Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Αρμαγεδον τι κανει η nvidia δλδ ρε φιλε; Η reference παει "εκει" και η custom παει "παραπερα" ,που ειναι το παραξενο δηλαδη; 

Κατα τ'αλλα Πανο , το 'χεις παραξηλωσει το πραγμα φιλε μου, ξεχειλωσε απο παντου. ΜΗ προσπαθεις να δειξεις οτι την εχεις μεγαλυτερη ΕΔΩ μεσα, κανεις σα παιδακι πρωτης δημοτικου "κοιτα Νικολακη, εγω εχω καλυτερο τζον τζον απο εσενα" . Ελεος πια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσες 24ωρες ποινές πρέπει να πέσουν σ' αυτό το θέμα για να συνετιστείτε ορισμένοι; Έχετε μετοχές στην NVIDIA ή στην AMD; Ή αισθάνεστε τόση ανασφάλεια που πρέπει να αντλείτε επιβεβαίωση από τα νούμερα της κάρτας που έχετε αγοράσει; Νισάφι πια.

 

Κάποιοι θα ψωνίσουν για τις καλύτερες επιδόσεις. Κάποιοι θα μετρήσουν fps/€ ή fps/watt μέχρι το τρίτο δεκαδικό. Κάποιοι άλλοι θα πάρουν την πρώτη κάρτα που θα βρουν μπροστά τους. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να έχετε άποψη για τα κριτήρια του καθενός.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβες τομυ ή nvidia χρησιμοποιεί μία τεχνική rendering (άμα πας στο δίπλα θέμα θα δεις περισσότερες πληροφοειες)  όπου την δανιστηκε από την mobile πλατφόρμα που έχουν τα κινητά μας και είναι καλή στην γραμμικότητα , κάποτε την χρησιμοποιούσε και ή amd τι θέλω να πω ότι το vulcan βλεπουμε ότι μία reference amd vs reference nvidia  ίδιας κλάσης υπάρχει ανταγωνισμός είναι το όπλο της amd με το οποίο θα πολεμήσουν την γραμμικότα του DX 11 !

 

Πάντως δεν με χαλάει κάποια στιγμή στο μέλλον να κάνω crossfire χωρίς προβλήματα με δυο κάρτες των 200€ ευρώ και να έχω 100% scaling

Αλλά αν δεν προχωράει ή ποποmicrosoft με τα παλιό windows 10 της τα οποία ακόμα είναι στο 5% του τελικού προϊόντος μην περιμένετε τρέλα πράγματα !

Link to comment
Share on other sites

Έχει κουράσει γενικά σε διάφορα θέματα, να μπαίνει και να γράφει (offtopic) ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

Να προτείνω κάτι που είχε γίνει και στο παρελθόν, πατήστε εδώ και φτιάξτε amd vs nvidia ή όπως αλλιώς θέλετε και ξεσπαθώστε, μετρήστε τες  κτλ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει αυτες τις τεχνικες λεπτομερειες, οι οποιες ομως δε μου λενε κατι! Εμενα με νοιαζει να υπαρχει ανταγωνισμος. Αν τωρα παει με καποιο τροπο να ριξει χτυπημα κατω απο τη μεση η AMD , καλως και θα πραξει. Αρκει να υπαρχει ανταγωνισμος, και θα το ξαναπω , αυτος θα ωφελησει τον καταναλωτη. Μακαρι να εμπαινε και μια τριτη και μια τεταρτη εταιρεια σφηνα, αλλα αυτο πλεον ειναι πρακτικα αδυνατο.

 

Επισης κοιταζω τις καρτουλες με βαση αυτα που θελω να μου προσφερουν. Αυτη που πηρα, τα προσφερει με το παραπανω, και ισως να το εκανε και καποια κοκκινη, αλλα εχω βαλει και ενα "timeline" για την "προσφορα" αυτη για την οποια μιλαω. Με αυτο στο μυαλο, αξιολογω πως ναι μεν μου επιασε kolo η πρασινη, αλλα θα γινει μια σχετικη αποσβεση δε, μιας και δεν αλλαζω καρτα τακτικα ;) . 

 

Με SLI / CF δε νομιζω οτι θα ασχοληθω ποτέ , καθως νομιζω οτι δε θα ωριμασει και ποτέ... Παντα θα εχει προβληματα κατα την αποψη μου.  

 

Τελος, εδω το θεμα ειναι για τις polaris. Πραγματικα δε ξερω γιατι ειναι τοσο κοντα οι δυο καρτες τις AMD. Ομως ειναι προσιτοτατες καρτες!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό ορισμένων. Δεν θέλουμε ως καταναλωτές να έχουμε επιλογές σε καλές τιμές και εξαιρετικές επιδόσεις? Εδώ γίνεται πόλεμος ποιος την έχει μεγαλύτερη (την επίδοση). Και τα μυαλά στο μπλέντερ...

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikosD said:

Μια βοήθεια για όσους αγοράζουν/ κοιτάζουν την αγορά στο εξωτερικό.

 

Που θα μπορούσα να παραγγείλω την MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB ;

 

Δεν βρίσκω διαθεσιμότητα.

 

Thanks!

https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=9809_11+3793+-+RX+470#xf_top
Χρησιμοποιείς αυτό το site που απότι έχω καταλάβει είναι κάτι σαν σκρουτζ ευρωπαικής εμβέλειας. Κάποια trusted και με καλά μεταφορικά, μαγαζιά είναι: computeruniverse και caseking. Καλό επίσης από όσα έχω ακούσει εδώ μέσα είανι και το Mindfactory αλλά έχει 30 ευρώ μεταφορικά απότι θυμάμαι.
Επίσης βάλε google chrome για να σου κάνει αυτόματο translate τα γερμανικά site κλπ. 
Όσο γιαυτή που ψάχνεις εδώ  λέει: 
 

Quote

unknown

 

The delivery date for this product is the manufacturer unfortunately unknown.

 

1 hour ago, kpetros said:

 

 Το RED DEVIL γιατι ειναι ομως αναποδο ? xD

Πραγματικά ΓΙΑΤΙ;;; Το είδα και λέω, καλά είναι σοβαροί;
Δυστυχώς με χάλασε παραπάνω απ' όσο θα πρεπε αυτή η μλκιούλα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=9809_11+3793+-+RX+470#xf_top
Χρησιμοποιείς αυτό το site που απότι έχω καταλάβει είναι κάτι σαν σκρουτζ ευρωπαικής εμβέλειας. Κάποια trusted και με καλά μεταφορικά, μαγαζιά είναι: computeruniverse και caseking. Καλό επίσης από όσα έχω ακούσει εδώ μέσα είανι και το Mindfactory αλλά έχει 30 ευρώ μεταφορικά απότι θυμάμαι.
Επίσης βάλε google chrome για να σου κάνει αυτόματο translate τα γερμανικά site κλπ. 

Thanks!

 

Δεν υπάρχει πουθενά από ότι φαίνεται και την έχουν και τσιμπημένη.

 

Στο newegg την είχαν βγάλει στα 200$.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814137024

 

Να δούμε και τα skroutzoμάγαζα που θα την κοστολογήσουν.

 

Χαμός γίνεται...Τώρα δεν προλαβαίνουμε από ότι φαίνεται...Από Σεπτέμβρη μάλλον.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είδα τους κατασκευαστές να παίζουν περισσότερο μπάλα με την 470, από ότι με την 480. Ίσως όσοι πουλάνε και Nvidia να έχουν επιλέξει να παίξουν με την 1060 και την 470, ώστε να μην έχουν πολλά μοντέλα σε παρόμοιες τιμές. Η ύπαρξη της 480 δημιουργεί έναν κατά κάποιο τρόπο εσωτερικό ανταγωνισμό για τις εταιρίες αυτές που πουλάνε και 1060.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gigabyte Radeon RX 460 WindForce 2X performance leaked | VideoCardz.com

 

Τα νούμερα - αν επιβεβαιωθούν - μιλάνε για μια τίποτα το καινούριο, τίποτα το σπουδαίο καμιά βελτίωση κάρτα.

 

Gigabyte-RX-460-WindForce-2X-Fallout4.pn

 

Gigabyte-RX-460-WindForce-2X-PowerConsum

Έγινε επεξεργασία από acct
Image edit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιγο απογοητευτικη μου φαινεται η 460... Γνωριζω την κατηγορια της, αλλα περιμενα να ριχνει σταθερα σε μια gtx760 τριετιας πχ κατι που δε το βλεπω, και με το 99$ να ειναι αρκετα "σχετικο" οπως εχουμε δει, (και το οποιοδηποτε καπελο 20-30$ να εχει πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα σε αυτην την κατηγορια που ειναι πιεσμενα τα πραγματα) δε τη βλεπω ικανοποιητικη...

 

Για τις 470-480 νομιζω θα ειναι μια χαρα καρτες αν γεμισει η αγορα non-reference και δουμε και λιγο χαμηλοτερες τιμες ειδικα στην 470 που θα μπορουσε να γινει best-seller αν εχει μια ασιθητη διαφορα απο την 480 , γιατι στην παρουσα φαση εννοειται λες "θα δωσω κατι παραπανω για τα +300 shaders και κυριως τα +4gb vram"

Βοηθαει και το γεγονος οτι αν και υποτιθεται ειναι στα 249$ η 1060 , τις non-reference τις κοστολογουν πανω και απο τη founders , δηλαδη strix, msi gaming κλπ τις βαζουν πανω απο 300 οποτε δεν ειναι ανταγωνιστικες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα σπουδαίο πραγματικά... σχεδόν ανούσιο όταν  βρίσκεις στα ίδια λεφτά την 370 με παρόμοια fps.....
Τιμές από Ευρώπη 129 € τα 2gb και 159 € τα 4gb.

 

Κατά τη γνώμη μου αυτή τη στιγμή αξίζει μόνο RX470 4gb  powercolor red devil στα 219 € και μετά EVGA gtx 1060 6gb στα 279 €.
Η RX 480 είναι τόσο κοντά στην 470 που δεν βρίσκω κανένα λόγο αγοράς της στα 300 ευρώ. Περίεργο marketing από την AMD και τα προϊόντα της ειδικά με την 470 σε αυτή την τιμή δεν καταλαβαίνω τι στόχο είχε.... να χτυπήσει την 480 της?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, devaggos said:

Περίεργο marketing από την AMD και τα προϊόντα της ειδικά με την 470 σε αυτή την τιμή δεν καταλαβαίνω τι στόχο είχε.... να χτυπήσει την 480 της?

Νομίζω για αρχή παίζουν λίγο εναλλάξ τις κάρτες. Βγάλανε μία δόση RX480, μετά RX 470, ουσιαστικά καλύπτοντας το ίδιο κομμάτι της αγοράς και ίσως προσπαθώντας να έχουν διαθεσιμότητα σε αυτό το κομμάτι της μίας έστω κάρτας.

 

Δεν αποκλείεται ή έστω ελπίζω, ότι όταν θα υπάρχει αρκετή διαθεσιμότητα από Polaris 10 GPUs, οι τιμές των RX 470 θα αρχίσουν να πέφτουν.

 

Από την άλλη ίσως να τρόμαξαν με την διαθεσιμότητα της GTX 1060 και σκέφτηκαν να μην προκαλέσουν την Nvidia να βγάλει την έκδοση με τα 3GB ή να ρίξει την τιμή της GTX 1060, βγάζοντας μια πολύ φτηνή RX 470.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.