Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τι να γράψει μετά από την ΠΦΑ; Τελείωσαν οι αυταπάτες και όσοι ήθελαν να συνεχίσουν να ονειρεύονται πήγαν στην εξωκοινοβουλευτική αριστερά να συνεχίσουν τον ανένδοτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρυξέλλες: Ανησυχούν για τη ΔΕΗ, προτείνουν αύξηση στα τιμολόγια

Παράθεση

Αν και η Κομισιόν χαρακτηρίζει θετικό γεγονός τη μείωση του μεριδίου αγοράς της επιχείρησης στο 77% από 80%, εμφανίζεται ανήσυχη

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

image.png.d112d8782a65c29d4ad33cfe791faf77.png

 

Μα αν δεν είχαν χρέη δεν θα τις έπαιρναν τσαμπέ .... έτσι δεν είναι;

Δηλαδή και τσαμπέ να τις πάρουν και απαλαγμένες από χρέη ;

 

Τότε δώστε και σε εμένα μια ρε παιδιά ....

Link to comment
Share on other sites

πληρωσαν ή της πηραν τσαμπα τελικα?

ποια ηταν η συμφωνια εξαγορας τους?

αν πχ η εκτιμωμενη αξια μιας επιχειρησης ειναι 100 αλλα το κρατος ζητα 10 + ωφειλομενα τοτε σωστα τα λεει το σκαι

οχι, δεν εχω σε υποληψη το σκαι,αλλα προσπαθω να 'δω' την αληθεια γιατι, την καταλληλη στιγμη  ακομα και τα φερεφωνα λενε αληθειες

(ασχετα αν θα τις καταπιουν αμασητες αργοτερα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Μα αν δεν είχαν χρέη δεν θα τις έπαιρναν τσαμπέ .... έτσι δεν είναι;

Δηλαδή και τσαμπέ να τις πάρουν και απαλαγμένες από χρέη ;

 

Τότε δώστε και σε εμένα μια ρε παιδιά ....

;Άλλο τα χρέη και άλλο τα πρόστυμμα από λαθρεμπόριο που έκαναν «τα δικά μας παιδιά» όταν ήταν κρατική. Το πρόστιμο δε, καθυστέρησε 5 χρόνια  για να πιάσουμε μλκ τον αγοραστή

Αυτά είναι λαμογιές απατεώνων

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

 

Μα αν δεν είχαν χρέη δεν θα τις έπαιρναν τσαμπέ .... έτσι δεν είναι;

Δηλαδή και τσαμπέ να τις πάρουν και απαλαγμένες από χρέη ;

 

Τότε δώστε και σε εμένα μια ρε παιδιά ....

 

Χρέη, είτε από δόλιες πρακτικές (όπως το λαθρεμπόριο στην περίπτωση εδώ) είτε από κακοδιαχείριση (σε άλλες περιπτώσεις όπως π.χ. στη ΔΕΗ η τον ΟΣΕ ή την ΛΑΡΚΟ ή την Ο.Α παλιότερα) ''τυγχάνει'' να έχουν όσες επιχειρήσεις βρίσκονται υπό κρατική διαχείριση σε ένα αφρικανικού τύπου κράτος, όπως η ψωροκώσταινα. Στα σοβαρά κράτη βλέπεις, υπάρχει αυστηρός έλεγχος, και λογοδοσία, ώστε να βρίσκονται τα λαμόγια, και να πληρώνουν αυτά τη ματσαράγκα τους, ή -τουλάχιστον- να μην προσπαθούν να περάσουν τα σπασμένα στον επόμενο αγοραστή. Αν ήμασταν σοβαρό κράτος, κανένας δεν θα είχε αντίρρηση να παραμείνει μια οποιαδήποτε εταιρία υπό κρατικό έλεγχο, εφόσον αυτή, πρόσθετε στο δημόσιο ταμείο και δεν αφαιρούσε από αυτό. Εδώ όμως μας φλόμωσαν στις π@παριές περί ''κοινωνικών αγαθών'' τα οποία μόνο το κράτος μπορεί -και καλά-  να παρέχει φτηνά (τσάμπα βασικά ήθελαν) στους φτωχούς. Πίσω από αυτό κρύβονταν τα λαμόγια που διόριζαν στρατιές παραπανίσιων υπαλλήλων, με αντάλλαγμα την ψήφο, οι χαχόλοι έτρωγαν το παραμύθι ενώ οι πονηροί ανέμεναν τον διορισμό, το ''προϊόν'' ούτε φτηνό το έλεγες μα ούτε και ανταγωνιστικό, και στο καπάκι σου φόρτωναν στη φορολογία σου και τις ζημιές που είχε η επιχείριση (πλήρωνες δηλαδή την επιχείριση 2 φορές. Μία για το προϊόν που κατανάλωνες, και άλλη μια για να καλύψεις τις κλεψιές τους). Που ακούστηκε μονοπώλια και να έχουν ζημιές ????? 

Τσάμπα λοιπόν σε όποιον έχει άντερα να την κάνει να λειτουργήσει, και το δημόσιο πάλι έχει λαμβάνειν από τη φορολογία. 

Link to comment
Share on other sites

ουτε αντερα ,ουτε χιδια......τσαμπα σε κανεναν

το κρατος ειμαστε εμεις ολοι και ευθυνομαστε γι αυτους που βαζουμε να διοικουν την περιουσια μας

δεν υπαρχει "δικαιολογια" για να δωσουμε σε οποιοδηποτε 'μαγκα' το σπιτι μας για ενα κομματι ψωμι "γιατι αυτος ως ικανος επιχειρηματιας θα την λειτουργει σωστα"

καποια αγαθα ειναι καιριας σημασιας για ολους μας και επιβαλεται να βρισκονται σε καθεστως κρατικης (με την σωστη εννοια) επιβλεψης

δες σε καποιες χωρες που εδωσαν το νερο σε ιδιωτες (οπου ναν ναι κι εδω...)

ειναι λαθος να πιστευουμε οτι αν φυγει η κοπρια των κρατικοδιαιτων θα ερθει η ευλογια των καρτελ..........

καποια στιγμη πρεπει να ξεφυγουμε απο το καρκινωμα του 'μπαρμπα στην κορωνη' και του ραγιαδισμου αν και πλεον στην ηλικια μου δεν εχω πολλες ελπιδες για τις επομενες 10ετιες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, makio said:

 

το κρατος ειμαστε εμεις ολοι και ευθυνομαστε γι αυτους που βαζουμε να διοικουν την περιουσια μας

 

Σωστά ! Αυτό λεω και εγώ εδώ και καιρό ! Καλό είναι να αναγνωρίζουμε τις ευθύνες μας λοιπόν, και να μην τα ρίχνουμε στους Γερμανούς, τους Αμερικάνους  , τους Ελοχίμ ή αυτούς που μας ψεκάζουν 

 

37 minutes ago, makio said:

δεν υπαρχει "δικαιολογια" για να δωσουμε σε οποιοδηποτε 'μαγκα' το σπιτι μας για ενα κομματι ψωμι "γιατι αυτος ως ικανος επιχειρηματιας θα την λειτουργει σωστα"

καποια αγαθα ειναι καιριας σημασιας για ολους μας και επιβαλεται να βρισκονται σε καθεστως κρατικης (με την σωστη εννοια) επιβλεψης

 

Φυσικά, εφόσον δεν τα πληρώνω 2 φορές. 

 

 

37 minutes ago, makio said:

δες σε καποιες χωρες που εδωσαν το νερο σε ιδιωτες (οπου ναν ναι κι εδω...)

 

Ναι τι ? Και εδώ οι μεγάλες εταιρίες ύδρευσης, ιδιωτικές είναι τρόπον τινά. Εφόσον είναι εισηγμένες στο χρηματιστήριο ιδιώτες έχουν στο χέρι μετοχές τους. Μήπως θυμάσαι όμως τι έγινε, όταν μια κυβέρνηση έβαλε στο χρηματιστήριο με τα λεφτά των φόρων μας, μετοχές της ΕΥΔΑΠ ??

 

37 minutes ago, makio said:

ειναι λαθος να πιστευουμε οτι αν φυγει η κοπρια των κρατικοδιαιτων θα ερθει η ευλογια των καρτελ..........

καποια στιγμη πρεπει να ξεφυγουμε απο το καρκινωμα του 'μπαρμπα στην κορωνη' και του ραγιαδισμου αν και πλεον στην ηλικια μου δεν εχω πολλες ελπιδες για τις επομενες 10ετιες...

 

Ναι. Δεν θα έρθει, όσο δεν διαθέτουμε κράτος που να μπορεί να ασκεί εποπτικό ρόλο. Και τέτοιο δεν έχουμε. Είμαστε λοιπόν προ του διλήμματος ενός κράτους με ''κρατικές επιχειρήσεις'' οι οποίες θα μπαίνουν μέσα με τα τσαρούχια, είτε ενός κράτους που θα αφήνει τα κολλητάρια του τους επιχειρηματίες, να κάνουν ότι γουστάρουν. Δεν ξέρω αν εσύ βλέπεις σε μία από τις 2 επιλογές, ''το μη χείρον'', εγώ τις βλέπω και τις 2 εξίσου καταστροφικές. Με ευθύνη δική μας πάντα ε ?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

;Άλλο τα χρέη και άλλο τα πρόστυμμα από λαθρεμπόριο που έκαναν «τα δικά μας παιδιά» όταν ήταν κρατική. Το πρόστιμο δε, καθυστέρησε 5 χρόνια  για να πιάσουμε μλκ τον αγοραστή

Αυτά είναι λαμογιές απατεώνων

 

 

Μαζί σου.

 

Όμως όταν γίνεται αγοραπωλησία της όποιας επιχείρησης, γίνεται ένας βαθύς έλεγχος σε όλα τα στοιχεία της εκάστοτε εταιρίας ώστε ο αγοραστής να έχει πλήρη εικόνα του τι αγοράζει και πως το αγοράζει, ΑΝ τελικά το αγοράσει.

Δεν μπορεί να μην γνώριζαν όλοι οι επενδυτές, αγοραστές, ιδιώτες, πως εκκρεμούν υποθέσεις για τις εταιρίες που τελικά αγόρασαν.

 

Θεωρώ πως πολύ απλά αφού αγόρασαν γιατί είδαν πως τους συμφέρει, άρχισαν να διαμαρτύρονται για τα λοιπά που πρέπει να πληρώσουν σε πρόστιμα, δάνεια κ.λ.π.....

Εεεε, πάει πολύ.... Υποτίθεται πως πωλήθηκαν γιατί έπεσαν έξω υπό τον κρατικό έλεγχο, οπότε και το κράτος τις βγάζει στο σφυρί κοψοχρονιά για να απαλλαγεί από αυτές και από τα βάρη τους .

 

Και επειδή πολλοί λένε για διαλυμένες επιχειρήσεις που αγοράζουν οι ιδιώτες από το κράτος, εγώ βλέπω πως όλες τους μέσα σε ένα χρόνο εμφανίζουν κέρδη ....

Τώρα πως γίνεται μια εταιρία που πωλήθηκε σαν "στάβλος"  την επόμενη χρονιά να βγάζει κέρδη, να αυξάνει την παραγωγή της κ.λ.π. ..... ας μας το εξηγήσει κάποιος. Συνήθως εταιρίες στάβλοι κάνουν χρόνια και χρόνια να ανακάμψουν, αφού πρώτα ο νέος αγοραστείς μπει σε μια διαδικασία πλήρους ανασυγκρότησης με μεγάλα δικά του κεφάλαια .

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, colt3003 said:

 Δεν ξέρω αν εσύ βλέπεις σε μία από τις 2 επιλογές, ''το μη χείρον'', εγώ τις βλέπω και τις 2 εξίσου καταστροφικές. Με ευθύνη δική μας πάντα ε ?? 

 εδω λοιπον ταιριαζει πολυ καλα η υπογραφη σου....πρεπει να τραβηξουμε το βλεμμα απο τις 'συνεπειες' και να το στρεψουμε στην 'αιτια'...

δεν εχω 2 επιλογες , μονο μια  > ριζικη αλλαγη του κρατους

κι εκει ακριβως οφειλεται και η απαισιοδοξια μου, γιατι αν δεν σε καλυπτουν οι 300 της βουλης αναγκαστηκα θα κινησε στο περιθωριο

Link to comment
Share on other sites

Ειδήσεις κλπ...

 

Αφου λοιπόν το μπαλάκι πέφτει σε αυτό το γήπεδο και μη έχοντας δει το σχόλιο του colt, σχολιάζω:

 

ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, αυτή καθ' αυτή η "πορεία" αυτών των ανθρώπων, (δεν θα υποτιμήσουμε και την εννοια της λέξης ΠΑΡΕΛΑΣΗ) ή όλα αυτά τα υπόλοιπα τα οποία ακόμα και οι σοβαροί ομοφυλόφιλοι που κρατάνε το θέλω τους και την γνώμη τους μόνο για το κρεβάτι τους, παραδέχονται ότι είναι καραγκοζιλίκια, δεν ειναι πρόθεση, δημόσια, που διεγείρει ή προτρέπει σε πράξεις ή  ενέργειες που μπορούν να προκαλέσουν διακρίσεις που προσδιορίζονται με βάση το σεξουαλικό προσανατολισμό κατά τρόπο που εκθέτει σε κίνδυνο τη δημόσια τάξη ή ενέχει απειλή για τη ζωή, την ελευθερία ή τη σωματική ακεραιότητα των ως άνω προσώπων;

 

Θα συμβεί και με κάποιον homo που θα σκοτώσει κάποιον str8 κάποια στιγμή απλά και μόνο επειδή ήταν str8. Στατιστικά.

Συνέβει με την Χρυσή Αυγή και με τα αντίποινα από τους άλλους. Έχουν πιαστεί οι δολοφόνοι τους από το 2013?

 

Άπτεται του ανωτέρω νόμου το να είσαι φασίστας και να διεγείρεις μπλα μπλα μπλα κατά των μουσουλμάνων, ομοφυλόφυλων, μεταναστών κλπ.

Αλλά ΔΕΝ άπτεται του νόμου το να είσαι αντιφασίστας, γράφοντας και διαδίδοντας 24/7 το "Φασίστες θέλετε κρεμάλα", "θάνατος στους φασίστες". Έτερον εκάτερον...

Επίσης ΔΕΝ άπτεται του ανωτέρω νόμου το να βομβαρδίζεις έναν άνθρωπο έφηβο με ομοφυλοφυλικές κουλτούρες και πρότυπα. Δεν ενέχει απειλή για την ελευθερία του ατόμου προφανώς!!!

 

Περι Δημοκρατίας του Θέλω και Δημοκρατίας του Πρέπει.

 

Ναι ξέρω, δεν έχει το φόρουμ σχέση με όλο αυτό το φαινόμενο. Άλλα όλοι το βιώνουμε καθημερινά προσπαθώντας να χαιδέψουμε "μειονότητες", υποδαυλίζοντας λοιπούς. Τώρα αν κρύβεται πολιτικό θέμα από πίσω εξαρτάται πως ερμηνεύουμε τους όρους "Πολίτης" και "Πολιτική".

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Με αυτό συμφωνείς;

Δεν απευθύνθηκε σε μένα αλλά με την ευκαιρία της μόλις πριν λίγων λεπτών λογοκρισίας ανάρτησής μου στο διπλανό thread, θέλω να υπενθυμίσω ότι ο νόμος βάζει στην ίδια ακριβώς υπερπροστατευόμενη ομαδοποίηση και αυτόν που πέφτει από το κτίριο και αυτόν που τον έχει ρίξει...

 

Ο μεν σάικο τιμωρός είναι by default πρόσφυγας και πρέπει να τον φάμε στη μάπα, ο δε ξεβράκωτος στο σύνταγμα έχει τις πλάτες του νόμου και δεν συλλαμβάνεται επειδή ασκεί ελευθερία έκφρασης και πρέπει να τον φάμε και αυτόν στη μάπα και ο λογικά σκεπτόμενος που θα διαμαρτυρηθεί και για τα δύο είναι ομοφοβικός και ξενοφοβικός και πρέπει να διώκεται... ?

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

όσο πατάει ο ελέφαντας, άλλα για στείλε εκεί μέσα αστυνομικούς να τον συλλάβουν να δούμε τι θα γίνει...

 

αυτό που δείχνεις εσύ και αυτό που δείχνω εγώ είναι τα δύο άκρα που συναντιούνται

κανένας λογικός άνθρωπος δεν θέλει να βρίσκεται εκεί, αυτοί που το κάνουν

με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο είναι το ίδιο και το αυτό, βάζουν τον εαυτό τους πάνω

από τους άλλους και δεν τους ενδιαφέρει εάν κάνουν ζημιά ή προσβάλλουν.

 

φυσικά και δεν παίρνω το μέρος κανενός από τους δύο, και οι δύο πρέπει να τιμωρηθούν με βάσει τους νόμους

δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να γιορτάζει μία ομάδα ανθρώπων (είτε είναι ομοφυλόφιλοι, χριστιανοί, παοκτσήδες ή ότι άλλο θες)

αρκεί να σέβονται τους υπόλοιπους, και κακά τα ψέματα τα gay pride γίνονται για να τραβάνε την προσοχή

και πολλοί βρίσκουν ευκαιρία να προσβάλλουν τους υπόλοιπους.

 

τώρα θα μου πεις ότι και άλλες κοινωνικές ομάδες το κάνουν, άλλα αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει
να επικροτήσουμε που το κάνουν περισσότεροι άνθρωποι

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.