Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Προσωπική μου άποψη, οι τιμές των 470 θα πάρουν την κατηφόρα όταν υπάρχει στην (διεθνή)αγορά μπόλικο στοκ και από τις δύο κάρτες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Η AMD έβγαλε τέλη Ιουνίου τα καλά τσιπάκια ως 480, ακολούθησαν μετά τα κουτσά ως 470, πριν λίγες μέρες αναφέρθηκε ότι πηγή μέσα από την AMD μίλαγε για άλλες 100.000 GPUs που θα πήγαιναν στους AIBs αυτές τις μέρες.

Αν τον Σεπτέμβρη υπάρχει παράλληλη διαθεσιμότητα αρκετών 470/480 και με το ξεπούλημα των reference 480, πιστεύω ότι οι τιμές των καρτών θα υποχωρήσουν αρκετά. Οι Custom 480 θα πάνε κοντά στις τιμές των reference και αναγκαστικά οι custom 470 θα υποχωρήσουν χαμηλότερα.

 

Υποθετικό σενάριο/προσωπική γνώμη, αλλά θεωρώ ότι έχει πολλές πιθανότητες να συμβεί.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, yanni said:

Προσωπική μου άποψη, οι τιμές των 470 θα πάρουν την κατηφόρα όταν υπάρχει στην (διεθνή)αγορά μπόλικο στοκ και από τις δύο κάρτες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Η AMD έβγαλε τέλη Ιουνίου τα καλά τσιπάκια ως 480, ακολούθησαν μετά τα κουτσά ως 470, πριν λίγες μέρες αναφέρθηκε ότι πηγή μέσα από την AMD μίλαγε για άλλες 100.000 GPUs που θα πήγαιναν στους AIBs αυτές τις μέρες.

Αν τον Σεπτέμβρη υπάρχει παράλληλη διαθεσιμότητα αρκετών 470/480 και με το ξεπούλημα των reference 480, πιστεύω ότι οι τιμές των καρτών θα υποχωρήσουν αρκετά. Οι Custom 480 θα πάνε κοντά στις τιμές των reference και αναγκαστικά οι custom 470 θα υποχωρήσουν χαμηλότερα.

 

Υποθετικό σενάριο/προσωπική γνώμη, αλλά θεωρώ ότι έχει πολλές πιθανότητες να συμβεί.

Πιστευω και εγώ ότι θα πέσουν οι τιμούλες έστω και λίγο αλλά αυτό φαίνεται να αργεί για ακόμα 1-2 μήνες αφού οι 480 έχουν Σεπτέμβρη παραλαβή.... Σεπτέμβρη μου φαίνεται δύσκολο να πέσουν οι τιμές αφού έχουν γίνει ένα σωρό pre-orders ήδη.... μου φαίνεται μεγάλος μπελάς να αλλάζουν οι τιμές για τόσα pre-orders και να κόβουν πιστώσεις αλλά δεν ξέρω τι πολιτική έχουν και αν υπάρχει σενάριο που είναι υποχρεωμένοι να ρίξουν τιμές, διαφορετικά αν είναι θέμα μαγαζιών το θεωρώ απίθανο για σεπτέμβρη.

Σε άλλο θέμα όμως τώρα:
Η δικιά μου 470 θα έρθει λογικά την άλλη παρασκευή και θα κάνω κάποιο review μιας και ζητήθηκε @LocoDiceGR  :p Έχω ξεκινήσει ήδη να ετοιμάζω benchs για την 750ti που έχω (δυστυχώς είχα 760 αλλά την πούλησα και θα ήταν καλύτερη για σύγκριση μιας και την είχα πάρει στην ίδια κατηγορία χρημάτων πριν 3 χρόνια (2 γενιές πίσω)) αλλά ίσως μου φέρει ένας φίλος μια XFX R9 380X (που είναι και αυτή αντίστοιχη κατηγορία, προηγούμενη γενιά) για να την βάλω και αυτή στο testing. Επίσης θα τρέξω αρκετά από τα games-benchmarks που έτρεξε και ο φίλτατος @The_Blade σε αυτό το thread για να συγκρίνουμε και με reference RX 480 αλλά και με gtx 970 σε 1080p!  Δηλαδή στα σίγουρα είναι: 
Benchmarks:
-3dmark Fire Strike
-3dmark Time Spy
-Unigine Heaven
-Unigine Valley

Game Benchmarks:
-Tomb Raider 2013
-Shadow of Mordor
-Thief
-Metro 2033 Redux
-Metro Last Light Redux


Αν έχετε προτάσεις για games (έχω αρκετούς τίτλους στο steam) ή guidelines/tips για την όλη φάση, πείτε ιδέες! Γενικά τα game benchmarks είναι εύκολη φάση, για games όμως που δεν έχουν benchmarks είναι δύσκολο να κάνεις σωστές μετρήσεις και αυτά τα φοβάμαι κυρίως πόσο έγκαιρα θα βγουν αλλά ίσως τρέξω και κανα Witcher 3 να δούμε και εκεί νούμερα.
!!!
Α και ερώτηση, πέρα από HBAO και PhysX υπάρχει κάποια τεχνολογία που δεν είναι ουδέτερη και θα πρέπει να απενεργοποιείται; Γιατί μόνος αυτές τις 2 ξέρω που είναι της Nvidia..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Blinky said:

παρεπιπτοντως, επειδη βλεπω οτι η Red Devil παιζει δυνατα γενικα, η Powercolor δινει ακομα 2 χρονια εγγυηση ή εχει αναβαθμιστει και αυτη στα 3 οπως η Sapphire?

Αν και είδα κάποιο review να μιλάει για 3 χρόνια εγγύηση, δεν βρήκα κάτι που να δείχνει ότι ισχύει. Και στο σαιτ τους αλλά και caseking για 2 χρόνια έλεγε δυστυχώς. Υποθέτω ο reviewer έκανε λάθος. Φαίνονται από τις καλύτερες υλοποιήσεις πάντως όσο αναφορά τα reviews ειδικά στο θέμα του boost clock και στο πόσο ψηλά καταφέρνουν να το κρατήσουν κατά τη διάρκεια του gaming. Για τα υπόλοιπα όμως είναι θέμα χρόνου και τριβής, θα φανεί με τον καιρό!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Πιστευω και εγώ ότι θα πέσουν οι τιμούλες έστω και λίγο αλλά αυτό φαίνεται να αργεί για ακόμα 1-2 μήνες αφού οι 480 έχουν Σεπτέμβρη παραλαβή.... Σεπτέμβρη μου φαίνεται δύσκολο να πέσουν οι τιμές αφού έχουν γίνει ένα σωρό pre-orders ήδη.... μου φαίνεται μεγάλος μπελάς να αλλάζουν οι τιμές για τόσα pre-orders και να κόβουν πιστώσεις αλλά δεν ξέρω τι πολιτική έχουν και αν υπάρχει σενάριο που είναι υποχρεωμένοι να ρίξουν τιμές, διαφορετικά αν είναι θέμα μαγαζιών το θεωρώ απίθανο για σεπτέμβρη.

Σε άλλο θέμα όμως τώρα:
Η δικιά μου 470 θα έρθει λογικά την άλλη παρασκευή και θα κάνω κάποιο review μιας και ζητήθηκε @LocoDiceGR  :p Έχω ξεκινήσει ήδη να ετοιμάζω benchs για την 750ti που έχω (δυστυχώς είχα 760 αλλά την πούλησα και θα ήταν καλύτερη για σύγκριση μιας και την είχα πάρει στην ίδια κατηγορία χρημάτων πριν 3 χρόνια (2 γενιές πίσω)) αλλά ίσως μου φέρει ένας φίλος μια XFX R9 380X (που είναι και αυτή αντίστοιχη κατηγορία, προηγούμενη γενιά) για να την βάλω και αυτή στο testing. Επίσης θα τρέξω αρκετά από τα games-benchmarks που έτρεξε και ο φίλτατος @The_Blade σε αυτό το thread για να συγκρίνουμε και με reference RX 480 αλλά και με gtx 970 σε 1080p!  Δηλαδή στα σίγουρα είναι: 
Benchmarks:
-3dmark Fire Strike
-3dmark Time Spy
-Unigine Heaven
-Unigine Valley

Game Benchmarks:
-Tomb Raider 2013
-Shadow of Mordor
-Thief
-Metro 2033 Redux
-Metro Last Light Redux


Αν έχετε προτάσεις για games (έχω αρκετούς τίτλους στο steam) ή guidelines/tips για την όλη φάση, πείτε ιδέες! Γενικά τα game benchmarks είναι εύκολη φάση, για games όμως που δεν έχουν benchmarks είναι δύσκολο να κάνεις σωστές μετρήσεις και αυτά τα φοβάμαι κυρίως πόσο έγκαιρα θα βγουν αλλά ίσως τρέξω και κανα Witcher 3 να δούμε και εκεί νούμερα.
!!!
Α και ερώτηση, πέρα από HBAO και PhysX υπάρχει κάποια τεχνολογία που δεν είναι ουδέτερη και θα πρέπει να απενεργοποιείται; Γιατί μόνος αυτές τις 2 ξέρω που είναι της Nvidia..

Aν μπορείς και ένα 3d mark 11. Eίναι παλιό το ξέρω αλλά πολύ αντικειμενικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις powercolor ολα καλα και ωραια,αλλα ας φτιαξουν κ αυτο το σηματακι να μην ειναι upside down.....Απ οτι ειπαν οι ιδιοιθα το φτιαξουν με το next batch.ειναι κ στις 470 αναποδο ή μονο στις 480?

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, giorgos_cupra said:

Οσον αφορα τις powercolor ολα καλα και ωραια,αλλα ας φτιαξουν κ αυτο το σηματακι να μην ειναι upside down.....Απ οτι ειπαν οι ιδιοιθα το φτιαξουν με το next batch.ειναι κ στις 470 αναποδο ή μονο στις 480?

 

Και στις 2.

 

Η 480 επίσης έχει 5% powerlimit όριο στο bios, ακόμα να το φτιάξουν....

Link to comment
Share on other sites

την XFX την εχετε δει καθολου? Βλεπω οτι εχει ιδια τιμη με την powercolor στη Γερμανια, ισως εχει 3 χρονια εγγυηση, και μου αρεσε το cooler που ειδα οτι ψυχει τα VRM σαν τμημα του βασικου cooler (πολυ σημαντικο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος koukoubetses έγραψε:

η 490 vega θα είναι?

αποκλείεται να λέγεται "490", κάρτα με εντελώς διαφορετική τεχνολογία και τις hbm2.. αν το κάνουν κι αυτό, ας κλείσουν από αύριο.. :p

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα πρωτα reviews εδειχναν μια αρκετα απογοητευτικη εικονα στο θεμα OC των 480 , δηλαδη με το ζορι 100mhz πανω απο τη reference συχνοτητα, και στην αρχη το ειχαμε αποδοσει στο μαπα reference cooler και στο ανεπαρκες 6pin, αλλα ειδαμε οτι και οι custom υλοποιησεις με καλες θερμοκρασιες και 8pin δεν καταφερνανε τιποτα ιδιαιτερο περα απο αποφυγη του throttling,  εχει αλλαξει κατι προιοντος του χρονου?

Δηλαδη οσοι τα παρακολουθειτε εχει γινει καμια εξελιξη με software, με εξτρα VCore κλπ που να εχει αλλαξει την εικονα, ή απλα η AMD για να ιεναι πιο ανταγωνιστικη εβαλε τα reference ρολογια αρκετα κοντα στις max δυνατοτητες του πυρηνα?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Delijohn said:

αποκλείεται να λέγεται "490", κάρτα με εντελώς διαφορετική τεχνολογία και τις hbm2.. αν το κάνουν κι αυτό, ας κλείσουν από αύριο.. :p

 

Γιατι? καλυτερα να λεγεται 490 για εμενα!

 

460 - 470 - 480 - 490 απλα πραγματα..χωρις X στο τελος και ιστοριες για αγριους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Γιατι? καλυτερα να λεγεται 490 για εμενα!

 

460 - 470 - 480 - 490 απλα πραγματα..χωρις X στο τελος και ιστοριες για αγριους.

αλήθεια τώρα;; 

Δεν είναι γνώσεις marketing, κοινή λογική είναι.. είναι σαν να μου λες ότι η audi έπρεπε να'χει μόνο μοντέλα Α1-Α2...Αχ ή Q1-Q2....Qx και δεν έπρεπε να ονομάσει το "υπερόπλο" της R8 (γουάοοουυυυυ)

Έτσι πάει και με τις κάρτες.. το "χαβιάρι"/κερασάκι της τούρτας/elite product/top of the line θα ονομαστεί αλλιώς.. εδώ ολόκληρη nvidia και την τοπ κάρτα τη λέει TITAN ή στην προηγούμενη γενιά είχαμε τις απλές 3χχ και την FURYYYYY...

θα'ναι λοιπόν άλλος πυρήνας κι άλλες μνήμες (οι πρώτες hbm2 σε κάρτα γραφικών έβερ) και θα την πει 490;;;;!!!!!!!! Ε επαναλαμβάνω, ας κλείσουν... πρέπει να την βγάλουν τουλάαααααααχιστον ΤΡΙΚΕΡΑΤΟΨ... ήηη ΜΟΝΟΚΕΡΟΣ... ήηηη ΔΕ ΜΠΙΙΙΙΓΚ ΝΤΙΙΙΙΙ(κ) :D:D:hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

HIS launches Radeon RX 480 IceQX2 Roaring

HIS-RX-480-IceQX2-Roaring-1-1200x832.jpg

 

___________________________________________________________________________________

High PCIe Slot Power Draw Costs RX 480 PCI-SIG Integrator Listing

Παράθεση

Custom-design cards with an 8-pin PCIe power connector, instead of 6-pin, may qualify as the combination of the 8-pin connector and the slot yields a power budget of 225W. AMD released a software fix to the issue of the cards overdrawing power from the slot, with the Radeon Software Crimson Edition 16.7.1 Beta.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά τέλος 16 ( Δεκέμβριο αρχές ) με Φλεβάρη μέσα 17 πιστεύω θα δούμε την πρώτη "490" (βάλτε ότι όνομα θέλετε ) μεγάλη της amd με επιδόσεις ή λίγο πίσω από 1070 ή ανάμεσα σε 1070-1080 και λογικά θα βγάλει και αργότερα άλλη μία σε φάση fury X2.

 

Κάτι τέτοιο πιστεύω. Θα βγάλει μια σχετικά μεγάλη να κοντράρει 1070 ίσως να φτάνει την 1080 - 450-550- ευρώ ή κάτι ανάμεσα σε 1070-1080 με ανάλογη τιμή. Μόνο υδρόψυξη μη  παν και βάλουν πάλι 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Μόνο υδρόψυξη μη  παν και βάλουν πάλι 

δεν είδα κάτι κακό σε αυτό.. ίσως η καλύτερη κίνησή τους... την πουλούσαν και χωρίς την υδρόψυξη βέβαια.. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.