Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Πρέπει να κατεβάσεις τα volt.

Με τα default δεν γίνεται.

Στα 1400 RPM είναι εντελώς αθόρυβη.

Θα συμφωνήσω ότι στα 1700 RPM ακούγεται.

Εγώ με GPU load 100% συνεχόμενο στα 120 W και undervolted σε OpenCL app που έτρεχε για μια μέρα, με δωμάτιο στους 15 βαθμούς και max 1400 RPM (με κόφτη από τους drivers) είναι αδύνατον να περάσω τους 55 βαθμούς με μέτριο κουτί και ψύξη κουτιού.

RX 470 Sapphire Nitro

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NikosD said:

Πρέπει να κατεβάσεις τα volt.

Με τα default δεν γίνεται.

Στα 1400 RPM είναι εντελώς αθόρυβη.

Θα συμφωνήσω ότι στα 1700 RPM ακούγεται.

Εγώ με GPU load 100% συνεχόμενο στα 120 W και undervolted σε OpenCL app που έτρεχε για μια μέρα, με δωμάτιο στους 15 βαθμούς και max 1400 RPM (με κόφτη από τους drivers) είναι αδύνατον να περάσω τους 55 βαθμούς με μέτριο κουτί και ψύξη κουτιού.

RX 470 Sapphire Nitro

O azazil την ειχε 1342Mhz με -24mv, και έτσι τα έβαλα και εγώ και πιστευα ότι ήταν stable αλλα μου κράσαρε στο 3dmark stress test... Ηλπιζα και εγώ ότι θα πέσει παρακάτω αλλά γενικά είμαι ήδη από το default 1266mhz στα 1342mhz +76mhz πάνω...  οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει undervolt...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από 1093mV κατέβηκα στα 990mV ανεβάζοντας το ρολόι από 1260 στα 1300 και σε ότι έχω τρέξει είναι Rock stable.

Φυσικά δεν τρέχω τέτοια προγράμματα (stress tests) του διαβόλου που τρέχετε εσείς.

Σε Vulkan Doom 2016 στα 1920 x 1080 στο Ultra είμαι με Core i5-2400 και 12GB DDR3-1333MHz στα 90fps - 120fps ανάλογα την σκηνή.

Καλά δεν είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα κάτι δοκιμούλες και κατάφερα στο quiet bios που είναι στα 1266mhz με 1150mv (ίδιο ρευμα με oc mode, απαράδεκτο κατ'εμε) να ρίξω τα ρεύματα κάτα -78mv στα 1072mv. Η διαφορά στα temps με σταθερό 32% fans, ήταν να πέσει από 78oC στα 68oC και τα watt από ~140w, έπεσαν στα ~120w. Καλή φάση αυτό.

Τώρα όμως έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το λύσω..... Δοκίμασα να αλλάξω bios mode από τον selector (dip switch πάνω στην κάρτα) και άνοιξα το pc και είχα ξεχάσει το afterburner και έκανε αυτόματο apply τα 1266mhz με τα -78mv... Και από χθες προσπαθώ να επαναφέρω το oc bios και δεν μπορώ... Τα έκανα όλα unistall (afterburner και Drivers) και ενώ φαίνομενικά επανήλθε το bios στα 1342, ότι και να τρέξω δεν έχω σταθερά ρολόγια.... παίζουν από 1200 μέχρι 1342.... Δεν καταλαβαίνω τι έχει πάει στραβά αλλά πριν δεν ήταν έτσι, είχα σταθερά 1342. Τώρα έχω σταθερά μόνο τα 1266 στο quiet bios....
Screenshot ρευμάτων/ρυθμίσεων στο quiet bios:
quiet mode.JPG
Screenshot ρευμάτων/ρυθμίσεων στο OC bios:
oc mode.JPG

Ακόμα και έτσι προσπάθησα να κάνω apply τα ρεύματα όπως τα είχα τραβήξει screenshot και δεν έχω σταθερά ρολόγια ούτε πάλι..... Φορματ βαριέμαι αφάνταστα να κάνω και κάτι μου λέει ότι θα έφτιαχνε έτσι.... Θα μπορούσα να δοκιμάσω σε 2ο pc να τεστάρω αλλά θα φάω μπουκάλι από cpu και δεν θα έχει νόημα να το κάνω νομίζω... Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω....
 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος devaggos έγραψε:

Χθες έκανα κάτι δοκιμούλες και κατάφερα στο quiet bios που είναι στα 1266mhz με 1150mv (ίδιο ρευμα με oc mode, απαράδεκτο κατ'εμε) να ρίξω τα ρεύματα κάτα -78mv στα 1072mv. Η διαφορά στα temps με σταθερό 32% fans, ήταν να πέσει από 78oC στα 68oC και τα watt από ~140w, έπεσαν στα ~120w. Καλή φάση αυτό.

Τώρα όμως έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το λύσω..... Δοκίμασα να αλλάξω bios mode από τον selector (dip switch πάνω στην κάρτα) και άνοιξα το pc και είχα ξεχάσει το afterburner και έκανε αυτόματο apply τα 1266mhz με τα -78mv... Και από χθες προσπαθώ να επαναφέρω το oc bios και δεν μπορώ... Τα έκανα όλα unistall (afterburner και Drivers) και ενώ φαίνομενικά επανήλθε το bios στα 1342, ότι και να τρέξω δεν έχω σταθερά ρολόγια.... παίζουν από 1200 μέχρι 1342.... Δεν καταλαβαίνω τι έχει πάει στραβά αλλά πριν δεν ήταν έτσι, είχα σταθερά 1342. Τώρα έχω σταθερά μόνο τα 1266 στο quiet bios....
Screenshot ρευμάτων/ρυθμίσεων στο quiet bios:
quiet mode.JPG
Screenshot ρευμάτων/ρυθμίσεων στο OC bios:
oc mode.JPG

Ακόμα και έτσι προσπάθησα να κάνω apply τα ρεύματα όπως τα είχα τραβήξει screenshot και δεν έχω σταθερά ρολόγια ούτε πάλι..... Φορματ βαριέμαι αφάνταστα να κάνω και κάτι μου λέει ότι θα έφτιαχνε έτσι.... Θα μπορούσα να δοκιμάσω σε 2ο pc να τεστάρω αλλά θα φάω μπουκάλι από cpu και δεν θα έχει νόημα να το κάνω νομίζω... Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω....
 

Δοκίμασε εναν προηγούμενο driver χωρίς relive,γυρνά στον αντιπροτελευταιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Χθες έκανα κάτι δοκιμούλες και κατάφερα στο quiet bios που είναι στα 1266mhz με 1150mv (ίδιο ρευμα με oc mode, απαράδεκτο κατ'εμε) να ρίξω τα ρεύματα κάτα -78mv στα 1072mv. Η διαφορά στα temps με σταθερό 32% fans, ήταν να πέσει από 78oC στα 68oC και τα watt από ~140w, έπεσαν στα ~120w. Καλή φάση αυτό.

Τώρα όμως έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το λύσω..... Δοκίμασα να αλλάξω bios mode από τον selector (dip switch πάνω στην κάρτα) και άνοιξα το pc και είχα ξεχάσει το afterburner και έκανε αυτόματο apply τα 1266mhz με τα -78mv... Και από χθες προσπαθώ να επαναφέρω το oc bios και δεν μπορώ... Τα έκανα όλα unistall (afterburner και Drivers) και ενώ φαίνομενικά επανήλθε το bios στα 1342, ότι και να τρέξω δεν έχω σταθερά ρολόγια.... παίζουν από 1200 μέχρι 1342.... Δεν καταλαβαίνω τι έχει πάει στραβά αλλά πριν δεν ήταν έτσι, είχα σταθερά 1342. Τώρα έχω σταθερά μόνο τα 1266 στο quiet bios....
Screenshot ρευμάτων/ρυθμίσεων στο quiet bios:
quiet mode.JPG
Screenshot ρευμάτων/ρυθμίσεων στο OC bios:
oc mode.JPG

Ακόμα και έτσι προσπάθησα να κάνω apply τα ρεύματα όπως τα είχα τραβήξει screenshot και δεν έχω σταθερά ρολόγια ούτε πάλι..... Φορματ βαριέμαι αφάνταστα να κάνω και κάτι μου λέει ότι θα έφτιαχνε έτσι.... Θα μπορούσα να δοκιμάσω σε 2ο pc να τεστάρω αλλά θα φάω μπουκάλι από cpu και δεν θα έχει νόημα να το κάνω νομίζω... Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω....
 

Αχχ Βαγγο γιατι την σκαλιζεις ρε?

Btw καλη χρονια με υγεια να χουμε ολοι μας. 

Βαγγο εγω δεν δουλεψα πότε το wattman οτι εκανα ήταν απο Α.Β .

Και στα -25mv ήταν σταθερή οπως είδες που τρέξαμε 3dmark.

Δεν ξερω μηπως μεσο Α.Β παίρνει η καρτα περισσότερο ρευμα απο οτι με wattman ισως για αυτο να μην ειναι σταθερη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η nitro δεν εχει καλο cooler, τελεια και παυλα. Ναι με undervolting, καλυτερο fan curve κλπ και αν δε θες max oc μπορεις να τη φερεις σε καλο επιπεδο θορυβου αλλα αυτο δεν αλλαζει μια ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ κατασταση, η MSI εχει πολυ καλυτερο cooler, και οι xfx asus απλα καλυτερο.

 

Εχω την 480 nitro σαν του azazil, με εξαιρετικο asic 84% και η καρτα παει 1400 σχεδον με την default ταση (1112mv) ενα κλικ πανω ισως δυο, δηλαδη το πολυ με 1124mv. Σε θερμοκρασιες το cooler δεν την παλευει και πολυ. Με το default temp target φτανει το max 2300rpm και δε του φτανει για να κρατησει τους 75 βαθμους, 

χτυπαει και 78 ισως και 81 σε αγριες καταστασεις. Ανεβαζοντας τις πανω στροφες σε 2500 μενει παντα κατω απο 80.

Επισης να τονισουμε οτι 100% φορτος διαφερει απο εφαρμογη σε εφαρμογη. Και το valley πχ 100% ειναι και κλανει μεντες. Βαλτε ενα game me SSAA4x που πρακτικα κανει τα παντα render σε 8k και μετα downscale και της beep τη μανα της καρτας.

 

Τωρα να λεμε για rx470 που εχει disabled shaders και στα 1300 που μπορει να ειναι θεωρητικα overclocked αλλα πρακτικα δεν ειναι οταν ειναι ο ιδιος πυρηνας ειναι στην 480 nitro σε 1342, εκει ναι κανεις και undervolt και την παλευει.

 

Εγω εχω απογοητευτει παντως απο το cooler και αν ειχε χωριστο ψυκτρακι στα mosfet θα το ειχα ηδη αλλαξει με αλλα spare που εχω. Αλλα δε θελω να βαλω εκεινα τα σκατακια τα μικρουλια οποτε προσπαθω να την τιθασευσω με καλυτερη ροη κουτιου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι ότι το κακό και το καλό είναι σχετικά.

Θα συμφωνήσω ότι είναι άλλο πράγμα η 470 στα 1300 και άλλο η 480 στα 1400.

Και φυσικά άλλο το 100% σε μια εφαρμογή και άλλο το 100% σε μια άλλη.

Για αυτό όμως αν πρόσεξες εγώ αναφέρω πάντα και το φορτίο, τα Watt, οπότε εκεί δεν έχει άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Δεν έχω εμπειρία από Asus και XFX και για την MSI θα πω σίγουρα ότι έχει το καλύτερο cooler.

Έχω μείνει με την απορία βέβαια για αυτούς που θάβουν το cooler της Nitro, γιατί πήραν Nitro και όχι τις πολύ καλύτερες (σε cooler) Asus και XFX.

Σε κάθε περίπτωση ας γράψει και κάποιος με ASUS και XFX να δούμε τι πουλιά πιάνουν κι αυτές, αφού είπαμε ότι όλα είναι θέμα σύγκρισης.

Δεν αγόρασε κανένας ASUS και XFX ;

Καλή χρονιά !

Υ.Γ

Εγώ θα ξαναγράψω ότι με την RX 470 στα 1300/8000 σε Vulkan Doom 1920x1080 στο Ultra, στις 1700 RPM (δεν ακούγεται καθόλου στην διάρκεια του παιχνιδιού) μετά από ώρες παιχνιδιου και είχε καρφωσει στους 50 Celsius πάντα με undervolting από 1093mV σε 990mV

Link to comment
Share on other sites

Asus 480 δεν εχει παρει σχεδον κανεις γιατι η asus ειχε ψηλα τον αμανε και ζηταγε 30€ παραπανω πχ. Επισης ενω εχει εξαιρετικο cooler, εχουν βαλει λολυ χαμηλο default temp target και κανει θορυβο σε stock οποτε πολλοι ασχετοι αππθαρυνθηκαν απο τα reviews.

Xfx εχουν παρει αρκετοι πιστευω, απλα δεν ειναι τεραστια η διαφορα της σγο cooling.

 

Τελος, τη Nitro την πηραμε πολλοι λογω προσφορων σε amazon πλαισιο κλπ. Μπορει να γκρινιαζουμε εδω για το cooling της αλλα σγο τελος της μερας οταν παιρνεις μια καρτα αυτης της κατηγοριας η τιμη παιζει τεραστιο ρολο, οποτε απο το να παρω πχ MSI 470 για να εχω τη σωστη ψυκτρα προτιμω να παρω Nitro 480 και ας την κλοκαρω λιγοτερο για να μη κανει θορυβο πχ, με τα 300 shaders θα υπερκαλυφθει η αποδοση ανετα. Οποτε στο τελος της μερας ειναι καλο deal η nitro.

Αλλα αλλο θεμα αυτο και αλλο το να μην ειμαστε αντικειμενικοι και να παινευουμε την μαρτα μασ, εδω προσπαθουμε να βοηθησουμε τους υπολοιπους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους, σας εύχομαι τα καλύτερα!

Στα δικά μας τώρα, βρήκα ότι δίνοντας λίγο power target (ακόμα και 5%) μου κρατάει σταθερά ρολόγια πάλι. Πριν δεν το χρειαζόταν αυτό για να τα κρατήσει σταθερά στα 1342mhz. Πάντως πιστευω ότι κάτι κουλό παίχτηκε με τo software και ίσως ψήσω να δοκιμάσω σε pc φίλου ή κάπου αλλού να το σιγουρέψω αλλά τώρα είμαι κομπλέ ευτυχώς.
Νίκο τι να κάνω, την σκάλισα λίγο να δω με τα ρεύματα που λέγανε όλοι undervolt και undervolt και όντως δουλευει και για μένα, απλά η μλκία μου ήταν με το A/B που μου έκανε auto apply το undervolted quiet mode ενώ άλλαξα σε OC mode μετά από restart. Όπως και να χει, είναι κομπλέ πάλι τώρα.

Κάτι άλλο όμως, εσείς το power target που το έχετε; Παρατήρησα ότι αν έχω σταθερά ρολόγια π.χ. στα 1266 με power target 0% , έχω τα Χ αποτελέσματα. Μετά αν δώσω +50% power target που φαινομενικά έχω πάλι τα Χ αποτελέσματα (αφού είναι σταθερά τα ρολόγια και δεν ανεβαίνουν παραπάνω) τότε η κάρτα το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει watt και temps στο Θεό χωρίς κάποιο gain σε performance (προφανώς). Το λέω γιατί νομίζω ότι κάποιοι συνηθίζουν απλά να τα μαξάρουν αυτά από την αρχή και νομίζω δεν πρέπει να παίζουν στο μαξ αν δεν το χρειάζεται η κάρτα και οι ρυθμίσεις της. Για παράδειγμα στη δικιά μου στα 1266 στο quiet mode το πήγα -10% και τα κράταγε πάλι σταθερά οπότε ακόμα καλύτερα για temps και wattage.

Τώρα είμαι με αυτές τις ρυθμίσεις:
-84mv, -10% power target και με default 1266mhz και
Στο heaven
έχω μόνο ~105watt και 62oC max temp (κλασσικά φανς μαξ στο 32% για πλήρως αθόρυβη λειτουργία)
heaven run.JPG2017-01-01 17.11.14.jpg


Στο 10λεπτο 3dmark firestrike stress test:
έχω ~125watt και 71oC max temp (και φανς μαξ στο 32% για πλήρως αθόρυβη λειτουργία)
1.JPG2.JPG2017-01-01 16.53.21.jpg

Αυτά για να βλέπουμε ότι δεν δουλευουν το ίδιο όλες οι εφαρμογές, ούτε όλα τα games (όπως πολύ καλά προαναφέρθηκε από πάνω).
Το 3dmark firestrike stress test, πουσάρει πολύ παραπάνω την κάρτα, όπως και το witcher σαν game και όχι benchmark. Και καλό είναι να ανεβάζουμε και κανά screenshot για αυτά που λέμε εδώ μέσα γιατί χάνουμε την μπάλα.
Τεράστιο ποστ, για μικρό ξεκίνησα αλλά τελικά βγήκε mini review :gyro:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Καλή χρονιά σε όλους, σας εύχομαι τα καλύτερα!

Στα δικά μας τώρα, βρήκα ότι δίνοντας λίγο power target (ακόμα και 5%) μου κρατάει σταθερά ρολόγια πάλι. Πριν δεν το χρειαζόταν αυτό για να τα κρατήσει σταθερά στα 1342mhz. Πάντως πιστευω ότι κάτι κουλό παίχτηκε με τo software και ίσως ψήσω να δοκιμάσω σε pc φίλου ή κάπου αλλού να το σιγουρέψω αλλά τώρα είμαι κομπλέ ευτυχώς.
Νίκο τι να κάνω, την σκάλισα λίγο να δω με τα ρεύματα που λέγανε όλοι undervolt και undervolt και όντως δουλευει και για μένα, απλά η μλκία μου ήταν με το A/B που μου έκανε auto apply το undervolted quiet mode ενώ άλλαξα σε OC mode μετά από restart. Όπως και να χει, είναι κομπλέ πάλι τώρα.

Κάτι άλλο όμως, εσείς το power target που το έχετε; Παρατήρησα ότι αν έχω σταθερά ρολόγια π.χ. στα 1266 με power target 0% , έχω τα Χ αποτελέσματα. Μετά αν δώσω +50% power target που φαινομενικά έχω πάλι τα Χ αποτελέσματα (αφού είναι σταθερά τα ρολόγια και δεν ανεβαίνουν παραπάνω) τότε η κάρτα το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει watt και temps στο Θεό χωρίς κάποιο gain σε performance (προφανώς). Το λέω γιατί νομίζω ότι κάποιοι συνηθίζουν απλά να τα μαξάρουν αυτά από την αρχή και νομίζω δεν πρέπει να παίζουν στο μαξ αν δεν το χρειάζεται η κάρτα και οι ρυθμίσεις της. Για παράδειγμα στη δικιά μου στα 1266 στο quiet mode το πήγα -10% και τα κράταγε πάλι σταθερά οπότε ακόμα καλύτερα για temps και wattage.

Τώρα είμαι με αυτές τις ρυθμίσεις:
-84mv, -10% power target και με default 1266mhz και
Στο heaven
έχω μόνο ~105watt και 62oC max temp (κλασσικά φανς μαξ στο 32% για πλήρως αθόρυβη λειτουργία)
heaven run.JPG2017-01-01 17.11.14.jpg


Στο 10λεπτο 3dmark firestrike stress test:
έχω ~125watt και 71oC max temp (και φανς μαξ στο 32% για πλήρως αθόρυβη λειτουργία)
1.JPG2.JPG2017-01-01 16.53.21.jpg

Αυτά για να βλέπουμε ότι δεν δουλευουν το ίδιο όλες οι εφαρμογές, ούτε όλα τα games (όπως πολύ καλά προαναφέρθηκε από πάνω).
Το 3dmark firestrike stress test, πουσάρει πολύ παραπάνω την κάρτα, όπως και το witcher σαν game και όχι benchmark. Και καλό είναι να ανεβάζουμε και κανά screenshot για αυτά που λέμε εδώ μέσα γιατί χάνουμε την μπάλα.
Τεράστιο ποστ, για μικρό ξεκίνησα αλλά τελικά βγήκε mini review :gyro:

Εμενα μια χαρα μου φαίνονται ολα τα παραπανω ρε συ.

Οταν θα εχω εχω χρονο και pc θα αρχησω τα τεστ με την δικια μου 

Γιατι το pc πουλήθηκε και τωρα την βγαζω με το 2ο pc 4790κ και asus strix 1080 oc . :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καταλήξαμε ή θα καταλήξουμε σε αυτο που έγραψε ο azazil.

Η MSI ξεχωρίζει κι όλες οι άλλες πάνω κάτω το ίδιο, για να απαντήσουμε και στο αρχικό ερώτημα που τοποθετηθηκαμε αρχικά:

Ποια υλοποίηση είναι η καλύτερη σε RX 470 ή κάτι τέτοιο.

Εγώ την MSI δεν την αγόρασα λόγω κόστους και κατανάλωσης που τρομάζει (το έχω ξαναγράψει αυτό)

Από εκεί και πέρα δεν είναι δυνατόν να βγάλεις ακριβώς άκρη μέσα από ένα forum όπου δεν γράφουν επαγγελματιες reviewers, δεν έχουν όλοι την ίδια εμπειρία, τα ίδια εργαλεία, τις ίδιες συνθήκες test.

Κάποτε ήταν της μόδας να γίνονται συγκρίσεις στην ίδια κάρτα με διαφορετικές υλοποιήσεις από τεχνικά sites (Anand, Tom κτλ), τώρα έχει κόψει λίγο το φαινόμενο.

Μόνο σε 1070 και 1080 έχω δει κάτι σχετικό.

Θεωρώ δεδομένο ότι γράφουμε όσο μπορούμε όλοι αντικειμενικα και αξιόπιστα, δεν είμαστε dealers καρτών ούτε fanboys υλοποιητων.

Όποιος ενδιαφέρεται περισσότερο ας ψαξει κάνα youtube, ας googlaρει λίγο παραπάνω και πιστεύω θα βγάλει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε να δείτε είναι λάθος χειμωνιάτικα να μιλάτε για θερμοκρασίες καρτών ! διότι πολύ απλά είναι χειμώνας και η θερμοκρασία είναι πολύ κάτω από ότι το καλοκαίρι !

τις ίδιες συζητήσεις που κάνετε τώρα κάντε τες το καλοκαίρι και θα δείτε ότι εκεί που λέτε για 68 βαθμούς με undervoltage κλπ κλπ θα είναι 78+ το οποίο είναι φυσιολογικό !

εκτός και αν έχετε ρυθμίσει το σπίτι σας κάθε κυβικό εκατοστό να έχει 30 βαθμούς για ΔΤ !

Τα παραπάνω τα γράφω διότι κανένας δεν αναγράφει θερμοκρασίες δωματίου ! 

 

πάμε λίγο να καβαλήσουμε τώρα το hype train

 

 

σε 3 μέρες και 19 ώρες

 

http://ve.ga/

 

 

Spoiler

στο 0:07 λέει warning poor volta και είναι πράσινο το αυτοκόλλητο οχαοχοαχοαχοαχοαοχοαχοαχ

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites


Τα παραπάνω τα γράφω διότι κανένας δεν αναγράφει θερμοκρασίες δωματίου ! 
 
 


Δεν θα διαφωνήσω γενικά με το post, απλώς επειδή τρέχω benchmarks τα τελευταία 32 χρόνια, ξανακοίτα αν θες τα posts μου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NikosD said:

 


Δεν θα διαφωνήσω γενικά με το post, απλώς επειδή τρέχω benchmarks τα τελευταία 32 χρόνια, ξανακοίτα αν θες τα posts μου.

Δεν εννοούσα εσένα ή κάποιον άλλον γενικά , απλά ... Απλά ήθελα να τονίσω αλλά το έκανα λανθασμένα ότι οι θερμοκρασίες τώρα χειμωνιάτικα των καρτών με αυτές το καλοκαίρι δεν έχουν καμία σχέση !

Οπότε όταν έρχεται ο οποιοσδήποτε και ρωτάει για αθόρυβη κάρτα του λέμε ότι έχουμε να του πούμε αλλά του διευκρινίζουμε ότι το καλοκαίρι θα είναι ποιο πάνω για να είμαστε σωστοί ! Με αυτό τον συλλογισμό δεν υπάρχει αθόρυβη κάρτα ! Εκτός και αν έχεις βάλει νερά και φυσικά αν δεν ακούγετε η αντλία μπλα μπλα μπλα ....

 

γενική κουβέντα πάμε παρακάτω ... σε 4 μέρες θα δούμε am4 + vega !

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Για 470 απο που ειναι καλυτερο να κλοκαρουμε-ρυθμιζουμε temp limit-power limit απο Afterburner Wattman ή Gpu Tweak;

Εχω Asus Strix και οταν ρυθμιζω απο Wattman το στοχο θερμοκρασιας δεν το αποθηκευει....Βλεπω επισης οτι για να ειναι stable τα ρολογια στα 1250/1270 πρεπει να δωσω power limit 10-25%....Ειναι ασφαλες αυτο;

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zapata said:

Για 470 απο που ειναι καλυτερο να κλοκαρουμε-ρυθμιζουμε temp limit-power limit απο Afterburner Wattman ή Gpu Tweak;

Εχω Asus Strix και οταν ρυθμιζω απο Wattman το στοχο θερμοκρασιας δεν το αποθηκευει....Βλεπω επισης οτι για να ειναι stable τα ρολογια στα 1250/1270 πρεπει να δωσω power limit 10-25%....Ειναι ασφαλες αυτο;

 

Το είχα και εγώ αυτό με το power limit στην powercolor 470. Ασφαλές είναι απλά ανεβαίνει η κατανάλωση των watt και οι θερμοκρασίες. Δοκίμασε και εσυ πάντως με λίγο undervolt μήπως σου στεθεροποιηθούν χωρίς να δώσεις power limit.
Επίσης σου προτείνω το afterburner γιατί μπορείς να φτιάξεις και fan curve και να βλέπεις ingame τα ρολογια, temps κλπ. μέσω του rivatuner statistics κλπ. Είναι πιο βολικό και πιο καλοφτιαγμένο από τις δυνατότητες του Wattman (προς το παρών). To gpu tweak δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.