Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Να μην εχει και κανενα αντιστοιχο να αφιερωσω στον Σεμπαστιαν ρε γμτ :hehe: 

 

 

  Hide contents

 

 

Τον φαγατε τον ανθρωπο και εμεινε με την gpu του cpu.:p

Link to comment
Share on other sites

Να δώ τι άλλες χαζομαρούλες θα διαβάσω εδώ μέσα... Πάλι για γυαλιά και πράσινα/κόκκινα άλογα... Συνεχίστε να μας διασκεδάζετε!

@azazil1190 Τελικά να τις παραγγείλω τις σοκολατίτσες?? Κάνει και κρύο οχι τπτ άλλο! :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2016 at 4:33 PM, ARMAGEDDON said:

Η nvidia έχει βγάλει ένα τσιπάκι το οποίο ξέρει ότι όταν θα το βγάλει παραγωγή μπορεί να πιάσει 1800 MHz !

και τι κάνει για να σου δώσει την χαρά της ψευδαίσθησης του O/C , αντί να το βάλει στα 1800Mhz το βάζει στα 1400-1500 , και μετά το πας στα 1800

Κάθε τσιπ έχει ένα "α" περιθώριο για να μπορεί να εγγυηθεί σταθερή λειτουργία πιο κάτω, λαμβανομένων υπόψη και των ποιοτικών διακυμάνσεων.

Οι GTX 1060 βγάζουν στο benchmark του ROTTR 11%+ με oc, γιατί κερδίζεις τόσο από τις μνήμες όσο και απ' τον πυρήνα. [Ειδικά οι nvidia των δύο τελευταίων γενιών διψάνε για memory bandwidth όταν τρέχουν 16Χ AF. 4Χ vs 16X έχουν σημαντική διαφορά κοντά στο 5%.] 

11% είναι σημαντικό κέρδος, όποτε το έχεις, γιατί σε κρατάει πάνω από τα 60 καρέ(αν είσαι οριακά) και έτσι γλιτώνεις τα μικροσπασίματα στην κίνηση.

Εκείνο που μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση βέβαια, είναι ότι σε κάποιες μηχανές γραφικών δεν καταλαβαίνεις υποβάθμιση της ροής του παιχνιδιού όταν πέφτεις κάτω από τα 60 καρέ, ούτε εμφανές tearing. Ένα πρόσφατο παράδειγμα είναι το "άβολο"... για πολλούς Mafia 3. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην έχουν όλες οι game engines εξίσου καλή συμπεριφορά.

 

 

On 12/9/2016 at 11:02 PM, yanni said:

Ανάλογα το που βρίσκεται η κάθε εταιρία στην αγορά, αντίστοιχα δίνει ή "κρύβει". Intel και Nvidia έχουν το 70-90% της αγοράς, οπότε δεν θα δώσουν με την μία τα 4GHz ή τα 1800MHz, διότι σε θέλουν πελάτη και αύριο. 

Η intel κρύβει μόνο στα κλειδωμένα της. Βλέπει πόση δύναμη χρειάζονται τα games και κόβει MHz για να είσαι οριακά καλά για το σήμερα. Οι απατεώνες δίνουν στα 190€ τον 6400 με 2,7Ghz !!! συχνότητα, για να μην κερδίσει τίποτα ο πελάτης από την εξέλιξη του ipc σε σχέση με Haswell. Η κατάσταση στις cpu είναι όλα ή τίποτα. Τα κλειδωμένα είναι λύση τύπου κονσόλας. Ή θα είσαι πάτος στα multi-thread ή στα single-thread. Πουθενά, δεν γίνεται και γι'αυτό φρόντισε η ιντέλα. Οπότε όλοι αρχίζουν να καταλαβαίνουν τί σηματοδοτούν οι αβανταδορισμοί με τους φθηνούς 4 thread και τους mainstream 6-core.  

Η nvidia, από την άλλη, έκοψε τελείως το overvolting. Βλέπουν και αυτοί το τέλος να πλησιάζει(από TSMC μεριά) και προσπαθούν να σε κρατήσουν πίσω όσο περισσότερο γίνεται.

 

Στο θέμα μας, μου άρεσε πολύ που αντιμετώπισαν το πρόβλημα του cpu bottleneck, αλλά στους dx11 τίτλους γενικά δεν φαίνεται να υπάρχουν μεγάλες βελτιώσεις.

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Radeon_Crimson_ReLive_Drivers/6.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το Relive έχει κάποια θεματάκια στα παιχνίδια (δεν έχω καταφέρει να γράψω BF1 full screen) ... αλλά επιτέλους αξίζει ένα μπράβο !!!

 

στον ήχο γίνετε ένας παρνζουλισμός μιας και δεν είναι αναγκασμένοι οι χρήστες να ξέρουν το θεώρημα της δειγματοληψίας !

με απλά λόγια αν έχεις έξοδο στα ηχεία σου σήμα 192khz να μην δουλεύει σωστά η εγγραφή του ήχου ...

για να δουλέψει σωστά πρέπει να κατεβάσουμε τα 192 στα 48 αλλά να ριθμίσουμε και την επιστροφή στο recodrings device (σε εμένα το λέει Stereo mix)

άρα ηχεία στα 48khz --> stereo mix στα 96Khz--> και μέσα στο relive 192khz ... και έχουμε ακριβώς τον ήχο μας , ότι που ακούγαμε από τα speakers μας κατά 99,9%

αν το παρατηρήσατε στην ουσία διπλασιάζουμε κάθε φορά την δειγματοληψία ... (θεώρημα δειγματοληψίας στην πράξη)

το παραπάνω το δοκίμασα σε μουσικό βίντεο .

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωωω.........

 

AMD Radeon RX 460 Unlocked To Full Polaris 11 GPU

 

http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2016/12/AMD-Radeon-RX-460-Unlock_1.png

 

AMD-Radeon-RX-460-Unlock_Performance_Wit

 

 

αλλά προφανώς

 

Quote

Note: It’s always possible that something goes wrong if you flash the BIOS of your card. In addition it’s possible that not all cards can be unlocked and that you might damage the card. Flash at your own risk!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Εεεεεε.... γκουχ......(κεντρική)....γκουχ....γκουχ.....ααααα.........ψουυυυυυ.......Ναι...:p

Παναθεμα σε τι επαθες?

Εγω γουρλωσα τα ματια

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, azazil1190 said:

Παναθεμα σε τι επαθες?

Εγω γουρλωσα τα ματια

Και εγώ γούρλωσα τα μάτια. Μετά έφτιαξα θέμα στην κεντρική και περίμενα να δω κόσμο να ποστάρει, αλλά τζίφος. :tongueout::p

Πάντως αυτό το διήμερο θα είναι πολύ AMDάδικο. Έχουμε και Zen αύριο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Εεεεεε.... γκουχ......(κεντρική)....γκουχ....γκουχ.....ααααα.........ψουυυυυυ.......Ναι...:p

χαχα με πρόλαβες :p

ρύθμισα και το FB να μου τα δείχνει πάνω πάνω :p

 

αύριο όπως έγραψες παρακάτω θα είναι amd ...

μήπως έχει κανείς ιδέα σε ώρα ελλάδος τι ώρα θα γίνει το event

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

χαχα με πρόλαβες :p

ρύθμισα και το FB να μου τα δείχνει πάνω πάνω :p

 

αύριο όπως έγραψες παρακάτω θα είναι amd ...

μήπως έχει κανείς ιδέα σε ώρα ελλάδος τι ώρα θα γίνει το event

 

 

Θα σας πω εγω:p

Τους εχω καλεσμενους στο σπιτι μου μαζι με Raja.θα ερθουν και κατι ελεφαντες απο ινδια και να δω που θα τους παρκαρουν στην γειτονιά:hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, azazil1190 said:

Θα σας πω εγω:p

Τους εχω καλεσμενους στο σπιτι μου μαζι με Raja.θα ερθουν και κατι ελεφαντες απο ινδια και να δω που θα τους παρκαρουν στην γειτονιά:hehe:

χαχαχα ...

:gyro:

Αύριο 11 το βραδάκι ώρα Ελλάδος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LocoDiceGR said:
Quote

So why have you seen massive perf gains / drops over time if the 0-day drivers do not add huge performance increases ? Well that is simple, often the most performance increase are based on the actual game being patched and updated.

Όταν τόσα χρόνια λέγαμε κάποιοι ότι το πρόβλημα στα παιχνίδια ήταν ότι γίνονταν optimized για Nvidia hardware και καμιά φορά και UNoptimized για το AMD hardware, κάποιοι φωνάζανε ότι έφταιγε η AMD και οι drivers της. Τώρα που λόγω κονσολών και DX12/Vulkan(Mantle) τα παιχνίδια γίνονται optimized (και) για GCN αρχιτεκτονική, τα πράγματα ήρθαν τούμπα και ξαφνικά η Nvidia δείχνει να έχει προγραμματιστές άσχετους και η AMD σαΐνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Όταν τόσα χρόνια λέγαμε κάποιοι ότι το πρόβλημα στα παιχνίδια ήταν ότι γίνονταν optimized για Nvidia hardware και καμιά φορά και UNoptimized για το AMD hardware, κάποιοι φωνάζανε ότι έφταιγε η AMD και οι drivers της. Τώρα που λόγω κονσολών και DX12/Vulkan(Mantle) τα παιχνίδια γίνονται optimized (και) για GCN αρχιτεκτονική, τα πράγματα ήρθαν τούμπα και ξαφνικά η Nvidia δείχνει να έχει προγραμματιστές άσχετους και η AMD σαΐνια.

Γιαννη συγγνωμη κιολας, αλλα εδω και χρονια οι κονσολες εχουν AMD συστηματα και φωναζουμε οτι τα παιχνιδια γραφονται για κονσολες πρωτιστως και μετα  με ενα παρα πολυ κακο optimization-port (οπως θες πες το) βγαινουν και οι εκδοσεις για τα pc.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, giorgos2187 said:

Γιαννη συγγνωμη κιολας, αλλα εδω και χρονια οι κονσολες εχουν AMD συστηματα και φωναζουμε οτι τα παιχνιδια γραφονται για κονσολες πρωτιστως και μετα  με ενα παρα πολυ κακο optimization-port (οπως θες πες το) βγαινουν και οι εκδοσεις για τα pc.

Ναι αλλά χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα μέχρι οι εταιρίες να αλλάξουν την πλατφόρμα και τα εργαλεία με τα οποία δουλεύουν, καθώς και χρόνος μέχρι να δημιουργηθεί ένας τίτλος. Στην πρώτη και καλά επίδειξη του XBOX ONE, είχαν χρησιμοποιηθεί PCs με Intel CPUs και Nvidia κάρτες γραφικών.

 

Δεν μιλάω γενικότερα για κακό porting, αλλά ειδικότερα για το σε τι πλατφόρμα γίνεται το optimization και όπως παλαιά ευνοούταν η Nvidia, πλέον ευνοείται η AMD. Για αυτό ίσως και η 480 έχει κλείσει την ψαλίδα με την 1060, για αυτό ίσως η Nvidia έχει θέματα τώρα τελευταία με τους οδηγούς της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.