεξεργασία από PANOSMAMBAX
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής. @PANOSMAMBAX κανείς δε σου οφείλει τίποτα. Δεν ξέρω ποιοι είστε εσείς που "περιμένετε να δείτε", αλλά μπορείτε να περιμένετε στον αιώνα τον άπαντα. Αυτού του είδους η συμπεριφορά δεν έχει καμία θέση στην κοινότητά μας. Αφού (πάλι) με το γλυκό δεν καταλαβαίνεις, τα ξαναλέμε σε δυο μέρες -ελπίζω στο μεταξύ να έχεις ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και γώ ήθελα να πάρω Polaris αλλά όταν είδα τι εστί έτσι και αγόραζα (ανεξαρτήτα απο την όποια τιμή), θα γέλαγαν μαζί και οι πέτρες. Επίσης θέλω απο την μεριά μου ώς χρήστης να αναφέρω οτι δεν θέλω να έχω προβλήματα σαν και αυτά που παρουσιάστηκαν στα polaris όταν πρόκειται να αγοράσω νέα κάρτα διότι προσωπικά θα ένιωθα "@@@@" εάν το έκανα.

Κάρτα out of the box και να έχει ένα σωρό προβλήματα. Δεν τίθεται θέμα εταιρίας μιάς και όποια δίνει το καλύτερο "πακέτο" είναι και αυτή που με κερδίζει ώς πελάτη!

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dj_ALeX said:

Κάρτα out of the box και να έχει ένα σωρό προβλήματα. Δεν τίθεται θέμα εταιρίας μιάς και όποια δίνει το καλύτερο "πακέτο" είναι και αυτή που με κερδίζει ώς πελάτη!

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Κι εγώ όταν διαβάζω για παιδικές αρρώστιες στις κάρτες τρελαίνομαι γιατί κοντεύουν να μας κάνουν beta testers ακόμα και στο H/w. 
Η γνώμη σου για το flicker της 1080, που κοστίζει 3 φορές πάνω απο την 480, ποια είναι? Όλες οι εταιρίες έχουν τα θέματά τους, μην κλείνουμε τα μάτια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, konstantinakis said:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Κι εγώ όταν διαβάζω για παιδικές αρρώστιες στις κάρτες τρελαίνομαι γιατί κοντεύουν να μας κάνουν beta testers ακόμα και στο H/w. 
Η γνώμη σου για το flicker της 1080, που κοστίζει 3 φορές πάνω απο την 480, ποια είναι? Όλες οι εταιρίες έχουν τα θέματά τους, μην κλείνουμε τα μάτια..

Είναι ίδια ακριβώς ρώτα το Χρήστο @csaris να σου πεί τι του είπα! ;) 

Εγώ δεν κλείνω τα μάτια αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω με το έτσι θέλω με μία άποψη που ΔΕΝ στηρίζεται σε επιχειρήματα!

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

δεν είχε πρόβλημα κάτι out of the box ... @Dj_ALeX 

όπως λέει και ο @konstantinakis ξεχνάμε τας nvidias όπου έκανε 1 τρίμηνο και βάλε για να διορθωθεί ...

 

Το ότι δεν αγοράστηκαν στην Ελλάδα πολλές rx 480 - rx 470 φταίει ένα σύμπλεγμα παραγόντων όπου συνείσφερε στην μη αγορά καρτών , δεν κάθομαι να το αναλύσω σκεφτείτε μόνοι σας .

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ARMAGEDDON said:

δεν είχε πρόβλημα κάτι out of the box ... @Dj_ALeX 

όπως λέει και ο @konstantinakis ξεχνάμε τας nvidias όπου έκανε 1 τρίμηνο και βάλε για να διορθωθεί ...

 

Το ότι δεν αγοράστηκαν στην Ελλάδα πολλές rx 480 - rx 470 φταίει ένα σύμπλεγμα παραγόντων όπου συνείσφερε στην μην αγορά καρτών , δεν κάθομαι να το αναλύσω σκεφτείτε μόνοι σας .

Δεν βγάζω συμπεράσματα μονάχα απο αυτά που διαβάζω... κατά κύριο λόγο ΠΑΝΤΑ βλέπω ο ίδιος τις κάρτες με τα χεράκια μου! Φίλοι αγόρασαν αυτές τις κάρτες απο Ελλάδα... δεν χρειάζεται να επεκταθώ ιδιαίτερα για να σε πείσω φίλε ARMAGEDDON.. ;)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Dj_ALeX said:

Εγώ δεν κλείνω τα μάτια αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω με το έτσι θέλω με μία άποψη που ΔΕΝ στηρίζεται σε επιχειρήματα! Απο την άλλη κάποιοι ώς όπλο έχουν το να μοιράζουν κάρτες μιάς και κάποιος άλλος τους έδωσε αυτήν την δυνατότητα!

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Όσο για τις πωλήσεις στο mid range επίπεδο (και των δύο εταιριών) θεωρώ πως φταίει ξεκάθαρα η οικονομική κατάσταση της χώρας. Πολλούς δεν θα τους χάλαγε μία αναβάθμιση αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορούν να την κάνουν. 

Γι αυτό και στο φορουμ υπάρχουν "πολλές" 1070-1080. Αυτοί που έχουν την οικονομική άνεση να ξοδέψουν μερικά λεφτά παραπάνω αναβαθμίζουν με την πρώτη ευκαιρία χωρίς να έχουν μεγάλη ανάγκη την αναβάθμιση (και καλά κάνουν). Οι υπόλοιποι την βγάζουν μια χαρά και με τις προηγούμενες γενιές.

Εdit. Υποθέτω πως σε ένα αντίστοιχο γερμανικό φόρουμ, θα υπάρχει πολύ μεγαλύτερο feedback midrange καρτών.

Έγινε επεξεργασία από konstantinakis
Link to comment
Share on other sites

Ας πάμε την συζήτηση παραπέρα , πρόβλημα τι ακριβώς εννοούμε ?

 

Εγώ παράδειγμα θεωρώ πρόβλημα μια κατάσταση όπου είναι μη αναστρέψιμη και κινδυνεύει ανθρώπινη ακεραιότητα , πάρε παράδειγμα τε την Samsung που σκάνε τα S7 εδώ έχουμε όντως πρόβλημα κινδυνεύει η ανθρώπινη ακεραιότητα !

 

Το ότι η κάρτα τράβαγε παραπάνω ακαριαία δεν μου λέει κάτι από την pci-e , έχεις δει κατανάλωση όπως βγάλανε για την κάρτα σε τροφοδοτικό (της πόπης το κάγκελο γίνεται)

έχεις τους άλλους να σου λένε βάλε 6700k + 1070 και δίσκους  και ξεκίνα o/c (cpu - gpu) με 550watt τροφοτικό των 70 ευρώ !

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος konstantinakis έγραψε:

 

Γι αυτό και στο φορουμ υπάρχουν "πολλές" 1070-1080. Αυτοί που έχουν την οικονομική άνεση να ξοδέψουν μερικά λεφτά παραπάνω αναβαθμίζουν με την πρώτη ευκαιρία χωρίς να έχουν μεγάλη ανάγκη την αναβάθμιση (και καλά κάνουν). Οι υπόλοιποι την βγάζουν μια χαρά και με τις προηγούμενες γενιές.

Για τα οικονομικα συμφωνω, δεν χωραει συζητηση.. Αλλα ειναι λιγο πιο συνθετο το θεμα.. Οι 1070-1080 ειναι κατι σαν τα  μεταξωτα βρακυα της γνωστης παροιμιας. Τι εννοω; Οσο και να το ηθελα (ακομα και να ειχα τα λεφτα) πραγματικα δεν βρηκα λογο να φυγω απο την 980 για να παιξω σε 1080p/60Hz. Και ειμαι μερος της πλειοψηφιας των χρηστων σ αυτη την αναλυση. Οσοι εχουν 1440p monitor μαζι με τα πολλα hertz, ναι ειχαν καθε λογο να αναβαθμισουν. Γιατι θα αγοραζαν επιδοσεις που θα τις εκμεταλλευονταν. Ενω οι χρηστες 1080p γιατι να αναβαθμισουν αν ηδη εχουν 390/390Χ/970/980; Ωστε το battlefield 1 ξερω γω αντι για 80-90 fps να το παιξουν στα 140-150; Ε και; Θα το δουν; 

 

Η σειρα Gtx 9xx πουλησε σαν τρελη γιατι με 350 ευρω επαιρνες καρταρα για 1080 p και με αλλα 200 επαιρνες και μονιτορ αν δεν ειχες. Και μαλιστα ειχαμε μεγαλη αυξηση επιδοσεων σε σχεση με την προηγουμενη γενια την οποια ομως θα την απολαμβαναν οσοι εφευγαν απο τις gtx 7xx για να πανε σε gtx 9xx, χωρις αλλες αγορες.  Τωρα ομως; Θες μια 450αρου για την 1070 και αλλη μια 400αρου για ενα 1440p monitor για να πεις οτι θα χαρεις στο επακρο το καινουριο μπλιμπλικι... Ειναι καπως πολλα.

 

Τελος οταν υπαρχει μια αγορα γεματη με καρτες σαν αυτες που αναφερω παραπανω, νομιζω καταλαβαινεις γιατι δεν πουλανε τρελα οι 470/480. Γιατι πολυ απλα καρτες τετοιας δυναμικης εχουν ηδη πουληθει πολλες..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος PANOSMAMBAX έγραψε:

Λοιπόν μιας και έχουμε φτάσει  Σεπτέμβριο και κάποιες ήμερες ΛΕΓΑΤΕ αρχές Ιουνίου ότι θα πάρετε όλοι και περιμένατε όλοι το Polaris και θα πάρετε ΟΛΟΙ. Βεβαία δεν κάνατε τίποτα ακριβώς βλέπω μόνο 2 άτομα να έχουν πάρει 470 και 480 αντοιστιχα  ,εγω αυτο που βλεπω δεν υπάρχει πράξη και μόνο λόγια.Πολυ φαν AMD ;) 

 

Τι έγινε και δεν πήρατε?μάπα το καρπουζι?η μόνο λόγια που λέγαμε?

Οποιος ηθελε midrange πηρε.fury δεν εχουν βγει......τοτε θα παρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.