Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Βγαίνει η Fury X ως 980Ti killer και γελάει και το παρδαλό κατσίκι. 1,5 χρόνο μετά η Fury X κερδίζει στο χαλαρό την 980Ti(σε κάποιους έστω τίτλους). Αυτή η εταιρία έχει τρελό θέμα με το timing.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, yanni said:

Βγαίνει η Fury X ως 980Ti killer και γελάει και το παρδαλό κατσίκι. 1,5 χρόνο μετά η Fury X κερδίζει στο χαλαρό την 980Ti(σε κάποιους έστω τίτλους). Αυτή η εταιρία έχει τρελό θέμα με το timing.

και 1070 !

περίμενε θα έρθουν τώρα οι πράσινοι να πουν μα δεν είναι o/ced ! xD

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

και 1070 !

περίμενε θα έρθουν τώρα οι πράσινοι να πουν μα δεν είναι o/ced ! xD

Αντικειμενικα με oc ριχνει :p

Αυτές τις μερες βρηκα λιγο χρονο και ειπα να δω το c.f πως παει στο rise of tomb.

Σε 4κ max ολα με smaa,pure hair o , κτλ οτι αλλο υπήρχε ultra.

Επαιζα σταθερα 57-58 fps καθόλου άσχημα

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου για μια εβδομάδα μια Sapphire Nitro+ RX 470 με 8GB και θέλω να γράψω μερικά highlights/ "μυστικά" από αυτήν την εμπειρία.

 

Λόγω μικρού τροφοδοτικού ( Cooler Master Elite Power 460W - στο test έγραψαν ότι φτάνει μέχρι 420W) παρά την 8pin τροφοδοσία της κάρτας, υπήρχε θέμα με throttling στο ρολόι της GPU που δεν μπορούσε να κρατήσει το 1260 MHz - η Sapphire επισήμως δίνει την κάρτα στα ~175W

 

Για να μην αλλάξω τροφοδοτικό, δοκίμασα το undervolting που είχε γίνει πολύ ντόρος όταν βγήκε η Reference RX 480 με 6pin και Power limit τα 150W, οπότε για διαφορετικούς λόγους μιλάμε για την ίδια κατάσταση με εμένα - power constrained Polaris GPU.

 

Λοιπόν, το undervolting μέσω Wattman από τους τελευταίους 16.12.1 Relive κάνει θαύματα και θα το συστήσω ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν θέμα με power supply.

 

Σε GPU με ASIC quality μόλις 68,9%, κατεβάζοντας τα τελευταία δύο states 6 και 7 στα 980-985 mV από 1093 (!) που έρχεται από την Sapphire, ανέβασα (!) GPU clock από 1260MHz στα 1300MHz και όχι μόνο δεν έκανε throttle αλλά κρατάει σταθερό το 1300MHz κατεβάζοντας την κατανάλωση από 110W - 130W σε συγκεκριμένο παιχνίδι (Black Desert) στα 65W - 85W, δηλαδή  σχεδόν στο μισό (!!) ενώ και η θερμοκρασία κατέβηκε 10 βαθμούς τουλάχιστον.

 

Μιλάμε για ταυτόχρονο overclocking με undervolting που παρόλα αυτά κρατάει σταθερό ρολόι ανεβάζοντας τις επιδόσεις, τρομακτική πτώση του power consumption και μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας.

 

Μου θύμισε το video με την XFX RX 480 GTR με τα 8GB που ψάχναμε να βρούμε αν έχει Polaris 10 v2 chip και καταφέρνει να έχει τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και κατανάλωση.

 

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα Polaris 10 v2 σε desktop κάρτες - απλά θέλει undervolting και μπορούν να έχουν το ίδιο efficiency όλοι.

 

Η Sapphire Nitro+ RX 470 με 8GB έρχεται με δυο chip μνήμης (4GB + 4GB) ("μυστικό") που είναι χρονισμένα στα 2000 MHz (8GHz effective), ακριβώς όπως η RX 480 με τα 8GB και δεν μπόρεσα να κατεβάσω τα 1000mV χωρίς throttle στο ρολόι της μνήμης, οπότε αυτό το άφησα απείραχτο.

 

Πιθανόν σε μελλοντικά παιχνίδια με >>4GB memory consumption να έχω θέμα με το συνολικό power consumption της κάρτας, αλλά στα 1080p για να γίνει αυτό θα περάσει καιρός.

 

Νομίζω πως κάτι πήγε στραβά στο release των καρτών Polaris που φαίνονται over-volted, καταστρέφοντας το efficiency, τις θερμοκρασίες και σε ορισμένες περιπτωσεις (throttle) τις επιδόσεις, χωρίς λόγο.

 

Αυτά από εμένα, ελπίζω να έγινα κατανοητός!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω με οτι εχω διαβασει και δει σε video καταληγω οτι σε 470 αθορυβες-κρυες ειναι οι MSI-Asus και σε 480 οι MSI-XFX-Asus

NikosD για 470 Nitro διαφωνω καθως φαινεται οτι χτυπαει 75-77αρια οταν με τις αντιστοιχες στροφες-θορυβο οι Asus MSI δειχνουν να παιζουν στους 67-70...Τωρα αν κραταει τους 70 με 2600rpm και οι αλλες με 1600rpm ειναι αισθητη διαφορα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου δώσω συγκεκριμένο παράδειγμα.

Τα fans αρχίζουν να γυρνάνε στους 53 βαθμούς σε χαμηλές στροφές περίπου 600 με 700 RPM που είναι εντελώς αθόρυβα.

Ακόμα και στις 1600 με 1700 στροφές, η κάρτα δεν ακούγεται και το σχετικά αθόρυβο τροφοδοτικό που έγραψα παραπάνω, ακούγεται περισσότερο.

2600 RPM δεν παίζει.

By default στους drivers, τερματίζει στις 2300 RPM.

Όταν έτρεξα ένα benchmark σε OpenGL - το madshaders - με διαδοχικά τεστακια των 10 sec σε κάποια φάση κόλλησαν τα fans στο maximum 2300 RPM.

Η κάρτα έκανε σαν Jet στην απογείωση (!)

Όταν τελείωσε το test που ήταν full screen και κοίταξα την θερμοκρασία της κάρτας μετά από ώρα λειτουργίας στους 2300 RPM, η θερμοκρασία του Chip ήταν 25 (!!!) βαθμοί Κελσίου με δωμάτιο στους 20.

Όπως έχω ξαναγράψει, οι Polaris θέλουν undervolting και κατεβαίνεις 10 βαθμούς για πλάκα.

Έτσι μπορείς να βάλεις και πιο επιθετικά την target θερμοκρασία και την Max και να ρυθμίσεις ανάλογα και τα RPM, όλα μέσα από τους drivers.

Από εκεί και πέρα περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

Στα 2300rpm και κατεβηκε 25 μου φαινεται λιγο too much δεν ξερω μπορει

Παντως σε σχετικο video που συγκρινει Asus και Sapphire η Asus αναφερει οτι ειναι πιο κρυα-αθορυβη ακομα και μετα την αυξηση του temp limit στα ορια της Nitro(75-77)και μαλιστα γρηγοροτερη σε καποιες περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος zapata έγραψε:

Στα 2300rpm και κατεβηκε 25 μου φαινεται λιγο too much δεν ξερω μπορει

Παντως σε σχετικο video που συγκρινει Asus και Sapphire η Asus αναφερει οτι ειναι πιο κρυα-αθορυβη ακομα και μετα την αυξηση του temp limit στα ορια της Nitro(75-77)και μαλιστα γρηγοροτερη σε καποιες περιπτωσεις

Η asus δεν ειναι η πιο αθόρυβη πανω κατω ειναι ιδια με sapphire. 

H msi ειναι η πιο αθόρυβη

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος zapata έγραψε:

Εχεις καποιο video-review να τσεκαρω;

Οχι δεν εχω. Αλλα στο λεω εγω με σιγουρια μιας και απο τα χερια μου έχουν περασει και τα 2 παραπανω συστηματα ψυξης.

Αυτή την στιγμη εχω στο ενα pc την sapphire rx480nitro oc και στo αλλο την asus strix 1080 oc.

Ειχα όμως και msi gaming x 1080 η οποια ειναι μακραν η πιο αθόρυβη απο τις παραπανω 2 που παιζουν στα ίδια επίπεδα θορύβου.

Η msi στο 100% να βαλεις τα fan της ακούγονται σαν το 65% των αλλων δυο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H msi είναι όντως η καλύτερη από άποψη cooler. Στα αρνητικά της είναι το κλασσικό κόκκινο χρώμα και ότι βγαινουν πάντα τα pipes από το πλάι (γενικά είναι πολύ φαρδιά κάρτα γιαυτό και έχει μεγάλα fans όμως που την κάνουν αθόρυβη).
Ένα βίντεο καλό που συγκρίνει την XFX GTR (που θεωρείτο top για ένα διάστημα) VS την MSI είναι αυτό :

Εγώ  απόκτησα την sapphire rx 480 πρόσφατα (ευχαριστώ τον azazil γιαυτό :p ) και θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιο review εν συνεχεία της Devil 470 που είχα κάνει το καλοκαίρι!
Γενικά το cooler της sapphire ακούγεται αισθητά από το 40% (1700rpm). Στο 30%(1350rpm) είναι αθόρυβο πλήρως και κάπου στο 34%(1500rpm) αρχίζει να ακούγεται λίγο. Σε stress test 3dmark δεν μπορώ να κρατήσω τα temps κάτω από 75oC με 30% fan (στο φουλ oc mode πάντα 1342 ρολόγια). Θα ανεβάσω τεστάκια πάντως όταν βρω χρόνο να δείτε αλλά σαν κάρτα είναι πολύ καλή και η sapphire είμαι φουλ ευχαριστημένος και γενικά το stress test είναι ακραίο μέτρο σύγκρισης, σε games δεν ανεβαίνουν τόσο τα temps για κανένα λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.