Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Καλά CF δεν ξέρω αν αξίζει, αλλά εκεί που έλεγα ότι η HD7850 που έχω δεν θα επηρεαστεί από τις νέες κάρτες επειδή θα κινούνται άνω των $100 και άρα Ελλάδα άνω των 120€-130€, σκάει η RX460 με παρόμοιο αριθμό shaders στα 79€!!! Επιτέλους μια καλή low end μετά από χρόνια. Και η AMD και η Nvidia... γαργαλιόντουσαν - για να μην πω τίποτα χειρότερο - στις low end.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To CF σε αυτήν την γενιά θα είναι βελτιωμένο! Εκεί που θα έχει σωστό scaling γιατί να μην έχεις την 2ή καρτούλα δίπλα να σου ανεβάζει τα νούμερα και να γουστάρεις! :p 

Όσο για το low end segment συμφωνώ μεν αλλά δεν με ενδιαφέρει δέ :p 

Link to comment
Share on other sites

Η AMD υποτίθεται διόρθωσε το CF με το XDMA στις 290, αλλά σε νέους τίτλους πάλι φαίνεται να έχει προβλήματα. Οπότε μέχρι να δούμε multi adapter και DX12, δεν θα εμπιστευόμουν το multi gpu, ακόμα και αν έβγαιναν για όλα τα games CF profiles. Μακάρι να έχει διορθωθεί πλήρως και να αποδειχθούν λανθασμένες οι επιφυλάξεις μου. Το ότι όμως η AMD προωθεί το CF, είναι καθαρά κίνηση ανάγκης λόγω μικρότερων chip, όχι επειδή η εταιρία ξαφνικά το τελειοποίησε. Αν είχε φτιάξει ένα τσιπάκι των 600mm2 να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μιλάγανε καθόλου για CF.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις ταβανιασει απο single gpu δεν υπαρχει λογος να μπλεξεις με multi και τα ενα καρο θεματα ακομα και αν γλιτωνεις μερικα ευρω σε σχεση με την καρτα που εχει κοντα διπλασιους πυρηνες. Μοναδικη εξαιρεση η ελαφρως κομμενη καρτα απο το ταβανι με πολυ χαμηλοτερη τιμη (πχ 1070) οπου εχεις σοβαρο κερδος σε ευρω, αλλα και παλι δε θα εμπλεκα προσωπικα.

 

Σιγουρα παντως το να πας σε 2x RX480 απλα επειδη εισαι AMD fanboy και δεν υπαρχει μεγαλυτερη AMD (high-end) το βρισκω λαθος κινηση....

Link to comment
Share on other sites

Kαθαρα price segments πλεον.Στημενο το game για μια ακομα φορα.Τι τις ανακοινωνουν τις δηθεν χαμηλες τιμες για να τσιμπαει ο κοσμακης.

Eυρωπη χονδρικα παει τωρα 550+ η 1070 320+ η 480χ  και 700+ η 1080 .Με ταση αυξησης τιμων οπως ακουω με βαση την "τρελη" ελλειψη stock οσων αφορα την nvidia.Kαλα κρασια

 

 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βρε παίδες γιατί στις κονσόλες δεν γίνετε αυτό ?

τι θέλω να πω όταν βγήκε η Microsoft είπε 499 δολάρια ευρώ παντού ( στην ελλάδα ήρθε τόσο) το ίδιο και με το ps4 !!!

γιατί στις κάρτες γίνετε μπάχαλο ? θα μου πεις ρε φιλαράκι ναι αλλά είναι και ο μεσάζον giga - asus - msi κλεφτες θα γίνουν αυτοί ?

και βλακείες

Link to comment
Share on other sites

AMD και nvidia ανέβασαν(για ακόμα μια φορά) το 1080p gaming στα 500€, ή κάνω λάθος;

Οι πλασματικές τιμές μήπως είχαν στόχο να εξαπατήσουν αυτούς που πουλάνε μεταχειρισμένα για να κάνουν τη μετάβαση;

Όταν τελειώσει η σμίκρυνση των τρανζίστορ δεν θέλω να σκέφτομαι τί θα βλέπουμε από τον "ανταγωνισμό" τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή αυτή είναι σ'ένα κατάστημα, θα αλλάξει όταν θα είναι διαθέσιμες και στα υπόλοιπα καταστήματα.

 

AMD RX 480 Can Hit 1.5Ghz+, New Overclocking Tool With Voltage Control Coming

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μωρέ.... Προετοιμάζονται για το Brexit οι Άγγλοι. Και είναι κάτι που ίσως το ξεχνάμε και εμείς. Με όλο αυτό το hardware κοστολογημένο σε δολάρια, μήπως όποιος θέλει να αγοράσει κάρτα να το κάνει πριν το δημοψήφισμα των Βρετανών; Διότι αμφιβάλλω να πέσει μόνο η λίρα μετά τα αποτελέσματα και μετά μπορεί να λέμε "Τι ωραία που θα ήταν μια 480 στα 350€".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι τιμες σε ντολαρς ειναι ελαφρως πιο πανω απο τις msrp. Η 1070 πχ σε $$ εχει 439 και 429 απο EVGA (οι πιο "φθηνες") . Τουτεστιν 390 και 380€ περιπου αντιστοιχα (απο eu 499€ και 489€ οι φτηνοτερες). Η Rx 480 φανταζομαι οτι θα εχει $299 , και κλασικα στην Ευρωπη 320-350€. Δεν αποκλινουν δλδ στο Αμερικα και πολυ, αλλα εδω περα ειμαστε σε αλλο πλανητη :p 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

Η τιμή αυτή είναι σ'ένα κατάστημα, θα αλλάξει όταν θα είναι διαθέσιμες και στα υπόλοιπα καταστήματα.

 

AMD RX 480 Can Hit 1.5Ghz+, New Overclocking Tool With Voltage Control Coming

Πολυ καλο για να ειναι αληθινο.:amen:

Link to comment
Share on other sites

AMD Radeon RX 480 CrossFire 3DMark Performance | VideoCardz.com

 

AMD Radeon RX 480 CrossFire

 

 

AMD Radeon RX 460 Gets Single and Crossfire 3DMark 11 Benchmarks - The Super Affordable 'Budget Gaming' Graphics Card

 

All the benchmarks given below were conducted with a core clock of 1000 Mhz, if the final product has a higher core clock then performance will improve significantly.

Two RX 460s are able to score a graphics score of 13296 which is enough to land it the minimum VR spec by the way.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν παραμείνουν έτσι οι τιμές ή τέλος πάντων αν και νωρίς, ας πω πιο σωστά αν συνεχίσει αυτή η ανοδική πορεία των τιμών, με κόβω να καταλήγω σε καμιά RX 470 κοντά στα 200 ευρώ.... Για 1080p με ενδιαφέρει ούτως ή άλλως που φαίνεται πολύ ικανή και σχετικά "ΟΚ" σαν upgrade από την gtx 760 μου, απλά η RX 480 στα υποτιθέμενα 199$ ήταν gamechanger αλλά αφού αυτό καταλήγει στα 300+ ευρώ.... χαιρέτα μου τον πλάτανο...
Όπως και να χει... αναμένουμε κανονικά benchmarks σε games για να δουν τα ματάκια μας πιο ουσιαστικά νούμερα και επίσης τις πραγματικές-τελικές τιμές της αγοράς....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.