Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

6 hours ago, psyber said:

μου έχουν καεί 2 sapphire και δε θεωρώ τυχαίο ότι δίνει μόνο 2 χρόνια εγγύηση. για asus δεν έχω γνώμη αλλά ακούγονται παράπονα γενικά.

 

5 hours ago, Mokou said:

Ίσως να έτυχε! Sapphire έχω  από AGP 9200  και εχω αλλάξει πολλές κάρτες.Μέχρι στιγμής καμία δε μ εχει καεί.Μόνο μια 3870χ2 που μ την άλλαξαν απευθίας απο την Sapphire. Την θεωρω απο τις κορyφαίες εταιρίες και στο support της!


Και εμένα μου έχουν κάνει προβλήματα (όχι κάψιμο) αλλά έκανε κάτι περίεργα crash τα οποία ήθελαν restart για να επανέλθει. Η εικόνα γινόταν σαν pixelιασμένα πρασινο-κόκκινα πράματα και το pc crashαρε τελείως και ακουγόταν ένα συνεχόμενο μπιμπ υψηλής συχνότητας από τα ηχεία.... Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει 2 χρόνια εγγύηση όταν όλες οι μεγάλες δίνουν 3 χρόνια πλέον....

Γιατί μακρυά από ASUS όμως? Τι παράπονα ακούγονται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος INFLAMESGOHAN έγραψε:

πωωω και σε 1440p θα μαμαει η καρτουλα !!!!

Απο που το συμπεραινεις;

Ποτε θα κυκλοφορησουν εδω;

Για τις 490 τι ακουγεται;

Link to comment
Share on other sites

Για τις 490 δεν ξέρουμε τίποτα. Ξέρουμε πλέον για τις 480, υποψιαζόμαστε ότι το Polaris 11 θα πάει στις 470, το Vega περιμένουμε να διαδεχθεί τις Fury, αλλά για 490, μάλλον δεν ξέρουμε τίποτα. Και εδώ υποψιαζόμαστε ότι θα δούμε κάποιο Vega ίσως με GDDR5X, αλλά μπορεί να μας κάτσει και κανένα μεγαλύτερο Polaris. Πάντως αν την παίρνει την AMD να ρίξει τις Fury/Fury X/Nano στα $350-$400 θα πάμε με αυτές και τις 480/470 μέχρι το Vega που είναι Οκτώβριο το νεώτερο, αρχές 2017 το αργότερο. Αν πάμε 2017, τότε ίσως να μην δούμε καν 490, μπορεί να δούμε 590 και τις Polaris 10/11 να τρώνε ένα απλό rebrand σε 570/580.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Just now, yanni said:

Πολύ ψηλή η θερμοκρασία μου φαίνεται. Νομίζω αυτός που γράφει από κάτω ότι πιθανόν είναι ψεύτικο σκορ με μια 290 έχει δίκιο.

Reference καρτα λογικα, και τις nvidia τετοιες θερμοκρασιες εχουν οι ''founders''

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω στην AMD να θέλουν να ξανά περάσουν αυτά που πέρασαν με τις 290/290X. Για αυτό και από τότε προσέχουν πολύ το σύστημα ψύξης, ακόμα και των reference. Το γεγονός ότι κοιτάνε πλέον ΚΑΙ τις ψύκτρες των επεξεργαστών, δείχνει ότι παίρνουν στα πολύ σοβαρά το θέμα της ψύξης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, yanni said:

Δεν νομίζω στην AMD να θέλουν να ξανά περάσουν αυτά που πέρασαν με τις 290/290X. Για αυτό και από τότε προσέχουν πολύ το σύστημα ψύξης, ακόμα και των reference. Το γεγονός ότι κοιτάνε πλέον ΚΑΙ τις ψύκτρες των επεξεργαστών, δείχνει ότι παίρνουν στα πολύ σοβαρά το θέμα της ψύξης.

Στην τελευταια μου προσπαθεια με AMD γιαυτο την εδωσα. (290) Αν ενιωσαν καλως...Αλλιως λυπαμαι εχουν χασει εμενα ως πελατη...

Link to comment
Share on other sites

http://videocardz.com/61007/amd-wants-gamers-to-start-the-uprising

 

AMD RTG Goals (according to Forbes):

  • Prestige. “They wanted the prestige of a $700 graphics card, but they didn’t want to have to pay for it,” Hook begins.
  • VR that just works. “They wanted the ability to have a great VR experience today or two years from now without worrying about upgrading power supplies and digging into their PC. They wanted to buy a headset at some point and just have it work.”
  • Respect their investment. “They wanted us to pay respect to the dollars they were giving us and do things in the architecture or transistors or APIs or ASync Compute, that provided a measure of ‘futureproofness.’ They wanted to be reassured that even if they’re only spending $200 they’d feel secure in their investment for a couple years.”
  • More overclocking control. “We brainstormed what kind of voltage control could be given to them to create a better experience.
  • Better drivers. “We feel we’ve made a great first step there, and we’re only going to be putting a heavier foot on the gas this year and next year to make those drivers better and better.”

 

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το αρθρο απο forbes, αλλα εγω στεκομαι στο Better Drivers, και αυτο με νοιαζει, οχι τωρα ειναι χαλια οπως λενε μερικοι , αλλα οκ!

 

Αυριο θα ξερουμε περισσοτερα. Καλο βραδυ.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή αποκαλύφθηκε σε άρθρο της Wall Street Journal, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που η αποκάλυψη για την καμπάνια της AMD βγαίνει από το Forbes. Η AMD μάλλον μπούχτισε με τον ξεπουλημένο τεχνολογικό τύπο και στράφηκε στα κορυφαία οικονομικά sites, τα οποία πρώτον χ3στηκαν για το AMD vs Nvidia και δεύτερον δεν ξεπουλιούνται απλά για ένα μπανεράκι στην κεντρική.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Η τιμή αποκαλύφθηκε σε άρθρο της Wall Street Journal, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που η αποκάλυψη για την καμπάνια της AMD βγαίνει από το Forbes. Η AMD μάλλον μπούχτισε με τον ξεπουλημένο τεχνολογικό τύπο και στράφηκε στα κορυφαία οικονομικά sites, τα οποία πρώτον χ3στηκαν για το AMD vs Nvidia και δεύτερον δεν ξεπουλιούνται απλά για ένα μπανεράκι στην κεντρική.

Δεν έχεις και άδικο όμως το marketing της nvidia τα έχει καταφέρει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και reference cooled να ειναι στο video του firestrike, η καρτα φτανει 100 βαθμους...... απο-και-κλειεται να ειναι real,  τι διαολο, εκτος και αν το cooler ειναι passive :D γιατι  με 14nm σε midrange καρτα 100c δεν παιζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, FrOsT said:

Καλά οκ δεν έδειξαν τίποτα ...

είπαμε κολοκύθια θα δείξουν

η amd στο marketing παίρνει 0 το λέμε και το ξαναλέμε και δεν λένε να καταλάβουν ακόμα

 

τι έχουμε τι ξέρουμε 480 - 470 - 460(for esports) λογικά η 460 θα τρέχει όλα τα esports games 60fps

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.