Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sklhro-pazari-gia-ta-kokkina-daneia.4019653.html

 

μετά τις κερδισμένες μάχες για το μνημόνιο, το ασφαλιστικό και το ΦΠΑ, ήγγικεν η ώρα των ''κοκκινων''

 

 

 

@ 5:30 ''....για άλλο ξύλο πάει ο Τρύφωνας''

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Γερά; Πόσο γερά σε σχέση με τα 450 μύρια που θα έκανε στην αγορά...;

Ψίχουλα παίρνουν, σε σχέση με τα κεφάλια, μεροκαματιάρηδες είναι.

Το βλέπεις λάθος, δεν πρόκειται για σύσταση πληρώματος  αλλά για σύσταση συμμορίας. Δεν έχει σημασία με πόσα δέχτηκαν να πάνε αλλά ότι γνώριζαν και πήραν το ρίσκο.

Παλιά στα τσιγαράδικα για 1-2 μήνες έπαιρναν τα λεφτά της χρονιάς. Για ναρκωτικά δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω βγάλει την ουρά μου απ'έξω, λόγω του ότι αποφάσισα να ζήσω στο εξωτερικό θα πω μόνο αυτό και θα σωπάσω στο συγκεκριμένο θέμα.

Απορώ με την υπομονή όλου του κόσμου. Από τη στιγμή που άθλια ανδρείκελα όπως σχεδόν όλοι οι βουλευτές κυκλοφορούν ελεύθεροι και δεν του κυνηγάει ο κόσμος σε

κάθε δημόσια εμφάνιση, δεν υπάρχει ελπίδα για αυτό το κράτος.

Δεν μιλάω για απλό ξύλο, μιλάω για κρέμασμα με πρώτους και καλύτερους τον πρωθυπουργό που μας έβαλε στο μνημόνιο και τον πρωθυπουργό που μετά το δημοψήφισμα απλά ξεπούλησε τη χώρα.

Θα γίνει χάος, αλλά τουλάχιστον κάποια στιγμή θα κοπάσει. Στην κατάσταση που είναι τώρα η χώρα δεν υπάρχει τέλος. Από το κακό, στο χειρότερο πάει η κατάσταση και δεν κουνιέται φύλλο. Απορώ...

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, jax7480 said:

Αν και έχω βγάλει την ουρά μου απ'έξω, λόγω του ότι αποφάσισα να ζήσω στο εξωτερικό θα πω μόνο αυτό και θα σωπάσω στο συγκεκριμένο θέμα.

Απορώ με την υπομονή όλου του κόσμου. Από τη στιγμή που άθλια ανδρείκελα όπως σχεδόν όλοι οι βουλευτές κυκλοφορούν ελεύθεροι και δεν του κυνηγάει ο κόσμος σε

κάθε δημόσια εμφάνιση, δεν υπάρχει ελπίδα για αυτό το κράτος.

Δεν μιλάω για απλό ξύλο, μιλάω για κρέμασμα με πρώτους και καλύτερους τον πρωθυπουργό που μας έβαλε στο μνημόνιο και τον πρωθυπουργό που μετά το δημοψήφισμα απλά ξεπούλησε τη χώρα.

Θα γίνει χάος, αλλά τουλάχιστον κάποια στιγμή θα κοπάσει. Στην κατάσταση που είναι τώρα η χώρα δεν υπάρχει τέλος. Από το κακό, στο χειρότερο πάει η κατάσταση και δεν κουνιέται φύλλο. Απορώ...

 

 

Ηταν απολυτως αναμενόμενο ότι δεν θα κουνιώταν φύλλο. Και πως αλλιώς θα γινόταν ? Δεν θα έπεφτε ξύλο μόνο στους πολιτικάντηδες αλλά, αν γίνει, θα βαράει ο ένας τον άλλον χωρίς να ξέρει καλά καλά το γιατί. Και αυτού του είδους το χάος (που είναι και αυτό που φοβάμαι μη συμβεί), ούτε καλή κατάληξη θα έχει, αλλά ούτε θα διαρκέσει λίγο. Υπάρχουν χώρες που βρίσκονται σε εμφύλιες διαμάχες για πολλά χρόνια. Καμμία εξ αυτών δεν ανέκαμψε.

 

Αν πραγματικά ήθελε ο κόσμος να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, θα έπρεπε να ξεκινήσει να σκέφτεται ποιός θα του πεί τα δυσάρεστα (γιατί προς στιγμής όλοι κρύβονται -νομίζουν δηλαδή-), και απο τη στιγμή που θα αποδεχτούμετην κατάσταση (γιατί ακόμα η πλειοψηφία βρίσκεται σε άρνηση), να αναρρωτηθούμε το εξής απλό: ''Και τώρα πως βγαίνουμε απο εδώ που μπήκαμε'' ?

 

Δυστυχώς ακόμα αρεσκόμαστε να ακούμε χοντροειδή ψέμματα, και όταν αυτά καταρρέουν, να βγαίνουμε και να φωνάζουμε ''εξαπατηθήκαμε''. Και πάμε για τον επόμενο που θα μας χαιδέψει τα αφτιά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Οικουμενική εδώ και τώρα για να υπουργοποιηθεί το κελεπούρι…

 

porche1_0.jpg

 

12039743_464819900374439_335504522927109

Εγώ αν ψάξω τους κανάπεδες θα βρω κανένα ψίχουλα όχι 2ευρά και 5ευρά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Οικουμενική εδώ και τώρα για να υπουργοποιηθεί το κελεπούρι…

 

porche1_0.jpg

 

12039743_464819900374439_335504522927109

 

http://www.huffingtonpost.gr/2015/12/05/politiki-leventis-texnokrates_n_8728716.html

FYI  την οικουμενικη την ζηταει απο το "λεφτα υπαρχουν"   (μην ξεχναμε και τα ποσοστα που ειχε τοτε το ΠΑΣΟΚ σε αυτο εδω το φορουμ)

οικουμενικη με τεχνοκρατες ζητουσε και ο πιτσαδορος στα 90s

 

INB4 " το σατανικο χαμογελο του Παπαδημου οταν εβγαλε ο Σημιτης το πρωτο ευρω μεσα απο ΑΤΜ "  +  " το  sushi του βολεμενου  Στουρναρα" 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος dellman έγραψε:

Εγώ αν ψάξω τους κανάπεδες θα βρω κανένα ψίχουλα όχι 2ευρά και 5ευρά

Εσενα σου τα φαγανε τα  delivery  και το βρωμικο γι αυτο :hehe::hehe:  :p 

 

 

Σοβαρα τωρα,το προβλημα μας ειναι τι το κανουν οι βουλευτες ενος κομματος που εχει 3% και ανηκει στην αντιπολιτευση ? οχι δηλαδη αυτοι που  ψηφισατε με τα 2 χερια ως  ΠΦΑ ?  (και σας εφερε 24% ΦΠΑ)

 

αυτα τα τζιμανια  που εκτος των αλλων, που ανεβασανε το ΦΠΑ στα μακρονια 23%  ( αφου ειναι νεοι αφθαρτοι και χωρις εμπειρια, που να ξερανε οι κακομοιροι ποσα μακαρονια τρωνε οι φτωχοι ? :rolleyes:  )  τα ιδια τζιμανια που δεν πειραζουν τις "ιερες αγελαδες" και υπερφορολογουνε  τα πανταολα  6 χρονια τωρα,  απο το νεο τους κομμα αλλα και απο το παλιο οπου κανανε τα ιδια    ετσι ωστε να διατηρηθει το βαρος τους - και  η βαρυτητα στην ψηφο I might add -  

 

συγνωμη που σας το χαλαω αλλα και φονο να εχουν κανει  οι βουλευτες της ΕΚ ( και οι τωρινοι και οι επομενοι  αν γινει  rotation τον Σεπτεμβριο )  παλι δεν αλλαζει τιποτα ! η χωρα βουλιαζει και εχουν ακουστει εφιαλτικα leaks απο εργαζομενους στο Υπουργειο Οικονομικων για το καλοκαιρι που ερχεται, οι κλειστες τραπεζες περσι τον Ιουλιο ητανε απλα το κερασακι. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=793255

 

Quote

Μόνο στο γραφείο του Πρωθυπουργού έχουν προσληφθεί, ως μετακλητοί από τον Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα, 110 υπάλληλοι σε θέσεις συνεργατών και ειδικών συμβούλων, που κοστίζουν στο Δημόσιο 180.000 ευρώ τον μήνα!

 

Quote
«Ο στόχος του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝΕΛ είναι πασιφανής. Διαλύουν το κράτος και εγκαθιστούν ένα δικό τους» καταγγέλλουν βουλευτές της αντιπολίτευσης, αλλά η απάντηση της κυβέρνησης είναι πάντα η ίδια. «Τα ίδια κάνατε κι εσείς. Συνεπώς δεν δικαιούστε να ομιλείτε».

... τα νήπια που λέγαμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εις το πέμπτο με υγεία μάγκες.

 

CgpRtd-WMAAtLBf.jpgCgpjTPOWkAEfZh-.jpgcovermni.png

πριν 15 λεπτά, το μέλος GruntGR έγραψε:

 

 

 

αξιος ο μισθος που παιρνουν :hehe::hehe::hehe: 

Περίεργο που δεν το έπιασε το λάθος ο Καρανίκας πάντως

Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2016 at 11:35 PM, colt3003 said:

...και μην τολμήσει κανένας να πεί, πως οι ''δεν πληρώνω'' ήταν βαλτοί απο την τότε αντιπολίτευση, γιατί θα του ρίξω πιπέρι στο στόμα !

 

Και τι δε θα έδινα, για να δώ τώρα τα μούτρα αυτών που φώναζαν τότε, και δεν έλαβαν μοιράδι για τον κόπο τους.

Είναι λάθος ο τρόπος που λειτουργούν τα διόδια.

Εάν βολτάρεις δεν σε νοιάζει, εάν πηγαίνεις στη δουλειά σου έχεις πρόβλημα με το καθημερινό έξοδο.

Η αττική οδός έχει 2.80, 2.80 + 2.80 = 5.60, πες ότι έχεις e-pass, 2.50 + 2.50 = 5 ευρώ τη μέρα, δηλαδή 100 ευρώ το μήνα για τις εργάσιμες.

100 ευρώ στα 1000 ευρώ μισθό είναι το 10% του μισθού σου. 

Δεδομένης της αποκέντρωσης της αθήνας, η Αττική είναι πολλές φορές μονόδρομος. Βάλε και ότι για να παίρνεις Αττική θα κάνεις 20-30 χμ τη μέρα, 50-60 χμ μπρος πίσω, x5 = 250 τη βδομάδα = 1000 το μήνα = 80-90 λίτρα με ένα μικρό αμάξι = 150 ευρώ βενζίνη.

Δηλαδή η μετακίνησή σου σου στοιχίζει 250 ευρώ για να πας στη δουλειά σου.

 

Πάντα υπάρχει η επιλογή να μη χρησιμοποιήσεις το δρόμο, αλλά από τη στιγμή που φτιάχνεις έναν περιφερειακό στην Αθήνα τον οποίο τον έχουμε χρυσοπληρώσει όλοι μας, δεν μπορείς να μας εκμεταλλεύεσαι τόσο απροκάλυπτα και να θες 1000 φορές κέρδος το κόστος του δρόμου με αποικιοκρατικές συμβάσεις.

1 ευρώ θα έπρεπε να έχει η διέλευση, 2 ευρώ Χ 5 = 10χ4 = 40, ένα λογικό ποσό σε σχέση με ένα σχετικά μικρομέσο μισθό 1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψεις φτωχού - αμόρφωτου ανθρώπου

Ωραία ρε φίλε ...σπουδασες, πρόκοψες, "επιασες την καλή" σε μια θεση σε ένα γραφείο χωρίς να κρυώνεις-βρεχεσαι-ζεσταίνεσαι και κάνεις ότι κάνεις (που δεν το πολυκαταλαβαίνω) και αμοίβεσαι καλά (κατ'εσέ), θαυμάσια για μένα (που βγάζω το 1/3 και ούτε).

Εσύ ο μορφωμένος, ο αξιος, ο επιστήμονας , ο καταρτισμένος που έφαγες τα νιατα σου σε θρανία και πανεπιστήμια, και που συνήθως ψηφίζω κάποιον τέτοιον κάθε 4 χρόνια για να ορίσει την ζωή μου, τι μισθό πιστεύεις/ορίζεις ότι πρέπει να παιρνω εγώ που δεν είμαι τόσο έξυπνος, που το μυαλό μου δεν τρέχει με ιλλιγιωδη ταχύτητες σαν το δικό σου, που δεν έχω καποια ειδίκευση περισπούδαστη (τυλίγω σουβλάκια, καθαρίζω τουαλέτες, μεταφέρω προιόντα, σκάβω, μαζεύω ελιές κτλ) χωρίς να χαζολογάω ή να τεμπελίαζω (μη προτρέξεις σε παρακαλώ να το υπαινιχθείς) για να μπορώ να απογαλακτιστώ , να κάνω δική μου οικογένεια, να ζήσω; Δεν ζητώ όσα παίρνεις εσύ που ευχομαι να τα δεκαπλασιάσεις αλλά εγώ πώς; τι ευκαιρίες έχω εκεί έξω; Πόσα θα φτάσω και μετά από πόσα χρόνια ειδίκευσης σε κάτι; 

 

Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω ερωτημα πρεπει να το εμπλουτισεις: 

 

1) Τι αποδοχες θεωρεις δικαιες για εμενα, με βαση τα εφοδια που εχω, την συμβολη μου στην κοινωνια και βεβαια το κοστος ζωης?

 

2) Τι αποδοχες θεωρεις βιωσιμες για εμενα, με βαση την οικονομικη κατασταση της χωρας και με στοχο την κοινωνικη δικαιοσυνη (να μην παιρνει καποιος περισσοτερα απο καποιον αλλο αναλογικα με τις γνωσεις / προσπαθεια / ευθυνη του κλπ.)

 

Τα δυο αυτα ερωτηματα δινουν διαφορετικες απαντησεις, ειδικα σε χωρες με οικονομικη κριση οπως η δικια μας. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι το δευτερο ερωτημα ειναι το καθοριστικο, στα πλαισια του οποιου προσπαθεις να ικανοποιησεις το πρωτο οσο γινεται.

 

Αναφερομενοι πιο συγεκριμενα στους βουλευτες μας, ο λαος εχει τη ρηση "ο παπας ευλογαει πρωτα τα γενια του". Οποτε τα παραπανω ερωτηματα πανε περιπατο.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2016 at 0:04 PM, jax7480 said:

Απορώ με την υπομονή όλου του κόσμου.

 

Γιατι Πιστευουν οτι σε καποια χρονια θα γινει οπως παλια η ελλαδιτσα μας, για αυτο :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

 

Καλα εκανες και εφυγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φορο-ασφαλιστική λεηλασία

 

Παράθεση

 

ΕΠΙΚΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΩΝ!

Το ΔΝΤ το είπε κι έγινε! Μέτρα ύψους 9 δισ. ευρώ είχε ζητήσει ο Πολ Τόμσεν με άρθρο του στην ιστοσελίδα του μισητού οργανισμού από τις 11 Φεβρουαρίου για να ενταχθεί στο πρόγραμμα χρηματοδότησης της ελληνικής οικονομίας το ΔΝΤ, μέτρα ύψους 9 δισ. ευρώ θα νομοθετήσει η κυβέρνηση αποδεχόμενη πλήρως την απαίτησή του και για ένα επιπλέον πακέτο ύψους 3,6 δισ. ευρώ που θα ενεργοποιηθεί σε περίπτωση απόκλισης από τους συμφωνημένους στόχους πέραν του πακέτου μέτρων ύψους 5,4 δισ. ευρώ.

ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ πέτυχαν το απίστευτο: από τις δύο γραμμές που υπήρχαν μεταξύ ΔΝΤ και ΕΕ, με τον απερίγραπτο ενδοτισμό και την ανεκδοτολογική εθελοδουλεία τους να εφαρμόσουν τις χειρότερες επιλογές που έθετε ως όρο ο κάθε πιστωτής. Δηλαδή αντιλαϊκά μέτρα που ζητούσε το ΔΝΤ και κόψιμο κάθε συζήτησης για κούρεμα του χρέους που απαιτούσαν οι Γερμανοί! Την όρεξη των πιστωτών για νέα αντιλαϊκά μέτρα άνοιξαν τα δύο νομοσχέδια που ανακοίνωσε η κυβέρνηση για το φορολογικό και το ασφαλιστικό. Η κυβέρνηση μάλιστα ήθελε η ανακοίνωσή τους, ενώ τυπικά συνεχίζονταν οι διαπραγματεύσεις, να λειτουργήσει ως επίδειξη συνεργασίας προς τους πιστωτές, που θα αμβλύνει την απαίτησή τους για νέες περικοπές. Κοινώς, οι ΣΥΡΙΖΑίοι ήθελαν να κάνουν ασκήσεις υποταγής και το μόνο που κατάφεραν ήταν να τους επιβάλλουν να πάρουν κι επιπλέον μέτρα… 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On ‎21‎/‎4‎/‎2016 at 0:04 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν και έχω βγάλει την ουρά μου απ'έξω, λόγω του ότι αποφάσισα να ζήσω στο εξωτερικό θα πω μόνο αυτό και θα σωπάσω στο συγκεκριμένο θέμα.

Απορώ με την υπομονή όλου του κόσμου. Από τη στιγμή που άθλια ανδρείκελα όπως σχεδόν όλοι οι βουλευτές κυκλοφορούν ελεύθεροι και δεν του κυνηγάει ο κόσμος σε

κάθε δημόσια εμφάνιση, δεν υπάρχει ελπίδα για αυτό το κράτος.

Δεν μιλάω για απλό ξύλο, μιλάω για κρέμασμα με πρώτους και καλύτερους τον πρωθυπουργό που μας έβαλε στο μνημόνιο και τον πρωθυπουργό που μετά το δημοψήφισμα απλά ξεπούλησε τη χώρα.

Θα γίνει χάος, αλλά τουλάχιστον κάποια στιγμή θα κοπάσει. Στην κατάσταση που είναι τώρα η χώρα δεν υπάρχει τέλος. Από το κακό, στο χειρότερο πάει η κατάσταση και δεν κουνιέται φύλλο. Απορώ...

 

Σκέψου μόνο ότι η πλειοψηφία των συμπολιτών μας και κατά συνέπεια  ψηφοφόρων   είναι κρατικοδίαιτοι .

Γιατί να θέλουν να αλλάξει κάτι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.