Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

8 hours ago, GoMaR said:

μου αρέσει που κάποιοι λένε δεν έχει νόημα το ocing για το 10-20% όταν για αυτή τη διαφορά άλλοι αλλάζουν κάρτες :p

 

 

Το 20% είναι ακραίο OC και δε νομίζω ότι το συναντάμε συχνά. Από την άλλη αν έλεγα ότι το τυπικό OC είναι γύρω στα 5-10%, θα τρέχανε όλοι να μου πούνε "Α εγώ έκανα 14% OC στην ΜπλαΜπλα μου". Όπως και να χει αυτά τα λίγα fps ίσως να σε σώσουν από το να μην ρίξεις κάποια settings όταν είσαι οριακά στα 30-40fps. Στο witcher θυμάμαι σε κάποιες περιοχές ήταν πιο "βαριές" από γραφικά και είχε και βροχή... ε εκεί από 40-45 έπεφτα έως και 10 fps κάτω στιγμιαία... και φυσικά το ένιωθα οπτικά και με ενοχλούσε. Ίσως σε τέτοια σενάρια να μετράει το OC αλλά αλίμονο σιγά μην ασχοληθώ τώρα για κάτι τέτοιο που θα γίνει 1 στις 100. Όσο γιαυτούς που αλλάζουν κάρτες ελπίζω να πουλάνε τις παλιές τους γιατί γενικά νομίζω έχεις λίγη χασούρα, διαφορετικά σίγουρα δεν συμφέρει :p 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε , επειδή μιλάτε για την nvidia και παίρνετε την nvidia σαν O/C παράδειγμα !

Η nvidia κοροϊδεύει τον κόσμο , διαβάστε παρακάτω πριν ξεκινήσετε το κράξιμο !!!

 

Η nvidia έχει βγάλει ένα τσιπάκι το οποίο ξέρει ότι όταν θα το βγάλει παραγωγή μπορεί να πιάσει 1800 MHz !

και τι κάνει για να σου δώσει την χαρά της ψευδαίσθησης του O/C , αντί να το βάλει στα 1800Mhz το βάζει στα 1400-1500 , και μετά το πας στα 1800 και πανηγυρίζεις/τε λες και κάνατε κάποιο κατόρθωμα !

Επειδή λέω μόνο για nvidia ας πάμε και στην INTELA , οι i7 920 DO όλοι για πλάκα πάνε στα 4Ghz (δεν το έκανε εν αγνοία της) ! , αλλά τον έπαιρνες στα 2.6 , και με turbo 2,8 και τον πήγαινες στα 4Ghz (από τα 2,8 στα 4 είναι 1,2Ghz αρκετά μεγάλη διαφορά όχι κάτι ψωρο mhz που παίρνουν οι κάρτες)

 

Αν είχε τα κάκαλα η nvidia έπρεπε να τις μάξαρε τις κάρτες με 50-100mhz κάτω και τελείωνε η υπόθεση !!!

 

Που καταλήγουμε ότι το Overclodability του κάθε προϊόντος το καθορίζει ο κατασκευαστής ! ( π.χ. όπως είπε και η INTELA μόνο η K σειρά ο/c κανένας άλλος cpu ... )

Απλά όσοι παίρνουν nvidia έχουν πέσει μέσα στο λάκο του marketing και νομίζουν ότι κάνουν o/c ! η αλλιώς το O/C είναι όπλο του marketing πλέον !

 

Σας παρακαλώ πολύ μην μακρηγορήσουμε για το O/C ξανά διότι είναι τεχνητό (όλα στην κρίση του κατασκευαστή)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε συ @ARMAGEDDON αυτο τωρα ειναι επιχειρημα για να "την πεις" στους πρασινους; 

Με την ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ ομως λογικη, ξερει η κοκκινη μεχρι που παει , και τοσο μπορει , τοσο δινει , ωστε οταν το πας στο "Χ" ρολοι να εχεις την ψευδαισθηση του OC. 

Τι, οχι; 

Μονος σου το λες: 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Που καταλήγουμε ότι το Overclodability του κάθε προϊόντος το καθορίζει ο κατασκευαστής

Δηλαδη η AMD δεν ειναι κατασκευαστης; Τι ειναι , μαναβης; :p 

 

Επισης , ψωροmHz παιρνουν οι καρτες, και συγκρινεις τωρα μουσμουλα με οστρακοειδη (cpu's με gpu's δλδ) Τελος παντων 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tommybertsen said:

Δηλαδη ρε συ @ARMAGEDDON αυτο τωρα ειναι επιχειρημα για να "την πεις" στους πρασινους; 

Με την ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ ομως λογικη, ξερει η κοκκινη μεχρι που παει , και τοσο μπορει , τοσο δινει , ωστε οταν το πας στο "Χ" ρολοι να εχεις την ψευδαισθηση του OC. 

Τι, οχι; 

Μονος σου το λες: 

 

Δηλαδη η AMD δεν ειναι κατασκευαστης; Τι ειναι , μαναβης; :p 

 

Επισης , ψωροmHz παιρνουν οι καρτες, και συγκρινεις τωρα μουσμουλα με οστρακοειδη. Τελος παντων 

τι δεν κατάλαβες από αυτά που έγραψα (εδιτ , για να το κάνω ποιο λιανά για όλες τις εταιρίες αναφέρομαι είτε πράσινους είτε κόκκινους )

 

Εγώ προσωπικά εγώ δεν το κάνω σημαία το O/C ! όπως το κάνουν οι πράσινοι όπου και να βρίσκονται !

Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει το O/C σε κάρτα μόνο σε cpu (αν αξίζει ο κόπος (βλέπε ι7 920) !

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πρασινη καρτα εχω, αλλα δε βλεπω πουθενα καμμια σημαια.

Οποτε δεν ειναι καλο να τσουβαλιαζουμε.

Ουτε εμενα με ενδιαφερει αλλα για το 10% που μπορει να φανει χρησιμο , εστω σα ψευδαισθηση (οπως λες) , ΕΚΕΙ που θα χρειαστει , θα το κανω. Αν δε χρειαστει δε θα το κανω για να πω οτι "ουαου, δειτε , μαμαω με την καρτα μου να τρεχει 2168/4600, σουπερ αχχχ " :p Και κερδιζω 10 fps και απο 95 παω στα 105. Πωπω , τρελα λεμε :p 

 

Εσυ δεν εγραψες για σημαια OC, εγραψες οτι ειδικα στην πρασινη αρμαδα, δινεται η ψευδαισθηση του OC. Αυτο βλεπω, αυτο καταλαβαινω.

 ΚΑΜΜΙΑ αναφορα δε βλεπω στην κοκκινη. 

Οταν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι , βγαζουμε τα γυαλια που φοραμε μαν. 

 

Αυτα , γενικα. 

 

Αν τωρα το η κοκκινη συνεχισει δυνατα και με σωστα βηματα , κερδος θα ειναι για ολους. 

 

Spoiler

Με OC ή χωρις :hehe: 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tommybertsen said:

Εσυ δεν εγραψες για σημαια OC, εγραψες οτι ειδικα στην πρασινη αρμαδα, δινεται η ψευδαισθηση του OC. Αυτο βλεπω, αυτο καταλαβαινω.

 ΚΑΜΜΙΑ αναφορα δε βλεπω στην κοκκινη. 

 

  Reveal hidden contents

Με OC ή χωρις :hehe: 

 

Απαντάω στα bold "Γίνετε σε μεγαλύτερο βαθμό από την πράσινη μεριά " ! , αφήνει μεγαλύτερα περιθώρια αφού μπορεί ...

Επίσης σίγουρα έχει γραφτεί εδώ και παντού ότι οι πράσινες κλοκάρουν καλύτερα !

άλλοι πρέπει να βγάλουν τα γυαλιά και να δουν αντικειμενικά , αντικειμενικά μιλάω για αυτό έβαλα και Intela για να δείξω ότι υπάρχει σοβαρό παράδειγμα !

 

Το κουράσαμε το θέμα έκανα edit στο προτελευταίο μήνυμά μου για να βάλω και τους κόκκινους

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2016 at 0:44 AM, azazil1190 said:

Αν δεν βαρεθω αυριο θα αρχίσω τα πειράματα. 

Απο την αλλη λεω αφου δουλευει ετσι να μην το σκαλισω και τέλος καλο ολα καλα.

Φαντάζομαι δεν θα δοκιμάσεις - αν δοκιμάσεις - modded bios, αλλά για καλό και για κακό είπα να σε κάνω quote

 

AMD BIOS Signature Check re-enabled with ReLive, Locks out Polaris BIOS Modders

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ARMAGEDDON said:

Κοιτάξτε να δείτε , επειδή μιλάτε για την nvidia και παίρνετε την nvidia σαν O/C παράδειγμα !

Η nvidia κοροϊδεύει τον κόσμο , διαβάστε παρακάτω πριν ξεκινήσετε το κράξιμο !!!

 

Η nvidia έχει βγάλει ένα τσιπάκι το οποίο ξέρει ότι όταν θα το βγάλει παραγωγή μπορεί να πιάσει 1800 MHz !

και τι κάνει για να σου δώσει την χαρά της ψευδαίσθησης του O/C , αντί να το βάλει στα 1800Mhz το βάζει στα 1400-1500 , και μετά το πας στα 1800 και πανηγυρίζεις/τε λες και κάνατε κάποιο κατόρθωμα !

Επειδή λέω μόνο για nvidia ας πάμε και στην INTELA , οι i7 920 DO όλοι για πλάκα πάνε στα 4Ghz (δεν το έκανε εν αγνοία της) ! , αλλά τον έπαιρνες στα 2.6 , και με turbo 2,8 και τον πήγαινες στα 4Ghz (από τα 2,8 στα 4 είναι 1,2Ghz αρκετά μεγάλη διαφορά όχι κάτι ψωρο mhz που παίρνουν οι κάρτες)

 

Αν είχε τα κάκαλα η nvidia έπρεπε να τις μάξαρε τις κάρτες με 50-100mhz κάτω και τελείωνε η υπόθεση !!!

 

Που καταλήγουμε ότι το Overclodability του κάθε προϊόντος το καθορίζει ο κατασκευαστής ! ( π.χ. όπως είπε και η INTELA μόνο η K σειρά ο/c κανένας άλλος cpu ... )

Απλά όσοι παίρνουν nvidia έχουν πέσει μέσα στο λάκο του marketing και νομίζουν ότι κάνουν o/c ! η αλλιώς το O/C είναι όπλο του marketing πλέον !

 

Σας παρακαλώ πολύ μην μακρηγορήσουμε για το O/C ξανά διότι είναι τεχνητό (όλα στην κρίση του κατασκευαστή)

Ολες οι εταιριες κοροιδευουν τον κοσμο.

Αλλα και για να γινω σπαστικος..Ας δινει το τσιπακι και στα 5mhz..τι με νοιαζει αν σπερνει η καρτα ;

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το που βρίσκεται η κάθε εταιρία στην αγορά, αντίστοιχα δίνει ή "κρύβει". Intel και Nvidia έχουν το 70-90% της αγοράς, οπότε δεν θα δώσουν με την μία τα 4GHz ή τα 1800MHz, διότι σε θέλουν πελάτη και αύριο. Πολύς κόσμος δεν ασχολείται/δεν ξέρει/φοβάται/δεν καταλαβαίνει τι εστί overclocking οπότε αφήνει τον επεξεργαστή και την κάρτα ως έχει. Intel και Nvidia "κρύβουν" MHz από αυτούς, διότι τους θέλουν πελάτες και αύριο, όχι μεθαύριο. Το ότι μετά αυτό γίνεται η χαρά του OC, είναι άλλη ιστορία.

Η AMD από την άλλη, ένας Θεός ξέρει πως τα καταφέρνει. Όλοι την βρίζουν, αλλά ας πάνε να παίξουν ένα παιχνίδι σκάκι έχοντας μόνο τα πιόνια και να δούμε αν θα τα καταφέρουν καλύτερα. Επειδή λοιπόν η AMD είναι πίσω και ψάχνει να βρει πελάτες σήμερα, αδιαφορώντας για το αύριο, προσφέρει εξ αρχής συχνότητες όσο πιο ψηλά γίνεται, είτε πρόκειται για επεξεργαστής είτε GPU. Αν αύριο με τους Zen και το Vega, διπλασιάσει τα έσοδά της και τα μερίδια αγοράς της, θα αρχίσουμε να βλέπουμε και από αυτήν τα τσιπάκια της σε πιο συντηρητικές συχνότητες, με αρκετά περιθώρια overclock.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν καποιος κοιταει για κατι στα 280-290Ε μπορει να δει και fury αν δεν τον νοιαζουν τα 8GB τοσο.

https://www.amazon.fr/Sapphire-11247-03-40G-Carte-graphique-Express/dp/B018Y0IHA2

 

 

Τωρα ειναι out of stock(ερχονται νεα κομματια λεει σε 4-6 εβδομαδες) αλλα εγω την Τεταρτη παραλαμβανω την δικη μου. Εντωμεταξυ επειδη αργησε το amazon ενω ηταν σε stock μου καναν δωρο τα μεταφορικα(ειχα βαλει την ακριβη επιλογη), ενα gift 8€ απο amazon, ενω επειδη κατα την διαρκεια που την περιμενα η τιμη επεσε για ενα απογευμα στα 259€ μου κοψαν και αλλο ενα 20αρι απο την τιμη που την ειχα πρωτοπαραγγειλει.

http://fr.camelcamelcamel.com/Sapphire-11247-03-40G-Carte-graphique-Express/product/B018Y0IHA2

(εδω φενεται οτι το lowest price ειναι 259€)

 

Στην τιμη που την πηρα λοιπον μου φενεται αρκετα καλο deal, περιμενω να την δω και απο κοντα γιατι δεν παλευετε αλλο με τα ενσωματωμενα του 4790Κ!

 

Edit: Απο οτι ειδα με τους νεους drivers και η Fury ειχε περισσοτερα drawcalls σε DX11!

 

Έγινε επεξεργασία από khr1s
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Φαντάζομαι δεν θα δοκιμάσεις - αν δοκιμάσεις - modded bios, αλλά για καλό και για κακό είπα να σε κάνω quote

 

AMD BIOS Signature Check re-enabled with ReLive, Locks out Polaris BIOS Modders

Δυστυχώς η ευτυχώς δεν βρηκα τον χρονο.

Επειδή η δουλειά μου ειναι περιεργη και δεν εχω τον χρονο σε περιπτωση που κατι δεν δουλεύει σωστα να κάθομαι να ψάχνομαι με τα timings στις μνημες κτλ.

Θα τις αφησω ετσι τις καρτες μια χαρα τουμπανο δουλεύουν .

Παιχνιδι ακομα δεν δοκιμασα :p

Μονο 3dmark ετρεξα να δω τι πουλια πιανουν.

Συν οτι με το που βγει η 490 εαν ειναι single core θα τις δωσω και θα παω εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, azazil1190 said:

Δυστυχώς η ευτυχώς δεν βρηκα τον χρονο.

Επειδή η δουλειά μου ειναι περιεργη και δεν εχω τον χρονο σε περιπτωση που κατι δεν δουλεύει σωστα να κάθομαι να ψάχνομαι με τα timings στις μνημες κτλ.

Θα τις αφησω ετσι τις καρτες μια χαρα τουμπανο δουλεύουν .

Παιχνιδι ακομα δεν δοκιμασα :p

Μονο 3dmark ετρεξα να δω τι πουλια πιανουν.

Συν οτι με το που βγει η 490 εαν ειναι single core θα τις δωσω και θα παω εκει.

άστα άστα βλέπω να τα πουλάμε όλα :p  , όπως είπες εξαρτάτε αν θα είναι μονοπύρηνη , και σε τι τιμή θα έρθει Ελλάδα !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ARMAGEDDON said:

Κοιτάξτε να δείτε , επειδή μιλάτε για την nvidia και παίρνετε την nvidia σαν O/C παράδειγμα !

Η nvidia κοροϊδεύει τον κόσμο , διαβάστε παρακάτω πριν ξεκινήσετε το κράξιμο !!!

 

Η nvidia έχει βγάλει ένα τσιπάκι το οποίο ξέρει ότι όταν θα το βγάλει παραγωγή μπορεί να πιάσει 1800 MHz !

και τι κάνει για να σου δώσει την χαρά της ψευδαίσθησης του O/C , αντί να το βάλει στα 1800Mhz το βάζει στα 1400-1500 , και μετά το πας στα 1800 και πανηγυρίζεις/τε λες και κάνατε κάποιο κατόρθωμα !

Επειδή λέω μόνο για nvidia ας πάμε και στην INTELA , οι i7 920 DO όλοι για πλάκα πάνε στα 4Ghz (δεν το έκανε εν αγνοία της) ! , αλλά τον έπαιρνες στα 2.6 , και με turbo 2,8 και τον πήγαινες στα 4Ghz (από τα 2,8 στα 4 είναι 1,2Ghz αρκετά μεγάλη διαφορά όχι κάτι ψωρο mhz που παίρνουν οι κάρτες)

 

Αν είχε τα κάκαλα η nvidia έπρεπε να τις μάξαρε τις κάρτες με 50-100mhz κάτω και τελείωνε η υπόθεση !!!

 

Που καταλήγουμε ότι το Overclodability του κάθε προϊόντος το καθορίζει ο κατασκευαστής ! ( π.χ. όπως είπε και η INTELA μόνο η K σειρά ο/c κανένας άλλος cpu ... )

Απλά όσοι παίρνουν nvidia έχουν πέσει μέσα στο λάκο του marketing και νομίζουν ότι κάνουν o/c ! η αλλιώς το O/C είναι όπλο του marketing πλέον !

 

Σας παρακαλώ πολύ μην μακρηγορήσουμε για το O/C ξανά διότι είναι τεχνητό (όλα στην κρίση του κατασκευαστή)

Φυσικα και ειναι ακριβως οπως το λες, αλλα η αλλη οψη του ιδιου νομισματος ξερεις ποια ειναι? Το οτι η nvidia ειναι αρκετα μπροστα στις επιδοσεις που να την παιρνει να ακολουθησει αυτην την τακτικη χωρις να χανει σε ολα τα reviews/charts του guru3d πχ με βαση τα οποια αγοραζει ο πολυς κοσμος ενω αντιθετα η AMD νιωθει τετοια πιεση για να φανει ανταγωνιστικη σε αυτα, που τωρα τελευταια κλοκαρει τις καρτες σε στοκ πολυ κοντα στο max τους και εχουν ελαχιστο oc headroom... Για θυμισου την τελευταια φορα που η AMD ειχε πραγματικα με ανεση ανωτερο προιον ποσο συντηρητικα το κλοκαρε (7970 vs 580)

 

Αυτα, γιατι την αλλη φορα ειπα για το φιλο με τα πρασινα γυαλια, αλλα και εσυ εχεις κοκκινα....μη ξεχνιομαστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Blinky έγραψε:

Αυτα, γιατι την αλλη φορα ειπα για το φιλο με τα πρασινα γυαλια, αλλα και εσυ εχεις κοκκινα....μη ξεχνιομαστε.

Για αυτο και εγω αγοραζω μονο μπλε και μαύρα γυαλιά αντε και κανα καθρέπτη. :hehe::p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει πλατιάσει πολύ η συζήτηση και χάνουμε το νόημα (ΑΚΑ, αντί να βλέπουμε το δάσος επικεντρωνόμαστε μόνο στο δέντρο που έχουμε μπροστά μας)

Ο καθένας φοράει ότι γυαλιά θέλει ...

Εγώ προτιμώ τα grey (μαύρα) polarized η polarized grey με μπλε καθρέπτη από το 2011 πριν γίνουν μόδα :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.