Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

@yanni Δεν επιμενω πουθενα δεν εχω τα λεφτα να τα σκασω τωρα, μπορω ομως με πιστωτικη μεσω εθνικης, πολλα μικρα μαγαζια αν δεν to  ξερεις δν συνεργαζονται με την εθνικη δεν εχω ψαξει οσο θα ηθελα. Θα κοιταξω τα μαγαζια μια στο λινκ που εδωσες αλλα ναι θεωρητικα εκτπωση οταν κατι απο  1000 ευρο  κοστιζε και το πουλανε 600 μετα ασχετα για ποιο λογο μειωσανε την τιμη της θεωρητε ναι εκτπωση 

 

@zapata Σωστα το σκεφτεσαι φιλε μου κ εγω το ιδιο κανω τωρα τρεχω με αυτη την καρτουλα  που  εχω και περιμενω 1070 τιμη και οτι καλουδι βγαλει η Amd πανω απ'ολα  benchmarks εκει κρινονται...Αν θα αγοραζα την 970 πχ η την 390χ θα ητανε σε τιμη 300 με 350 και να πω την μαυρη αληθεια αν και ειμαι φαν της πρασινης θα επαιρνα την 390χ γτ την παταει την 970..... απλα πχ και τωρα μπορω να παω να παρω μονιτορ και καρτουλα μια απο τις 2 .....αλλα περιμενω να δω τιμες πρωτα σε 1070

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, INFLAMESGOHAN said:

@yanni Δεν επιμενω πουθενα δεν εχω τα λεφτα να τα σκασω τωρα, μπορω ομως με πιστωτικη μεσω εθνικης, πολλα μικρα μαγαζια αν δεν to  ξερεις δν συνεργαζονται με την εθνικη δεν εχω ψαξει οσο θα ηθελα. Θα κοιταξω τα μαγαζια μια στο λινκ που εδωσες αλλα ναι θεωρητικα εκτπωση οταν κατι απο  1000 ευρο  κοστιζε και το πουλανε 600 μετα ασχετα για ποιο λογο μειωσανε την τιμη της θεωρητε ναι εκτπωση

Κάποια από τα μαγαζιά που έχουν ετοιμοπαράδοτες τις κάρτες είναι μαγαζιά που βλέπω ότι τα προτιμάει κόσμος εδώ μέσα - αν δεν έχω χάσει επεισόδια - οπότε ίσως και να είναι αρκετά μεγάλα ώστε να παίζουν και με κάρτες. Βασικά τώρα που η έκπτωση φόρου θα δικαιολογείται μόνο μέσω κάρτας, το να μην υποστηρίζεις πλαστικό χρήμα μάλλον θα ισοδυναμεί με χαζομάρα. Γενικά πάντως όταν είναι το κόστος σημαντικό, καλό είναι να το ψάχνουμε. Τώρα το αν κάτι είναι ή όχι προσφορά, εξαρτάται από την προτεινόμενη τιμή λιανικής του. Αν για παράδειγμα η προτεινόμενη τιμή λιανικής του είναι 500€ και ΟΛΟΙ το πουλάνε 1000€, τότε ΟΛΟΙ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ και αυτός που θα ρίξει την τιμή στα 600, απλά αισχροκερδεί λιγότερο, ΔΕΝ προσφέρει έκπτωση.

 

Πάντως αφού δεν βιάζεσαι, περιμένεις. Κανένας λόγος να πας σε κάρτα γραφικών που ήδη υπάρχει στην αγορά. Μπορεί να μην χρειαζτεί να πας καν σε ακριβή κάρτα, αλλά να καταλήξεις μετά από 2-3 μήνες σε RX 480 ή GTX 1060/Ti με τιμή κάτω από 300€.

 

 

Πολύ off topic βγήκαμε.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να κλεισω μην ειμαι OFF topic οπως πολυ σωστα εγραψες 
Συμφωνω ακριβως σε οτι εγραψες απλα με την μονη διαφορα οτι ειτε σε 1070  θα παω για να αγορασω μια φορα και εγω κατι αξιολογο και να παιζω παραλληλα το ιδιο σε 2κ μονιτορ ειτε σε αντιστοιχη επιοδση σε AMd

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος amdnikos έγραψε:

Για σταθείτε ρε παλικάρια. Στον πίνακα του παραπάνω link που δείχνουν τα χαρακτηριστικά των RX480, RX480 CrossFire, GTX 1080.

Τι είναι τούτο;

Παράθεση

Memory      8 GB GDDR5 (RX480)        2x 8 (16 GB) GDDR5 (RX480 CF)       8GB GDDR5X (GTX 1080)

Εδω μέσα έχουμε "γανιάσει" να λέμε οτι σε SLI/CrossFire οι μνήμες των καρτών δεν προστίθενται! Αυτοί βάζουν "2χ8 (16GB)"; Ναι είναι 2 κάρτες με 8GB μνήμης η κάθε μια.

Έχει αλλάξει ο τρόπος χρήση της μνήμης σε Crossfire και δεν το ξέρω/ουμε; Μήπως για να το βλέπουν οι ανίδεοι και να λένε "Οοο.. οι 480 σε Crossfire έχουν 16GB μνήμη!"

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, TopCLR said:

Για σταθείτε ρε παλικάρια. Στον πίνακα του παραπάνω link που δείχνουν τα χαρακτηριστικά των RX480, RX480 CrossFire, GTX 1080.

Τι είναι τούτο;

Εδω μέσα έχουμε "γανιάσει" να λέμε οτι σε SLI/CrossFire οι μνήμες των καρτών δεν προστίθενται! Αυτοί βάζουν "2χ8 (16GB)"; Ναι είναι 2 κάρτες με 8GB μνήμης η κάθε μια.

Έχει αλλάξει ο τρόπος χρήση της μνήμης σε Crossfire και δεν το ξέρω/ουμε; Μήπως για να το βλέπουν οι ανίδεοι και να λένε "Οοο.. οι 480 σε Crossfire έχουν 16GB μνήμη!"

Σε DX 12 οι μνήμες προσθέτονται

Αν έχεις δυο κάρτες 4gb το dx12 θα βλέπει 8gb και πάει λέγοντας 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, TopCLR said:

Για σταθείτε ρε παλικάρια. Στον πίνακα του παραπάνω link που δείχνουν τα χαρακτηριστικά των RX480, RX480 CrossFire, GTX 1080.

Τι είναι τούτο;

Εδω μέσα έχουμε "γανιάσει" να λέμε οτι σε SLI/CrossFire οι μνήμες των καρτών δεν προστίθενται! Αυτοί βάζουν "2χ8 (16GB)"; Ναι είναι 2 κάρτες με 8GB μνήμης η κάθε μια.

Έχει αλλάξει ο τρόπος χρήση της μνήμης σε Crossfire και δεν το ξέρω/ουμε; Μήπως για να το βλέπουν οι ανίδεοι και να λένε "Οοο.. οι 480 σε Crossfire έχουν 16GB μνήμη!"

Μπα, απλά αν θυμάμαι καλά το DX12 μπορεί να συνδυάσει τις μνήμες και να δει 16GB. Αλλά αυτό πάλι γίνεται μέσω του multi adapter χαρακτηριστικού, όχι μέσω των κλασικών CF/SLI, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε τα 2x8=16GB είναι ακόμα μάλλον περισσότερο ευχή, παρά πραγματικότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DirectX 12 Mutliadapter technology sounds great since it will allow PC users to actually utilize iGPU which is currently the least important piece of hardware in any enthusiast and mainstream PC. CPUs, APUs with these iGPUs will be able to be utilized in a way that they can actually add performance benefits to gaming titles. DX12 can further allow several Multi-GPU configuration such as allowing CrossFire and SLI cards to work in harmony and even the VRAM of each GPU available on a PC to be combined and fully utilized. Only time will tell whether game developers and software makers will actually take benefit from the additional and useful technologies which DirectX 12 API will feature.

http://wccftech.com/directx-12-multiadapter-technology-discrete-integrated-gpus-work-coherently-demo-shows-big-performance-gains/

 

Ετσα λεει ο μαστορας μακαρι να γινει και εφαρμογη :D

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

Να τι παίζει να δούμε γύρω στο Νοέμβρη.... (μιλάμε για Vega βέβαια και θεωρώ πως κακώς το ονομάζουν "490/490χ" μια και θα'χει πιστεύω ονομασία όπως η Fury)

20359681e6a34cd98e87ecb4fe5e96f2.jpeg

 

 

Για να μείνω εντός θέματος όμως... διέρευσε κι αυτό (ή τουλάχιστον εγώ τώρα το είδα) :p

AMD-Radeon-R9-480-3DMark11-Performance.p

 

toooooooo good to be true!!! Μακάρι!

 

Στην ουσία η 480 με τα 4gb θα περνάει (?) την 970 για πλάκα κι η 8άρα θα φτάνει fury... κι όλα αυτά με <250. Μακάρι να τα δούμε κ σε παιχνίδια και με κάτω από 300€ σε ευρωπαϊκά μαγαζιά.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To 67df:c7 πάντως θα τρέχει με πυρήνα στα 1266mhz, οπότε χλωμό το 67df:c4 να'ναι απλά πιο χαμηλά χρονισμένο. Λογικά θα'χει κ παραπάνω μνήμη. Γιατί για άλλες διαφορές δεν το κόβω.. 

Μακάρι να'ναι και τα 2 με 8gb μνήμη κ να βγει πιο μικρό και φθηνό 4άρι. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Delijohn said:
  Reveal hidden contents

 

Για να μείνω εντός θέματος όμως... διέρευσε κι αυτό (ή τουλάχιστον εγώ τώρα το είδα) :p

AMD-Radeon-R9-480-3DMark11-Performance.p

 

toooooooo good to be true!!! Μακάρι!

 

Στην ουσία η 480 με τα 4gb θα περνάει (?) την 970 για πλάκα κι η 8άρα θα φτάνει fury... κι όλα αυτά με <250. Μακάρι να τα δούμε κ σε παιχνίδια και με κάτω από 300€ σε ευρωπαϊκά μαγαζιά.. 

Βασικά τα τελευταία στοιχεία που είδαμε και στην Computex (2Χ480 ταχύτερες από μια 1080 στο AOTS και compute στα επίπεδα των 390/390Χ) ψιλό επιβεβαιώνουν τα παραπάνω. Στα games βέβαια θα είναι κάπως αλλιώς τα πράγματα, ανάλογα με το πόσο AMD/Nvidia friendly θα είναι ο εκάστοτε τίτλος.

 

Πάντως έχουν αρχίσει ήδη και γράφονται θετικά σχόλια για το async compute στις κονσόλες - ξεχάστηκαν τα σχόλια περί μικρών κερδών και πολύ περισσότερης δουλειάς στον προγραμματισμό με async - ενώ άρχισαν και βγαίνουν και παιχνίδια που αδικούν τις Νvidia κάρτες επιλέγοντας antialiasing μεθόδους που παίζει καλύτερα σε AMD κάρτες. Το αποτέλεσμα είναι οι AMD Να φαίνονται καλύτερες και η 1080 όχι και τόσο σούπερ.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=223

 

 

Το παραπάνω δείχνει και τι αλλαγή θα φέρει το Polaris στην αγορά. Πολύ απλά, με 200-250€ θα πηδάς από τα 14-19fps στα 28-31 σε έναν μήνα από τώρα. Μιλάμε για άλμα επιδόσεων της τάξης του 50-120% και διπλασιασμό της διαθέσιμης μνήμης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Delijohn said:
  Reveal hidden contents

 

Να τι παίζει να δούμε γύρω στο Νοέμβρη.... (μιλάμε για Vega βέβαια και θεωρώ πως κακώς το ονομάζουν "490/490χ" μια και θα'χει πιστεύω ονομασία όπως η Fury)

20359681e6a34cd98e87ecb4fe5e96f2.jpeg

 

 

Για να μείνω εντός θέματος όμως... διέρευσε κι αυτό (ή τουλάχιστον εγώ τώρα το είδα) :p

AMD-Radeon-R9-480-3DMark11-Performance.p

 

toooooooo good to be true!!! Μακάρι!

 

Στην ουσία η 480 με τα 4gb θα περνάει (?) την 970 για πλάκα κι η 8άρα θα φτάνει fury... κι όλα αυτά με <250. Μακάρι να τα δούμε κ σε παιχνίδια και με κάτω από 300€ σε ευρωπαϊκά μαγαζιά.. 

εαν ισχυει αυτο το γραφημα εχω παρει single 480 χτες... αλλα περα απο too good to be true, μου φαινεται και υποπτη η αποδοση του CF αφου υποτιθεται ειναι graphics score το διαγραμμα και το CF ειναι μολις 43% πανω απο τη single καρτα ενω σε 3Dmark το scaling multi-gpu προσεγγιζει παντα το (ψευδες+ιδανικο) 100%

Link to comment
Share on other sites

http://www.itechpost.com/articles/17909/20160506/amd-polaris-10-provides-impressive-gpu-performance.htm

 

As reported by Fudzilla, the new Polaris 10 will replace existing Radeon R9 390 AMD GPU. "Well-informed" sources are confident that the AMD Polaris 10 GPU should match or outperform Radeon R9 390. In certain circumstances, the new Polaris could even perform better than the R9 390X by a significant margin.

According to Tech Spot, the price of the AMD's R9 390X starts around $399. At lunch of Polaris 10, AMD is reportedly planning to bring the price further down to $299. AMD will apparently highlight the card's power-per-watt metrics and low power consumption as part of its marketing.

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

AMD Polaris 10 Provides Impressive GPU Performance : Tech : iTech Post

 

As reported by Fudzilla, the new Polaris 10 will replace existing Radeon R9 390 AMD GPU. "Well-informed" sources are confident that the AMD Polaris 10 GPU should match or outperform Radeon R9 390. In certain circumstances, the new Polaris could even perform better than the R9 390X by a significant margin.

According to Tech Spot, the price of the AMD's R9 390X starts around $399. At lunch of Polaris 10, AMD is reportedly planning to bring the price further down to $299. AMD will apparently highlight the card's power-per-watt metrics and low power consumption as part of its marketing.

 

Κοιτάω $299 και η πρώτη μου σκέψη είναι να δω ημερομηνία.

6 Μαΐου, όχι Ιουνίου. Είναι παλιό άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Κοιτάω $299 και η πρώτη μου σκέψη είναι να δω ημερομηνία.

6 Μαΐου, όχι Ιουνίου. Είναι παλιό άρθρο.

Ωπ, όντως, στο reddit το είδα τυχαία το πρωί, είδα το 6 δεν ειδα το μετά :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.