Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος gatonini έγραψε:

Σαν νεος κατοχος MSI rx470 4gb εχω παρατηρησει τα εξης:

 

1)  H καρτα οντως ειναι αθορυβη, οι ανεμιστηρες ειναι σβηστοι μεχρι να πιασει 59 βαθμους και τοτε αναβουν στιγμιαια και τη ριχνουν στους 54 κοκ

 

2) επιτελους παιζω fallout4 σχεδον max settings:D

 

3) To software της MSI ειναι ελαφρυ αλλα του λειπουν κανα εξτρα ρυθμισεις

 

4) απο computer universe αγορα 16/9 παραλαβα χτες 29/9

 

μια ερωτηση ποιους drivers εχετε τωρα? χρειαζομαι εξτρα προγραμμα? 

Καλησπέρα !

 

Άν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά ;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, LocoDiceGR said:

Ιδια settings, δειτε το lighting.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Τα εχω δει και σε αλλα παιχνιδια, κατι τετοια ''περιεργα''.

CtjHt19WcAArOZA.jpg

Η 480 φαίνεται να έχει πιο "βαρύ" occlusion. Συν ένα φως κοντά στην καρέκλα. Που το βρήκες το screenshot?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος twingo έγραψε:

Καλησπέρα !

 

Άν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά ;

240

 

@LocoDiceGR το παρατηρησα και εγω αυτο το σκοτεινιασμα αλλα εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο ρεαλιστικο και τα χρωματα μου φαινονται πιο ζωντανα

 

Έγινε επεξεργασία από gatonini
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

Η 480 φαίνεται να έχει πιο "βαρύ" occlusion. Συν ένα φως κοντά στην καρέκλα. Που το βρήκες το screenshot?

Joker Productions στο twitter, το ποσταρε ο ιδιος.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, LocoDiceGR said:

Ιδια settings, δειτε το lighting.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Τα εχω δει και σε αλλα παιχνιδια, κατι τετοια ''περιεργα''.

CtjHt19WcAArOZA.jpg

Χωρις να θελω να γινω κακος, αλλα ενα κλικ δουλεια στο φωτοσοπ ειναι το σκοτεινιασμα.Και χωρις αυτο βεβαια να ειναι και το πιο σωστο.
Μπορει να δινει καλυτερο contrast (παραπανω AO οπως λεει ο Πετρος,αλλα σε πολυ σκοτεινα σημεια δεν εχει πληροφορια.Βλεπε παντελονι.
Απο την αλλη αν εχει παραπανω ambient occlusion απο drivers, ισως εκει να οφειλεται και η διαφορα στα fps.
Αλλα ναι, πιο "ζωντανο" ειναι της amd.Αλλα δε ξερουμε αν οντως ειναι ετσι.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GoMaR said:

Χωρις να θελω να γινω κακος, αλλα ενα κλικ δουλεια στο φωτοσοπ ειναι το σκοτεινιασμα.Και χωρις αυτο βεβαια να ειναι και το πιο σωστο.
Μπορει να δινει καλυτερο contrast (παραπανω AO οπως λεει ο Πετρος,αλλα σε πολυ σκοτεινα σημεια δεν εχει πληροφορια.Βλεπε παντελονι.
Απο την αλλη αν εχει παραπανω ambient occlusion απο drivers, ισως εκει να οφειλεται και η διαφορα στα fps.
Αλλα ναι, πιο "ζωντανο" ειναι της amd.Αλλα δε ξερουμε αν οντως ειναι ετσι.

Ναι αλλά δεν παύει η πληροφορία να είναι εκεί παρόλου που είναι ποιο μαύρο !

 

επίσης έχοντας την fury x έχω παρατηρήσει ότι πειραματίζονται με τα χρώματα στους drivers !

Link to comment
Share on other sites

Μα τα περισσοτερα παιχνιδια εχουν επιλογη για Gamma.Ενα κλικ ειναι.

Δε δικαιολογω καμμια καρτα ετσι.Απλα μου κανει εντυπωση η τοση μεγαλη διαφορα και για αυτο πιστευω οτι οφειλεται αλλου η διαφορα.Ειτε σε ρυθμισεις ειτε σκοπιμα ειτε οντως στις καρτες.
Προσωπικα κανενα απο τα δυο δε μου αρεσει.Ενα ενδιαμεσο θα ηταν το ιδανικο.Και πληροφορια να εχεις και λιγο τονικα να μην ειναι ξεθωριασμενο.
 

Θα ηθελα παντως ενας να εβγαζε αντιστοιχο screenshot στο ιδιο παιχνιδι.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2016 at 8:03 PM, yanni said:

Αν δεν βιάζεται και αν το eBay δεν είναι πρόβλημα μπορεί να αγοράσει αυτό

 

Mini 1080p HDMI to VGA Audio HD HDTV Video for PC Laptop Adapter Converter De | eBay

 

Mini-1080P-HDMI-to-VGA-Audio-HD-HDTV-Video-for-PC-Laptop-Adapter-Converter-DE

 

Το περιμένω να μου έρθει σε λίγο καιρό για λογαριασμό φίλου. Έχω το ανάποδο(ίδια συσκευασία, ανάποδη λειτουργία), από VGA σε HDMI και παίζει μια χαρά.

 

Αν βιάζεται μπορεί να κοιτάξει αντίστοιχα στα Ελληνικά μαγαζιά, αλλά δεν ξέρω αν αυτά δουλεύουν, διότι δεν βλέπω να παίρνουν τροφοδοσία(οπότε ίσως να απαιτούν να δίνει η HDMI ή την DisplayPort?). Θα πρέπει να ρωτήσει.

 

Οι αγορές μας..!! - Page 162 - Τι-Που-Πόσο - TheLab.gr

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει το χρήμα κάνει κουμάντο. Δυστυχώς.

Ανύπαρκτο το async.

http://wccftech.com/gears-war-4-performance-review/

 

AsyncCompute-1140x528.jpg

 

Και το κερασάκι:

 

Core.Thread.Test_-1140x530.jpg

 

gw4_proz.png

 

Τα χαμηλά "low 5%" δείχνουν  frame drops. Τα πολύ χαμηλά min δείχνουν πιθανό πρόβλημα-και-με stuttering στα λίγα cores.

Οι κάτοχοι i5 να σπεύσουν να πουλήσουν όσο είναι καιρός και το παραμύθι των "υπεραρκετών 4 cores" είναι ακόμα στη μόδα. Όταν καταλάβει η μαρίδα που πάει το πράγμα, το σύστημά τους θα "σκοτώνεται" για λίγο παραπάνω από έναν μεταχείρο 8350.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

+φωνώ απολυτά με αυτά που είπες Πέτρο βλέπουμε τον καλό παλιό τον 2600κ με HT {που χρειάζεται  πλέον} κάθετε πολύ δυνατά οπότε πολύ πιθανόν τα 4cores 4theards βλέπω να χάνουν σιγά σιγά και στο DX12 που λέγαμε θα είναι ποιο αποδοτικά αλλά μάλλον λάθος μπορεί να κάνω διοτι ακομα δεν βγήκε καλα το DX12.Αλλα απο οτι διχνει ετσι ειναι τα πραγματα 

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς HT το συνηθέστερο πρόβλημα είναι τα μεγάλα παροδικά frame drops. Βλέπω στο Fallout 4 ο 6700Κ με τρεις πυρήνες ενεργούς να κρατάει το 60άρι σε γενικές γραμμές, αλλά όταν μπαίνεις μέσα σε πολύπλοκες δομές(πόλεις κτλ.) αρχίζουν τα προβλήματα και χωρίς να τερματίζουν οι 3 φυσικοί πυρήνες.

Αξίζει να πούμε ότι το GOW 4 είναι η αφρόκρεμα του software(unreal 4) με ποιοτική υλοποίηση των τελευταίων API, έστω και σε προκαταρκτικό στάδιο. Άσχετα αν δεν μπορώ να καταλάβω τί στα κομμάτια τρέχουν όλα αυτά τα θρεντ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Fallout 4 εχει ακριβως το ιδιο προβλημα που εχει και το Skyrim.

Η σκιαση γινεται απο το cpu, γιαυτο βλεπεις προβληματα σε πολεις κλπ.

Χαμηλωσε τις σκιες και τα frames θα επανελθουν.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιό περιμένουμε να δούμε και άλλα παιχνίδια DX12,αν είναι ιδια αποτελέσματα πάνω κάτω ε τοτέ θα αρχίζει να χάνει το 4cores 4theards Μπορει αυτο το παιχνιδι να ειναι ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ και το πως ειναι με τους CPUS.Με το νεο dx12

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

Όταν το software ωριμάσει, όλοι μας (αυτοί που είναι του αθλήματος), θα έχουμε πυρήνες για πέταμα! To DX12 (και τα υποτιθέμενα features του), μέχρι στιγμής είναι το χειρότερο ανέκδοτο του 2016.. Όσο για την UE4 απλά για να ξέρουν μερικοί είναι Nvidia optimized! ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panoc said:

Το Fallout 4 εχει ακριβως το ιδιο προβλημα που εχει και το Skyrim.

Η σκιαση γινεται απο το cpu, γιαυτο βλεπεις προβληματα σε πολεις κλπ.

Χαμηλωσε τις σκιες και τα frames θα επανελθουν.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Κράτησα ενεργούς μόνο τρεις πυρήνες για να δω αν η έλλειψη πυρήνων δημιουργεί προβλήματα και ποια.

Το πρόβλημα με τις σκιές(draw calls) αφορά κυρίως το ένα core. Μπορεί το πρόβλημα που είδα με τα τρία core στα 4,5Ghz να είναι θέμα streaming ή κάτι άλλο.

Επίσης θέλω να επιβεβαιώσω ο ίδιος κάποια στιγμή αυτό που έδειξε το digital foundry. Δηλαδή, το κέρδος από ΗΤ με 4 cores σε κάποια σημεία έναντι ενός απλού ι5 στην ίδια συχνότητα και με την ίδια όχι ιδιαίτερα γρήγορη μνήμη.

 

Quote

Έχεις δίκαιό περιμένουμε να δούμε και άλλα παιχνίδια DX12,αν είναι ιδια αποτελέσματα πάνω κάτω ε τοτέ θα αρχίζει να χάνει το 4cores 4theards Μπορει αυτο το παιχνιδι να ειναι ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ και το πως ειναι με τους CPUS.Με το νεο dx12

 

Κάθε φορά που βγαίνει ένα game με scaling σε πάνω από 4 cores ακούς το ίδιο. "Περιμένετε να δούμε αν θα υπάρξουν και άλλα". Όποιος μπει στο DSOG και δει όλες τις δοκιμές τους από το τέλος προς τα πίσω θα καταλάβει ότι εδώ πλέον έχουμε μια τάση και όχι μεμονωμένες περιπτώσεις.

Μόλις καταλάβει ο κόσμος την τάση αυτή ειδικά οι κάτοχοι κλειδωμένων ι5 που θα τρώνε ντρόπες τη μία μετά την άλλη(συμβαίνει ήδη σε ορισμένα games) τότε οι ι5 θα πουλιούνται σαν ι3.

 

Σχετικά με το dx12 η epic είναι από τους μεγάλους παίκτες. Σου δίνουν μία ιδέα για το άμεσο μέλλον. 

 

edit: Το software είναι ό,τι γουστάρει αυτός που το σπονσοράρει. Πόσα είναι τα AMD optimized games και πόσα τα nvidia, με άλλα λόγια.

Αλλά ρε συ Αρμαγκέντον να λες πορτ κάτι που τρέχει τόσο καλά παντού. Πλην του async βέβαια λόγω...συμφέροντος( ; )

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.