Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

το freesync από όσο έχω καταλάβει μέχρι στιγμής πρέπει να το υποστηρίζει και το game για να δουλέψει , αν κάνω λάθος διορθώστε με !

 

μαλλον όχι,το game δεν καταλαβαινει από free η Gsync,η καρτα η οθονη και οι drivers το κανουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δινουν μεγαλη βαρυτητα στο VR εκμεταλευομενοι και το μονοπωλιο τους στις κονσολες. Δηλαδη το PS4 neo εχουν ηδη ανακοινωσει οτι θα εχει polaris 2304 shader gpu (που εντελως τυχαια συμπιπτει τωρα με την radeon) και η βασικη του χρηση σε σχεση με το απλο ps4 ειναι για το VR. Επισης το new xbox θα εχει πιθανον Vega μεσα γιατι λενε ακομα δυνατοτερη gpu απο το ps4 και παλι το focus της microsoft ειναι να παιζει καλα με το occulus rift. Οποτε ακομα και αν στο θεμα console port games δεν επωφεληθηκε ιδιαιτερα η AMD με το μονοπωλιο της στις κονσολες, ισως τωρα στο VR να εκμεταλευτει περισσοτερο τη δουλεια που θα γινει σε optimization απο sony/microsoft και θα ειναι βασισμενη στη δικη της αρχιτεκτονικη αναγκαστικα.

 

Αποκει και περα δε τους κατηγορω που δεν καταφερνουν να ανταγωνιστουν στη μεγαλη κατηγορια τις 1070 και 1080 (και οταν ΙΣΩΣ το κανουν με το Vega θα ειναι πολυ αργα για αυτο το γυρο), εφοσον ισχυει οτι η πλειοψηφια αγοραζει καρτες στο Price bracket 150-300 και θα παιζουν μονοι τους τωρα εκει αν δε βγαλει γρηγορα η nvidia 1050/1060. Θα με ξενερωνε βεβαια αν η polaris δεν καταφερνει να ξεπερασει την 390Χ σε αποδοση γιατι καλως η κακως ειναι τεχνολογια 3ων ετων οποτε δεν μου αρκει το επιχειρημα "τοτε high end vs τωρινο mid".

Ομως για εμας που κινουμαστε και σε μεταχειρησμενα πολυ πιθανον να αντιμετοπισει μεγαλο προβλημα το Polaris απεναντι στις μεταχειρο maxwell 2.0

Δηλαδη αν δεν ξεπερναει σε αποδοση την 390Χ δυσκολα εγω θα πληρωνα 250+ για polaris αν μπορω να παρω μεταχειρησμενη GTX980 σε αυτα τα λεφτα (και πιο κατω) και ακομα περισσοτερο με 300-330 μια 980ti

 

Για τους αγοραστες μονο καινουριων εκει ΟΚ θα παιζει μονο του μεχρι να βγει 1060

Link to comment
Share on other sites

Μην λες ότι δεν κέρδισε κάτι η AMD από τις κονσόλες. Αν η AMD δεν είχε τις κονσόλες, δεν θα υπήρχε game σήμερα χωρίς GameWorks, HairWorks και PhysX ενσωματωμένο, πόσο μάλλον τώρα που η Nvidia έχει κάπου στο 75-80% της αγοράς..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Blinky said:

Ομως για εμας που κινουμαστε και σε μεταχειρησμενα πολυ πιθανον να αντιμετοπισει μεγαλο προβλημα το Polaris απεναντι στις μεταχειρο maxwell 2.0

Δηλαδη αν δεν ξεπερναει σε αποδοση την 390Χ δυσκολα εγω θα πληρωνα 250+ για polaris αν μπορω να παρω μεταχειρησμενη GTX980 σε αυτα τα λεφτα (και πιο κατω) και ακομα περισσοτερο με 300-330 μια 980ti

Συμφωνώ, αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό. Εξαρτάται από πολλά.

Αρχικά, μην ξεχνάς, κάτι που παραδέχονται όλοι στο άλλο thread, ότι η nVidia σταδιακά θάβει παλαιότερες κάρτες με τους drivers και δεν τις υποστηρίζει ανάλογα σε καινούρια παιχνίδια. Οπότε το μεταχειρισμένο με αυτό το σκεπτικό, δεν είναι καλή λύση.

Δεύτερον, έχεις το DX12 με το async compute. Ήδη τελευταία παιχνίδια το χρησιμοποιούν και βλέπουμε σημαντικές διαφορές, πχ Hitman.

Τέλος, η μεταπωλητική τους αξία θα πέσει πολύ όταν λήξει η εγγύηση, κάτι που θα συμβεί σε εσένα που θα την πάρεις τώρα μεταχείρω.

Εξαρτάται λοιπόν από το τι θέλεις να κάνεις με την κάρτα. Αν παίζεις περσινά παιχνίδια και δεν αναβαθμίζεις τους drivers, μια χαρά λύση είναι οι μεταχείρω 980/ti. Αν όμως ενδιαφέρεσαι για τελευταίας γενιάς και ειδικά με DX12, ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Σας το λεω εγω που εχω Ti...ξεχαστε την...Σε 4-5 μηνες θα ειναι σακατεμενη λογω μη υποστηριξης(γνωστες τακτικες μην τις αναλυουμε)...

 

Θα περιμενω λιγο καιρο ακομη παντως κ μετα θα δω αν τελικα θα παω σε 1080 ή xfire με polaris...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοιτώντας τις μετρήσεις του Guru3D στο Total War WARHAMMER DX12: PC graphics performance benchmark review - PC VGA Graphics card guide

παρατηρώ τα εξής.

 

Πολλές κάρτες γραφικών που σήμερα θεωρούνται ότι ικανοποιούν τα ελάχιστα ώστε να θεωρούνται DX12, απλά δεν θα υποστηρίζονται. Kepler, Maxwell 1ης γενιάς και GCN 1.0, δηλαδή πριν το Bonaire, θα τρώνε πόρτα (5η σελίδα στο review). Νομίζω αναφέρει κάπου ότι θα βγει patch για αυτές τις κάρτες, στο μέλλον πάντως ίσως να μην βγαίνουν patch.

 

Επίσης βλέπουμε ότι οι AMD πάνε εξαιρετικά, αλλά αυτό κυρίως λόγο MLAA, αν κατάλαβα καλά. Ίσως από τις λίγες περιπτώσεις που αδικούνται οι Nvidia κάρτες. Δεν πειράζει, ας δούνε και οι Nvidiάδες πως είναι το game να μην αξιοποιεί την κάρτα τους. Τόσο καιρό άλλωστε δεν τους φαινόταν να είναι πρόβλημα αυτό.

 

Η Fury X μια χαρά στην πλάτη της 1080 είναι υπό τις παρούσες συνθήκες, αλλά ομολογώ ότι μου κάνει εντύπωση που η 1080 ξεφεύγει σε μεγαλύτερες αναλύσεις, αν και το game δεν χρησιμοποιεί πάνω από 3,5GB μνήμης.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=223

index.php?ct=articles&action=file&id=223

 

index.php?ct=articles&action=file&id=223

 

Και τέλος, όποιος έχει AMD δεν χρειάζεται να το πετάξει από το παράθυρο. Όποιος επέλεξε i3, έναντι 8 core FX, ίσως να το μετανιώσει αν δεν σκοπεύει να αναβαθμίσει στο μέλλον.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=223

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προφανως σε 1080 ειναι cpu limited το παιχνιδι οποτε οι καρτες απο ενα επιπεδο αποδοσης και πανω (πχ απο τη Nano) δεν ξεδιπλωνουν ολη την ισχυ τους.

 

οσον αφορα τις μεταχειρησμενες, δε διαφωνω οτι η nvidia θα τις "θαψει" τις maxwell, αλλα ολα ειναι θεμα του ποση αποδοση θα εχει το polaris και που θα καταληψουν οι τιμες μεταχειρησμενων. Δηλαδη αν με 250ε αγοραζεις μια καρτα μεταξυ 390 και 390Χ οπως ψυθιριζεται, ε συγγνωμη αλλα θα δωσω αλλα 70 πχ να παρω μια μεταχειρο 980ti. Ποσο να τη θαψει πια.... (και η εγγυηση δεν ειναι τοσο θεμα, οι 980ti δεν ειναι πολυ καιρο στην αγορα, θα βρισκεις καρτα με 2+ χρονια εγγυηση, μπορεις να τη δωσεις σε κανα χρονο με 1+ χρονο ακομα να μενει).

 

Εκτος και αν παιζουν θαυματα σε VR... Παντως το λεω θα ξενερωσει πολυ αν ειναι κατω απο 390Χ η αποδοση. Ναι μεν θελουμε VFM κλπ, και για το fanboy θα βρεθουν δικαιολογιες να αγορασει (θερμαστρα η 390Χ, 14nm η polaris, χαμηλη καταναλωση, καλο OC κλπ) αλλα πρεπει να κανει και 2 βηματακια μπροστα και ας ειναι mid-end η καρτα, γιατι καλως η κακως η 390Χ ειναι η 290Χ που βγηκε το 2013...

 

Θεωρω δηλαδη οτι η καρτα ιδανικα θα επρεπε να ειναι +20% απο 390Χ και ας κοστιζε και 249-299ε , αυτο σε συνδιασμο με τα αλλα perks (καταναλωση, θερμοκρασια, oc headroom) θα ηταν αρκετα για να μοσχοπουλησει. Αλλα το γεγονος οτι την ανακοινωσαν στα 199ε με φοβιζει οτι μαλλον το παραπανω σεναριο δεν παιζει. Τωρα αν εχουν κανει κανενα θαυμα θα δουμε... Αλλα τα 2304 shaders με δεδομενο οτι οταν πηγαν απο την σειρα 6 στην σειρα 7 ειδαμε μικρη αυξηση performance per shader core, με παρομοια αυξηση τωρα αντε τα 2304 shaders να ισοδυναμουν με 2700 "παλιων" οποτε πρεπει να παιξει πολλη μπαλα με αυξηση συχνοτητας απο τα 14nm για να βγει κατι καλο

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως π ειμαι nvidia boy καλώς η κακός τέλος παντων περιμένω να δω για 480 τι θα κάνει από θέμα fps....γτ ειμαι μεταξύ 970 zotac amp extreme Kai 390x.....σε 2κ μόνιτορ βγαίνουν όντως 490????

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος INFLAMESGOHAN έγραψε:

εγω πάντως π ειμαι nvidia boy καλώς η κακός τέλος παντων περιμένω να δω για 480 τι θα κάνει από θέμα fps....γτ ειμαι μεταξύ 970 zotac amp extreme Kai 390x.....σε 2κ μόνιτορ βγαίνουν όντως 490????

Τη στιγμή που μιλάμε, η 970 θα έπρεπε να πωλείται μεταχειρισμένη 200€ max. Ειδικά για 2Κ gaming, τρώει άπειρο ξύλο (κοίτα τι παίζει σε 22 παιχνίδια με μόνο ένα DX12).. αν θες να παλέψεις με 390χ (θες 8gb), θα πας τουλάχιστον σε 980.

Με δεδομένο ότι θες να περιμένεις κ για το 480 (490 ξέχνα το, μπορεί να μην έρθει ποτέ τέτοια κάρτα), κάνε το. Επιδόσεις καλύτερες από 390χ δεν θα δεις με τίποτα. Εκτός αν η καρτούλα τρώει τρελό o/c, που με 6pinη τροφοδοσία, το θεωρώ...χλωμό. Θα δούμε με τα custom.. 

Επειδή είσαι του πράσινου στρατοπέδου, ή θα πας σε 980 καλή ή σε 1070, μα θα τα σκάσεις. Αν θες κάτι φθηνό ή θα πας σε 390x (αν βρεις) ή θα περιμένεις να βγουν 480/1070 με τελικές τιμές, να δεις μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις. Η 480 δεν θα είναι στα επίπεδα της 1070 προφανώς, μα ίσως είναι κοντά στα λεφτά που θες να δώσεις (200-250€). Από amd, θα ξαναδείς καρτούλα το Νοέμβρη, αλλά θα'ναι ΠΟΛΥ πιο ακριβή.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Delijohn Συμφωνω μαζι σου 1000 τα εκατο θα επρεπε σε αυτες τις τιμες να πωλητε η 970 αλλα κλασσικα οχι δεν την δινουνε τοσο εκτος αν ψαξεις skroutz,Παντως επειδη κανω αγορες με πιστωτικη εθνικη λογο οτι δν εχω το κασερι κοιταζω μονο απο eshop και προφανως ξερω οτι οι τιμες ειναι πανω απο οσο θα επρεπε αλλα αμα δεις μια τωρα στο esop η Zotac gtx 970 amp extreme πριν 3 μερες απο 489 την πηγανε στα 377 και απο οτι εχω ψαξει λιγο λενε οτι ειανι η top σε 970 ενω η 390χ ακομα 556 την πουλανε..... και με βαση τα fps που ειδα στο Βιντεο που εβαλες αν πχ δν πεσουνε οι τιμες και προφανως η 1070 που γλυκοκοιταζω ειναι το πολυ μεχρι 500 τοτε θα παω σε 970 Zotac Αν ομως η 390 πεσει σε λογικες τιμες τοτε με κλειστα ματια για πρωτη φορα θα την αγορασω γτ τα 8gb ειναι Οντως για future gaming ανωτερα απο τα 3.5 που σου δινει ....βεβαια δν εχω βρει εκτος αν καποιος απο εδω ξερει να μας πει αν η zotac 970 παραγει τα ιδια η και καλυτερα fps απο την 390χ γτ ψαχνω ονλινε και δν βρηκα καποιο benchmark και θα ηθελα πολυ να μαθω ποια ειναι η καλυτερη απο τις 2 !!!!
Οσο για οσο για 980 που ανεφερες οχι φιλε μου δν θα την παρω δν θα δωσω ουτε καν σημασια στην συγκεκριμενη οταν η 1070 η 980 ΤΙ της ριχνουνε στα αυτια.... Για 480 ναι θα περιμενω να δω bench και μακαρι να φερουνε 490 στην ελλαδιτσα γτ αν ισχυει αυτο που διαβασα οτι θα ειναι πολυ πιο φθηνη απο την 980ti σε πολυ κοντινες επιδοσεις τοτε θα την παρω αυτην !! Αααα και επισης εδω στο φορουμ καποιο παλικαρι εγραψε οτι 1070 θα ειναι μεχρι 500 το πολυ σε τιμη αν το θυμαμαι καλα 

 

 

 

http://www.e-shop.gr/vga-zotac-nvidia-geforce-gtx970-amp-extreme-core-edition-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.515784

 

http://www.e-shop.gr/vga-asus-strix-amd-radeon-r9-390x-strix-r9390x-dc3oc-8gd5-gaming-8gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513731

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, INFLAMESGOHAN said:

Delijohn Συμφωνω μαζι σου 1000 τα εκατο θα επρεπε σε αυτες τις τιμες να πωλητε η 970 αλλα κλασσικα οχι δεν την δινουνε τοσο εκτος αν ψαξεις skroutz,Παντως επειδη κανω αγορες με πιστωτικη εθνικη λογο οτι δν εχω το κασερι κοιταζω μονο απο eshop και προφανως ξερω οτι οι τιμες ειναι πανω απο οσο θα επρεπε αλλα αμα δεις μια τωρα στο esop η Zotac gtx 970 amp extreme πριν 3 μερες απο 489 την πηγανε στα 377 και απο οτι εχω ψαξει λιγο λενε οτι ειανι η top σε 970 ενω η 390χ ακομα 556 την πουλανε..... και με βαση τα fps που ειδα στο Βιντεο που εβαλες αν πχ δν πεσουνε οι τιμες και προφανως η 1070 που γλυκοκοιταζω ειναι το πολυ μεχρι 500 τοτε θα παω σε 970 Zotac Αν ομως η 390 πεσει σε λογικες τιμες τοτε με κλειστα ματια για πρωτη φορα θα την αγορασω γτ τα 8gb ειναι Οντως για future gaming ανωτερα απο τα 3.5 που σου δινει ....βεβαια δν εχω βρει εκτος αν καποιος απο εδω ξερει να μας πει αν η zotac 970 παραγει τα ιδια η και καλυτερα fps απο την 390χ γτ ψαχνω ονλινε και δν βρηκα καποιο benchmark και θα ηθελα πολυ να μαθω ποια ειναι η καλυτερη απο τις 2 !!!!
Οσο για οσο για 980 που ανεφερες οχι φιλε μου δν θα την παρω δν θα δωσω ουτε καν σημασια στην συγκεκριμενη οταν η 1070 η 980 ΤΙ της ριχνουνε στα αυτια.... Για 480 ναι θα περιμενω να δω bench και μακαρι να φερουνε 490 στην ελλαδιτσα γτ αν ισχυει αυτο που διαβασα οτι θα ειναι πολυ πιο φθηνη απο την 980ti σε πολυ κοντινες επιδοσεις τοτε θα την παρω αυτην !! Αααα και επισης εδω στο φορουμ καποιο παλικαρι εγραψε οτι 1070 θα ειναι μεχρι 500 το πολυ σε τιμη αν το θυμαμαι καλα 

 

 

 

http://www.e-shop.gr/vga-zotac-nvidia-geforce-gtx970-amp-extreme-core-edition-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.515784

 

http://www.e-shop.gr/vga-asus-strix-amd-radeon-r9-390x-strix-r9390x-dc3oc-8gd5-gaming-8gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513731

θες τελειες και προτασεις  μαν δεν διαβαζετε το μπλοκ σου.

Στραβωθηκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, INFLAMESGOHAN said:

Delijohn Συμφωνω μαζι σου 1000 τα εκατο θα επρεπε σε αυτες τις τιμες να πωλητε η 970 αλλα κλασσικα οχι δεν την δινουνε τοσο εκτος αν ψαξεις skroutz,Παντως επειδη κανω αγορες με πιστωτικη εθνικη λογο οτι δν εχω το κασερι κοιταζω μονο απο eshop και προφανως ξερω οτι οι τιμες ειναι πανω απο οσο θα επρεπε αλλα αμα δεις μια τωρα στο esop η Zotac gtx 970 amp extreme πριν 3 μερες απο 489 την πηγανε στα 377 και απο οτι εχω ψαξει λιγο λενε οτι ειανι η top σε 970 ενω η 390χ ακομα 556 την πουλανε..... και με βαση τα fps που ειδα στο Βιντεο που εβαλες αν πχ δν πεσουνε οι τιμες και προφανως η 1070 που γλυκοκοιταζω ειναι το πολυ μεχρι 500 τοτε θα παω σε 970 Zotac Αν ομως η 390 πεσει σε λογικες τιμες τοτε με κλειστα ματια για πρωτη φορα θα την αγορασω γτ τα 8gb ειναι Οντως για future gaming ανωτερα απο τα 3.5 που σου δινει ....βεβαια δν εχω βρει εκτος αν καποιος απο εδω ξερει να μας πει αν η zotac 970 παραγει τα ιδια η και καλυτερα fps απο την 390χ γτ ψαχνω ονλινε και δν βρηκα καποιο benchmark και θα ηθελα πολυ να μαθω ποια ειναι η καλυτερη απο τις 2 !!!!
Οσο για οσο για 980 που ανεφερες οχι φιλε μου δν θα την παρω δν θα δωσω ουτε καν σημασια στην συγκεκριμενη οταν η 1070 η 980 ΤΙ της ριχνουνε στα αυτια.... Για 480 ναι θα περιμενω να δω bench και μακαρι να φερουνε 490 στην ελλαδιτσα γτ αν ισχυει αυτο που διαβασα οτι θα ειναι πολυ πιο φθηνη απο την 980ti σε πολυ κοντινες επιδοσεις τοτε θα την παρω αυτην !! Αααα και επισης εδω στο φορουμ καποιο παλικαρι εγραψε οτι 1070 θα ειναι μεχρι 500 το πολυ σε τιμη αν το θυμαμαι καλα 

 

 

 

Vga Zotac nvidia geforce gtx970 amp! extreme core edition 4gb gddr5 pci-e retail - Καρτα γραφικων (PER.515784)

 

Vga Asus strix amd radeon r9 390x strix-r9390x-dc3oc-8gd5-gaming 8gb gddr5 pci-e retail - Καρτα γραφικων (PER.513731)

 

Γιατί κάποιος που δεν έχει το κασέρι, επιμένει στο e-shop? Και από πότε βλέπουμε έκπτωση από 489 στα 377 και τσιμπάμε; Δηλαδή αν μέχρι εχτές πούλαγε την 970 1000€ και την έβαλε σήμερα 600€ θα ήταν 400€ έκπτωση; Επίσης η καλύτερη 970 είναι χειρότερη μιας 390X λόγω chip και specs. Βάλε 15 αεροτομές σε ένα Φιατάκι. Πάλι Φιατάκι θα είναι.

 

Παραδείγματα με άμεση παραλαβή από γνωστά μαγαζιά με καλή βαθμολογία

970 <350€

MSI GeForce GTX970 4GB OC Tiger White Armor (GTX 970 4GD5T OC) | Skroutz.gr

Palit GeForce GTX970 4GB (NE5X970H16G2J) | Skroutz.gr

Gigabyte GeForce GTX970 4GB WindForce 3X OC (GV-N970WF3OC-4GD) | Skroutz.gr

Gigabyte GeForce GTX970 4GB G1 Gaming (GV-N970G1 GAMING-4GD) | Skroutz.gr

390Χ <450€

XFX Radeon R9 390X 1050M 8GB Dual Dissipation (R9-390X-8DF6) | Skroutz.gr

 

Και η 390 είναι καλή με τιμή κάτω των 350€

XFX Radeon R9 390 8GB Dual Dissipation (R9-390P-8DF6) | Skroutz.gr

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει να σκασεις 350-400e για μια καρτα καινουργια(970) που σε 1 μηνα αν την πουλησεις μπορει να πιανει 200e....Κριμα ειναι....Αν θες τη γνωμη μου βολεψου με μια καρτα στα 100-120e και μετα χτυπας κατι καλυτερο(σε 1-2 μηνες)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολύ καλές τιμές στα μεταχειρισμένα παράδειγμα πουλάω την 390 στα 280€ με δυο χρόνια εγγύηση και κάτι απλα πήγαινε στις αγγελίες του φόρουμ και θα τη
και γενικά ψαξου με αγγελίες σε γνωστά φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.